تناسب اندام

بررسی مکمل قبل از تمرین C4 سلوکور

مکمل بدنسازی قبل از تمرین C4 اورجینال کمپانی سلوکور، چند سال متوالی است که در لیست مکمل‌های پرفروش استرالیا و کشورهای دیگر قرار می‌گیرد. با وجود این محبوبیت جهانی، برخی می‌گویند که دلیلی برای اثربخشی آن وجود ندارد… در حالی که افراد بدبین معتقدند مکمل‌های پیش از تمرین، چیزی بجز کافئین طعم‌دارشده به همراه دارونما نیستند.

بیایید بدون وارد شدن به جزئیات علمی، به بررسی تمام مواد تشکیل‌دهنده مکمل قبل از تمرین C4  اورجینال بپردازیم.

بتاآلانین

بتاآلانین، ماده تشکیل‌دهنده اصلی مکمل C4 است که ۲۶٫۷ درصد از وزن این پودر را تشکیل می‌دهد. این آمینو اسید، یک ماده تشکیل‌دهنده متداول در مکمل‌های قبل از تمرین است و یک حس سوزش و مورمور شدن در پوست ایجاد می‌کند.

اما آیا این حس سوزش لزوما به معنای تأثیر مثبت بتاآلانین روی تقویت عملکرد یا ریکاوری است؟ یا فقط از عوارض جانبی آن می‌باشد؟

خوشبختانه تحقیقات در این مورد کاملا واضح هستند. با مصرف ۲ تا ۶ گرم بتاآلانین در روز، سطح کارنوزین عضله بین ۲۰ تا ۸۰ درصد افزایش می‌یابد. کارنوزین، یک دی‌پپتید خاص عضله است که در نقش آنتی‌اکسیدان و بافرینگ اسید ظاهر می‌شود.

کارنوزین از ۲ آمینو اسید (دی‌پپتید) ساخته شده است که عبارتند از بتاآلانین و هیستیدین. مقدار هیستیدین در بدن ما بطور معمول تولید کارنوزین را محدود نمی‌کند اما مقدار بتاآلانین می‌تواند این کار را انجام دهد.

شما برای بالا نگه داشتن سطوح کارنوزین عضلات‌تان باید حدود ۱۸۰ گرم بتاآلانین مصرف کنید که با مصرف ۳٫۲ گرم بتاآلانین بصورت مکمل، نزدیک به ۲ ماه طول می‌کشد.

با اینحال همچنان این سوال مطرح می‌شود که آیا این سطح بالاتر کارنوزین عضله، فایده‌ای برای ما دارد؟

تا به امروز، تحقیقات می‌گویند که همینطور است. سطح بالاتر کارنوزین عضله، مزایایی دارد اما همه آنها به نوع تمریناتی که انجام می‌دهید، بستگی خواهد داشت.

بررسی مکمل قبل از تمرین C4 اورجینال
بررسی مکمل قبل از تمرین C4 اورجینال

دوره‌های تمرینات با شدت بالا که بین ۱ تا ۴ دقیقه طول می‌کشند، نتایج مثبتی را نشان می‌دهند. این می‌تواند شامل وزنه‌برداری با شدت بالا، تمرینات دایره‌ای، دویدن، پارو زدن، شنا و … باشد.

با مصرف مکمل بتاآلانین برای این نوع تمرینات می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

  • بهبود قدرت
  • کاهش خستگی عصبی-عضلانی
  • تقویت عملکرد تاکتیکی

اما چرا بتاآلانین برای تمرینات کوتاه‌تر از ۱ دقیقه، مفید نیست؟

همه اینها به نقشی که کارنوزین در سلول عضله ایفا می‌کند، برمی‌گردد.

به یاد داشته باشید که کارنوزین، یک بافر اسید است. ما برای تمریناتی که کمتر از ۱ دقیقه طول بکشند، مقدار قابل‌توجهی اسید لاکتیک در عضلات‌مان تولید نخواهیم کرد. بنظر می‌رسد برای آنکه کارنوزین باعث افزایش عملکرد شود، لازم است ما اسید لاکتیک کافی تولید کنیم.

بطور خلاصه می‌توان گفت:  بتاآلانین، سطوح کارنوزین عضله را افزایش می‌دهد که برای تمریناتی با مدت ۱ تا ۴ دقیقه، مفید است. گمان می‌رود که این مزیت، به دلیل نقش بافرینگ کارنوزین روی اسید لاکتیک باشد.

هر اسکوپ C4 سلوکور حاوی ۱٫۶ گرم بتالانین است. برای بهره‌مندی از حداقل مزایای درمانی بتاآلانین لازم است روزانه یک و یک‌چهارم وعده از آن را مصرف کنید. اگر تحمل کافئین شما بالا باشد و ۲ اسکوپ از آن را مصرف کنید – مانند بسیاری از افراد – میزان دریافت بتاآلانین شما بیش ازحد خواهد شد.

بتا آلانین

کراتین نیترات

کراتین، یکی از آن مواد مغذی کمیاب تغذیه ورزشی است که توسط چندین دهه تحقیقات علمی پشتیبانی می‌شود. ما از طریق غذای مصرفی‌مان – بجز رژیم‌های غذایی گیاهی و وگان – حدود ۱ گرم کراتین در روز دریافت می‌کنیم. بدن ما نیز روزانه حدود ۱ گرم کراتین تولید می‌نماید.

فواید کراتین مونوهیدرات کاملا مشخص است. آن باعث افزایش قدرت و توان در تمریناتی می‌شود که حداکثر ۳ دقیقه طول می‌کشند؛ همچنین زمان ریکاوری بین ست‌ها را نیز کاهش می‌دهد.

شایان ذکر است که ۹۹ درصد از تحقیقات در مورد کراتین، روی فُرم کراتین مونوهیدرات انجام شده است؛ با فرض اینکه کراتین اتیل استر لزوما گزینه خوبی نیست اما کراتین نیترات چطور؟

یک مطالعه ۲۸ روزه که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، ایمنی دوزهای ۱ گرمی و ۲ گرمی از کراتین نیترات در زنان و مردان سالم جوان را ارزیابی کرد. محققان هیچ‌گونه عارضه جانبی مشاهده نکردند و تمامی نشانگرهای ایمنی خون این افراد در محدوده نرمال باقی ماندند.

بنابراین کراتین نیترات، بی‌خطر است.

اما آیا موثر نیز هست؟

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶، دوز مصرف را تا ۳ گرم در روز افزایش داد. محققان دریافتند که کراتین نیترات، نه تنها بی‌خطر است بلکه مزایایی مشابه کراتین مونوهیدرات دارد.

هر وعده از C4 سلوکور حاوی ۱ گرم کراتین نیترات است. این مقدار برای بهره‌مندی ازبرخی مزایای این ماده مغذی کافی است. با این وجود اگر ۲ اسکوپ از آن را مصرف کنید (مراقب کافئین باشید)، ۲ گرم کراتین نیترات دریافت خواهید کرد که این مقدار ایده‌آ‌ل‌تر خواهد بود.

کراتین نیترات، یک ماده مغذی ۲ در ۱ است: شما کراتین و در عین حال یک دوز از نیترات‌ها که در ریشه چغندر وجود دارند را دریافت می‌کنید. نیترات‌ها، مزایای خاص خودشان را دارند که در بخش‌های پایین‌تر به آنها می‌پردازیم.

برای کشف سایر کاربردهای کراتین باید تحقیقات بیشتری انجام شود. با اینحال تحقیقات اولیه نشان می‌دهند که این ماده می‌تواند برای افسردگی (نه افسردگی شیدایی) مفید باشد و حتی باعث افزایش هوش و حافظه فعال (کاری) شود.

قیمت کراتین بدنسازی

آرژینین آلفا کتوگلوتارات

به احتمال زیاد قبلا نام آرژینین به گوش‌تان خورده است. اما آلفا کتوگلوتارات (AKG) چطور؟

این هم یک ماده ترکیبی همانند کراتین نیترات است.

AKG، بخشی از یک چرخه انرژی مهم در بدن ما به نام چرخه اسید سیتریک یا چرخه کربس است. این چرخه انرژی، یک نقطه میانی مهم در تولید انرژی سلولی (ATP) می‌باشد.

بررسی مکمل قبل از تمرین C4 اورجینال
بررسی مکمل قبل از تمرین C4 اورجینال

گمان می‌رود که آلفا کتوگلوتارات، سنتز پروتئین را تحریک کرده و مسیرهای کاتابولیک را کُند می‌سازد و به این ترتیب باعث حفظ عضلات خواهد شد. از آنجا که AKG بخشی از چرخه انرژی است، ممکن است برای بهبود قدرت و استقامت نیز مفید باشد؛ اگرچه این حدس در حال حاضر فقط در حد یک تئوری است.

آرژینین مدت‌هاست که بعنوان یک ماده مغذی شگفت‌انگیز برای کمک به تولید اکسید نیتریک (NO) شناخته شده است.  NO، گازی است که در درون رگ‌های خونی تولید می‌شود و با باز کردن آنها باعث افزایش گردش خون خواهد شد.

مدت‌هاست ادعا می‌شود که آرژینین باعث تقویت سنتز پروتئین شده و گردش خون به عضلات و بنابراین تحویل مواد مغذی مورد نیاز برای ادامه تمرینات با شدت بالا – مانند اکسیژن، گلوکز و اسیدهای آمینه – را افزایش می‌دهد.

با اینحال تحقیقات در مورد اثر آرژینین و آرژینین AKG روی اکسید نیتریک، در این مرحله همچنان بی‌نتیجه است. در حقیقت محققان بالینی برای بررسی واکنش بدن، دوز مصرفی را تا ۱۲ گرم در روز بالا برده‌اند.

آنچه ما می‌دانیم، آن است که آرژینین می‌تواند ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز را افزایش دهد و این امر، زمان رسیدن به خستگی (فرسودگی) در کشتی‌گیران را بهبود می‌بخشد.

علی‌رغم بعضی نتایج ناامیدکننده آزمایشات بالینی، آرژینین AKG می‌تواند از طریق برخی دیگر از مکانیسم‌های عمل، یک اثر ارگوژنیک فراهم کند، سطوح GH را تقویت نماید و آنابولیسم کلی را افزایش دهد.

در حقیقت مشخص شده که بخش «نیتراتِ» کراتین نیترات، تأثیر مثبتی روی اکسید نیتریک و همچنین بهبود عملکرد ورزشی دارد. نیترات‌ها در واقع توسط آنزیمی به نام نیترات ردوکتاز در دهان به اکسید نیتریک تبدیل می‌شوند.

مکمل ال آرژنین

سایر مواد تشکیل‌دهنده

C4 سلوکور اورجینال حاوی ویتامین‌های گروه B  – که از تولید ATP پشتیبانی می کنند – و ویتامین C – که به پایین نگه داشتن سطوح کورتیزول در طول تمرین کمک می‌کند – نیز می‌باشد.

مکمل قبل از تمرین C4 با داشتن ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین در هر اسکوپ، یک محرک متوسط محسوب می‌شود. بنابراین احتمالا افرادی که مدت‌هاست از مکمل‌های قبل از تمرین استفاده می‌کنند، به محرک قوی‌تری نیاز خواهند داشت. با اینحال C4 برای مصرف گاه‌به‌گاه و ورزشکاران غیرحرفه‌ای و آماتور، کاملا مناسب است.

بررسی مکمل قبل از تمرین C4 اورجینال
بررسی مکمل قبل از تمرین C4 اورجینال

اِن-استیل اِل-تیروزین، یک فُرم استیله‌شده از تیروزین است که به درون مغز می‌رود. تیروزین می‌تواند بوسیله حمایت از سنتز انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند دوپامین، نورآدرنالین و آدرنالین به بهبود خلق‌وخو و انگیزه کمک کند. ال-دوپا که بطور طبیعی در لوبیای مخملی وجود دارد نیز به این پروسه کمک می‌کند.

تاکرین نیز یک ماده مغذی دوپامینرژیک است. در حقیقت اثرات آن ممکن است با کافئین تقویت شود و بنابراین این دو ماده مغذی، یک رابطه هم‌افزایی دارند. دوپامین، بخشی از مسیر پاداش در مغز است و یک انتقال‌دهنده عصبی احساس خوب محسوب می‌شود.

مقایسه C4 آلتیمیت و C4 اورجینال

C4 آلتیمیت، یک نسخه تقویت‌شده از C4 اورجینال می‌باشد. آن در هر وعده حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم کراتین نیترات اضافی، ۱٫۵ گرم آرژینین سیلیکات تثبیت‌شده اینوزیتول – علاوه بر ۱ گرم آرژینین AKG – است. این فُرم از آرژینین سیلیکات، اثرات ارگوژنیک بسیار خوبی تولید می‌کند.

با در نظر گرفتن ۶ گرم سیترولین مالات، ۱ گرم تائورین، ۱٫۵ گرم تری‌متیل گلیسین (بتایین) و ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین اضافه‌شده به این محصول، شما یک مکمل قبل از تمرین فوق‌العاده خواهید داشت که برای مصرف طولانی‌مدت یا افراد بالای ۱۰۰ کیلوگرم کاملا مناسب است.

مقایسه C4  ریپد و C4 اورجینال

مقدار کافئین در هر دو محصول یکسان است (۱۵۰ میلی‌گرم در هر وعده) اما C4 بخاطر دارا بودن مواد تشکیل‌دهنده‌ای مانند ال-کارنیتین تارترات، قهوه سبز، کاین و حُسن یوسف، بیشتر روی چربی‌سوزی تمرکز می‌کند.

C4ریپد دارای همان ترکیب انرژی انفجاری C4 اورجینال برای تقویت تمرکز، خلق‌وخو و استقامت است و حاوی همان دوز بتاآلانین و آرژینین AKG می‌باشد.

مقایسه C4 اکستریم انرژی و C4 اورجینال

C4 اکستریم انرژی در مقایسه با C4 اورجینال حاوی دو برابر کافئین (۳۰۰ میلی‌گرم در هر وعده) و دو برابر بتاآلانین (۳٫۲ گرم در هر وعده) می‌باشد. بعلاوه این مکمل شامل گیاهانی مانند راولفیا وُمیتوزیا و Toothed Clubmoss است که به افزایش انرژی ذهنی کمک می‌کنند.

نتیجه‌گیری

C4 اورجینال، یک گزینه عالی برای افرادی است که بدنبال افزایش انرژی و تقویت عملکرد طبیعی هستند. اگر تحمل کافئین شما بالاست، ممکن است ترجیح دهید ۲ اسکوپ از آن را مصرف کنید یا C4 آلتیمیت یا C4 ریپد را امتحان نمایید.

با وجود آنکه مکمل‌های قبل از تمرین معمولا خوش‌طعم هستند اما سلوکور در تنوع بخشیدن به طعم‌های نسخه اورجینال C4، بسیار عالی عمل کرده است. بهترین طعم آن کدام است؟ ما تمشک آبی، لیموناد صورتی و توت‌فرنگی مارگاریتا را پیشنهاد می‌کنیم اما این فقط نظر ماست و همه چیز به ذائقه شما برمی‌گردد. این مکمل در ۱۱ طعم مختلف عرضه می‌شود و مطمئنا از مزه آن خسته نخواهید شد. و بخاطر ترکیب منحصربفرد محرک‌ها، تقویت‌کننده‌های شناختی و افزایش‌دهنده‌های ATP، احتمالا به این زودی‌ها خستگی ناشی از ورزش را تجربه نخواهید کرد بنابراین می‌توانید سخت تمرین کنید.

در ادامه برای خرید اینترنتی دارو می توانید به سایت بتادارو مراجعه کنید. بتادارو یک داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان است.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا