زیبایی و بهداشت فردی

تأثیر نور آبی صفحه موبایل بر سلامت پوست

مطالعات نشان می‌دهد که نور آبی از صفحات نمایش کامپیوتر و تلفن‌های همراه می‌تواند باعث خستگی چشم شود اما کاملا مشخص نیست که تأثیر نور آبی بر سلامت پوست شما چگونه است. در این مقاله از سایت داروخانه آنلاین بتادارو قصد داریم تا به شما خواهیم گفت که نور آبی ممکن است چه صدماتی به پوست صورت‌تان وارد کند.

در گذشته، بیشتر نگرانی‌های ما در مورد پیری زودرس و سرطان پوست به اشعه‌های مضر UVA و UVB نور خورشید مربوط می‌شد اما در طی یک دهه گذشته، دانشمندان متوجه شدند که ممکن است اینها تنها پرتوهای نور مرئی نباشند که وجود دارند! نور آبی – ساطع‌شده از خورشید و دستگاه‌های دیجیتالی – نیز می‌تواند به سلامت پوست شما صدمه بزند.

دکتر نازنین سعیدی، مدیر مرکز جراحی لیزر و درماتولوژی زیبایی جفرسون در فیلادلفیا می‌گوید: «گرایش به مسدود کردن نور آبی در بحث مراقبت از پوست و بطور کلی سلامت، در حال افزایش است چون اکنون همه ما بخاطر استفاده از تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند، بیشتر در معرض نور آبی هستیم.»

نور آبی چیست؟

دکتر جیسون بلوم، جراح ترمیمی و پلاستیک صورت می‌گوید‌: « نور آبی، بخشی از طیف نور مرئی (۳۸۰ تا ۵۰۰ نانومتر) است که در نور خورشید وجود دارد اما توسط روشنایی داخلی (درون ساختمان) و دستگاه‌های الکترونیکی رایج مانند تلفن‌های هوشمند و صفحات کامپیوتر نیز ساطع می‌شود.»

به گفته آکادمی چشم‌ پزشکی آمریکا، بیشترین مقدار نور آبی که افراد در معرض آن قرار می‌گیرند، از خورشید است. اما با توجه به اینکه یک فرد آمریکایی معمولی بیش از ۱۱ ساعت در روز با رسانه دیجیتال در ارتباط است – طبق داده‌های نیلسن که در جولای ۲۰۱۸ منتشر شد – این روزها مردم در مقایسه با نسل‌های قبلی در معرض نور آبی بیشتری قرار دارند؛ و به همین دلیل، این مسئله به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.

دکتر بلوم توضیح می‌دهد: «مقدار نور مرئی پرانرژی یا نور آبی ساطع‌شده توسط دستگاه‌ها، تنها کسری از میزانی است که توسط خورشید تابانده می‌شود اما مشکل این است که ما دائما با این دستگاه‌ها وقت می‌گذرانیم، آنها را با خود حمل می‌کنیم و نزدیک سر و صورت‌مان نگه می‌داریم.»

نور آبی چگونه بر سلامت انسان تأثیر می‌گذارد؟

دانشمندان می‌دانند که نور آبی – از خورشید یا دستگاه‌های الکترونیکی – می‌تواند باعث خستگی چشم شود. یک بررسی که در دسامبر ۲۰۱۸ در مجله بین‌المللی چشم پزشکی منتشر شد، دریافت که در طیف مرئی، نور آبی پرانرژی با طول موج بین ۴۱۵ و ۴۵۵ نانومتر از قرنیه و لنزها عبور کرده و به شبکیه می‌رسد. نور آبی در این فرایند می‌تواند باعث بیماری‌هایی مانند خشکی چشم، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن شود. نویسندگان این مطالعه معتقدند که این نور حتی ممکن است با اثرگذاری بر تولید هورمون، نوعی عدم تعادل هورمونی ایجاد کند که بر کیفیت خواب، تأثیر منفی می‌گذارد.

ما درباره نور آبی و سلامت پوست چه می‌دانیم؟

تأثیر نور آبی بر سلامت پوست
تأثیر نور آبی بر سلامت پوست

با این وجود، تحقیقات در مورد اثرات نور آبی روی پوست، ناقص است. اگرچه ممکن است مطالعات اولیه، سرنخ‌هایی در اختیار ما بگذارند.

بلوم به مطالعه‌ای اشاره می‌کند که نشان داد افراد دارای پوست تیره‌تر که در معرض نور آبی مرئی بودند، در مقایسه با افراد دارای پوست روشن‌تر که در معرض سطوح مشابهی از اشعه‌های UVA قرار داشتند،  تورم، قرمزی و تغییرات رنگدانه بیشتری را تجربه نمودند. او توضیح می‌دهد: «دانشمندان مطمئند که نفوذ نور آبی مرئی از طریق پوست می‌تواند باعث ایجاد گونه‌های فعال اکسیژن شود که سپس به آسیب DNA و تجزیه فیبرهای کلاژن و الاستین ما منجر خواهد شد.»

یک مطالعه کوچک دیگر که در فوریه ۲۰۱۵ در «طب اکسیداتیو و طول عمر سلولی» منتشر شد، ارتباطی بین قرارگیری در معرض نور آبی و تولید رادیکال‌های آزاد در پوست را نشان داد که با افزایش سرعت پیری پوست مرتبط دانسته شده‌اند.

چگونه می‌توانید بگویید که آیا نور آبی به پوست‌تان صدمه زده است یا نه؟

بلوم می‌گوید تغییرات پوست مانند تجمع رنگدانه‌ها، تورم، چین و چروک زودرس و قرمزی همگی می‌توانند نشانه‌های آسیب نور آبی باشند.

اما دکتر کاتلین سوزی، جراح پوست تأکید می‌کند که هیچ مدرک علمی محکمی وجود ندارد که نشان دهد نور آبی به پوست آسیب می‌رساند. او می‌گوید:‌«گمان می‌رود که نور آبی ممکن اثرات مضری روی پوست بخصوص تجمع رنگدانه و پیری پوست ایجاد کند اما این مسئله هنوز اثبات نشده است.» در واقع او خاطرنشان می‌کند که برخی متخصصان پوست برای درمان بیماری‌های پوستی خاص مانند آکنه از نور آبی استفاده می‌کنند و هیچ گزارشی مبنی بر اینکه این درمان‌ها به رنگدانه‌های پوست آسیب می‌رسانند، وجود ندارد.»

چگونه از پوست‌تان در مقابل آسیب احتمالی نور آبی محافظت کنید؟

دکتر سعیدی می‌گوید که بهترین راه برای جلوگیری از آسیب احتمالی نور آبی، کاهش زمان استفاده از صفحات الکترونیکی و تلفن همراه است. همچنین شما می‌توانید یک محافظ صفحه نمایش برای وسایل الکترونیکی‌تان خریداری کنید که قادر است نور آبی را مسدود کرده یا کاهش دهد. دکتر بلوم می‌افزاید: «کار مفیدتری که می‌توانید انجام دهید، کاهش روشنایی صفحه نمایش گوشی‌تان یا استفاده از هدفون در هنگام  صحبت کردن با تلفن همراه است تا بتوانید آن را در جیب‌تان بگذارید و مستقیما مقابل گونه و صورت‌تان قرار ندهید.»

و اگر تا بحال هر روز از یک ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ روی صورت‌تان استفاده نکرده‌اید، همین حالا شروع کنید. بلوم می‌گوید:‌«زدن ضد آفتاب همیشه برای بیماران بصورت روزانه توصیه می‌شود. من بر اهمیت استفاده از ضد آفتاب‌های مسدودکننده فیزیکی که حاوی اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم هستند، تأکید می‌کنم و این می‌تواند به مسدود کردن نور آبی کمک کند چون ضد آفتاب‌های شیمیایی که می‌توانند اشعه‌های UVA و UVB را مسدود کنند، اشعه‌های مرئی یا نور آبی را بلاک نخواهند کرد.»

یک مطالعه قبلی نشان داد که ضد آفتاب حاوی دی‌اکسید تیتانیوم در مقایسه با آنهایی که دارای ترکیبات معمول بودند، محافظت بهتری در مقابل نور آبی ایجاد کرده است.

بلوم در مورد محصولات مراقبت از پوست که به محافظت از آن در مقابل نور آبی کمک می‌کنند، می‌گوید به دلیل تحقیقات ناقص هنوز نظر قطعی در مورد اثربخشی آنها وجود ندارد. او توضیح می‌دهد: «ما مطمئن نیستیم که این باند از نور آبی، چقدر برای پوست مضر است.»

آیا می‌توانید آسیب نور آبی به پوست را خنثی کنید؟

تأثیر نور آبی بر سلامت پوست
تأثیر نور آبی بر سلامت پوست

از آنجا که نور آبی باعث ایجاد گونه‌های فعال اکسیژن و بدنبال آن تجزیه کلاژن می‌شود، بلوم توصیه می‌کند از محصولات مراقبت از پوست حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها مانند ویتامین C (اسید آسکوربیک) استفاده کنید. ویتامین C معمولا در سرم‌های پوست که به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک می‌کنند، وجود دارد – و این نور مرئی نیز باعث ایجاد استرس اکسیداتیو می‌شود. دکتر سعیدی می‌گوید اکسید آهن، ماده دیگری است که ممکن است به معکوس کردن روند آسیب پوست کمک کند.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که ویتامین C می‌تواند روند پیری پوست را کاهش داده و از آن جلوگیری کند و تجمع رنگدانه را درمان نماید. در حالیکه یک مطالعه دریافت که اکسید آهن می‌تواند به کاهش حساسیت نسبت به نور آبی کمک نماید.

بنابراین چقدر باید نگران نور آبی باشید؟

در حال حاضر تحقیقات قطعی کافی برای تعیین میزان آسیب‌رسانی نور آبی ساطع‌شده از تلفن‌های همراه و وسایل الکترونیکی به پوست وجود ندارد. با این وجود، دکتر سوزی خاطرنشان می‌کند که نور آبی از خورشید – و در این مورد، تمام اشعه‌های خورشید – همچنان نگران‌کننده هستند. او می‌گوید: «مقدار انرژی ساطع‌شده توسط منابع تکنولوژی در مقایسه با تابش‌های طیف خورشیدی، بسیار جزئی است و تأثیر آنها روی پوست احتمالا حداقل است.»

منبع: everydayhealth.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا