زیبایی و بهداشت فردی

اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها

شاید مسواک زدن کار ساده و پیش پاافتاده‌ای به‌نظر برسد اما تعداد بسیار کمی از ما آن را به‌درستی انجام می‌دهیم. از نحوه مسواک زدن گرفته تا مدت زمان مسواک زدن و انتخاب مسواک مناسب، اشتباهات متداولی وجود دارند که ممکن است مرتکب شویم. خوشبختانه روش‌هایی برای اصلاح اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن وجود دارد که در این مقاله به آنها می‌پردازیم.

۱. شما مسواک اشتباه انتخاب می‌کنید

اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها
اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها

چگونه از میان مسواک‌های متعدد و رنگارنگی که در فروشگاه‌ها وجود دارند، مسواک مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید؟

کیمبرلی هارمز، یک دندانپزشک از فارمینگتون مینه‌سوتا می‌گوید مطمئن شوید مسواک‌تان به تمام جاهایی که لازم است، دسترسی دارد. مسواک شما می‌تواند از نوع برقی یا دستی باشد. اما به گفته هارمز یک قانون وجود دارد که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

او می‌گوید: «یکی از نکاتی که واقعا روی آن تاکید داریم و اهمیت زیادی دارد، آن است که مسواک شما باید موهای نرمی داشته باشد. موهای مسواک باید بتوانند تا حدی خم شوند که به زیر لثه‌های‌تان دسترسی داشته باشند.»

اندازه سر مسواک نیز مهم است به‌خصوص اگر دهان کوچکی دارید. همچنین مسواک‌ها دسته‌هایی با سایزهای گوناگون و زوایای مختلف دارند و برخی منعطف‌تر از بقیه هستند.

اما مهم‌ترین قسمت از نظر دندانپزشکان، موهای مسواک است که باکتری‌ها را جدا کرده و پلاک‌ها را از دندان‌ها و لثه‌های شما پاک می‌کنند. آن پلاک‌ها می‌توانند باعث بیماری لثه شده و به پوسیدگی دندان منجر شوند.

ماریسل آبایون، یکی از دندانپزشکان انستیتوی سلامت دهان Eastman در روچستر نیویورک می‌گوید: «گاهی اوقات مردم فکر می‌کنند که هرچه موهای مسواک سفت‌تر باشند، بیشتر می‌توانند دندان‌ها را تمیز کنند اما این لزوما درست نیست. مسواک‌هایی با موهای نرم، دندان‌ها را بسیار موثرتر از موهای سفت تمیز می‌کنند. موهای سفت در واقع می‌توانند باعث ساییده شدن و فرسایش ساختار دندان شما شوند.»

ضمنا درهنگام خرید مسواک جدید دقت کنید که دارای نشان تایید انجمن دندانپزشکی نیز باشد.

۲. شما بسیار محکم مسواک می‌زنید

اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها
اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها

وقتی بحث مسواک زدن به میان می‌آید، باید بدانید که محکم‌تر مسواک زدن بهتر نیست.

مت مسینا، یک دندانپزشک از Fairview Park اوهایو می‌گوید: «من فکر می‌کنم یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که مردم مرتکب می‌شوند، آن است که دندان‌های‌شان را بیش از حد محکم مسواک می‌زنند. آنها فکر می‌کنند که اگر محکم مسواک نزنند، کارشان را درست انجام نداده‌اند.»

او می‌گوید که پلاک‌های دندان، نرم و شل هستند و بنابراین لازم نیست آنها را محکم بسایید.

«بهترین راه برای حل این مسئله، آن است که طرز فکرتان را عوض کنید و به‌جای ساییدن دندان‌ها روی ماساژدادن آنها تمرکز نمایید.»

۳. شما عجله دارید

شما باید حداقل ۲ بار در روز و هربار به‌مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید. اما ممکن است برای رفتن به مدرسه یا محل کار دیرتان شده باشد یا بخواهید زودتر به رختخواب بروید و به همین دلیل، زمان مسواک زدن‌تان را کوتاه‌تر کنید. اما این کار را انجام ندهید.

مسینا می‌گوید: «ما قبلا پیشنهاد می‌کردیم که برای محاسبه این زمان از یک تایمر پخت تخم‌مرغ یا چیزی مانند آن استفاده کنید. اما درحال حاضر همه افراد یک تلفن همراه در جیب‌شان دارند. اگر بتوانید یک تایمر ۲ دقیقه‌ای برای مسواک‌زدن‌تان تنظیم کنید، بسیار عالی است.

این روزها اکثر جوانان یک هدفون در گوش‌شان دارند و موسیقی گوش می‌دهند. یک آهنگ متوسط حدود ۲ تا ۳ دقیقه طول می‌کشد. بنابراین اگر هنگام مسواک زدن در گوش‌تان هدفون بگذارید و به یکی از آهنگ‌های موردعلاقه‌تان گوش دهید، احتمالا به مدت کافی مسواک زده‌اید.»

۴. شما به مدت طولانی از یک مسواک استفاده می‌کنید

اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها
اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها

هنگامی که یک مسواک خوب پیدا کردید، ممکن است کنار گذاشتن آن برای‌تان سخت باشد اما وقتی متوجه تغییراتی در موهای مسواک‌تان شدید ــ مثلا وقتی آنها تغییر رنگ دادند، خمیده شدند یا ظاهر کثیفی پیدا کردند ــ وقت آن است که مسواک‌تان را دور بیندازید.

هنگامی که موهای مسواک ساییده شوند، دیگر توانایی تمیز کردن دندان‌های شما را نخواهند داشت بنابراین مسواک‌تان را حداقل هر ۳ تا ۴ ماه یک‌بار عوض کنید. همچنین به‌هیچ‌وجه از مسواک‌تان به‌صورت مشترک با فرد دیگری استفاده نکنید. و برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها یا باکتری‌ها روی مسواک خیس، آن را در هوای آزاد بگذارید.

۵. شما به‌صورت افقی (چپ و راست) مسواک می‌زنید

این یک اشتباه رایج در مسواک زدن است. اکثر افراد به‌صورت افقی مسواک می‌زنند. باز هم تکرار می‌کنم که به فکر ماساژ دادن دندان‌های‌تان باشید نه ساییدن آنها.

سانگیتا گاجندرا، یک دندانپزشک در انستیتوی سلامت دهان Eastman در روچستر نیویورک می‌گوید: «از لثه شروع کنید و مسواک را با حرکات دایره‌ای کوچک، بالا و پایین ببرید.» او می‌گوید: که اگر این کار را اشتباه انجام دهید، فایده‌ای نخواهد داشت: «در واقع ممکن است به لثه‌های‌تان صدمه بزنید.»

۶. شما خط لثه را فراموش می‌کنید

باکتری‌ها اغلب در محل اتصال دندان‌ها به لثه جمع می‌شوند؛ جایی که خیلی از اوقات آن را از قلم می‌اندازید.

هارمز می‌گوید: «شما در جایی که دندان‌تان از لثه بیرون می‌آید، حدود ۱ میلی‌متر بافت لثه دارید و باید در هنگام مسواک زدن حدود ۱ میلی‌متر و شاید ۲ یا ۳ میلی‌متر زیر لثه‌های‌تان را نیز مسواک بزنید. بنابراین موهای مسواک‌تان باید به راحتی خم شوند. مسواک زدن دندان‌ها به معنای مسواک زدن تمام دندان‌ هایتان یا حداقل هرچیزی است که می‌توانید با مسواک‌تان به آن دسترسی داشته باشید و آن شامل زیر لثه‌های‌تان نیز می‌شود.»

هنس مالم‌‌استروم، یک دندانپزشک در روچستر نیویورک می‌گوید: «ما بیشتر وقت‌مان را صرف مسواک زدن سطح دندان‌ها می‌کنیم و درواقع خط لثه را مسواک نمی‌زنیم. این یکی از رایج‌ترین اشتباهات در حین مسواک زدن است ــ شما در امتداد خط لثه مسواک نمی‌زنید.»

اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟ کار سختی نیست.

اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها
اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها

از زاویه استفاده کنید: مالم‌‌استروم می‌گوید: «ما معمولا توصیه می‌کنیم که به مسواک‌تان زاویه دهید؛ یک زاویه ۴۵ درجه نسبت به خط لثه.» اینگونه می‌توانید به خط لثه دسترسی داشته باشید. سپس با حرکات دورانی بالا و پایین، بقیه دندان را مسواک بزنید.

برای تمیز کردن قسمت داخلی دندان‌های جلوی‌تان، مسواک را به‌طور عمودی نگه‌ دارید، کمی کج کنید و با حرکات بالا و پایین مسواک بزنید. فراموش نکنید که زبان‌تان را نیز مسواک بزنید تا باکتری‌های روی سطح آن از بین بروند.

قسمت داخلی دندان‌ها (سمت زبان) را به یاد داشته باشید: همه افراد قسمت بیرونی دندان‌ها و سطح جونده آنها را مسواک می‌زنند، یعنی جایی که بقیه می‌توانند ببینند. اما قسمت داخل دندان‌ها که سمت زبان است، چطور؟ متاسفانه به آن چندان توجه نمی‌کنند.

اندی ماراشی، یک دندانپزشک در سیاتل می‌گوید: «اکثر افراد قسمتی از دندان‌ها که رو به زبان قرار دارد را مسواک نمی‌زنند. در این‌صورت در آن محل به راحتی یک خط التهاب ایجاد خواهد شد که باقیمانده غذا و باکتری‌ها در آنجا جمع شده و به سنگ‌های دندانی تبدیل می‌شوند.»

۷. شما بلافاصله بعد از غذا مسواک می‌زنید

گاهی اوقات ممکن است وسوسه شوید که بلافاصله پس از غذا خوردن به دستشویی بروید و باقیمانده غذا را از دندان‌های‌تان پاک کنید. این بهتر از آن است که اصلا مسواک نزنید اما ماراشی می‌گوید شاید بهتر باشد کمی صبر کنید.

او می‌گوید: «در هنگام غذا خوردن مقداری اسید در دهان شما تولید می‌شود. اگر شما بلافاصله پس از غذا مسواک بزنید، به این اسید کمک می‌کنید که در دندان‌های‌تان نفوذ کرده و آنها را ازبین ببرد (خراب و فرسوده کند).

اما چه مدت باید صبر کنید؟ ماراشی می‌گوید که ۱۵ تا ۲۰ دقیقه کافی است تا بزاق دهان شما کارش را انجام دهد و این اسید را خنثی کند.

او می‌گوید: «یا می‌توانید قبل از مسواک زدن، مقداری آب غرغره کنید تا از شر مقداری از آن اسید خلاص شوید.»

۸. شما از نخ دندان و دهان‌شویه استفاده نمی‌کنید

اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها
اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن و چگونگی رفع آنها

قبلا اشاره کردیم که حداقل ۲ بار در روز و هربار حداقل ۲ دقیقه مسواک بزنید. این کار را پشت گوش نیندازید!

مسینا می‌گوید مطمئن شوید که حداقل در یکی از آن دفعات علاوه بر مسواک از نخ دندان و دهان‌شویه نیز استفاده می‌کنید. او می‌گوید: «تا زمانی که ما هر ۲۴ ساعت یک‌بار با تمام قدرت به باکتری‌ها حمله کنیم، می‌توانیم آسوده باشیم که کمتر تکثیر می‌شوند و خطر کمتری برای ما ایجاد می‌کنند.»

سایر موارد مسواک زدن می‌تواند برای خارج کردن خرده‌های غذا از بین دندان‌ها یا خوشبو کردن دهان پس از خوردن یک ماده غذایی بودار مانند سیر یا پیاز باشد. اینها نیز مهم هستند.

مسینا می‌گوید: «اما رسیدگی کامل به دهان و دندان یک‌بار در روز ــ یعنی مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و غرغره با دهان‌شویه ــ تاثیر فوق‌العاده‌ای روی سلامت دندان‌ها خواهد گذاشت.»

منبع: www.webmd.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا