رژیم و تغذیه سالم

۶ فایده مهم مصرف مکمل‌های کلاژن

آیا می‌دانید کلاژن چیست و چه عملکردهایی دارد؟ از فواید مصرف مکمل‌های کلاژن اطلاع دارید؟ در این مقاله از سایت داروخانه آنلاین بتادارو قصد داریم تا به این سوالات پاسخ دهیم.

کلاژن، فراوان‌ترین پروتئین در بدن شماست. آن، جزء اصلی بافت‌های همبند است که چندین بخش بدن را شامل می‌شوند ازجمله تاندون‌ها، رباط‌ها، پوست و عضلات.

کلاژن، عملکردهای مهم بسیاری دارد، ازجمله استحکام بخشیدن به پوست و تقویت استخوان‌های شما.

مکمل‌های کلاژن در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده‌اند. اکثر آنها هیدرولیزشده هستند؛ یعنی کلاژن آنها تجزیه ‌شده (شکسته ‌شده) که جذب آنها را برای بدن‌تان آسان‌تر می‌سازد.

همچنین مواد غذایی متعددی وجود دارند که با مصرف آنها می‌توانید میزان کلاژن دریافتی‌تان را افزایش دهید، ازجمله پوست خوک و آب قلم.

مصرف کلاژن ممکن است فواید سلامتی متعددی به همراه داشته باشد؛ از تسکین درد مفصل گرفته تا بهبود سلامت پوست.

این مقاله در مورد ۶ فایده سلامتی مصرف کلاژن صحبت می‌کند:

۱. می‌تواند سلامت پوست را بهبود ببخشد

 فواید مصرف مکمل‌های کلاژن

فواید مصرف مکمل‌های کلاژن

کلاژن از اجزای اصلی پوست شماست. این ماده در تقویت پوست نقش دارد و علاوه بر این ممکن است به قابلیت ارتجاعی و آبرسانی آن نیز کمک کند. بدن شما با افزایش سن، کلاژن کمتری تولید می‌کند که این امر به خشک شدن پوست و ایجاد چین‌وچروک‌ها منجر خواهد شد.

با اینحال مطالعات متعدد نشان داده‌اند که ممکن است پپتیدهای کلاژن یا مکمل‌های کلاژن بتوانند بوسیله کاهش چین‌وچروک‌ها و خشکی به کُند کردن روند پیری پوست کمک کنند.

در یک مطالعه، زنانی که بمدت ۸ هفته از یک مکمل حاوی ۲٫۵ تا ۵ گرم کلاژن استفاده کردند، خشکی پوست کمتر و یک افزایش قابل‌توجه در قابلیت ارتجاعی پوست را تجربه نمودند (در مقایسه با افرادی که آن مکمل‌ها را مصرف نکردند).

یک مطالعه دیگر نشان داد زنانی که روزانه بمدت ۱۲ هفته از یک نوشیدنی مخلوط با یک مکمل کلاژن استفاده کردند – در مقایسه با گروه کنترل – شاهد افزایش هیدراتاسیون پوست و یک کاهش قابل‌توجه در عمق چین‌وچروک‌ها بودند.

اثرات کاهنده چین‌وچروک مکمل‌های کلاژن به توانایی آنها برای تحریک بدن بمنظور تولید کلاژن بتنهایی، نسبت داده می‌شود. علاوه بر این مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است تولید سایر پروتئین‌هایی که به تشکیل پوست کمک می کنند را افزایش دهد، ازجمله الاستین و فیبریلین.

همچنین ادعا می‌شود که مکمل‌های کلاژن در جلوگیری از آکنه و سایر مشکلات پوستی موثرند اما این موارد توسط شواهد علمی تأیید نشده‌اند.

شما می‌توانید مکمل‌های کلاژن را بصورت آنلاین نیز خریداری کنید.

خلاصه: مصرف مکمل‌های حاوی کلاژن ممکن است در کُند شدن روند پیری پوست شما موثر باشد. با اینحال برای اطمینان از فواید کلاژن به شواهد قوی‌تر از مطالعاتی نیاز است که اثرات کلاژن را بتنهایی بررسی می‌کنند.

۲. به تسکین درد مفصل کمک می‌کند

کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف شما کمک می‌کند؛ غضروف، یک بافت لاستیک‌مانند است که از مفاصل شما محافظت می نماید.

از آنجا که مقدار کلاژن در بدن شما با بالا رفتن سن‌تان کاهش می‌یابد، خطر ابتلا به اختلالات دژنراتیو مفصل مانند استئوآرتریت بیشتر خواهد شد.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است به بهبود علائم استئوآرتریت و کاهش درد مفصل بطور کلی کمک کند.

در یک مطالعه، ۷۳ ورزشکار که روزانه بمدت ۲۴ هفته از ۱۰ گرم کلاژن استفاده کردند، کاهش درد قابل‌توجهی را در حین پیاده‌روی و هنگام استراحت تجربه نمودند – در مقاسیه با گروهی که کلاژن مصرف نکرده بودند.

در یک مطالعه دیگر، افراد بزرگسال روزانه بمدت ۷۰ روز از ۲ گرم کلاژن استفاده کردند. آنهایی که کلاژن مصرف کرده بودند، شاهد کاهش قابل‌توجهی در درد مفصل‌شان بودند و توانستند عملکرد بهتری در فعالیت‌های بدنی داشته باشند – نسبت به افرادی که کلاژن مصرف نکرده بودند.

محققان معتقدند که این کلاژن اضافی در غضروف انباشته شده و بافت‌های شما را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند. آنها می‌گویند که این امر می‌تواند به التهاب کمتر، پشتیبانی بهتر از مفاصل و کاهش درد منجر شود.

اگر می‌خواهید بخاطر اثرات تسکین‌دهنده درد از یک مکمل کلاژن استفاده کنید، مطالعات نشان می‌دهند که باید با دوزی بین ۸ تا ۱۲ گرم در روز شروع کنید.

خلاصه: مشخص شده که مصرف مکمل‌های کلاژن، التهاب را کاهش می‌دهد و سنتز کلاژن در بدن را تحریک می‌نماید. این امر ممکن است به تسکین درد در افراد مبتلا به اختلالات مفصل – مانند استئوآرتریت – کمک نماید.

قرص و کپسول غضروف ساز

۳. می‌تواند از تحلیل استخوان جلوگیری کند

 فواید مصرف مکمل‌های کلاژن

فواید مصرف مکمل‌های کلاژن

استخوان‌های شما عمدتا از کلاژن ساخته شده‌اند؛ کلاژن به آنها شکل (ساختار) می‌دهد و به قوی نگه‌داشتن‌شان کمک می‌کند.

با بالا رفتن سن شما کلاژن بدن‌تان کاهش می‌یابد و بنابراین توده استخوانی‌تان نیز تحلیل می‌رود. این مسئله ممکن است به مشکلاتی مانند پوکی استخوان منجر شود؛ پوکی استخوان بوسیله تراکم استخوان پایین مشخص می‌شود و احتمال شکستگی استخوان را افزایش می‌دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های کلا‌ژن ممکن است تاثیرات خاصی در بدن داشته باشد که این اثرات به جلوگیری از تجزیه استخوان که به پوکی استخوان منجر می‌شود، کمک می‌کنند.

در یک مطالعه، زنان بمدت ۱۲ ماه از یک مکمل کلسیم حاوی ۵ گرم کلاژن یا یک مکمل کلسیم تنها (بدون کلاژن) استفاده کردند. در پایان این مطالعه، میزان پروتئین‌های تجزیه‌کننده استخوان در زنانی که مکمل کلسیم حاوی کلاژن مصرف کرده بودند، بسیار پایین‌تر از آنهایی بود که فقط کلسیم دریافت نموده بودند.

مطالعه دیگری نیز نتایج مشابهی را در ۶۶ زن که روزانه بمدت ۱۲ ماه از ۵ گرم کلاژن استفاده کرده بودند، بدست آورد.

تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) در دریافت‌کنندگان کلاژن، ۷ درصد بالاتر از آنهایی بود که کلاژن مصرف نکرده بودند.

BMD، مقیاسی از میزان مواد معدنی – مانند کلسیم – در استخوان‌های شماست. BMD پایین با استخوان‌های ضعیف و ایجاد پوکی استخوان مرتبط است.

این نتایج امیدوارکننده هستند اما قبل از تأیید نقش مکمل‌های کلاژن در سلامت استخوان لازم است مطالعات انسانی بیشتری انجام شود.

خلاصه: مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است در کاهش خطر ابتلا به اختلالات استخوان مانند پوکی استخوان موثر باشد. آنها این توانایی را دارند که به افزایش BMD و پایین آوردن سطوح پروتئین‌های تجزیه‌کننده استخوان در خون کمک نمایند.

۴. می‌تواند توده عضلانی را تقویت کند

بین ۱ تا ۱۰ درصد از بافت عضله را کلاژن تشکیل می‌دهد. این پروتئین برای قوی نگه داشتن عضلات شما و حفظ عملکرد صحیح آنها ضروری است.

مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های کلاژن به تقویت توده عضلانی در افراد مبتلا به سارکوپنی (کاهش توده عضلانی بر اثر پیری) کمک می‌کنند.

در یک مطالعه ۲۷ مرد لاغر و نحیف روزانه بمدت ۱۲ هفته، ۱۵ گرم کلاژن دریافت کرده و در یک برنامه ورزشی نیز شرکت نمودند. آنها در مقایسه با مردانی که ورزش کرده اما کلاژن مصرف نکردند، قدرت و توده عضلانی بسیار بیشتری بدست آوردند.

محققان می‌گویند که مصرف کلاژن ممکن است سنتز پروتئین‌های عضله مانند کراتین را افزایش دهد و همچنین باعث تحریک رشد عضلانی پس از ورزش شود.

برای بررسی پتانسیل کلاژن در تقویت توده عضلانی به تحقیقات بیشتری نیاز است.

خلاصه: تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های کلاژن باعث افزایش قدرت و رشد عضله در افراد مبتلا به سارکوپنی (کاهش توده عضلانی مرتبط با سن) می‌شود.

۵. سلامت قلب را افزایش می‌دهد

 فواید مصرف مکمل‌های کلاژن

فواید مصرف مکمل‌های کلاژن

محققان بر این باورند که مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک کند. کلاژن، ساختار شریان‌ها را مستحکم می‌سازد؛ شریان‌ها، رگ‌های خونی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت‌های بدن شما حمل می‌کنند. بدون کلاژن کافی، شریان‌ها ممکن است ضعیف و شکننده شوند.

این امر می‌تواند به آترواسکلروز (تصلب شراین) منجر شود؛ یک بیماری که توسط باریک شدن شریان‌ها مشخص می‌شود. آترواسکلروز می‌تواند به سکته و حمله قلبی منجر شود.

در یک مطالعه، ۳۱ بزرگسال سالم بمدت ۶ ماه هر روز ۱۶ گرم کلاژن مصرف کردند. آنها در پایان، یک کاهش قابل‌توجه در مقادیر سختی شریان را تجربه نمودند – در مقایسه با قبل از شروع مصرف مکمل کلاژن.

بعلاوه سطوح کلسترول خوب (HDL) آنها بطور متوسط ۶ درصد افزایش یافت. HDL یک عامل مهم در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی ازجمله آترواسکلروز می‌باشد.

با اینحال برای تأیید نقش مکمل‌های کلاژن در سلامت قلب، به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصه: مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است به کاهش عوامل خطر مرتبط با بیماری‌های قلبی مانند آترواسکلروز کمک کند.

قرص تپش قلب و اضطراب

۶. سایر مزایای سلامتی

مکمل‌های کلاژن ممکن است مزایای سلامتی دیگری نیز داشته باشند اما این موارد بطور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند.

  • مو و ناخن‌ها: مصرف کلاژن ممکن است با جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها، میزان استحکام آنها را افزایش دهد. علاوه بر این ممکن است بوسیله تحریک مو و ناخن‌ها باعث رشد بیشتر آنها شود.
  • سلامت روده: اگرچه هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد اما برخی پزشکان، استفاده از مکمل‌های کلاژن را برای درمان نفوذپذیری روده یا «سندروم روده چکه‌کن» توصیه می‌کنند.
  • سلامت مغز: هیچ مطالعه‌ای، نقش مکمل‌های کلاژن در سلامت مغز را بررسی نکرده است. با اینحال برخی از افراد ادعا می‌کنند که آنها می‌توانند خلق‌وخو را بهتر کرده و علائم اضطراب را کاهش دهند.
  • کاهش وزن: برخی معتقدند که مصرف مکمل‌های کلاژن ممکن است باعث کاهش وزن و متابولیسم سریع‌تر شود. اما هیچ مطالعه‌ای برای پشتیبانی از این ادعاها وجود ندارد.

اگرچه این تاثیرات بالقوه، امیدوارکننده هستند اما قبل از نتیجه‌گیری‌های قطعی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

خلاصه: ادعا می‌شود که مکمل‌های کلاژن، سلامت مغز، قلب و روده را افزایش داده و به کنترل وزن و سالم نگه داشتن مو و ناخن‌ها نیز کمک می‌کنند. اگرچه در حال حاضر شواهد بسیار کمی برای تأیید این اثرات وجود دارد.

مواد غذایی حاوی کلاژن

کلاژن در بافت‌های همبند حیوانات وجود دارد بنابراین مواد غذایی مانند پوست مرغ، پوست خوک، گوشت گاو و ماهی از منابع کلاژن هستند.

غذاهای حاوی ژلاتین مانند آب قلم نیز دارای کلاژن هستند. ژلاتین، یک ماده پروتئینی است که پس از پخته شدن کلاژن از آن حاصل می‌شود.

برای مشخص شدن آنکه آیا خوردن مواد غذایی غنی از کلاژن واقعا به افزایش کلاژن بدن کمک می کند یا نه، به تحقیقات بیشتری نیاز است. تاکنون هیچ‌گونه مطالعات انسانی درباره آنکه آیا مواد غذایی غنی از کلاژن دارای همان مزایای سلامتی مکمل‌ها هستند یا نه، انجام نشده است.

کلاژن موجود در مواد غذایی توسط آنزیم‌های گوارشی به پپتیدها و آمینو اسیدهای منفرد تجزیه می‌شود. اما کلاژن موجود در مکمل‌ها قبلا شکسته ‌شده یا هیدرولیز شده است و به همین دلیل گمان می‌رود که بهتر از کلاژن مواد غذایی جذب بدن شود.

خلاصه: چندین ماده غذایی حاوی کلاژن هستند، ازجمله مواد غذایی حیوانی و آب قلم. با اینحال جذب آنها توسط بدن بخوبی کلاژن هیدرولیزشده نیست.

عوارض جانبی کلاژن

 فواید مصرف مکمل‌های کلاژن

فواید مصرف مکمل‌های کلاژن

در حال حاضر، خطرات شناخته‌شده زیادی در مورد مصرف مکمل‌های کلاژن وجود ندارد. اما برخی مکمل‌ها از آلرژن‌های غذایی متداول مانند ماهی، صدف و تخم‌مرغ ساخته می‌شوند. افراد مبتلا به آلرژی برای جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک باید از مکمل‌های کلاژن  ساخته‌شده با این مواد اجتناب کنند.

بعضی از افراد نیز می‌گویند که مکمل‌های کلاژن، مزه بدی در دهان بجای می‌گذارند.

بعلاوه مکمل‌های کلاژن، پتانسیل ایجاد عوارض گوارشی مانند احساس پری معده و سوزش سردل را دارند.

صرفنظر از این موارد بنظر می‌رسد که این مکمل‌ها برای اکثر افراد بی‌خطر باشند.

خلاصه: مکمل‌های کلاژن ممکن است به عوارض جانبی مانند مزه بد دهان، سوزش سردل و حس پری معده منجر شوند. اگر آلرژی دارید، حتما از مکمل‌هایی استفاده کنید که از منابع کلاژن آلرژی‌زا ساخته نشده‌اند.

حرف آخر

مصرف کلاژن با چندین فایده سلامتی و خطرات شناخته‌شده بسیار معدودی مرتبط است.

اولا این مکمل‌ها می‌توانند با کاهش چین‌وچروک‌ها و خشکی، سلامت پوست را بهبود ببخشند؛ همچنین ممکن است به افزایش توده عضلانی، جلوگیری از تحلیل استخوان و تسکین درد مفصل نیز کمک کنند.

مردم، مزایای بسیار دیگری نیز برای مکمل‌های کلاژن گزارش کرده‌اند اما مطالعات زیادی روی آنها صورت نگرفته است.

اگرچه چندین ماده غذایی حاوی کلاژن هستند اما مشخص نیست که کلاژن موجود در مواد غذایی همان مزایای مکمل‌های کلاژن را داشته باشد.

مکمل‌های کلاژن بطور کلی بی‌خطر هستند، مصرف آنها بسیار آسان است و بخاطر مزایای بالقوه‌شان قطعا ارزش امتحان کردن را دارند.

منبع: www.healthline.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا