تناسب اندام

۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های نیتریک اکسید

آیا وقتی در باشگاه خسته می‌شوید، به فکر استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک می‌افتید؟ در این مقاله از سایت داروخانه آنلاین بتادارو قصد داریم تا با ۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک آشنا شوید.

شما به‌سختی در باشگاه تمرین می‌کنید، هر هفته وزنه‌های سنگین‌تری را بالا می‌برید، قبل و بعد از تمرین‌تان شیک مناسب می‌نوشید و به‌ اندازه کافی استراحت می‌کنید تا بدن‌تان به‌خوبی ریکاوری شود و خودش را قوی‌تر از قبل بسازد.

اما آیا کار دیگری وجود دارد که بتوانید برای پیشرفت بیشتر انجام دهید؟ پس از آنکه اصول اولیه را در باشگاه رعایت کردید و درک دقیقی از کارهای لازم در باشگاه به‌دست آوردید، وقت آن است که به چیزهای اضافه‌ای توجه کنید که به شما کمک می‌کنند نتایج بسیار بهتری به دست آورید.

یکی از چیزهایی که می‌تواند در این رابطه به شما کمک کند، مکمل اکسید نیتریک است.

اینها ۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک هستند:

۱. افزایش سرعت ریکاوری

۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک
۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک

اگر متوجه شدید که پس از یک روز تمرین سخت در باشگاه آنقدر خسته‌اید که باید برای ریکاوری کامل‌تان چند روز استراحت کنید، مکمل اکسید نیتریک می تواند به شما کمک کند.

این مکمل به‌وسیله شل کردن ماهیچه‌های صاف بدن، میزان گردش خون به بافت‌ها را تقویت می‌کند و درنتیجه اجازه می‌دهد که اکسیژن بیشتری به عضلات در حال فعالیت برسد.

از آنجا که یکی از عوامل اصلی در ریکاوری سریع، رسیدن مواد مغذی کافی به بافت‌های عضلانی پس از یک تمرین سخت است، بالا رفتن سرعت گردش خون می‌تواند تاثیر زیادی  بر افزایش سرعت ریکاوری بگذارد.

با اینحال توجه داشته باشید که اگر پس از تمرین‌تان یک شیک مناسب و به‌دنبال آن یک وعده غذایی مقوی نخورید، به نتایج قابل‌توجهی دست پیدا نخواهید کرد اما همانطور که در بالا گفته شد، با رعایت کردن این موارد می‌توانید تاثیرات مثبت اکسید نیتریک را به‌وضوح ببینید.

وقتی بین جلسات تمرینی‌تان با سرعت بالاتری ریکاوری شوید، این بدان معناست که می‌توانید به دفعات بیشتری با وزنه تمرین کنید و درنتیجه به نتایج بهتری دست خواهید یافت. اما به یاد داشته باشید که اگر بدون ریکاوری کامل‌تان تعداد دفعات تمرین با وزنه را افزایش دهید، نتایج‌تان ضعیف‌تر خواهند شد و دچار تمرین‌زدگی می‌شوید؛ این امر نشان می‌دهد که ریکاوری چقدر مهم است. اگر دوست دارید به دفعات بیشتری تمرین کنید، بهتر است به  ریکاوری‌تان بیشتر توجه نمایید.

قیمت و خرید مکمل

۲. کاهش سطوح خستگی در طول پروتکل‌های تمرینی با تعداد تکرار بالا

مسئله دیگری که اکسید نیتریک می‌تواند در آن به شما کمک کند، کاهش میزان خستگی است. اگر احساس می‌کنید که خستگی‌ شما به یک عامل محدودکننده در جلسات تمرینی تبدیل شده است، مکمل اکسید نیتریک می تواند به شما کمک کند.

هنگامیکه با وزنه تمرین می کنید، بدن‌تان به‌سرعت شروع به مصرف کردن ذخایر اکسیژن می‌کند. با این کار، اسید لاکتیک در بافت عضلانی شما جمع می‌شود و یک حس خستگی شدید ایجاد می‌کند.

این خستگی اغلب به شکل یک حس سوزش احساس شده و باعث می‌شود که تمرین‌تان را متوقف کنید. اگر سعی دارید که یک پروتکل تمرینی با تکرار بالا – دامنه تکرار ۸ تا ۱۲ – را دنبال کنید، این تجمع اسید لاکتیک می تواند پیشرفت شما را به‌شدت محدود کند. بنابراین اگر بتوانید اکسیژن بیشتری به بافت‌ها برسانید و از آن طریق مقدار تجمع اسید لاکتیک و درنتیجه میزان خستگی را کاهش دهید، این مشکل را تا حد زیادی برطرف خواهید کرد.

۳. افزایش عملکرد استقامتی

۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک
۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک

اگر شما یک ورزشکار استقامتی هستید که برای یک رویداد مهم تمرین می‌کند، اکسید نیتریک می‌تواند به شما نیز کمک کند.

غالبا تصور می‌شود که این مکمل، بیشتر برای ورزشکاران قدرتی مفید است اما این تفکر اشتباه است. از آنجا که عملکرد استقامتی نیز تا حد زیادی به مقدار اکسیژن رسیده به بافت‌های عضلانی بستگی دارد، افزایش گردش خون اکسیژن‌رسان به شما کمک خواهد کرد که بدون احساس خستگی، فعالیت بدنی طولانی‌تری داشته باشید.

کسانی که تمرین استقامتی انجام داده و در ارتفاعی بسیار بالاتر از حد معمول مسابقه می‌دهند، باید حتما از مکمل اکسید نیتریک استفاده کنند.

در ارتفاعات بالا، توانایی بدن برای جذب اکسیژن به‌شدت کاهش می‌یابد. شما با استفاده از مکمل اکسید نیتریک، این ضعف را جبران خواهید کرد و محیط مسابقه را به شرایط تمرین معمول‌تان نزدیک‌تر می‌سازید.

۴. افزایش دسترسی به انرژی

یک تاثیر غیرمستقیم اما مهم اکسید نیتریک روی عملکرد ورزشی، آن است که جریان خون به شما کمک می‌کند تعادل دمای مرکز بدن‌تان را بهتر حفظ کنید.

وقتی دمای بدن در طول یک جلسه تمرینی سخت به‌طرز قابل‌توجهی بالا می‌رود، بدن شما نهایت تلاشش را برای خنک کردن بافت‌ها به‌کار می‌گیرد تا بیش‌ازحد داغ نشوید. این فرایند با یک گردش خون مناسب، آسان‌تر می‌شود؛ بنابراین انرژی کمتری صرف این کار خواهد شد و درنتیجه انرژی بیشتری برای به پایان رساندن تمرینات‌تان باقی خواهد ماند.

۵. افزایش مصرف گلوکز

افرادی که به دنبال چربی‌سوزی هستند، بهتر است به‌دقت در مورد فواید اکسید نیتریک فکر کنند. یک مطالعه که توسط مجله غدد درون‌ریز و متابولیسم آمریکا منتشر شد، به بررسی تاثیر ال‌آرژنین – پیش‌ساز اکسید نیتریک – روی متابولیسم گلوکز در طول تمرین پرداخت. آنها ۹ ورزشکار مرد استقامتی داشتند که در کل به مدت ۱۲۰ دقیقه دوچرخه‌سواری کردند و به دنبال آن ۱۵ دقیقه با حداکثر قدرت‌شان رکاب زدند.

قیمت و خرید ال آرژنین

سطوح گلوکز بدن آنها در طول این مدت اندازه‌گیری شد و مشخص گردید آنهایی که ال‌آرژنین مصرف کرده بودند، نرخ ظهور گلوکز، نرخ ناپدیدی گلوکز و نرخ زدودگی گلوکز بالاتری داشتند. این نشان می‌دهد که این ورزشکاران، گلوکز را سریع‌تر به درون سلول‌های عضلانی‌شان جذب کردند.

به‌علاوه، این مکمل از افزایش غلظت اسید چرب استری‌نشده و همچنین گلیسرول در بدن – که به‌طور بالقوه نشان‌دهنده سوزاندن چربی به‌عنوان سوخت است – پشتیبانی می‌کند بنابراین کسانی که به دنبال سوزاندن چربی بدن‌شان هستند، ممکن است فایده چندانی از این فرایند نبرند چون  ابتدا گلوکز موجود در بدن و پس از آن، بافت چربی سوزانده می‌شود.

۶. افزایش پمپ عضلانی

۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک
۶ دلیل برای استفاده از مکمل‌های اکسید نیتریک

آخرین مزیت استفاده از اکسید نیتریک، دست‌یابی به یک پمپ عضلانی عالی پس از تمرین است. آیا کسی هست که دوست نداشته باشد عضلاتش پس از یک تمرین سخت، سفت و رگه‌دار به‌نظر برسند؟ با استفاده از اکسید نیتریک، این پمپ عضلانی واضح‌تر خواهد بود و مدت ماندگاری آن کمی طولانی‌تر می‌شود.

از آنجا که پمپ عضلانی عمدتا نتیجه افزایش جریان خون به بافت عضلانی است – که به‌طور طبیعی در هنگام انجام تمرین، تا حدی ایجاد می‌شود – اما افزایش جریان خون به بافت‌ها با استفاده از اکسید نیتریک باعث می‌شود که پمپ عضلانی واضح‌تری اتفاق بیفتد.

ممکن است این پمپ‌های عضلانی به شما انگیزه دهند که برنامه تمرینی‌تان را با دقت بیشتری دنبال کنید و بنابراین در درازمدت، شما را به نتایج بهتری برسانند.

نتیجه‌گیری

اکسید نیتریک، یکی از موثرترین مکمل‌های افزایش‌دهنده عملکرد در دنیای بدنسازی است و در مکمل‌های ترکیبی بسیاری وجود دارد بنابراین شما می‌توانید در آن‌واحد از مزایای چند مکمل بهره‌مند شوید. با استفاده از این مکمل سریع الاثر، تمرینات‌تان را به سطح بالاتری ببرید.

منبع: www.bodybuilding.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا