رژیم و تغذیه سالم

چگونه از شر سلولیت‌ ران‌ پا خلاص شوید: درمان خانگی و مطالب بیشتر

سلولیت، پوستی با ظاهر فرورفته و برآمده است که اغلب در ناحیه ران‌ها به وجود می‌آید. سلولیت هنگامی تشکیل می‌شود که بافت چربی در عمق پوست به بافت همبند فشار وارد می‌کند. این فشار باعث به وجود آمدن همان ظاهر ناخوشایندی می‌شود که آن را سلولیت می‌نامیم. در این مقاله از سایت داروخانه آنلاین بتادارو قصد داریم تا به شما بیاموزیم که چگونه از شر سلولیت‌ روی ران‌ها خلاص شوید.

تخمین زده می‌شود که بیش از ۸۵ درصد از خانم‌های ۲۱ ساله و بالاتر سلولیت دارند اما این مشکل در مردان چندان شایع نیست. سلولیت می‌تواند روی ران‌ها ایجاد شود چون این ناحیه به طور طبیعی دارای بافت چربی بیشتری است. سایر عوامل خطر برای ایجاد سلولیت عبارتند از:

 • سن
 • استروژن
 • سابقه خانوادگی
 • التهاب بافت
 • افزایش بافت چربی ناشی از بالا رفتن وزن
 • کاهش کلاژن
 • گردش خون ضعیف (یک مشکل رایج در پاها)
 • تخلیه لنفاوی ضعیف
 • نازک شدن اپیدرم (لایه بیرونی پوست)

در حالیکه سلولیت روی ران‌ها می‌تواند ناخوشایند باشد اما از نظر سلامت عمومی، هیچ خطری متوجه شما نیست. با اینحال کاملا قابل درک است که چرا بسیاری از خانم‌ها می‌خواهند از شر سلولیت‌شان خلاص شوند.

چند درمان خانگی و تمرین ورزشی وجود دارند که احتمالا می‌توانند این کار را انجام دهند اما باید دید که آیا واقعا موثرند یا نه!

درمان‌های خانگی برای سلولیت

اینها چند درمان خانگی هستند که ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت کمک کنند.

ماساژ

یک درمان ساده و موثر، ماساژ است. ماساژ می‌تواند در خانه یا به کمک یک ماساژور حرفه‌ای انجام شود. ماساژ، فواید بسیاری برای ذهن و بدن دارد اما علاوه بر اینها ممکن است به کاهش ظاهر سلولیت روی ران‌ها نیز کمک کند.

ماساژ به وسیله بهبود تخلیه لنفاوی، سلولیت را کاهش می‌دهد؛ همچنین می تواند بافت پوست را بکِشد که این نیز به کشیدن برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های سلولیت کمک می‌کند.

کرم‌های ماساژ نیز مزایای مشابهی ارائه می‌دهند اما عنصر کلیدی، خود فرایند ماساژ است. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با استفاده از یک کرم ماساژ، سلولیت‌تان خود به خود ازبین برود.

اما باید بدانید که یکبار ماساژ به رفع سلولیت کمک نمی‌کند. برای آنکه به نتایج دلخواه‌تان برسید و آنها را حفظ کنید، لازم است پروسه ماساژ را به طور منظم تکرار نمایید.

پپتیدهای کلاژن بیواکتیو

تولیدکنندگان مکمل‌های غذایی مدعی‌اند که محصولات‌شان می‌توانند تغییرات سریعی در بدن شما ایجاد کنند اما شما احتمالا در این مورد بسیار محتاط عمل می‌کنید.

با اینحال یک مطالعه نشان داد سلولیت خانم‌هایی که پپتیدهای کلاژن مصرف کردند، تا حدودی بهتر شده است. این مکمل‌ها در طی یک دوره ۶ ماهه به زنانی با وزن سالم و ناسالم داده شد. به طور کلی یک کاهش قابل‌توجه در سلولیت روی ران‌ها اتفاق افتاد. در حالیکه این نتایج قابل‌توجه هستند اما برای پشتیبانی از نقش یک مکمل در بهبود سلولیت به مطالعات بیشتری نیاز است.

محصولات برنزه‌کننده

چگونه از شر سلولیت‌ روی ران‌ها خلاص شوید
چگونه از شر سلولیت‌ روی ران‌ها خلاص شوید

یک اقدام مقرون‌بصرفه‌تر برای کاهش ظاهر سلولیت، استفاده از یک محصول برنزه‌کننده است. سلولیت در پوست‌های تیره‌تر معمولا کمتر به چشم می‌آید. برای بدست آوردن بهترین نتایج، قبل از شروع پروسه برنزه کردن ابتدا ران‌های‌تان را لایه‌برداری کنید تا رنگ یکنواخت‌تری حاصل شود.

از برنزه کردن پوست‌تان در آفتاب یا در سالن‌های برنزه اجتناب کنید چون این کار به سایر مشکلات پوستی مانند چین‌وچروک زودرس و احتمالا سرطان پوست منجر می‌شود.

آب بیشتری بنوشید

نوشیدن آب، یک گزینه کم‌هزینه دیگر است که ممکن است به کاهش سلولیت کمک نماید. این کار نه تنها شما را هیدراته نگه می‌دارد بلکه به دفع سموم که می‌توانند به تجمع چربی منجر شوند نیز کمک می‌کند. همچنین آب می‌تواند برای افزایش گردش خون و جریان لنفاوی نیز مفید باشد.

کاهش وزن احتمالی

کاهش وزن نیز ممکن است به برخی از افراد درگیر با سلولیت کمک کند اما تنها در صورتی موثر خواهد بود که شما از نظر پزشکی، اضافه وزن داشته باشید. ازدست دادن چربی اضافه بدن می‌تواند ظاهر سلولیت‌ را کاهش دهد.

قسمت پیچیده ماجرا آن است که افرادی با وزن سالم یا کم نیز همچنان در معرض خطر ابتلا به سلولیت قرار دارند.

اگر واقعا می‌خواهید وزن کم کنید، باید بدانید که رژیم غذایی سالم و ورزش می‌توانند به کاهش برجستگی روی ران‌های‌تان کمک کنند. تمریناتی که در قسمت بعد به آنها می‌پردازیم را امتحان کنید و چند مورد از آنها را در برنامه‌تان بگنجانید.

قرص لاغری

تمریناتی که می‌توانند به خلاص شدن از شر سلولیت کمک کنند

برخی از تمرینات پا و باسن می‌توانند به سفت شدن پوست اطراف ناحیه ران کمک کنند. به‌علاوه ممکن است متوجه شوید که سلولیت‌تان نیز کاهش یافته است. ورزش، یک روش قطعی برای خلاص شدن از شر سلولیت روی ران‌ها نیست اما  ممکن است عضلات قوی‌تر و پوست سفت‌تر، ظاهر سلولیت را کاهش دهند.

اینها برخی از تمریناتی هستند که بهتر است امتحان کنید:

اسکات

چگونه از شر سلولیت‌ روی ران‌ها خلاص شوید
چگونه از شر سلولیت‌ روی ران‌ها خلاص شوید

برای انجام اسکات:

۱. بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه از هم باز کنید، به طوریکه انگشتان پاهای‌تان به سمت جلو باشند.

۲. طوری که انگار می‌خواهید روی یک صندلی بنشینید، باسن‌تان را پایین بیاورید؛ دقت کنید که زانوها از انگشتان پا جلوتر نروند.

۳. سپس به سمت بالا بیایید، به وضعیت شروع برگردید و این مراحل را تکرار کنید.

اسکات پرشی

این حرکت، یک مرحله اضافی نسبت به اسکات معمولی دارد و شما باید در پایان اسکات یک پرش انجام دهید.

۱. یک اسکات معمولی انجام دهید.

۲. بجای بالا آمدن تدریجی، روی انگشتان پا یک پرش کوچک انجام دهید.

استپ آپ (حرکت پله)

۱. در مقابل یک نیمکت یا باکس تمرین محکم بایستید.

۲. ابتدا یک پا و سپس پای دیگر را روی آن قرار دهید.

۳. با همان الگو (یک پا در هر زمان) پایین بیایید.

۴. مراحل فوق را تکرار کنید.

کیک بک پا/سرین (لگد زدن به عقب)

۱. دست‌ها و زانوهای‌تان را به شکل چهار دست‌وپا روی زمین قرار دهید.

۲. با هر پا به سمت عقب لگد بزنید و سعی کنید حتما عضلات سرین و بالای ران‌ها را به کار بگیرید.

۳. هر پا را پایین بیاورید و این حرکت را با سمت دیگر تکرار کنید.

لانژ از طرفین

۱. بایستید و پاها را به هم بچسبانید.

۲. در حالیکه عضلات ران درونی و بیرونی‌تان را منقبض کرده‌اید، در هر بار به یک طرف لانژ انجام دهید.

۳. به وضعیت شروع برگردید و حرکت را برای طرف دیگر تکرار کنید.

تمرینات‌تان را ارتقا دهید

چگونه از شر سلولیت‌ روی ران‌ها خلاص شوید
چگونه از شر سلولیت‌ روی ران‌ها خلاص شوید

هر کدام از تمرینات بالا به شما امکان می‌دهند از وزن بدن‌تان به نفع خود بهره ببرید. همچنین شما می‌توانید در صورت تمایل از هالتر یا وزنه‌های دستی نیز استفاده کنید.

شما در هر بار باید بین ۱۲ تا ۱۵ تکرار انجام دهید.

شما می‌توانید با قوی‌تر شدن، وزنه‌ها یا تکرارها را افزایش دهید.

برای جلوگیری از پارگی و کشیدگی عضلات حتما قبل و بعد از تمرین، حرکات کششی انجام دهید.

در هر هفته، ۲ تا ۳ جلسه تمرین ۳۰ دقیقه‌ای داشته باشید.

بجای تمرکز کردن روی یک تمرین خاص، یک روال تمرین معمولی را در پیش بگیرید که تمرینات هوازی و قدرتی را با هم ترکیب می‌کند. فعالیت‌های هوازی به شما کمک می‌کنند چربی بسوزانید، در حالیکه تمرینات قدرتی عضله‌سازی می‌کنند و قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشند. تمام این عوامل در کنار هم ممکن است به بهبود سلولیت روی ران‌ها کمک کنند.

برخی از تمرینان هوازی که می‌توانند به چربی‌سوزی کمک کنند، عبارتند از:

 • دوچرخه‌سواری
 • رقص
 • هایکینگ (طبیعت‌گردی)
 • دویدن
 • شنا
 • پیاده‌روی

مسئله مهم این است که فعالیت بدنی مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و آن را به طور منظم انجام دهید.

اگر در ورزش تازه‌کار هستید، حتما قبل از شروع با پزشک‌تان مشورت کنید.

تغییرات سبک زندگی، بهترین گزینه هستند

به گفته انجمن جراحی پوست آمریکا متاسفانه هیچ راهی برای پیشگیری از سلولیت وجود ندارد. سلولیت یک مشکل متداول است که احتمال ابتلا به آن با بالا رفتن سن و برخی انتخاب‌های سبک زندگی افزایش می‌یابد.

شما نمی‌توانید سن‌تان را کنترل کنید اما می‌توانید تغییراتی در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید که به کاهش مقدار سلولیت روی ران‌ها کمک کنند.

اگر مایلید برای کاهش ظاهر سلولیت‌های‌تان از روش‌های پزشکی استفاده کنید، با یک متخصص پوست مشورت نمایید. برخی از درمان‌ها مانند لیزردرمانی ممکن است مفید باشند اما نمی‌توانند سلولیت روی ران‌های‌تان را به طور کامل ازبین ببرند.

در آخر به یاد داشته باشید که نتایج حاصل از هر روش یا درمان، دائمی نیستند و شما احتمالا باید پروسه مورد نظر را به طور منظم تکرار کنید.

منبع: www.healthline.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا