زیبایی و بهداشت فردی

عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها

علاوه بر مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، راه‌های دیگری نیز برای افزایش سلامت دندان‌ها وجود دارد. یکی از این راه‌ها ترک عادت‌‌های مضر برای سلامت دندان‌هاست که در این مقاله به چند مورد از آنها می‌پردازیم.

جویدن یخ

یخ طبیعی و بدون قند است بنابراین ممکن است فکر کنید که ضرری برای‌تان ندارد. اما جویدن مکعب‌های سفت یخ می‌تواند دندان‌های شما را ترک بیندازد یا حتی بشکند. و اگر این جویدن غیرمنطقی باعث تحریک بافت نرم داخل دندان شود، ممکن است به‌دنبال آن دچار دندان درد شوید. غذاهای گرم و سرد ممکن است باعث دردهای ناگهانی سریع و تیز یا یک دندان درد طولانی شوند. دفعه بعدی که هوس جویدن یخ کردید، به‌جای آن مقداری آدامس بدون قند بجوید.

ورزش کردن بدون گذاشتن محافظ دهان

عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها
عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها

اگر به هرکدام از ورزش‌های پربرخورد مانند فوتبال، هاکی و … می‌پردازید، بدون گذاشتن محافظ دهان وارد بازی نشوید. محافظ دهان یک قطعه پلاستیک قالب‌گیری‌شده است که از ردیف بالای دندان‌ها محافظت می‌کند. بدون‌ آن، دندان‌های شما ممکن است  در حین برخوردهای وسط بازی ترک بردارند یا حتی بشکنند. محافظ‌های دهان را می‌توانید از داروخانه‌ها خریداری کنید یا یکی از آنها را به دندانپزشک‌تان سفارش دهید.

استفاده از شیشه شیر در هنگام خواب بودن کودک

هیچ‌وقت برای محافظت از دندان‌ها زود نیست. دادن یک بطری آبمیوه، شیر یا شیر خشک به کودک در هنگام خواب می‌تواند دندان‌های جدید کودک را دچار پوسیدگی کند. ممکن است کودک به خوابیدن با بطری شیر در دهانش عادت کند و درنتیجه دندان‌های او در طول شب با قندهای موجود در بطری در تماس خواهند بود. بهتر است بطری شیر را در تختخواب کودک نگذارید.

پیرسینگ (سوراخ‌ کردن) زبان

شاید پیرسینگ‌های زبان، شیک و فشن باشند اما گاز گرفتن یک تکه فلز می‌تواند باعث ترک خوردن دندان شود. پیرسینگ‌های لب نیز خطر مشابهی ایجاد می‌کنند و هنگامی که این فلز به لثه‌ها ساییده شود، می‌تواند باعث صدمه دیدن آنها شود که ممکن است به ازدست دادن دندان منجر گردد. همچنین دهان، مامنی برای باکتری‌هاست بنابراین پیرسینگ، خطر ابتلا به عفونت و زخم را افزایش می‌دهد. به‌علاوه در هنگام پیرسینگ زبان، احتمال دارد یک رگ خونی بزرگ به‌طور تصادفی سوراخ شود و خونریزی شدید ایجاد کند. حرف آخر اینکه قبل از انجام این کار، اول درباره ریسک‌های سلامتی آن با دندانپزشک‌تان صحبت کنید.

دندان‌قروچه

عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها
عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها

دندان‌قروچه یا براکسیسم می‌تواند دندان‌ها را به مرور زمان فرسوده و ساییده کند. آن اغلب به دلیل استرس و عادات خواب ایجاد می‌شود و این مسئله، کنترل آن را دشوار می‌سازد. اجتناب از مصرف غذاهای سفت در طول روز می‌تواند درد و آسیب ناشی از این عادت غلط را کاهش دهد. استفاده از یک محافظ دهان در شب می‌تواند از آسیب ناشی از به‌هم ساییدن دندان‌ها در هنگام خواب جلوگیری کند.

قرص‌های مکیدنی گلو

فقط به‌خاطر اینکه قرص‌های مکیدنی را می‌توانید بدون نسخه خریداری کنید، به این معنا نیست که آنها سالم و بی‌ضرر هستند. اکثر این قرص‌ها سرشار از قند می‌باشند بنابراین پس از تسکین دادن گلوی‌تان با آنها حتما دندان‌های‌تان را به‌خوبی مسواک بزنید. منبع قند هرچه که باشد – چه قرص مکیدنی و چه یک آبنبات – با پلاک چسبناکی که دندان‌های شما را می‌پوشاند، واکنش نشان می‌دهد. سپس باکتری‌های موجود در پلاک، این قند را به یک اسید تبدیل می‌کنند. این اسید، مینای دندان را به‌تدریج ازبین می‌برد و این به‌معنای کرم‌خوردگی دندان است.

پاستیل

تمام خوردنی‌های شیرین باعث تشدید پوسیدگی دندان می‌شوند اما برخی از آنها مضرتر از بقیه هستند. پاستیل به دندان‌ها می‌چسبد، قند را روی آنها نگه می‌دارد و منجر می‌شود که اسید برای ساعت‌ها با مینای دندان شما در تماس باشد. اگر اهل پاستیل هستید و به مقدار زیادی از آن استفاده می‌کنید، به‌جای مصرف آن به‌عنوان میان‌وعده، چند تا از آنها را در طول یک وعده غذایی بخورید. چون در طول وعده های غذایی بزاق بیشتری تولید می‌شود که به پاک کردن خرده‌های پاستیل و اسیدها کمک می‌کند.

نوشابه گازدار

عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها
عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها

وقتی بحث قند افزوده به میان می‌آید، تنها مقصر ماجرا آب‌نبات نیست. نوشابه‌های گازدار می‌توانند در هر سهم تا ۱۱ قاشق چای‌خوری شکر داشته باشند. بدتر اینکه نوشابه‌های گازدار حاوی اسید سیتریک و اسید‌ فسفریک نیز هستند که مینای دندان را ازبین می‌برند. نوشابه‌های رژیمی فاقد شکر هستند اما ممکن است اسید بسیار بیشتری به شکل شیرین‌کننده‌های مصنوعی در آنها وجود داشته باشد.

باز کردن چیزی با دندان

باز کردن درب بطری یا بسته‌بندی پلاستیکی با دندان‌ها ممکن است راحت باشد اما این عادتی است که دندانپزشک‌تان را عصبانی می‌کند. استفاده از دندان‌ها به‌عنوان ابزار می‌تواند باعث شکستن یا ترک خوردن آنها شود. به‌جای این‌کار از قیچی و دربازکن استفاده کنید. حرف آخر اینکه دندان‌های شما فقط برای غذاخوردن هستند،‌ نه کار دیگر.

نوشیدنی‌های ورزشی

شکی نیست که یک نوشیدنی ورزشی خنک پس از یک تمرین درست و حسابی، بسیار نشاط‌آور است اما این نوشیدنی‌ها معمولا سرشار از قند هستند. نوشیدنی‌های ورزشی شیرین نیز مانند نوشابه گازدار باعث حمله اسید به مینای دندان‌های شما می‌شوند و  مصرف مکرر آنها می‌تواند به پوسیدگی دندان منجر شود. یک راه برای هیدراته ماندن در باشگاه، نوشیدن آب است که بدون قند و بدون کالری می‌باشد.

آبمیوه

عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها
عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها

آبمیوه سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هاست اما متاسفانه اکثر آبمیوه‌ها پر از شکر نیز هستند. برخی آبمیوه‌ها ممکن است به‌اندازه نوشابه‌های گازدار قند داشته باشند. به‌عنوان مثال نوشابه گازدار پرتقالی نسبت به آب پرتقال فقط ۱۰ گرم بیشتر قند دارد. میوه‌ها به‌طور طبیعی شیرین هستند بنابراین به‌دنبال آبمیوه‌ای باشید که قند افزوده نداشته باشد. همچنین شما می‌توانید به‌وسیله رقیق کردن آبمیوه با مقداری آب، محتوای قند آن را کاهش دهید و از این طریق به سلامت دندان‌های‌تان کمک کنید.

چیپس سیب‌زمینی

باکتری‌های موجود در پلاک، نشاسته را نیز به اسید تبدیل می‌کنند. این اسید می‌تواند در عرض ۲۰ دقیقه به دندان‌ها حمله کند .  اگر غذا بین دندان‌های‌تان گیر کرده باشد یا دائما هله‌هوله بخورید، این زمان از ۲۰ دقیقه نیز طولانی‌تر خواهد شد. شما باید پس از خوردن چیپس سیب‌زمینی یا سایر غذاهای نشاسته‌ای که معمولا بین دندان‌ها گیر می‌کنند، از نخ دندان استفاده کنید.

هله‌هوله خوردن مداوم

خوردن هله‌هوله، بزاق کمتری نسبت به یک وعده غذایی تولید می‌کند و باعث می‌شود خرده‌های غذا به‌مدت طولانی‌تری در دندان‌های‌تان باقی بمانند. از خوردن هله هوله به صورت مداوم اجتناب کنید و از میان‌وعده‌های کم‌قند و کم‌نشاسته مانند برش‌های هویج استفاده نمایید.

جویدن مداد

عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها
عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها

آیا تابه‌حال در هنگام تمرکز کردن روی کار یا درس، مدادتان را جویده‌اید؟ این عادت مانند جویدن یخ می‌تواند باعث ترک خوردن یا شکستن دندان‌ها شود. اگر نیاز دارید چیزی را بجوید، آدامس بدون قند گزینه بهتری است. این ‌کار باعث ترشح بیشتر بزاق می‌شود که می‌تواند دندان‌ها را محکم‌تر کرده و از دندان ها در برابر اسید های از بین برنده مینای دندان محافظت نماید.

نوشیدن قهوه

رنگ تیره قهوه و خاصیت اسیدی آن می‌تواند به مرور زمان باعث زرد‌شدن دندان‌ها شود. خوشبختانه این یکی از ساده‌ترین لکه‌هایی است که می‌توان با روش‌های مختلف سفیدکردن دندان، آنها را پاک کرد. اگر نگران تغییر رنگ دندان‌های‌تان هستید، با یک دندانپزشک مشورت کنید.

سیگار کشیدن

سیگار و سایر دخانیات می‌توانند دندان‌ها را لکه دار کنند و باعث افتادن آنها به‌علت بیماری لثه شوند. همچنین مصرف دخانیات می‌تواند به سرطان دهان،‌ لب و زبان نیز منجر شوند. اگر به‌دنبال دلیل دیگری برای ترک سیگار هستید، به لبخندتان فکر کنید.

پرخوری

عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها
عادت‌های مضر برای سلامت دندان‌ها

پرخوری اغلب شامل مصرف مقدار زیادی مواد خوراکی شیرین می‌شود که می‌تواند به پوسیدگی دندان منجر شود. پرخوری و پاک‌سازی یا بالا آوردن (پرخوری عصبی) می‌تواند آسیب بسیار بیشتری به سلامت دندان‌ها وارد کند. اسیدهای قوی موجود در استفراغ باعث فرسایش دندان‌ها شده و آنها را شکننده و ضعیف می‌نمایند. این اسیدها باعث بوی بد دهان نیز می‌شوند. بولیمیا می‌تواند به انواع مشکلات جدی سلامتی منجر شود بنابراین اگر به اختلال پرخوری عصبی مبتلا هستید، حتما با پزشک‌تان صحبت کنید.

منبع: www.webmd.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا