زیبایی و بهداشت فردی

چگونه یک کرم ضدچروک مناسب برای صورت‌تان انتخاب کنید؟

پوست شما برای جوان، منعطف و گوشتالو ماندن به توجه زیادی نیاز دارد، بخصوص هنگامیکه متوجه چین و چروک‌ها و خطوط ریز آن می‌شوید. اگرچه شما نمی‌توانید روند طبیعی پیری پوست‌تان را متوقف کنید اما قادرید چین و چروک‌ها و خطوط ریز صورت‌تان را به حداقل برسانید و همچنین روند تشکیل چین و چروک‌های جدید را کُند سازید. احتمال آن زیاد است که شما به فکر خرید یک کرم ضدچروک جدید یا بطورکلی اولین محصول ضدچروک‌تان افتاده باشید. برای آنکه انتخاب محصول ضدچروک جدیدتان را برای شما آسان‌تر سازیم، قصد داریم در این مقاله به شما کمک کنیم که یک کرم ضدچروک مناسب برای صورت‌تان پیدا کنید.

دلایل عمده بروز چین و چروک‌ها

چگونه یک کرم ضدچروک مناسب برای صورت‌تان انتخاب کنید
چگونه یک کرم ضدچروک مناسب برای صورت‌تان انتخاب کنید

چین و چروک، یک خط ریز و تاشو یا یک چین روی صورت شماست و معمولا در مناطقی ایجاد می‌شود که بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند؛ بعنوان مثال صورت، گردن، دست‌ها و بازوها. کارشناسان معتقدند که چین و چروک‌ها، در نتیجه ترکیبی از عوامل مختلف اتفاق می‌افتند، نه فقط یک عامل. اینها رایج‌ترین دلایلی هستند که در ایجاد چین و چروک‌ها و خطوط ریز صورت شما نقش دارند:

روند عادی پیری پوست – با بالا رفتن سن، تولید کلاژن کاهش می‌یابد و پوست شما نیز خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد که به شل شدن پوست و بروز خطوط و چین‌های چشمگیر منجر خواهد شد.

کرم لیفتینگ صورت

قرارگیری در معرض آفتاب – با توجه به مطالعه‌ای که نتایج آن در درماتولوژی بالینی، آرایشی و تحقیقاتی منتشر شد، حدود ۸۰ درصد از چین و چروک‌های صورت بعلت قرارگیری در معرض اشعه‌های فرابنفش مضر خورشید ایجاد می‌شود. قرارگیری طولانی‌مدت در معرض نور خورشید به تجمع رنگدانه‌ها، اختلال در خاصیت ارتجاعی پوست و زرد شدن رنگ آن نیز منجر خواهد شد. این مطالعه که شامل ۳۰۰ شرکت‌کننده بود، همچنین کشف کرد که ۲ درصد افزایش در آسیب پوست، صورت شما را ۳ سال پیرتر می‌کند. قرارگیری در معرض اشعه‌های فرابنفش، بافت‌های همبند را در هم می‌شکند و باعث می‌شود که پوست شما استحکام و قابلیت ارتجاعی‌اش را از دست بدهد.

مصرف دخانیات – این کار، رگ‌های خونی شما را منقبض می کند و بنابراین باعث اختلال در روند خونرسانی به پوست خواهد شد.

وراثت – ژنتیک شما نقش مهمی در تشکیل چین و چروک‌ها ایفا می‌کند. اگر والدین شما زودتر از برخی افراد دیگر دچار چین و چروک شدند، احتمال اتفاق افتادن این مسئله برای شما نیز بالا خواهد بود.

حالت‌های چهره – اخم کردن، لبخند زدن و زیرچشمی نگاه کردن، همگی می توانند در ایجاد چین و چروک‌ها و خطوط ریز نقش داشته باشند. هر زمانی که شما از یک عضله صورت‌ استفاده می‌کنید، یک شیار در زیر سطح پوست‌تان ایجاد می‌شود. هنگامی که جوان هستید، پوست‌تان براحتی به جای اولش برمی‌گردد اما این قابلیت ارتجاعی با بالا رفتن سن‌تان کم و کمتر خواهد شد.

آیا کرم‌های ضدچروک، موثر هستند؟

تولیدکنندگان کرم‌های ضدچروک، وعده‌های زیادی به شما می‌دهند. محصولات آنها معمولا بعنوان ابزارهای بسیار موثر برای ازبین بردن چین و چروک‌ها تبلیغ می‌شوند اما آیا این محصولات واقعا موثر هستند؟ علم می‌گوید که همینطور است. مطالعه منتشر شده در مجله درماتولوژی آرایشی دریافت که درمان ضدچروک در رفع یا کاهش خطوط موثر است. دانشمندان، اثربخشی محصولات ضدچروک روی چروک‌های کنار چشم را بررسی کردند. این مطالعه شامل زنان ۳۰ تا ۷۰ ساله بود. یافته‌ها نشان داد که محصولات مصرفی شرکت‌کنندگان (کرم ضدچروک، کرم دور چشم یا کرم شب) پس از ۴ هفته، میزان زبری متوسط و میانگین حداکثر زبری را بطرز قابل توجهی بهبود بخشید.

با توجه به مایو کلینیک، اثربخشی کرم‌های ضدچروک به مواد تشکیل‌دهنده موجود در آنها و همچنین طول مدت استفاده شما از این محصولات بستگی دارد. مهم است بخاطر داشته باشید که کرم‌های ضدچروک، یک راه حل جادویی برای از بین بردن چروک‌ها در عرض چند ساعت نیستند. آنها باید بطور منظم و ۲ بار در روز (در صبح و قبل از خواب) مصرف شوند.

قیمت و خرید ضدچروک

شما در یک کرم ضدچروک باید بدنبال چه چیزی باشید؟

چگونه یک کرم ضدچروک مناسب برای صورت‌تان انتخاب کنید
چگونه یک کرم ضدچروک مناسب برای صورت‌تان انتخاب کنید

بمنظور بهره‌مندی از تمام فوایدی که کرم ضدچروک‌تان باید ارائه دهد، لازم است بدانید که چگونه محصول مناسب را بدرستی انتخاب کنید. اینها برخی از نکاتی هستند که در انتخاب محصول مناسب به شما کمک خواهند کرد:

برچسب محصول را بخوانید – بهترین کرم‌های ضدچروک، آنهایی هستند که حاوی بالاترین میزان مواد تشکیل‌دهنده فعال می‌باشند. اگرچه ممکن است بررسی لیست مواد تشکیل‌دهنده برای شما غیرضروری بنظر برسد – چون برخی از آنها دارای نام‌های عجیب و غریب و ناآشنا هستند – اما هنوز هم باید این کار را انجام دهید. از گوشی هوشمندتان برای تحقیق در مورد اینگونه مواد تشکیل‌دهنده استفاده کنید. همچنین برخی از تولیدکنندگان، لیست مواد تشکیل‌دهنده را به همراه نقش‌های آنها در وبسایت‌های رسمی خود منتشر می‌کنند.

گول قیمت بالای یک محصول را نخورید – بالا بودن قیمت یک کرم ضدچروک بدین معنا نیست که لزوما موثر خواهد بود.

نظرات مصرف‌کنندگان را بررسی کنید – همیشه قسمتی برای ثبت رضایت مشتریان وجود دارد اما به آن بسنده نکنید؛ نظرات مصرف‌کنندگان را در سایت‌های دیگر نیز مطالعه نمایید تا ببینید که آیا واقعا آن محصول را دوست داشتند یا نه.

بدنبال کرم ضدچروک چندمنظوره باشید – یعنی محصولی که علاوه بر کاهش چین و چروک‌ها، اثرات دیگری مانند یکنواخت کردن تون پوست‌تان را نیز داشته باشد.

و در آخر مطمئن شوید که کرم ضدچروک مورد نظرتان توسط یک کمپانی معتبر تولید می‌شود.

همانطور که قبلا گفته شد،خواندن لیست مواد تشکیل‌دهنده بسیار مهم است. اینها ترکیباتی هستند که باید در کرم‌های ضدچروک بدنبال‌شان باشید:

AHA و BHA – بعنوان لایه‌بردار عمل می‌کنند، سلول‌های مرده پوست را برداشته و باعث تحریک رشد پوست جدید و صاف با تون یکنواخت می‌شوند. اسیدهای هیدروکسی، تولید کلاژن را نیز افزایش می‌دهند.

رتینول – این ماده به پوست کمک می‌کند که سلول‌های بهتر و سالم‌تری تولید کند. همچنین بعنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌نماید.

ویتامین C – یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند دیگر که پتانسیل محافظت از پوست در برابر آسیب نور خورشید را دارد. با توجه به مطالعه‌ای که در درماتولوژی تجربی منتشر شد، ویتامین C موضعی یک درمان موثر و بسیار سازگار (قابل تحمل) برای پوست صدمه‌دیده ناشی از نور آفتاب است.

کوآنزیم Q10 – چین و چروک‌ها و خطوط ریز اطراف چشم را کاهش می‌دهد و از پوست در برابر آسیب نور خورشید محافظت می‌نماید.

اسید هیالورونیک – پوست را مرطوب می‌کند.

نیاسینامید – آنتی‌اکسیدانی است که از دست رفتن آب در پوست را کاهش می‌دهد و قابلیت ارتجاعی آن را بهبود می‌بخشد.

پپتیدها – ماده‌ای که بطور گسترده برای ترمیم زخم، استرچ مارک‌ها و چین و چروک‌ها بکار می‌رود.

عصاره هسته انگور – دارای خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی است.

چگونه یک کرم ضدچروک مناسب رای پوست‌تان انتخاب کنید؟

صرفنظر از اینکه قصد خرید چه محصول پوستی را دارید، مهم است که همواره نوع پوست‌تان را در نظر بگیرید. انواع مختلف پوست، نیازهای متفاوتی دارند و برای بهره‌مندی از بهترین اثرات، محصول مورد نظر شما باید حاوی تمام چیزهای مورد نیاز پوست‌تان باشد.

بعنوان مثال انتخاب یک محصول ضدچروک برای پوست چرب، بسیار دشوار است چون پوست چرب همواره سبوم اضافی تولید می کند و از طرفی محصولات ضدپیری نیز معمولا حاوی روغن‌ها و نرم‌کننده‌ها هستند. در هنگام خرید کرم ضدچروک مطمئن شوید که آن محصول برای پوست چرب فرموله شده است. یا می توانید محصولی بر پایه آب با بافت سبک را انتخاب کنید. افراد دارای پوست چرب باید بدنبال کرم‌های ضدچروک حاوی اسید سالیسیلیک باشند. این ماده بعنوان  یک لایه‌بردار عمل می کند، منافذ را باز می‌نماید و فرآیند تجدید پوست را تسریع می‌کند؛ تمام اینها برای داشتن پوستی جوان، ضروری هستند. عصاره چای سبز نیز توصیه می‌شود.

اگر پوست شما خشک یا حساس است، پس حتما می‌دانید که پیدا کردن یک محصول مناسب برای آن می‌تواند چقدر دشوار باشد؛ چون اکثر محصولات مراقبت از پوست باعث تحریک، قرمزی و بثورات می‌شوند. اگر نوع پوست‌تان حساس یا خشک است، باید از رتینول اجتناب کنید چون این ماده می‌تواند باعث خشک شدن بیشتر پوست‌تان شود یا آن را تحریک کند. در عوض باید بدنبال محصولاتی باشید که حاوی فرم‌های ضعیف‌تر رتینول با قدرت تحریک‌کنندگی کمتر هستند؛ مانند رتینالدئید. همچنین باید مطمئین شوید که کرم ضدچروک‌تان حاوی آنتی‌اکسیدان‌هاست. افراد دارای پوست خشک یا حساس باید از کرم‌های روغنی (بر پایه روغن) با بافت غلیظ‌تر استفاده کنند.

نتیجه‌گیری

کرم‌های ضدچروک، بسیار محبوب هستند و با توجه به مطالعات علمی، آنها پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای رفع چندین علائم پیری، به حداقل رساندن ظاهر چین و چروک‌ها و خطوط ریز و کُند کردن روند تشکیل چروک‌های جدید دارند. با اینحال شما باید در هنگام خرید این محصولات مراقب باشید چون همه آنها مانند هم نیستند. مطمئن شوید کرم ضدچروک مورد نظرتان حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد تشکیل‌دهنده فعالی است که کارشان را بدرستی انجام می‌دهند.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا