رژیم و تغذیه سالم

تسکین خارش ناشی از اگزما

ممکن است خاراندن پوست، حس خوبی به شما بدهد اما وقتی پوست‌تان را خارش می‌دهید یا حتی می‌مالید، اگزمای شما بدتر می‌شود. برخی افراد پوست‌شان را آنقدر شدید خارش می‌دهند که دچار خون ریزی می شود که این مسئله می‌تواند زمینه بروز عفونت را فراهم کند. ازآنجا که دست روی دست گذاشتن هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، پیشنهاد می‌کنیم برای تسکین خارش ناشی از اگزما و آرام کردن پوست‌تان، روش‌های زیر را امتحان کنید.

محل خارش را خنک کنید

با مرطوب کردن یک حوله کوچک یا گاز استریل با آب سرد، یک کمپرس سریع برای خنک کردن پوست‌تان انجام دهید. برای تسکین بیشتر، یک بسته یخ یا یک کیسه سبزیجات منجمد مانند نخودفرنگی یا دانه‌های ذرت بردارید یا یک یا دو تکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی کوچک بیندازید و روی محل خارش بگذارید. سرما به بی‌حس شدن ناحیه خارش‌دار کمک می‌کند اما ممکن است حدود ۱۰ دقیقه طول بکشد تا تاثیر بگذارد.

خاراندن جلوی آینه

تسکین خارش ناشی از اگزما
تسکین خارش ناشی از اگزما

اگر خارش فقط در یک طرف بدن شماست، این روش را امتحان کنید. ممکن است این روش مانند یک ترفند جادویی به‌نظر برسد اما چیزی فراتر از یک خطای دیداری است. فرض کنید بازوی چپ‌تان می‌خارد. به آینه نگاه کرده و روی تصویر بازوی چپ‌تان که درواقع بازوی راست شماست، تمرکز کنید. همانطور که به آن نگاه می‌کنید، آنجا را خارش دهید؛ با این کار، مغزتان تصور می‌کند که دارید محل اگزما را خارش می‌دهید.

طب فشاری

یک مطالعه در دانشگاه نورث‌وسترن نشان داد که فشار دادن یک نقطه خاص روی بازوی شما ممکن است به کاهش و تسکین خارش ناشی از اگزما در هر جایی از بدن‌تان کمک کند. برای پیدا کردن این نقطه باید بازوی چپ‌تان را خم کنید، دست راست‌تان را روی سمت بیرونی فرورفتگی آرنج‌تان بگذارید و بالای عضله ساعدتان را پیدا کنید. در حالی که نفس عمیق می‌کشید، آنجا را به‌مدت ۳ دقیقه با نوک انگشت‌تان محکم فشار دهید.

مرطوب‌کننده غلیظ

تسکین خارش ناشی از اگزما
تسکین خارش ناشی از اگزما

لوسیون‌های رقیق را کنار بگذارید و یک کرم یا پماد اگزما انتخاب کنید. در هنگام خرید، روی برچسب به‌دنبال کلماتی مانند «کرم محافظ» و «ترمیم پوست» باشید. برخی از کرم‌هایی که تأثیر خوبی روی اگزمای خارش‌دار می‌گذارند، دارای ماده‌ای به‌نام سرامیدها هستند. بودجه محدودی دارید؟ وازلین معمولی می‌تواند به‌اندازه محصولات گران‌قیمت پوست، موثر باشد.

از روغن‌های بکر استفاده کنید

بر اساس مطالعات انجام شده، روغن دانه آفتابگردان، بیشتر از یک کرم معروف می‌تواند پوست را نرم کند و بسیار ارزان‌تر نیز هست. روغن نارگیل، پوست‌تان را تغذیه کرده و به کاهش التهاب کمک می‌نماید. روی برچسب روغن‌ها به‌دنبال واژه «بکر» باشید: این بدان معناست که روغن مربوطه، بدون ازدست دادن خواص التیام‌دهنده و طبیعی‌اش فراوری شده است. روغن زیتون با اینکه برای آشپزی مناسب است اما به درد پوست خارش‌دار شما نمی‌خورَد.

هیدروکورتیزون

تسکین خارش ناشی از اگزما
تسکین خارش ناشی از اگزما

اگر به‌محض شروع خارش از هیدروکورتیزون استفاده کنید، می‌توانید جلوی بدتر شدن خارش و سوزش پوست‌تان را بگیرید. اما در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید؛ هیدروکورتیزون مانند تمام استروئیدها می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. در مورد داروهای بدون نیاز به نسخه، دستورالعمل‌های روی جعبه محصول را دنبال کنید و اگر آن را پزشک‌تان تجویز کرده، به دستورات او عمل کنید.

سایر داروهای موضعی

منتول دارای اثر خنک‌کنندگی است که خارش را ازبین می‌برد اما منتول با غلظت‌های بالاتر از ۱ تا ۳ درصد می‌تواند باعث تحریک و سوزش پوست‌تان شود. یک ژل، لوسیون یا اسپری با ۵٪ لیدوکائین یا ۱٪ پراموکسین می‌تواند ناحیه خارش‌دار را بی‌حس کند. برای تسکین خارش ناشی از اگزما می‌توانید از کپسایسین نیز استفاده کنید؛ کپسایسین، همان ماده‌ای است که باعث تندی و حرارت فلفل‌ها می‌شود. ابتدا با یک غلظت ۰٫۰۲۵٪ شروع کنید. برای خارش‌های بسیار شدید، اول مقداری لیدوکائین روی محل خارش بمالید، ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس روی آن از کپسایسین استفاده نمایید. توصیه می‌شود محصولات موضعی‌تان را در یخچال نگهداری کنید.

خیس کردن بدن در وان

درابتدا برای هیدراته کردن مجدد پوست‌تان، به‌مدت ۱۵ دقیقه درون وان آب گرم بمانید (برای تسکین‌دهندگی بیشتر، به آب وان مقداری آرد جو دوسر اضافه کنید). سپس پوست‌تان را به‌آرامی خشک کنید و تمام قسمت های آنرا را با یک مرطوب‌کننده قوی مرطوب کنید یا اینکه ابتدا کرم کورتیزون بمالید و پس از آن مرطوب‌کننده بزنید.

پوشش‌های مرطوب

تسکین خارش ناشی از اگزما
تسکین خارش ناشی از اگزما

برای تسکین خارش ناشی از اگزمای شدید یا به‌عنوان یک درمان موقت برای خارش شدید، به روال بعد از حمام‌تان یک مرحله دیگر اضافه کنید. یک لایه پارچه یا گاز استریل مرطوب روی پوست محل خارش بگذارید و روی آن را با یک لایه خشک – دستکش‌ها و جوراب‌های نخی برای دست‌ها و پاها عالی هستند – بپوشانید. اجازه دهید این لایه‌ها به‌مدت چند ساعت یا در طول شب روی پوست‌تان باقی بمانند تا به آن کمک کنند رطوبت را نگه دارد، کرم را جذب کند و خنک بماند. در مورد زمان و نحوه انجام این کار با پزشک‌تان مشورت کنید.

آنتی‌هیستامین‌ها

پزشکان اغلب به این علت چنین داروهایی را تجویز می‌کنند که یکی از اثرات جانبی آنها ایجاد حس خواب‌آلودگی در فرد است؛ بنابراین کمتر احتمال دارد که پوستش را خارش دهد. اما این خاصیت آنتی‌هیستامین‌ها باعث می‌شود که برای استفاده در طول روز مناسب نباشند – به‌خصوص اگر بخواهید رانندگی کنید. ضمنا استفاده از آنها برای کودکان توصیه نمی‌شود.

ملاتونین

کار دیگری که می‌توانید درهنگام خارش شدید پوست در شب انجام دهید، مصرف یک مکمل ملاتونین است؛ ملاتونین هورمونی است که برای القای خواب توسط بدن شما تولید می‌شود. اگر در خواب همچنان پوست‌تان را خارش می‌دهید، برای محافظت از پوست‌تان ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید یا دستکش‌های نخی بپوشید.

تکنیک‌های آرام‌سازی

تسکین خارش ناشی از اگزما
تسکین خارش ناشی از اگزما

استرس یکی از عوامل تحریک‌کننده خارش ناشی از اگزما است؛ برای مقابله با استرس‌تان مدیتیشن کنید. در حالی که تنفس عمیق را تمرین می‌کنید، روی یک کلمه یا صدا تمرکز کنید. آرام‌سازی پیشرونده عضلانی نیز کار ساده‌ای است: یک گروه از عضلات را منقبض و سپس رها کنید؛ آنگاه به‌سراغ گروه عضلانی بعدی بروید. این کار را از پاها شروع کرده و به‌سمت گردن بروید یا یک اپلیکیشن مدیریت استرس را امتحان کنید.

منبع: www.webmd.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا