مقالات

از چه داروهایی برای درمان بی خوابی استفاده کنیم؟

پزشکان در برخی موارد برای درمان بی‌خوابی، دارو تجویز می‌کنند. تمام داروهای بی‌خوابی باید کمی قبل از خواب مصرف شوند و می بایست پس از مصرف آنها از رانندگی کردن یا انجام سایر فعالیت‌هایی که به تمرکز نیاز دارند، خودداری نمایید. داروهای بی‌خوابی باید به همراه عادات خواب خوب مورد استفاده قرار گیرند.

اینها برخی از داروهایی هستند که می‌توانند برای درمان بی‌خوابی به‌کار روند:

  • داروهای ضدافسردگی: برخی داروهای ضدافسردگی مانند ترازودون (Desyrel) در درمان بی‌خوابی و اضطراب، بسیار مفید هستند.
  • بنزودیازپین‌ها: این قرص‌های خواب قدیمی‌تر – امازپام ((Restoril)، تریازولام (Halcion) و بقیه – ممکن است در زمانی که داروی قوی‌تری می‌خواهید که مدت طولانی‌تری در سیستم بدن‌تان باقی بماند، مفید واقع شوند. به‌عنوان مثال، آنها به‌طور موثر برای درمان مشکلات خواب مانند خواب‌گردی و هراس‌های شبانه به‌کار رفته‌اند. اما این داروها ممکن است موجب خواب‌آلودگی شما در طول روز شوند و همچنین می‌توانند وابستگی دارویی ایجاد کنند؛ این یعنی ممکن است مجبور باشید برای به‌خواب رفتن همیشه دارو مصرف کنید.
  • دوکسپین ( Silenor ): این داروی خواب به منظور استفاده افرادی که برای در خواب ماندن مشکل دارند، تایید شده است. سیلنور می‌تواند با مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین به تداوم خواب کمک کند. این دارو را فقط در شرایطی مصرف کنید که قادرید ۷ یا ۸ ساعت خواب کامل داشته باشید.
دارو برای درمان بی‌خوابی

دارو برای درمان بی‌خوابی

  • اس‌‌زوپیکلون (لونستا): لونستا نیز به شما کمک می‌کند که به‌سرعت به خواب بروید و مطالعات نشان می‌دهند که افراد با مصرف آن به‌طور متوسط ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابند. لونستا را فقط در شرایطی مصرف کنید که قادرید یک خواب شبانه کامل داشته باشید چون می‌تواند باعث سرگیجه شود. به دلیل احتمال ایجاد اختلال در عملکرد روز بعد، FDA توصیه می کند که دوز اولیه لونستا بیش از ۱ میلی‌گرم نباشد.
  • راملتئون ( Rozerem ): عملکرد این داروی خواب با بقیه متفاوت است. این دارو با هدف قرار دادن چرخه خواب – بیداری اثر می‌کند؛ نه با تضعیف سیستم عصبی مرکزی. این دارو برای افرادی تجویز می‌شود که در به‌خواب رفتن مشکل دارند. Rozerem می‌تواند برای استفاده طولانی‌مدت تجویز شود و تا به حال شواهدی از سوءمصرف یا وابستگی به این دارو گزارش نشده است.
  • ساوورکسانت (Belsomra): این دارو با مسدود کردن هورمونی که هوشیاری (بیداری) را افزایش داده و باعث بی‌خوابی می‌شود، اثر می‌کند. این دارو توسط FDA برای درمان افرادی که در به‌خواب رفتن یا در خواب ماندن مشکل دارند، تایید شده است. این دارو ممکن است موجب خواب‌آلودگی در روز بعد شود.
  • زالپلون ( Sonata ): مدت زمان فعال ماندن این قرص در بدن نسبت به سایر قرص‌های خواب جدید، کوتاهٰتر است. این بدان معناست که شما اول می‌توانید سعی کنید خودتان به خواب بروید اما اگر متوجه شدید به‌هیچ‌وجه خواب‌تان نمی‌برد، می‌توانید این قرص را بدون نگرانی از احساس خواب‌آلودگی در صبح مصرف کنید. اما اگر معمولا در طول شب از خواب بیدار می‌شوید، این دارو احتمالا برای شما مناسب نیست.
دارو برای درمان بی‌خوابی

دارو برای درمان بی‌خوابی

  • زولپیدم ( Ambien , Edluar, Intermezzo): این داروها برای به‌خواب رفتن به شما کمک می‌کنند اما بعضی از افراد با مصرف آنها در وسط شب از خواب بیدار می‌شوند. زولپیدم در حال حاضر در نسخه طولانی‌رهش – Ambien CR – موجود است. این نوع از دارو می‌تواند به شما کمک کند مدت طولانی‌تری در خواب بمانید. FDA هشدار می‌دهد که نباید تا یک روز بعد از مصرف Ambien CR رانندگی کنید یا کارهایی انجام دهید که به هوشیاری و تمرکز نیاز دارند زیرا به‌مدت طولانی‌تری در بدن باقی می ماند. فقط در صورتی از این دارو استفاده کنید که قادرید یک خواب شبانه کامل – حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب – داشته باشید. FDA برای درمان کوتاه‌مدت مشکل به‌خواب رفتن، یک اسپری دهانی به نام Zolpimist را تایید کرده که حاوی زولپیدم می‌باشد.
  • قرص‌های خواب بدون نیاز به نسخه: اکثر این قرص‌های خواب، آنتی‌هیستامین‌ها هستند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آنها در درمان بی‌خوابی موثرند؛ به‌علاوه آنها می‌توانند باعث خواب‌آلودگی  در روز بعد شوند. آنها به‌اندازه‌ای بی‌خطر هستند که بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسند. اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید که حاوی آنتی‌هیستامین‌ها هستند – مانند داروهای سرماخوردگی یا آلرژی – ممکن است سهوا مقدار بیش‌ازحد از آن را مصرف کنید.

FDA در سال ۲۰۰۷ هشدارهایی در مورد قرص‌های خواب نسخه ای منتشر کرد و به بیماران گوشزد نمود که آنها می‌توانند به واکنش‌های آلرژیک نادر و رفتارهای خواب پیچیده، ازجمله «رانندگی در خواب» منجر شوند. FDA در سال ۲۰۱۳ نیز به مردم هشدار داد که مصرف داروهای خواب‌آور در شب می‌تواند حتی در روز بعد نیز بر توانایی آنها برای رانندگی یا داشتن هوشیاری کامل، تاثیر منفی بگذارد.

منبع: www.webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *