زیبایی و بهداشت فردی

اشتباهات رایج در مراقبت از موها

شما موهایتان را می‌شویید، برس می‌کشید، سشوار می‌زنید، صاف می‌کنید، لول می‌کنید و از انواع محصولات شیمیایی برای آنها استفاده می کنید. تعجبی ندارد که آنها هر روز ضعیف‌تر از روز قبل شوند. الیزا هیلز، از بنیانگذاران لاین مراقبت از موی BLNDN می‌گوید یک‌سری اشتباهات رایج در مراقبت از موها وجود دارد که اکثر شما دائما آنها را تکرار می‌کنید. در نتیجه قبل از آنکه متوجه شوید، علائم آسیب‌دیدگی مانند موخوره یا وزهای غیرقابل‌کنترل در موهایتان ظاهر می‌شود؛ به‌علاوه با افزایش سن‌تان موها به‌طور طبیعی نازک‌تر شده و حتی بدون دستکاری بیش‌ازحد، ظاهری بی‌جان و آسیب‌دیده پیدا می‌کنند.

خبر خوب این است که شما می‌توانید روند آسیب‌دیدگی موهایتان را معکوس کنید. فقط کافی است از این به بعد، اشتباهات رایج زیر را مرتکب نشوید و راه‌حل‌های توصیه‌شده توسط آرایشگران معروف را به‌کار ببرید تا به موهایتان، جانی دوباره ببخشید.

۱. هر روز موهایتان را می‌شویید

اشتباهات رایج در مراقبت از موها
اشتباهات رایج در مراقبت از موها

ایمی آبراهیت، آرایشگر و مدیر خلاق سالن ماکزین در شیکاگو می‌گوید قاعده کلی این است که موها را به تعداد دفعات موردنیاز بشویید. اکثر آرایشگران معتقدند که شستشوی موها هر ۲ یا ۳ روز یک‌بار کافی است. هیلز می‌گوید اگر موها را بیشتر از این تعداد دفعات بشویید، چربی‌های طبیعی و محافظت کننده که آنها را سالم و درخشان نگه می‌دارند را ازبین خواهید برد. کنستانتین جیمز که آرایشگر سلبریتی‌هاست می‌گوید که این مسئله در مورد افرادی که موهایشان را رنگ می‌کنند، اهمیت بیشتری دارد چون شستشوی بیش‌ازحد می‌تواند سرزندگی و طراوت رنگ موی آنها را ازبین ببرد.

البته عوامل دیگری نیز در این امر دخیل‌اند. آبرامیت می‌گوید اگر ورزش کرده و به‌شدت عرق می‌کنید، احتمالا نمی‌توانید برای شستن موهایتان ۳ روز صبر کنید. پل نورتون، آرایشگر معروف Joico در لس‌آنجلس می‌گوید که در چنین شرایطی، مو و پوست سرتان را با آب بشویید و فقط به انتهای موهایتان نرم‌کننده بزنید.

جیمز می گوید اگر پوست سرتان به‌شدت چرب است، از یک شامپو و نرم‌کننده رطوبت رسان استفاده کنید. شاید غیرمنطقی به‌نظر برسد اما ممکن است بدن شما به‌علت خشکی بیش‌ازحد و در تلاش برای رفع مشکل به‌طور طبیعی، چربی بیشتری تولید کند. به‌علاوه یک شامپوی خشک بخرید تا بتوانید فاصله بین شستشوها را بیشتر کنید.

۲. بیش‌ازحد نرم‌کننده می‌زنید

آبرامیت می‌گوید برای جلوگیری از چرب شدن موهایتان، نرم‌کننده را فقط به انتهای آنها بزنید، نه کف سرتان چون فقط نوک موهایتان به رطوبت‌رسانی نیاز دارد. به اندازه یک سکه کوچک، نرم‌کننده در کف دست‌تان بریزید و آن را به‌طور یکنواخت روی موها پخش کنید. در صورت لزوم می توانید مقدار آن را کمی افزایش دهید اما زیاده‌روی نکنید. جیمز می‌گوید: «اگر از مقدار زیادی نرم‌کننده استفاده کنید، مجبور می‌شوید پول زیادی را صرف خرید شامپو و نرم‌کننده کنید و ضمنا فایده چندانی نیز به موهایتان نمی‌رسانید.»

۳. از شامپوی نامناسب استفاده می‌کنید

اشتباهات رایج در مراقبت از موها
اشتباهات رایج در مراقبت از موها

اریکا وازر، بنیانگذار و مدیرعامل Glam & Go می‌گوید: «سولفات‌ها که عوامل پاک‌کننده در شامپوها هستند، به گلوتن دنیای مد تبدیل شده‌اند.» شایعات زیادی در مورد آنها وجود دارد که برخی درست و برخی نادرست‌اند.

آبرامیت می‌گوید در حالی که آنها هیچ‌گونه خطری برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند اما در برخی از افراد باعث خشک شدن مو، پوست و کف سر می‌شوند یا رنگ موهایشان را پاک می‌کنند. اگر متوجه گره‌خوردگی، وز و موخوره در موهایتان شدید، یک شامپوی بدون سولفات را امتحان کنید؛ شامپوهای بدون سولفات، ملایم‌تر از سایر شامپوها هستند. فقط به خاطر داشته باشید که آنها به‌اندازه شامپوهای معمولی، کف نمی‌کنند.

انواع مختلفی از شامپوهای بدون سولفات در بازار موجودند که شما می‌توانید با توجه به میزان بودجه‌تان، شامپوی مناسب خود را انتخاب کنید.

۴. هرگز از یک نرم‌کننده عمیق استفاده نمی‌کنید

آبرامیت می‌گوید ممکن است این مورد، یک گام غیرضروری به‌نظر برسد اما تمام کارشناسان مو توصیه می‌کنند که حتما از یک نرم‌کننده عمیق استفاده کنید؛ به‌خصوص اگر موهای شما خشک و آسیب‌دیده است یا به‌خاطر رنگ کردن یا استفاده از ابزارهای حرارتی مو دچار موخوره شده است. حداقل هفته‌ای یک‌بار از یک نرم کننده عمیق استفاده کنید. نورتون می‌گوید: «اگر به‌طور منظم از نرم‌کننده عمیق استفاده کنید، متوجه خواهید شد که موهایتان ظاهر و حالت بهتری پیدا می کنند.» اگر موهایتان را رنگ کرده یا دائما صاف و فر می‌کنید، استفاده از نرم کننده عمیق اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. هیلز می‌گوید: «از یک هفته قبل تا یک هفته بعد از رنگ، فر یا صافی از یک نرم‌کننده عمیق استفاده کنید. با این کار موهایتان را تقویت و آماده می‌کنید، رطوبت کوتیکول موها را حفظ می‌کنید و مانع شکنندگی آنها می شوید.» هیلز می‌گوید برخلاف آنچه که افراد دارای موهای نازک یا کم‌پشت فکر می‌کنند، یک ماسک موی مناسب باعث خوابیدن موها و چسبیدن آنها به کف سرتان نخواهد شد.

۵. مدت‌هاست که از یک شامپو و نرم‌کننده استفاده می‌کنید

وازر، روال مراقبت از موی شما را به تمرینات ورزشی تشبیه می‌کند. او می‌گوید: «همانطور که بدن شما پس از مدتی به برنامه تمرینی‌تان عادت خواهد کرد، در مورد روال مراقبت از موی شما نیز همینطور است.» موی شما پس از مدتی به یک نوع شامپو و نرم‌کننده عادت می‌کند و پس از آن، این محصولات روی مو و پوست سرتان رسوب کرده و باقی می‌مانند. اگر مدت‌هاست از یک نوع شامپو استفاده می‌کنید، او توصیه می‌کند که هر چند ماه یکبار موهایتان را با شامپوی Anti-Residue بشویید؛ این نوع شامپوها هرگونه مواد باقی‌مانده روی موها را پاک می‌کنند.

اما اگر روال ثابتی برای شستشوی موهایتان ندارید، وازر پیشنهاد می‌کند چند مدل شامپو در حمام داشته باشید و بسته به حالت و وضعیت موهایتان، هربار از یکی از آنها استفاده کنید. اگر موهایتان خشک است، نرم‌کننده عمیق بزنید. موهایتان نرم و حالت‌دار است؟ از یک فرمول سبک‌تر استفاد کنید. موهایتان وز خورده است؟ از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید. «شما موهایتان را بهتر از هر فرد دیگری می‌شناسید – فقط کافی است به ندای موهایتان گوش کنید.»

۶. موهایتان را وقتی خیس هستند برس می‌زنید

اشتباهات رایج در مراقبت از موها
اشتباهات رایج در مراقبت از موها

موی خیس، بسیار ضعیف‌تر از موی خشک است بنابراین با آن به ملایمت رفتار کنید. وازر می‌گوید یکی از بدترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، برس کشیدن موی خیس و باز کردن گره‌های آن است. جیمز می‌گوید در عوض سعی کنید موهایتان را قبل از رفتن به حمام، برس بزنید تا گره‌هایش باز شود و ریشه‌ موهایتان هوا بخورد.

نورتون می‌گوید در هنگام دوش گرفتن از یک شانه دندانه‌درشت برای پخش کردن نرم‌کننده روی موها استفاده کنید. سپس برای شانه کردن موها از قسمت پایین مو شروع کرده، گره‌ها را باز کنید و به‌تدریج به‌سمت بالا بروید. با این روش، موهایتان کمترین آسیب ممکن را خواهند دید.

حرف آخر: از برس فقط روی موی خشک و از شانه دندانه‌درشت روی موی خیس استفاده کنید.

۷. موهایتان را محکم با حوله خشک می‌کنید

این بدترین کاری نیست که می‌توانید در حق موهایتان انجام دهید اما قطعا بهترین هم نیست. آبرامیت می‌گوید پس از دوش گرفتن، موهایتان را محکم با حوله مالش ندهید. در عوض، حوله را به‌آرامی روی موهایتان بگذارید و بردارید. «با این روش، کوتیکول موهایتان آسیب نخواهد دید و موها وز نخواهد شد.» می‌خواهید برای موهایتان سنگ تمام بگذارید؟ نورتون می‌گوید برای خشک کردن آنها از یک حوله کاغذی استفاده کنید. این، ملایم‌ترین روش ممکن برای خشک کردن موهاست؛ هرچند ممکن است چندان کاربردی نباشد.

۸. از ابزارهای مو با دمای بسیار بالا استفاده می‌کنید

اشتباهات رایج در مراقبت از موها
اشتباهات رایج در مراقبت از موها

آبرامیت می‌گوید میزان نازکی یا کلفتی موهای شما تعیین می‌کند که چه درجه حرارتی برای حالت دادن به آنها مناسب است. به همین دلیل است که اکثر ابزارهای حرارتی مو مانند  صاف‌کننده و فرکننده دارای درجه حرارت قابل‌تنظیم هستند.

دستگاه را از همان ابتدا روی بالاترین درجه قرار ندهید. وازر می‌گوید با ۱۵۰ درجه سانتیگراد شروع کنید. اگر احساس کردید موهایتان با این درجه حرارت به‌خوبی حالت می‌گیرد، تغییرش ندهید. در غیر این‌صورت، درجه حرارت را به‌تدریج بالا ببرید تا به حالت‌پذیری موردنظرتان برسید. معمولا موهای ضخیم نسبت به موهای نازک به درجه حرارت بالاتری  نیاز دارند. ضمنا همیشه از یک محافظ حرارتی روی موهایتان استفاده کنید. آبرامیت می‌گوید: «هرگز از ابزارهای حرارتی داغ روی موهای خیس استفاده نکنید، چون می‌توانند موهایتان را بسوزانند.»

۹. از محافظ حرارت استفاده نمی‌کنید

تمام آرایشگران، استفاده از محصولات محافظ حرارت را توصیه می‌کنند. وازر می‌گوید: «مثل آن است که بپرسید آیا برای بیرون آوردن غذا از فر به دستکش نیاز دارید یا نه!» آبرامیت می‌گوید اسپری کردن یک محافظ حرارت روی موها از آنها در برابر آسیب ناشی از حرارت محافظت می‌کند، درخشش‌ آنها را حفظ می‌کند، وزخوردگی را کاهش می‌دهد و مانع خشک شدن آنها می‌شود.

۱۰. بیش‌ازحد از محصولات حالت‌دهنده مو استفاده می‌کنید

اشتباهات رایج در مراقبت از موها
اشتباهات رایج در مراقبت از موها

آبرامیت می‌گوید که شما فقط به ۳ محصول نیاز دارید: یک محافظ حرارت، یک محصول حالت‌دهنده (مانند موس برای حجم‌دهندگی یا کرم ضد وز برای صاف شدن مو) و یک محصول تثبیت‌کننده مانند تافت. وازر می‌گوید از کرم‌ها و روغن‌ها به میزان کم استفاده کنید و آنها را فقط به نیمه پایینی موها بمالید – مقدار بسیار کمی از آنها کافی خواهد بود.

۱۱. موهایتان را کوتاه نمی‌کنید

در حالی که مردم معمولا قانون ۶ هفته – چیدن نوک موها در هر ۶ هفته – را جدی نمی‌گیرند اما موی اکثر افراد هر ۳ ماه یکبار به پیرایش نیاز دارد. این زمان برای بقیه می‌تواند کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد.

سعی دارید موهایتان را بلند کنید؟ به محض آنکه متوجه شدید انتهای موهایتان به موخوره دچار شده یا شکننده و زبر گردیده، باید دست به کار شوید. وازر می‌گوید: «موخوره به‌تدریج بیشتر شده و به سمت بالای ساقه مو حرکت می‌کند بنابراین اگر کوتاه کردن موهایتان را پشت گوش بیندازید، درنهایت مجبور خواهید شد مقدار بیشتری از موهایتان را کوتاه نمایید.»

نگران هستید که موهایتان بیش‌ازحد کوتاه شود؟ از آرایشگرتان بخواهید که تکنیک  dusting را برایتان بکار ببرد. جیمز می‌گوید: «در این روش فقط به‌اندازه یک میلی‌متر از نوک موها کوتاه می‌شود تا آسیب‌های واردشده به مو ازبین برود.»

۱۲. بیش‌ازحد از درمان‌های شیمیایی مو استفاده می‌کنید

نورتون می‌گوید که به‌جز رنگ کردن موها، حداکثر ۲ بار در سال می‌توانید از درمان‌های شیمیایی برای موهایتان استفاده کنید : «به‌ نظر من درمان‌های شیمیایی بی‌ضرر نیستند و تنفس آنها به‌طور منظم برای انسان خطرناک است.» جیمز پیشنهاد می‌کند که به‌جای استفاده از روش‌های شیمیایی صاف‌کننده برای مویتان، اسپری‌های محافظ حرارت، اتوی مو و درمان‌های نرم کننده مو را امتحان کنید. اگر مصمم هستید که حتما صافی شیمیایی بگذارید، این کار را هر ۶ تا ۸ هفته یکبار یا در حالت ایده‌آل هر ۱۲ هفته یکبار انجام دهید. تینا دیک، متخصص رنگ مو در سالن ماکزین می‌گوید هرچه این کار را به تعداد دفعات بیشتری انجام دهید، احتمال شکستگی یا آسیب‌دیدگی موهایتان بیشتر خواهد شد.

۱۳. رنگ یا مدل موی موردنظرتان را به‌درستی برای آرایشگر شرح نمی‌دهید

اشتباهات رایج در مراقبت از موها
اشتباهات رایج در مراقبت از موها

مهم‌ترین چیزی که باید قبل از رفتن به آرایشگاه به یاد داشته باشید: عکس‌های مدل موردنظرتان را به همراه ببرید و مراقب اصطلاحات باب روز که ممکن است معانی متفاوتی داشته باشند، باشید. هیلز می‌گوید: «فقط به این خاطر که شما مدل موردنظرتان را یک ظاهر طبیعی با آندرتون‌های گرم (undertones) توصیف می‌کنید، به این معنا نیست که نظر آرایشگرتان نیز همین است.»

علاوه بر این به حرف آرایشگرتان گوش کنید و به او اعتماد نمایید. اگر آرایشگرتان گفت که درآوردن مدل موی موردنظر شما با توجه به جنس مویتان دشوار است، حرفش را قبول کنید. آنها معمولا درست می‌گویند. جیمز می‌گوید در مورد شرایط و روش نگهداری از مدل یا رنگ موی موردنظرتان از آرایشگر سوال کنید. به آرایشگرتان بگویید که چه مدت زمانی را می‌توانید به رسیدگی به موهایتان اختصاص دهید و از او بپرسید که آیا مجازید از محصولات شیمیایی روی موهایتان استفاده کنید یا خیر. اگر رسیدگی به موهایتان بیش‌ازحد پیچیده و وقت‌گیر به‌نظر می‌رسد، شاید لازم باشد در تصمیم‌تان تجدیدنظر کنید.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا