تناسب اندام

لیست بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر اندام

اگرچه لاغر بودن در برخی مواقع می‌تواند برای سلامتی مفید باشد اما کمبود وزن اگر نتیجه تغذیه نامناسب یا سایر مشکلات باشد می‌تواند نگران‌کننده باشد. اگر دچار کمبود وزن هستید می‌توانید با یک برنامه‌ریزی صحیح به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید. یکی از این راه‌ها انجام تمرینات ورزشی و استفاده از مکمل‌ های بدنسازی در کنار آن است.

در این مقاله ابتدا بهترین راه ها برای افزایش وزن را توضیح می‌دهیم. سپس لیست بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر اندام را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین راه ها برای افزایش وزن

بهترین راه ها برای افزایش وزن

افزایش وزن برای اکثر افراد ساده است اما دسته دیگری از افراد هستند که برای اضافه وزن با مشکل مواجه می‌شوند. افرادی که بدن اکتومورف (لاغر) داشته باشند یا متابولیسم بدن آن‌ها سریع باشد، دستیابی به وزن مناسب برای آن‌ها دشوار خواهد بود. راه‌های مختلفی برای افزایش وزن وجود دارد اما سایت معتبر Healthline بهترین راهکارها را به صورت زیر معرفی کرده است:

۱. از غذاهای مغذی که کالری دریافتی شما را افزایش می‌دهند استفاده کنید.

۲. تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید؛ بدین صورت که وعده‌های غذایی بزرگ را با تعداد بیشتری از وعده‌های غذایی کوچک جایگزین کنید.

۳. از میان وعده‌های مغذی مانند انواع آجیل و غلات استفاده کنید.

۴. تمرینات بدنسازی را انجام دهید که برای شما دشوار هستند و شما را به چالش می‌کشند.

با اینکه تمام ۴ مورد بالا را بدون استفاده از مکمل بدنسازی هم می‌توان انجام داد، استفاده از بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر به شما کمک می‌کند تا سریعتر به اهداف ورزشی خود دست پیدا کنید. در ادامه این مکمل هارا معرفی می‌کنیم.

معرفی بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر اندام

لیست بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر

همان‌طور که می‌دانید، هدف افراد لاغر از انجام تمرینات بدنسازی علاوه بر افزایش حجم عضلات، افزایش وزن نیز است. در این قسمت لیست بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر را معرفی خواهیم کرد:

۱. مکمل‌ های پروتئینی

مکمل پروتئين وی

دریافت پروتئین کافی برای عضله سازی ضروری است. به عبارت دقیق‌تر شما برای عضله سازی لازم است پروتئین بیشتری نسبت به مقدار پروتئينی که بدن شما تجزیه می‌کند مصرف کنید.

انواع مختلفی از مکمل‌های پروتئینی وجود دارد اما محبوب‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • مکمل پروتئین وی
 • مکمل کازئين

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف مکمل های پروتئينی نسبت به مصرف مکمل های گینر تاثیر بیشتری در عضله‌سازی دارد. با این حال این تاثیر برای افرادی که کمبود پروتئين در رژيم غذایی آنها وجود دارد بیشتر خواهد بود.

خرید پروتئين وی

۲. مکمل کراتین

مکمل کراتین

کراتین از جمله بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر اندام است که علاوه بر تأمین انرژی لازم برای انجام تمرینات ورزشی موجب افزایش وزن بدن نیز می‌شود. این مکمل با تولید آدنوزین تری فسفات در داخل بدن همراه با تقویت فعالیت عضلانی باعث رشد سریع عضلات می‌شود.

کراتین یک ترکیب نیتروژنی است که در سلول های مختلفی از بدن مانند ماهیچه‌ها و مغز وجود دارد. این ماده نوعی اسید آمینه است که بیشتر از گوشت قرمز به دست می‌آید و مقدار کمی از آن توسط کبد، پانکراس و کلیه تولید می‌شود.

در بسیاری از افراد لاغر اندام مصرف مواد غذایی حاوی کراتین، نمی‌تواند گزینه مناسبی برای افزایش وزن آن‌ها باشد، بنابراین مکمل‌های کراتین را می‌توان به عنوان بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر اندام به خصوص کسانی که ورزش می‌کنند در نظر گرفت.

مصرف کراتین برای عملکرد ورزشی و تولید انرژی ضروری است. مطالعات نشان می‌دهد که مکمل کراتین در کنار بهبود عملکرد عضلات منجر به افزایش وزن در افراد لاغر نیز می‌شود. اکثر متخصصان کراتین مونوهیدرات را برای این کار مناسب می‌دانند.

مکمل کراتین

۳. مکمل BCAA

مکمل BCAA

مکمل BCAA حاوی سه نوع اسید آمینه لوسین، ایزولوسین و والین است که به اسید آمینه های شاخه دار معروف هستند. این ۳ نوع اسید آمینه بیشتر در منابع پروتئینی مانند پوشت قرمز، مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و ماهی یافت می‌شوند و به رشد عضلات کمک می‌کنند.

تقریباً همه افراد به صورت روزانه مقداری از این آمینو اسید‌ها را از طریق غذا تأمین می‌کنند. با این حال مصرف مکمل BCAA در افراد لاغر اندام می‌تواند به افزایش حجم عضلات در آنها کمک کند.

بی سی ای ای

۴. مکمل‌ گینر و مکمل کربوهیدرات

مکمل گینر و کربوهیدرات

برای افزایش وزن لازم است بدن کالری بیشتری را نسبت به نیاز خود را دریافت کند. مکمل‌های گینر و کربوهیدرات گروهی از مکمل‌های پرکالری هستند که بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر اندام به حساب می‌آیند. زیرا افراد لاغر در رسیدن به وزن مطلوب و افزایش آن دچار مشکل هستند اما مصرف این مکمل‌ها کمک می‌کند تا بتوانند همراه با انجام تمرینات ورزشی به وزن دلخواه خود دست پیدا کنند.

در واقع این نوع مکمل‌ها، شیک‌هایی با کربوهیدرات و چربی بالا هستند. اگر این محصول را به رژیم غذایی عادی خود اضافه کنید می‌توانید به سرعت به افزایش وزن دست پیدا کنید.

قیمت مکمل گینر

۵. مکمل بتا آلانین

مکمل بتا آلانین

بتا آلانین یکی از بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر است که نه تنها خستگی را کاهش می‌دهد بلکه بازدهی بدن را برای انجام تمرینات ورزشی هم بهبود می‌بخشد. همچنین برای افرادی که ورزشی می‌کنند بتا آلانین یک مکمل مناسب برای افزایش حجم عضلات است.

یک مطالعه نشان داد که مصرف ۴ گرم بتا آلانین در روز به مدت هشت هفته توده بدون چربی بدن را بیشتر از گروه کنترل افزایش می‌دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که افزودن مکمل بتا آلانین به یک برنامه تمرین تناوبی با شدت بالا به مدت شش هفته، توده بدون چربی بدن را حدود ۵۰۰ گرم نسبت به گروه کنترل افزایش می‌دهد.

مکمل بتا آلانین

کلام آخر در مورد بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر اندام

در این مقاله ابتدا بهترین راه های افزایش وزن را توضیح دادیم. سپس لیستی از بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر اندام را معرفی کردیم. اطمینان داریم که شما با مصرف این مکمل ها می‌توانید در کمترین زمان ممکن وزن خود و حجم عضلاتتان را افزایش دهید. اکنون اگر می خواهید اطلاعات کلی را در مورد انواع مکمل های بدنسازی به دست آورید پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط بتادارو را در این خصوص مطالعه کنید. همچنین در مقاله بهترین مکمل بدنسازی محبوب ترین مکمل هارا در بین بدنسازان معرفی کرده ایم.

اگر هم در خصوص هر یکی از مطالب مطرح شده در این مقاله سوالی دارید، کافی است در بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید. در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهیم بود.

همچنین برای خرید مکمل بدنسازی می توانید به سایت بتادارو مراجعه کنید. بتادارو یک داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان است.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۱۲ نظرها

  1. با سلام
   بله می توانید این دو مکمل را با هم مصرف کنید. کافی است روش مصرف درج شده روی هر محصول را جداگانه دنبال کنید.

 1. سلام خسته نباشید. من میخواستم کراتین استفاده کنم و کمی لاغر هستم و تا حالا مصرف نکردم. چه دوزی استفاده کنم بهتره؟

 2. سلام. من لاغرم و ورزش نمیکنم. رفتم داروخونه که مکمل سوپرسایز رو پیشنهاد داد. خواستم بدونم برای افزایش وزن خوبه؟ عوارض نداره؟ چجوری باید مصرف شه؟ لطفا جواب بدین

  1. با سلام
   در خصوص کیفیت و عوارض این محصول اطلاعاتی ندارم. بهتر است روش مصرف درج شده روی محصول را دنبال کنید.

 3. سلام وقت بخیر
  من ۱۷ سالمه و ۶۰ کیلو هستم و خیلی لاغرم.
  من گینر رو با باشگاه استفاده کردم هیچ تاثیری نداشت .
  بنظرتون اگه کراتین استفاده کنم بدنم رشد میکنه و وزنم افزایش پیدا میکنه؟

  1. با سلام
   لازمه مصرف گینر رو ادامه بدید و همزنان تغذیه مناسبی هم داشته باشید تا با افزایش کالری دریافتی افزایش وزن رو تجربه کنید.
   کراتین برای افزایش حجم عضلات مفید هست.

   1. سلام خسته نباشید
    من خیلی لاغرم. آیا کربو در حین تمرین بخورم باعث اضافه وزنم میشه؟
    کلا کربو باعث چاق شدن میشه؟
    ممنون راهنمایی کنین

    1. با سلام
     بهتره از گینر استفاده کنید و همزمان تمرین هم داشته باشید. اینطوری می تونید وزن باکیفیت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا