زیبایی و بهداشت فردی

نحوه انتخاب پاک‌کننده صورت

پاک‌کننده صورت از محصولات پوست رایج و بسیار کاربردی است اما انتخاب پاک‌کننده صورت می‌تواند گیج‌کننده باشد. چرا؟ به شما خواهیم گفت.

هنگامیکه بحث پاک‌کننده‌های صورت به میان می‌آید، گزینه‌های بسیاری برای انتخاب کردن وجود دارند و تنوع‌شان تقریبا به اندازه صورت‌هایی است که می‌خواهند از آنها استفاده کنند – کرم‌ها، لوسیون‌ها، پدها، صابون‌های قالبی، ژل‌ها، اسکراب‌ها و فوم‌ها، همگی در قفسه‌های فروشگاه‌ها به چشم می‌خورند. مسلما هیچ محصول واحدی وجود ندارد که برای همه مناسب باشد.

پس اینهمه هیاهو برای چیست؟ شاید شما با اصطلاح «بهترین چهره‌تان را نشان دهید.» آشنا باشید. در این شرایط می‌توانید به معنای واقعی کلمه از آن استفاده کنید. صورت شما هر روز مورد حمله رادیکال‌های آزاد و عوامل مهاجم محیطی قرار می‌گیرد. برخی از خانم‌ها، آن را با آرایش می‌پوشانند و آقایان نیز با تیغ‌های صورت‌تراشی به جنگ آن می‌روند. صورت‌های ما در معرض عناصری مانند باد، سرما، گرما و باران قرار می‌گیرند و همچنین ما در طول روز با دست‌های روغنی یا کثیف‌مان ، آنها را لمس می‌کنیم.

پاک کننده‌های صورت می‌توانند با پاک کردن گرد و غبار، آلودگی و سلول‌های مرده و در نتیجه تسهیل تولید و گردش آسان سلول‌های پوست جدید، در تمام موارد فوق به شما کمک کنند. اگر یک پاک‌کننده صورت مناسب (یا ترکیبی از پاک‌کننده‌ها) را انتخاب کنید، چهره‌ شما ظاهری جوان‌تر و سالم‌تر بدست خواهد آورد. اما چگونه انتخاب درستی انجام دهید؟ ۵ نکته زیر به شما خواهند گفت.

۵. صورت‌تان را بشناسید

شما احتمالا یک سس سالاد بخصوص را ترجیح می‌دهید اما قبل از آنکه هر چیزی روی سالاد بریزید، اول باید بدانید که با چه نوع سالادی سروکار دارید. سالاد سبزیجات، سزار، یونانی یا کاب؟ بعنوان مثال سس سرکه بالزامیک روی سالاد تاکو جالب نخواهد شد.

به همین ترتیب شما قبل از آنکه بتوانید یک پاک‌کننده صورت مناسب برای نیازهای خاص‌تان انتخاب کنید، باید بدانید چه نوع پوستی دارید. بیشتر ماها هرگز درباره نوع پوست‌مان فکر نمی‌کنیم و فقط گاهی ظاهر آن را با بقیه مقایسه می‌نماییم. اما هر کس یک نوع پوست بخصوص دارد و آگاهی از این مسئله به شما کمک خواهد کرد که تعیین کنید به کدام نوع پاک‌کننده صورت نیاز دارید. استفاده از پاک‌کننده صورت نامناسب – با توجه به نوع پوست‌تان – می‌تواند با ایجاد خشکی، سوزش یا چربی بیشتر در پوست شما باعث بدتر شدن اوضاع شود.

شما چه نوع پوستی دارید؟

نحوه انتخاب پاک‌کننده صورت
نحوه انتخاب پاک‌کننده صورت
  • پوست نرمال: این نوع پوست، تعادل مناسبی از رطوبت، چربی و مقاومت دارد.
  • پوست چرب: آیا پوست شما چند ساعت پس از شستشو، براق، چرب یا روغنی بنظر می‌رسد؟
  • پوست خشک: پوست خشک دارای منافذی است که چند ساعت پس از شستشو بسختی قابل مشاهده هستند.
  • پوست حساس: این نوع پوست، اغلب احساس سفتی یا خارش می‌کند و در هنگام تماس با مواد شیمیایی خاص دچار قرمزی و واکنش‌های آلرژیک می‌شود.
  • پوست ترکیبی: اگر بعضی از قسمت‌های صورت شما چرب است در حالیکه سایر قسمت‌ها خشک یا حساس هستند، شما پوستی ترکیبی دارید.

خب حالا چه چیزی به پوست‌تان بزنید؟

۴. پاک‌کننده صورت را با نوع پوست‌تان تطابق دهید

حالا که نوع پوست‌تان را می‌دانید، می‌توانید دایره جستجوی‌تان برای یک پاک‌کننده صورت را محدود کنید. با اطلاعاتی که در مورد نوع پوست‌تان در اختیار دارید، می‌توانید برچسب‌های پاک‌کننده‌های صورت را مطالعه کنید و تمام محصولاتی که برای سایر انواع پوست‌ها طراحی شده‌اند را کنار بگذارید.

بعنوان مثال اگر پوست‌تان خشک است، باید از محصولاتی با محتوای الکل بالا اجتناب کنید. اگر پوست چربی دارید، ممکن است به یک پاک‌کننده با PH پایین نیاز داشته باشید چون برای شستشوی ملایم چربی پوست‌تان موثرتر است و اگر پوست حساسی دارید، باید از تمام پاک‌کننده‌هایی که مواد معطر قوی یا مواد شیمیایی مشکل‌ساز دارند، دوری کنید.

اگر آرایش‌تان سنگین است یا هر روز آرایش می‌کنید، بهتر است بدنبال محصولاتی باشید که حاوی پاک‌کننده آرایش چشم نیز هستند. اگر ورزش می‌کنید (یا بیرون از خانه کار می‌کنید)، باید محصولی پیدا کنید که در تمیز نگه داشتن منافذتان موثر باشد تا آنها با عرق و آلودگی مسدود نشوند.

صرف کمی وقت برای خواندن برچسب‌ها و تحقیق در مورد محصولات مختلف، در انتخاب یک پاک‌کننده صورت مناسب به شما کمک خواهد کرد. ضمنا اکثر پاک‌کننده‌های صورت در تبلیغات‌شان اعلام می‌کنند که برای کدام نوع پوست و چه شرایطی مناسب هستند.

محلول دو فاز پاک کننده آرایش لافارر ۱۷۰ میلی لیتر

۳. حامی محیط‌ زیست باشید

اگر وقت آزاد زیادی دارید، جعبه پاک‌کننده صورت را برگردانید و لیست مواد تشکیل‌دهنده آن را بخوانید. بیشتر موارد موجود در آن لیست در اکثر اوقات برای شما کاملا ناآشنا بنظر می‌رسند. البته همین امر در مورد نوشیدنی‌ها و تقریبا هر چیز دیگری که بصورت روزانه مصرف می‌کنیم نیز صادق است. اما مسئله نگران‌کننده چیست؟

برخی از مواد شیمیایی که معمولا در پاک‌کننده‌های صورت بکار می روند، می‌توانند پوست را تحریک کنند. آنها غالبا مواد شیمیایی هستند که در رایحه پاک‌کننده استفاده شده‌اند – مانند روان‌کننده‌های فرم‌دهنده که به فتالات‌ها معروفند؛ تصور می‌شود که آنها روی سلامت انسان‌ها، تأثیر منفی می‌گذارند. بعلاوه مواد شیمیایی که معمولا در پاک‌کننده‌های صورت وجود دارند، در نهایت با آب شسته می‌شوند و سپس از طریق سیستم‌های فاضلاب و زمین‌های زهکشی‌شده به محیط زیست بر می‌گردند.

میزان این مواد شیمیایی که روزانه در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته و دور ریخته می‌شوند، یعنی سطح محیطی این مواد شیمیایی که بعضی از آنها سرطانزا هستند، دائما در حال افزایش است.

بعلاوه پیدا کردن رایحه پاک‌کننده‌ای که بتوانید هر روز و هر روز تحملش کنید – صرفنظر از اینکه پاک‌کننده مورد نظر چقدر می‌تواند موثر باشد – همیشه کار آسانی نیست. شاید منطقی‌ترین کار این باشد که پاک‌کننده و رایحه آن را دو چیز مجزا در نظر بگیرید و بدنبال یک پاک‌کننده صورت بدون عطر، ترجیحا از یک برند ارگانیک یا سازگار با محیط زیست باشید – بخصوص اگر پوست حساسی دارید.

۲. یک ژورنال (دفتر یادداشت) پوست داشته باشید

نحوه انتخاب پاک‌کننده صورت
نحوه انتخاب پاک‌کننده صورت

با وجود پاک‌کننده‌های صورت بسیار زیادی که وجود دارند، به یاد آوردن آنکه کدام یک در روزهای اول استفاده شما موثر و کدام یک غیر موثر بوده می‌تواند کار دشواری باشد. برخی از پاک‌کننده‌ها قادرند پوست‌تان را کاملا تمیز و شاداب کنند در حالیکه بقیه فقط باعث تشدید مشکلات پوستی زمینه‌ای شما می‌شوند. طولی نمی‌کشد که شما می‌توانید بین آنهمه برند، انواع پاک‌کننده، رایحه‌های متنوع و ویژگی‌های مختلف‌‌شان به محصول مناسب خودتان برسید.

ثبت اطلاعات مربوط به پاک‌کننده‌های مورد استفاده‌تان و مدت زمانی که برای پوست‌تان مفید بودند، به شما کمک می‌کند که مشخص کنید کدام محصول واقعا موثر و کدام غیر موثر است. برای امتحان کردن هر پاک‌کننده صورت، آن را بمدت مساوی مصرف کنید. با اینکار می‌توانید بعدها با بررسی یادداشت‌هایتان، یک مقایسه منطقی انجام دهید و متوجه شوید که هر پاک‌کننده چقدر برای شما مفید بوده است.

ژل اسکراب پاک کننده و کنترل کننده چربی پوست ام کیو ۲۰۰ میلی لیتر

۱.مشاوره بگیرید

ایستادن در یک فروشگاه بزرگ و مواجه شدن با آنهمه پاک‌کننده صورت رنگارنگ می‌تواند دلهره‌آور باشد. ممکن است ندانید که باید از کجا شروع کنید.

از دوستان‌تان غافل نشوید. پرس‌وجو کنید و ببینید افرادی که می‌شناسید، از چه محصولی استفاده کرده‌اند. شما با فهمیدن آنکه اطرافیان‌تان کدام پاک‌کننده‌های صورت را توصیه یا رد می‌کنند، در فرایند انتخاب‌تان جلو می‌افتید. همچنین می‌توانید نظر سایر مصرف‌کنندگان را در اینترنت مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که افراد مختلف، انواع پوست متفاوتی دارند بنابراین آنچه برای پوست خشک و خارش‌دار دوست‌تان مفید بوده، ممکن است برای پوست حساس یا چرب شما مناسب نباشد.

با افرادی که در زمینه مراقبت از پوست فعالیت دارند، صحبت کنید- این لزوما به معنای یک شیمیدان نیست. یک فروشنده نیز می‌تواند به شما کمک کند. کدام محصولات توانسته‌اند مشتریان پر و پا قرص بدست آورند؟ خود آنها شخصا طرفدار چه محصولی هستند؟ می‌توانید چنین سوالاتی را از کارشناسان زیبایی و متخصصان پوست نیز بپرسید. این افراد حرفه ای، بسیار خوشحال خواهند شد که در انتخاب یک پاک‌کننده صورت مناسب به شما کمک کنند.

شما با کمی شانس، مقداری تحقیق بیشتر و حتی آزمون و خطا قادر خواهید بود یک پاک‌کننده صورت انتخاب کنید که پاسخگوی تمام نیازهایتان باشد.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا