رژیم و تغذیه سالم

۱۰ مورد از بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز

نوتروپیک‌ها، داروها یا مکمل‌های طبیعی هستند که بر عملکرد مغز افراد سالم، تأثیر مفیدی می‌گذارند. بسیاری از این مکمل‌های نوتروپیک می‌توانند حافظه، انگیزه، خلاقیت، هوشیاری و عملکرد شناختی کلی را تقویت نمایند. همچنین ممکن است نوتروپیک‌ها، افت‌هایی که با بالا رفتن سن در عملکرد مغز اتفاق می‌افتد را کاهش دهند. در این مقاله از سایت داروخانه آنلاین بتادارو قصد داریم تا ۱۰ مورد از بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. روغن ماهی

مکمل‌های روغن ماهی، یک منبع غنی از دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) هستند؛ اینها ۲ نوع از اسیدهای چرب امگا ۳ می‌باشند.
این اسیدهای چرب با مزایای سلامتی بسیاری از جمله بهبود سلامت مغز مرتبط هستند. DHA نقش مهمی در حفظ ساختار و عملکرد مغز ایفا می‌کند. در حقیقت، آن حدود ۲۵ درصد از چربی کل و ۹۰ درصد از چربی امگا ۳ موجود در سلول‌های مغز را تشکیل می‌دهد.
EPA – اسید چرب امگا ۳ دیگری که در روغن ماهی وجود دارد – دارای اثرات ضد التهابی است که ممکن است از مغز در برابر آسیب و پیری محافظت کند.
مصرف مکمل‌های DHA با بهبود مهارت‌های تفکر، حافظه و زمان واکنش در افراد سالمی که مصرف DHA کمی دارند، مرتبط است. همچنین آن می‌تواند برای افرادی که یک افت خفیف در عملکرد مغزشان دارند نیز مفید باشد.
EPA برخلاف DHA، همواره باعث بهبود عملکرد مغز نمی‌شود. با اینحال مصرف آن در افراد مبتلا به افسردگی با مزایایی همچون بهبود خلق و خو همراه است.
ثابت شده که مصرف روغن ماهی – که حاوی هر دوی این اسیدهای چرب است – به کاهش افت در عملکرد مغز ناشی از افزایش سن کمک می‌کند. با اینحال شواهد مربوط به اثرات محافظتی روغن ماهی روی سلامت مغز، متناقض هستند.
بطور کلی، بهترین راه برای دریافت مقدار توصیه شده از اسیدهای چرب امگا ۳، خوردن ۲ وعده ماهی چرب (روغنی) در هفته است. اگر انجام اینکار برایتان مقدور نیست، آنگاه مصرف یک مکمل می‌تواند مفید باشد.
تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود که چه مقدار EPA و DHA و چه نسبت‌هایی از آنها می‌تواند سودمند باشد. اما بطور کلی مصرف ۱ گرم از ترکیب DHA و EPA در روز برای حفظ سلامت مغز توصیه می‌شود.
حرف آخر: اگر به مقدار توصیه شده از ماهی‌های چرب استفاده نمی‌کنید، آنگاه مصرف یک مکمل روغن ماهی برای کمک به تقویت سلامت مغز و روند پیری سالم مغز توصیه می‌شود.

خرید روغن ماهی و امگا۳

۲. رسوراترول

10 مورد از بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز
۱۰ مورد از بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز

رسوراترول، آنتی اکسیدانی است که بطور طبیعی در پوست میوه‌های قرمز و بنفش مانند انگور، تمشک و بلوبری وجود دارد. این ماده در شکلات و بادام زمینی نیز یافت می‌شود.
گفته شده که مصرف مکمل‌های رسوراترول می‌تواند از زوال هیپوکامپوس – بخش مهمی از مغز که به حافظه مربوط می‌شود – جلوگیری کند.
اگر این واقعیت داشته باشد، درمان فوق می‌تواند افت در عملکرد مغز که با افزایش سن اتفاق می‌افتد را کند سازد.
مطالعات حیوانی نیز نشان داده‌اند که رسوراترول می‌تواند حافظه و عملکرد مغز را بهبود ببخشد.
علاوه بر این، یک مطالعه روی گروه کوچکی از افراد مسن سالم نشان داد که مصرف ۲۰۰ میلی گرم رسوراترول در روز بمدت ۲۶ هفته باعث بهبود حافظه می‌شود. با اینحال هنوز مطالعات انسانی کافی برای اطمینان از اثرات رسوراترول وجود ندارد.
حرف آخر: مشخص شده که مصرف مکمل‌های رسوراترول در حیوانات باعث بهبود حافظه و عملکرد مغز می‌شود. با اینحال هنوز روشن نیست که آیا این درمان در انسان‌ها نیز چنین اثراتی دارد یا نه.

۳. کافئین

کافئین، یک محرک طبیعی است که عمدتا در چای، قهوه و شکلات تیره وجود دارد. اگرچه مصرف آن بصورت مکمل امکان پذیر است اما وقتی می‌توانید آن را از منابع فوق دریافت کنید، واقعا نیازی به استفاده از مکمل کافئین نمی‌باشد.
کافئین بوسیله تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی عمل می‌کند و باعث کاهش خستگی و افزایش هوشیاری می‌شود. در واقع مطالعات نشان داده‌اند که کافئین می‌تواند شما را پر انرژی‌تر کند و حافظه، زمان واکنش و عملکرد کلی مغزتان را بهبود ببخشد.
مقدار کافئین موجود در یک فنجان قهوه – بسته به نوع آن – متفاوت است اما بطور کلی بین ۵۰ تا ۴۰۰ میلی گرم می‌باشد.
برای اکثر افراد، دوزهای منفرد ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز بی‌ خطر در نظر گرفته می‌شوند و برای بهره مندی از مزایای سلامتی کافی هستند.
با اینحال مصرف کافئین بیش از حد می‌تواند زیان آور بوده و با عوارض جانبی مانند اضطراب، تهوع و مشکلات خواب همراه باشد.
حرف آخر: کافئین، یک محرک طبیعی است که می‌تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد و شما را پر انرژی‌تر و هوشیارتر سازد.

قیمت قرص کافئین

۴. فسفاتیدیل سرین

فسفاتیدیل سرین، یک نوع ترکیب چربی به نام فسفولیپید است که در مغز وجود دارد.
گفته شده که مصرف مکمل‌های فسفاتیدیل سرین می‌تواند برای حفظ سلامت مغز مفید باشد.
مطالعات نشان داده‌اند که مصرف ۱۰۰ میلی گرم فسفاتیدیل سرین، ۳ بار در روز می‌تواند به کاهش زوال ناشی از افزایش سن در عملکرد مغز کمک کند.
علاوه بر این ثابت شده مهارت‌های تفکر و حافظه در افراد سالمی که تا ۴۰۰ میلی گرم در روز از مکمل‌های فسفاتیدیل سرین استفاده می‌کنند، بهبود می‌یابد.
با اینحال قبل از درک کامل اثرات این مکمل روی عملکرد مغز باید مطالعات بزرگتری انجام شود.
حرف آخر: مکمل‌های فسفاتیدیل سرین می‌توانند حافظه و مهارت‌های تفکر شما را بهبود ببخشند؛ همچنین می‌توانند به مقابله با زوال عقل ناشی از افزایش سن کمک کنند. با اینحال به مطالعات بیشتری نیاز است.

۵. استیل ال کارنیتین

استیل ال کارنیتین، یک آمینو اسید است که بطور طبیعی در بدن تولید می‌شود. آن، نقش مهمی در متابولیسم بویژه در تولید انرژی ایفا می‌کند.
ادعا می‌شود که مصرف مکمل‌های استیل ال کارنیتین می‌تواند شما را هوشیارتر کند، حافظه را بهبود ببخشد و کاهش حافظه ناشی از افزایش سن را کند سازد.
برخی مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که مکمل‌های استیل ال کارنیتین می‌توانند از زوال عقل ناشی از افزایش سن پیشگیری کنند و ظرفیت یادگیری را افزایش دهند.
مطالعات انسانی نشان داده‌اند که ممکن است استیل ال کارنیتین، مکمل مفیدی برای کاهش سرعت زوال عقل ناشی از افزایش سن باشد. همچنین ممکن است این مکمل برای بهبود عملکرد مغز در افراد مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل خفیف نیز مفید باشد.
با اینحال تحقیقی وجود ندارد که تأثیر مفید آن را روی افراد سالمی که از کاهش عملکرد مغز رنج نمی‌برند، نشان دهد.
حرف آخر: استیل ال کارنیتین می‌تواند برای درمان افت عملکرد مغز در افراد مسن و افراد مبتلا به اختلالات ذهنی مانند زوال عقل یا آلزایمر مفید باشد اما اثرات آن در افراد سالم، مشخص نیست.

۶. جینکو بیلوبا

10 مورد از بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز
۱۰ مورد از بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز

جینکو بیلوبا، یک مکمل گیاهی است که از درخت جینکو بیلوبا گرفته می‌شود. آن یک مکمل فوق العاده محبوب است که بسیاری از مردم برای تقویت قدرت مغزشان مصرف می‌کنند.
گمان می‌رود که این مکمل بوسیله افزایش جریان خون به مغز عمل می‌کند و ادعا می‌شود که عملکردهای مغز مانند تمرکز و حافظه را بهبود می‌بخشد.
با وجود استفاده گسترده از جینکو بیلوبا، نتایج حاصل از مطالعات انجام شده روی اثرات آن متفاوت هستند.
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های جینکو بیلوبا می‌تواند به کاهش زوال عقل ناشی از افزایش سن کمک کند.
یک مطالعه روی افراد سالم میانسال نشان داد که مصرف مکمل‌های جینکو بیلوبا به بهبود حافظه و مهارت‌های تفکر کمک می‌کند.
با اینحال، همه مطالعات تأیید کننده چنین مزایایی نیستند.
حرف آخر: جینکو بیلوبا ممکن است به بهبود حافظه کوتاه مدت و مهارت‌های تفکر کمک کند؛ همچنین ممکن است از شما در مقابل زوال عقل ناشی از افزایش سن محافظت نماید. با اینحال، نتایج مطالعات متناقض هستند.

۷. کراتین

کراتین، یک ماده طبیعی است که نقش مهمی در متابولیسم انرژی ایفا می‌کند. آن بطور طبیعی در بدن، غالبا در عضلات و در مقادیر کمتر در مغز وجود دارد.
اگرچه کراتین یک مکمل محبوب است اما در برخی مواد غذایی یعنی محصولات حیوانی مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ نیز وجود دارد.
مکمل‌های کراتین می‌توانند حافظه و مهارت‌های تفکر را در افرادی که گوشت نمی‌خورند، بهبود ببخشند.
در واقع یک مطالعه نشان داد گیاهخوارانی که از مکمل کراتین استفاده می‌کردند، یک بهبود ۲۵ تا ۵۰ درصدی را در عملکرد مغز در تست حافظه و هوش تجربه نمودند.
با اینحال افراد گوشتخوار، مزایای مشابهی را احساس نمی‌کنند. دلیلش ممکن است این باشد که آنها کمبود ندارند و کراتین را به مقدار کافی از رژیم‌های غذایی‌شان دریافت می‌کنند.
حرف آخر: مصرف مکمل‌های کراتین می‌تواند به بهبود حافظه و مهارت‌های تفکر در افرادی که گوشت مصرف نمی‌کنند، کمک نماید.

خرید کراتین

۸. باکوپا مونیری

باکوپا مونیری، دارویی است که از گیاه باکوپا مونیری ساخته می‌شود. آن در روش‌های طب سنتی مانند آیورودا برای بهبود عملکرد مغز بکار می‌رود.
ثابت شده که باکوپا مونیری، حافظه و مهارت‌های تفکر را – هم در افراد سالم و هم در سالمندانی که از افت در عملکرد مغز رنج می‌برند – بهبود می‌بخشد. با اینحال فقط استفاده مکرر از باکوپا مونیری، چنین اثری به همراه دارد. بطور کلی افراد روزانه باید حدود ۳۰۰ میلی گرم از آن را مصرف کنند و ممکن است حدود ۴ تا ۶ هفته طول بکشد تا متوجه نتایج آن شوند.
مطالعات روی باکوپا مونیری نشان می‌دهد که ممکن است گاهی اوقات منجر به اسهال و ناراحتی معده گردد. به همین دلیل توصیه می‌شود که این مکمل را با غذا مصرف کنید.
حرف آخر: ثابت شده که باکوپا مونیری باعث بهبود حافظه و مهارت‌های تفکر در افراد سالم و همچنین مبتلایان به افت در عملکرد مغز می‌شود.

۹. رودیولا رُزا

10 مورد از بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز
۱۰ مورد از بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت قدرت مغز

رودیولا رزا، مکملی است که از گیاه رودیولا رزا گرفته می‌شود. آن اغلب در طب چینی برای تقویت تندرستی و عملکرد سالم مغز بکار می رود. گمان می‌رود که این مکمل با کاهش خستگی، به بهبود پردازش ذهنی کمک می‌کند.
مشخص شده که مصرف رودیولا رزا باعث کاهش خستگی و بهبود عملکرد مغز می‌شود با اینحال نتایج، متفاوت هستند.
یک بررسی اخیر توسط سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) نتیجه گرفت که تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان با اطمینان گفت رودیولا رزا در کاهش خستگی و تقویت عملکرد مغز موثر است.
حرف آخر: رودیولا رزا ممکن است بوسیله کاهش خستگی به بهبود مهارت‌های تفکر کمک کند. با اینحال قبل از آنکه دانشمندان بتوانند از تأثیرات آن مطمئن شوند، باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

۱۰. اس آدنوزیل متیونین

اس آدنوزیل متیونین (SAMe)، ماده‌ای است که بطور طبیعی در بدن شما وجود دارد. آن در واکنش‌های شیمیایی برای ساخت و تجزیه ترکیبات مهمی مانند پروتئین‌ها، چربی‌ها و هورمون‌ها بکار می‌رود.
این ماده ممکن است برای تقویت اثرات برخی از داروهای ضد افسردگی و کاهش افت در عملکرد مغز که در افراد مبتلا به افسردگی دیده می‌شود، مفید باشد.
یک مطالعه نشان داد که افزودن SAMe به نسخه ضد افسردگی افرادی که قبلا به تراپی پاسخ نداده بودند، احتمال بهبودی آنها را حدود ۱۴ درصد بهبود بخشید.
اخیرا یک مطالعه دریافت که در برخی موارد، SAMe ممکن است به اندازه برخی از انواع داروهای ضد افسردگی موثر باشد. با اینحال هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این مکمل برای افرادی که افسردگی ندارند نیز سودمند است.
حرف آخر: SAMe می‌تواند برای بهبود عملکرد مغز در افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مکمل فوق روی افراد سالم نیز چنین اثری می‌گذارد.

جمع بندی

بنظر می‌رسد که برخی از این مکمل‌ها برای بهبود و محافظت از سلامت مغز مفید هستند. با اینحال توجه داشته باشید که بسیاری از مکمل‌های تقویت کننده مغز فقط برای افرادی موثر هستند که یک مشکل روحی دارند یا دچار کمبود ماده مغذی موجود در مکمل هستند.

منبع: healthline.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

  1. بهترین مکملی که برای تقویت مغز توصیه می نمایید چیست؟ برادر من ده ماه پیش دچار خونریزی مغزی شده و نمیتونه صحبت کنه.
    ایا داروی نورواید موثر هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا