رژیم و تغذیه سالم

بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی

اگر غالبا احساس خستگی می‌کنید و تمرکز ذهنی لازم برای انجام کارهایتان را ندارید، پس حتما بدنبال راهی برای افزایش انرژی‌تان می‌گردید. پیشنهاد ما امتحان کردن بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی است؛ مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد.

همه ما می‌دانیم که بهترین راه برای حفظ انرژی و آمادگی در طول روز، درست غذا خوردن، ورزش کردن و داشتن خواب شبانه کافی است. اما کمتر کسی پیدا می‌شود که فرصت انجام این کارها را در هفت روز هفته داشته باشد بنابراین همه ما گاهی اوقات به کمی تقویت نیاز داریم. اما سوال این است که طبیعی‌ترین راه برای افزایش انرژی روزانه که مانند قهوه بعد از مدتی باعث افت ناگهانی انرژی شما نشود، کدام است؟

خوشبختانه دانشمندان توانستند با انجام آزمایشات گسترده به این سوال پاسخ دهند. در مطلب امروز، بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. کافئین با ال‌-تیانین

همه ما با کافئین، منابع آن و اثراتی که روی بدن می‌گذارد، آشنا هستیم. کافئین برای اکثر ما، اولین چیزی است که بمحض بیدار شدن در صبح برای سرحال شدن به آن متوسل می‌شویم.

در حالیکه کافئین بسیار خوب عمل می‌کند و بطور گسترده در سراسر جهان در دسترس است اما می‌تواند اثرات جانبی منفی نیز داشته باشد. کافئین می‌تواند ما را عصبی، تحریک‌پذیر و بدون تمرکز سازد و همچنین اثرات ناخوشایندی روی دستگاه گوارش بگذارد.

خوشبختانه مطالعات نشان داده‌اند که یک اسید آمینه طبیعی موجود در چای به نام ال-تیانین می‌تواند بوسیله تقویت آرامش، عملکرد شناختی، وضعیت عاطفی و سایر موارد بطور طبیعی با اثرات منفی کافئین مقابله کند. این، خبر بسیار خوبی برای اکثر مردم است!

قیمت قرص کافئین

۲. آهن

آهن علاوه بر سرپا نگه داشتن پل‌ها و آسمان خراش‌ها در بدن شما نیز یک عنصر اساسی است. بدن بدون وجود آهن نمی‌تواند پروتئینی به نام هموگلوبین که مسئول حمل اکسیژن از ریه‌ها به سایر قسمت‌های بدن است را تولید کند – این نقش آهن، بسیار مهم است!

اگر اندام‌ها و بافت‌های شما (از جمله مغز) اکسیژن کافی دریافت نکنند، شما  احساس خستگی، سستی، خواب‌آلودگی و احتمالا کج‌خلقی خواهید کرد.

اکثر افراد در صورت داشتن یک رژیم غذایی صحیح می‌توانند آهن مورد نیازشان را دریافت کنند اما از آنجا که آهن عمدتا در گوشت و غذاهای دریایی وجود دارد، ممکن است لازم باشد گیاهخواران و افراد وگان برای اطمینان از تأمین نیازهای روزانه‌شان از یک مکمل آهن استفاده نمایند. برای آنکه مطمئن شوید مواد مغذی دریافتی شما برای بدن‌تان مناسب و کافی است، با یک پزشک مشورت کنید.

قرص کم خونی

۳. پودر ریشه چغندر

بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی
بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی

پودر ریشه چغندر از ریشه چغندر (سبزی قرمزی که مادرتان در بچگی اصرار می‌کرد حتما آن را بخورید) استخراج و ساخته می‌شود. بنظر می‌رسد که حق با مادرتان بوده چون این سبزی، مزایای سلامتی بسیاری دارد از جمله شل کردن رگ‌های خونی و افزایش جریان خون. این مقدار خون افزایش‌یافته به عضلات و مغز شما می‌رود و باعث افزایش اکسیژن‌رسانی خواهد شد؛ بنابراین شما وضوح ذهن، تمرکز و حتی انرژی بیشتری خواهید داشت.

به دلیل سطوح بالای نیترات موجود در ریشه چغندر (بطور طبیعی) مطالعات نشان داده‌اند که ورزشکاران مصرف‌کننده پودر ریشه چغندر ممکن است قادر باشند تا ۲۵ درصد طولای‌تر از گروه دارونما ورزش کنند.

بخاطر اثر پودر ریشه چغندر روی شل کردن رگ‌های خونی، این ماده بعنوان یک روش طبیعی برای کاهش فشار خون در بزرگسالان نیز استفاده می‌شود. بنابراین قطعا ارزشش را دارد که آن را به روال صرف مکمل‌هایتان اضافه نمایید.

۴. سیترولین

سیترولین با عملکردی مشابه پودر ریشه چغندر، عروق خونی را شل و گشاد کرده و بنابراین باعث افزایش جریان خون به بدن می‌شود.

همانطور که قبلا گفتیم، جریان خون بیشتر به بافت‌های شما به معنای افزایش اکسیژن و ویتامین‌های موجود برای عضلات و مغزتان است. و یک مغز شاد و عضلات سرحال یعنی شما برای کل روز، انرژی کافی خواهید داشت.

همانند پودر ریشه چغندر، مطالعات انجام‌شده پیرامون سیترولین نیز نشان داده‌اند که آن باعث افزایش عملکرد ورزشی می‌شود و به ریکاوری بدن پس از یک تمرین درست و حسابی کمک می‌کند.

۵. ویتامین B12

ویتامین B12 مانند اکثر ویتامین‌های گروه B به بدن شما کمک می‌کند تا از غذاهای مصرفی‌تان، بطور طبیعی انرژی بسازد.

مواد غذایی که بیشترین سطح ویتامین  B12 را دارند، عبارتند از گوشت، ماهی و لبنیات. بنابراین بهتر است گیاهخواران و افراد وگان از مکمل B12 استفاده کنند.

سطوح ناکافی B12 در بدن باعث می‌شود که شما دائما احساس خستگی و خواب‌آلودگی کنید؛ آن هم وقتی کارهای زیادی هست که باید انجام دهید!

ویتامین ب کمپلکس و ب۱۲

۶. رودیولا رُزا

بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی
بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی

زندگی روزمره می‌تواند استرس‌زا باشد و انرژی که برای سر و کله زدن با آن بکار می‌برید، ممکن است باعث شود که برای چیزهای مهم‌تر زندگی مانند کار، خانواده، دوستان و سایر مواردی که از آنها لذت می‌برید، انرژی کافی نداشته باشید.

با این وجود، خوشبختانه گیاه رودیولا رزا به بدن و مغز کمک می‌کند تا بطور طبیعی با استرس‌های جدیدی که پیش می آید، مقابله کنند.

گیاه رودیولا رزا که عمدتا در مناطق مرتفع سرد وجود دارد، مورد مطالعه قرار گرفته و مشخص شده که به مقاومت و خستگی جسمی و ذهنی کمک می‌کند – دو موردی که می‌تواند تأثیر زیادی روی روزتان بگذارد.

همچنین این گیاه برای درمان افسردگی خفیف در بزرگسالان، موفق بوده است بنابراین مانند یک پیشنهاد برد-برد است.

۷. ملاتونین

یکی از ساده‌ترین دلایل کمبود انرژی، کمبود خواب است. بدن ما بدون خواب نمی‌تواند خود را بازسازی کند یا ما را برای روز بعدی آماده سازد.

اما با وجود شغل، خانواده و سایر تعهداتی که داریم، اکثر بزرگسالان از مقدار خواب توصیه‌شده بمنظور حفظ سلامتی‌شان محرومند. مصرف مکمل ملاتونین می‌تواند به ما کمک کند که خواب باکیفیت‌تری داشته باشیم.

ملاتونین، یک هورمون طبیعی است که توسط بدن تولید می‌شود و یکی از سیگنال‌هایی است که به بدن ما می‌گوید که بخوابد. گاهی اوقات زمانی که بدن ملاتونین کافی تولید نمی‌کند، ما دچار بی‌خوابی یا ناتوانی در به خواب رفتن می‌شویم.

با اینحال ممکن است برخی افراد به بی‌خوابی مزمن دچار شوند که باعث می شود با مه ذهنی، کندی، نوسانات خلقی و بسیاری از اثرات نامطلوب دیگر زندگی کنند.

خوشبختانه افرادی که دچار بی‌خوابی دوره‌ای یا مزمن هستند، می‌توانند از ملاتونین استفاده کنند. ملاتونین برخلاف بسیاری از داروهای خواب باعث وابستگی یا بروز علائم ترک – در صورت قطع مصرف – نخواهد شد.

۸. تیروزین

تیروزین، ماده‌ای است که در غذاهای سرشار از پروتئین مانند ماهی، تخم مرغ، گوشت و … وجود دارد. این ماده، بدن را قادر به تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌کند؛ آنها، سیگنال‌های کوچکی هستند که مغز شما برای فرستادن پیام به بخش‌های مختلف خود استفاده می‌کند.

بدون وجود تعداد کافی از این انتقال‌دهنده‌های عصبی، تکمیل کارها برای مغز طولانی‌تر می‌شود و می‌تواند منجر به احساس کندی و خستگی شده و حتی یک تأثیر منفی روی حافظه‌تان بگذارد. همچنین این انتقال‌دهنده‌های عصبی در مواقع اضطراب یا استرس بالا – یعنی زمان‌هایی که بیشتر از همیشه به آنها نیاز داریم – کاهش می‌یابند.

مصرف مکمل تیروزین می‌تواند ما را هوشیار و با نشاط نگه دارد و برای مقابله با چالش‌های زندگی آماده سازد.

۹. آشواگاندا

آشواگاندا، یک گیاه دارویی است که معمولا در هندوستان استفاده می‌شود و قرن‌هاست که برای کمک به بدن در مقابله با  استرس جسمی و روحی بکار می‌رود.

این گیاه در طول سالیان دراز توسط علم مدرن مورد مطالعه قرار گرفته و تأیید شده که برای بدن بسیار مفید است.

در یکی از این مطالعات، سطوح هورمون کورتیزول در شرکت‌کنندگانی که آشواگاندا مصرف کرده بودند، ۲۸ درصد پایین‌تر بود. آشواگاندا، هورمونی است که بدن را وادار می‌کند در برابر استرس عکس‌العمل نشان دهد بنابراین سطوح پایین‌تر این هورمون باعث آرامش و هوشیاری بیشتر شما می‌شود.

با استرس روحی و جسمی کمتر در زندگی، ما می‌توانیم بصورت کارآمدتری از جسم و ذهن‌مان استفاده کنیم و کارهای بیشتری را در یک مدت معین به انجام برسانیم. عالی بنظر می‌رسد، مگر نه؟

۱۰. کراتین

بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی
بهترین ویتامین‌ها و مکمل‌ها برای افزایش انرژی

برخی از شما احتمالا از قبل با کراتین آشنا هستید، چون این ماده در بسیاری از مکمل‌های پروتئین وجود دارد و بطور طبیعی در گوشت قرمز، ماهی و ماکیان نیز یافت می‌شود.

کراتین، سوخت مورد نیاز عضلات را تأمین می‌کند و از این نظر، هماهنگ با فرآیند ایجاد انرژی توسط بدن (از مواد غذایی) عمل می‌نماید. در واقع کراتین، یک منبع انرژی سریع در بدن است.

کراتین جزء موادی است که بیشتر از بقیه مورد مطالعه قرار گرفته و ثابت شده که به لطف انرژی اضافه‌ای که در اختیار ما قرار می‌دهد، عملکرد ورزشی و ذهنی را بهبود می‌بخشد.

قیمت مکمل کراتین

۱۱. کوکیوتن

از اسم عجیب آن نترسید! کوکیوتن مخفف کوآنزیم کیوتن (Q10) است که توسط بدن تولید می‌شود و در تمام انواع سلول‌ها وجود دارد.

بدن شما می‌تواند از کوکیوتن  برای ایجاد انرژی و محافظت از خود در برابر برخی آسیب‌های خاص استفاده نماید. بدون آن، سلول‌های شما چندان سالم نخواهند بود و ممکن است قادر نباشند بخوبی رشد کنند؛ قطعا همه ما می‌خواهیم از این مسئله جلوگیری کنیم.

برخی از جمعیت‌ها در معرض خطر داشتن سطوح پایین‌تر کوکیوتن هستند مانند سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند دیابت نوع ۲، برخی سرطان‌ها و بیماری قلبی. این گروه‌ها باید مطمئن شوند سطوح سالمی از کوکیوتن دارند و در صورت نیاز از مکمل کوکیوتن استفاده نمایند.

در ادامه برای خرید ویتامین‌ها و مکمل بدنسازی می توانید به سایت بتادارو مراجعه کنید. بتادارو یک داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان است.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا