زیبایی و بهداشت فردی

محصولات مراقبت از پوست طبیعی چه هستند و آیا واقعا برای شما بهترند؟

به گزارش بتادارو، داروخانه آنلاین تبریز، با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که محصولات مراقبت از پوست طبیعی و غیرسمی واقعا چه هستند و اینکه آیا برخی از مواد شیمیایی موجود در محصولات مراقبت از پوست می‌توانند سلامت شما را به خطر بیندازند یا نه. در اینجا می‌آموزید که چگونه یک خریدار باهوش و زیرک باشید.

آیا می‌دانید چه چیزی در محصولات مراقبت از پوست‌تان وجود دارد؟

زیبایی پاک (کیلین بیوتی)، یک تِرَند در حال افزایش است. شما می‌توانید آن را در رسانه‌های اجتماعی مشاهده کنید؛ جایی که افراد مشهور و تاثیرگذار ادعا می‌کنند که استفاده از محصولات مراقبت از پوست طبیعی به پوست‌شان کمک کرده که بهترین ظاهر ممکن را داشته باشد. می‌توانید آن را در قفسه‌های فروشگاه‌ها ببینید؛ جایی که صدها محصول با عکس‌هایی ازگیاهان زیبا و برچسب‌هایی مانند «غیرسمی» به فروش می‌رسند. بسیاری از ما نیز به این ترند علاقه‌مند شده‌ایم: براساس یک نظرسنجی از گروه NPD در سال ۲۰۱۷، حدود ۵۰ درصد از خانم‌ها در محصولات مراقبت از پوست‌شان به دنبال مواد تشکیل‌دهنده ارگانیک یا کاملا طبیعی هستند و آنهایی را خریداری می‌کنند که عاری از مواد شیمیایی مانند فتالات‌ها و سولفات‌ها می‌باشند.

مشکل این است که اصطلاح «طبیعی»، یک اصطلاح رسمی نیست. ماریسا گارشیک، متخصص پوست در نیویورک می‌گوید:‌ «هیچ سیستم رسمی وجود ندارد که یک معنای واحد و قانونی از واژه طبیعی ارائه دهد. این مسئله باعث می‌شود که شرایط برای مصرف‌کنندگان پیچیده شود. چون شرکت‌ها می‌توانند ادعا کنند که محصول‌شان طبیعی است، درحالیکه همچنان حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌ای است که جزء مواد طبیعی محسوب نمی‌شوند.»

با انتخاب یک محصول مراقبت از پوست طبیعی واقعا چه چیزی عایدتان می‌شود

محصولات مراقبت از پوست طبیعی چه هستند و آیا واقعا برای شما بهترند؟
محصولات مراقبت از پوست طبیعی چه هستند و آیا واقعا برای شما بهترند؟

دکتر جنیفر چوالک، متخصص پوست در نیویورک می‌گوید که اصطلاح غیرسمی یا طبیعی، اغلب نشان می‌دهد که محصول عاری از مواد شیمیایی مصنوعی است؛ مواد شیمیایی که ممکن است با مشکلات سلامتی مرتبط باشند یا اینکه باعث تحریک پوست افراد زیادی شوند، ازجمله عطرها، رنگ‌ها و برخی مواد نگهدارنده مانند پارابن‌ها. مسئله، بیشتر به درک و احساس مصرف‌کننده از محصول برمی‌گردد، نه وعده و وعید تولیدکننده.

طبیعی یا ارگانیک بودن یک محصول لزوما بدین معنا نیست که آن برای پوست‌تان سالم‌تر، ایمن‌تر یا بهتر است. دکتر ربکا کازین، متخصص پوست در مریلند می‌گوید: « این اصطلاحات به معنای هیپوآلرژنیک (کمتر از حد معمول یا اندکی حساسیت‌زا) نیستند.» به گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، هیپوآلرژنیک نشان می‌دهد که محصول موردنظر در مقایسه با محصولات غیرهیپوآلرژنیک، به احتمال کمتری باعث یک واکنش آلرژیک می‌شود. علاوه بر این اگرپوست حساسی دارید، استفاده از محصولات طبیعی خودبه‌خود مشکلات شما را برطرف نخواهد کرد. او می‌گوید: «اگر بیماری با یک مشکل پوستی به من مراجعه کند، ممکن است به او توصیه کنم محصولی را امتحان کند که می‌دانم دقیقا چه مواد تشکیل‌دهنده‌ای دارد تا احتمال بروز واکنش آلرژیک به حداقل برسد.»

دکتر گارشیک می‌گوید با اینحال مواد تشکیل‌دهنده گیاهی، اغلب باعث تحریک پوست می‌شوند. ساده‌ترین مثال، پیچک سمی است. در حالیکه هیچ کس کرمی حامی پیچک سمی تولید نمی‌کند اما محصولات طبیعی اغلب حاوی روغن‌های ضروری هستند که می‌توانند باعث واکنش پوستی مشابه شوند. دکتر چوالک می‌گوید که لیمونین موجود در بهار نارنج از مواد حساسیت‌زای طبیعی است. برگاموت، روغن دیگری است که می‌تواند پوست را نسبت به نور خورشید حساس‌تر سازد.

آیا مواد تشکیل‌دهنده محصولات مراقبت از پوست واقعا به درون پوست شما نفوذ می‌کنند؟

سوال مهم دیگر آن است که آیا مواد تشکیل‌دهنده در محصولات مراقبت از پوست طبیعی یا مصنوعی، وارد بدن شما می‌شوند! کازین می‌گوید: «بسیاری از این مولکول‌ها (در مواد تشکیل‌دهنده محصولات مراقبت از پوست) آنقدر درشت هستند که نمی‌توانند به درون پوست نفوذ کنند. اما علم در حال پیشرفت است و هر روز راه‌های بیشتری برای جذب بهتر این مواد به درون پوست کشف می‌کند.»

جنبه مثبت قضیه، آن است که اینکار باعث می‌شود به غلظت کمتری از یک ماده تشکیل‌دهنده فعال نیاز باشد.

از سوی دیگر، طرفداران زیبایی پاک می‌گویند که ذرات واردشده به درون پوست می‌توانند باعث برخی آسیب‌های سیستمیک شوند. به گفته کارگروه محیط‌زیست (EWG)، در حالیکه FDA می‌گوید استفاده از برخی از این مواد تشکیل‌دهنده نگران‌کننده ازجمله فتالات‌ها و پارابن‌ها بی‌خطر است اما برخی تحقیقات، آنها را به عنوان مختل‌کنندگان غدد درون ریز معرفی می‌کند؛ یعنی مواد شیمیایی که بر هورمون‌های شما اثر می‌گذارند و ممکن است ریسک ابتلا به سرطان یا مشکلات باروری را افزایش دهند. استفاده از اغلب این مواد تشکیل‌دهنده در اروپا غیرقانونی است. درواقع اتحادیه اروپا استفاده از ۵ پارابن را ممنوع اعلام کرده است؛ هرچند استفاده بسیار محدود از برخی پارابن‌های خاص را مجاز دانسته است. قانونگذاران ایالات متحده در حال حاضر استفاده از ۲۰ پارابن یا مواد شیمیایی شبه‌پارابن را مجاز می‌دانند.

سایر سوالات درباره مواد تشکیل‌دهنده در محصولات مراقبت از پوست

محصولات مراقبت از پوست طبیعی چه هستند و آیا واقعا برای شما بهترند؟
محصولات مراقبت از پوست طبیعی چه هستند و آیا واقعا برای شما بهترند؟

در حالیکه نگرانی شما در این مورد، منطقی و قابل درک است اما مجهولات بسیاری درباره مواد شیمیایی مورد استفاده در محصولات مراقبت از پوست وجود دارد. چوالک می‌گوید: «این سوال مطرح می‌شود که این مواد شیمیایی در چه غلظت یا سطح قرارگیری می‌توانند مشکل‌ساز شوند؟» بسیاری از این مطالعات روی جوندگانی انجام شده که در معرض غلظت‌های بسیار بیشتر از حد معمول قرار گرفته‌اند بنابراین به تحقیقات بیشتری نیاز است. بعلاوه این مواد تشکیل‌دهنده  در سایر محصولات (ازجمله مواد غذایی) نیز وجود دارند بنابراین این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان میزان کل قرارگیری در معرض این مواد را سنجید.

متاسفانه ما هنوز پاسخ این سوالات را نمی‌دانیم و این بدان معناست که شما می‌توانید محصولات مراقبت از پوستی را انتخاب کنید که با ارزش‌ها، اهداف مراقبت از پوست و بودجه شما هماهنگی دارند. متخصصان پوست می‌گویند که مواد تشکیل‌دهنده مشتق‌شده بطور طبیعی می‌توانند موثر باشند.

در عین حال محصولات طبیعی یا ارگانیک معمولا گرانقیمت هستند. اگر آنها با بودجه شما سازگار نیستند، با متخصص پوست‌تان مشورت کنید تا محصولات جایگزینی که مناسب پوست‌تان هستند را به شما معرفی نماید.

واژه‌نامه مراقبت از پوست طبیعی: اصطلاحات و تعاریف

ارگانیک: برخلاف تصور شما برچسب ارگانیک روی محصولات آرایشی یا مراقبت از پوست توسط FDA کنترل نمی‌شود. اما با توجه به برنامه ملی ارگانیک وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) اگر فرمول محصول از مواد تشکیل‌دهنده زراعی ساخته شده باشد، می‌تواند مورد تایید قرار بگیرد. برای آنکه یک محصول تاییدیه ارگانیک USDA را دریافت کند، باید ۱۰۰ درصد یا ۹۵ درصد از مواد تشکیل‌دهنده ارگانیک ساخته شده باشد. اگر محصولی دارای برچسب «ساخته‌شده با مواد تشکیل‌دهنده ارگانیک» باشد، بدین معناست که حداقل ۷۰ درصد از مواد تشکیل‌دهنده آن ارگانیک است اما نمی‌تواند از برچسب تایید استفاده کند.

بدون پارابن: با توجه به FDA، پارابن‌ها مواد نگهدارنده‌ای هستند که برای جلوگیری از تکثیر عناصر نامطلوبی مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها در محصولات بکار می‌روند. پارابن‌ها با عناوینی مانند متیل‌پارابن، پروپیل‌پارابن، بوتیل‌پارابن و اتیل‌پارابن در لیست مواد تشکیل‌دهنده درج می‌شوند. FDA می‌گوید هرچند تحقیقات همچنان ادامه دارند اما در حال حاضر هیچ‌گونه اطلاعاتی در دست نیست که نشان دهد پارابن‌های مورد استفاده در محصولات آرایشی، روی سلامت انسان اثرات نامطلوبی می‌گذارند. یک محصول با برچسب بدون پارابن، حاوی هیچ‌گونه پارابنی نخواهد بود.

بدون فتالات: با توجه به FDA، فتالات‌ها مواد شیمیایی هستند که در انواع محصولات خانگی ازجمله محصولات مراقبت شخصی مانند صابون‌ و شامپو بکار می‌روند. یکی از فتالات‌ها، دی‌اتیل‌فتالات (DEP) است که معمولا در ترکیبات عطر مورد استفاده قرار می‌گیرد. FDA هنوز اعلام نکرده که این ترکیبات برای سلامتی انسان مضرند اما اگر می‌خواهید از آنها اجتناب کنید، برچسب «بدون فتالات» روی محصولات نشان می‌دهد که هیچ‌گونه فتالاتی در ترکیب آنها بکار نرفته است.

بدون سولفات: سولفات‌ها مانند سدیم لوریل سولفات در اصل مواد پاک‌کننده هستند اما اصطلاح بالینی که برای آنها بکار می‌رود، سورفاکتانت‌ها می‌باشد. آنها به ترکیباتی مانند روغن‌ها و آب کمک می‌کنند که با یکدیگر ترکیب شوند. درنتیجه در اکثر شامپوها و سایر محصولات شستشو وجود دارند. اگر روی برچسب محصولی به اصطلاح «بدون سولفات» برخورد کردید، به این معناست که محصول مورد نظر حاوی سولفات‌ها نمی‌باشد.

عاری از سم یا غیرسمی: با توجه به EWG، شرکت‌ها از این اصطلاح برای نشان دادن ایمن بودن محصول استفاده می‌کنند. با این وجود اصطلاح فوق، تعریف مشخصی ندارد – چون حتی آب در مقادیر زیاد نیز می‌تواند سمی باشد. نکته مهم: این فقط یک ادعای بازاریابی است و ایمنی محصول را تضمین نمی‌کند.

چگونه رویکرد زیبایی پاک را در پیش بگیرید

محصولات مراقبت از پوست طبیعی چه هستند و آیا واقعا برای شما بهترند؟
محصولات مراقبت از پوست طبیعی چه هستند و آیا واقعا برای شما بهترند؟

اگر به جنبش زیبایی طبیعی علاقه‌مند هستید، باید تحقیقات لازم را در این زمینه انجام دهید. گارشیک می‌گوید:‌ «مسئله مهم، خواندن تمام خطوط و برچسب‌های روی محصول و دانستن آن است که دقیقا چه چیزی روی پوست‌تان قرار می‌دهید.» روش کار به این صورت است:

با متخصص پوست‌تان صحبت کنید: تمام محصولات مورد استفاده‌تان را در یک ساک بریزید و در ویزیت بعدی به متخصص پوست‌تان نشان دهید. او مواد تشکیل‌دهنده محصولات را خواهد خواند و اگر ماده حساسیت‌زایی در بین آنها وجود داشت یا اگر راهی برای ساده‌تر کردن روال مراقبت از پوست‌تان به ذهنش رسید، با شما در میان خواهد گذاشت. مشورت کردن با متخصص پوست‌تان – صرفنظر از نوع محصولاتی که از آنها استفاده می‌کنید – یک ایده بسیار خوب است.

به آرامی شروع کنید: اگر تمام محصولات‌تان را یکباره تغییر دهید و پوست‌تان واکنش نشان دهد، متوجه نخواهید شد چه چیزی باعث آن واکنش شده است. گارشیک توصیه می‌کند که هر هفته حداکثر یک محصول جدید را به روال مراقبت از پوست‌تان اضافه کنید.

در مورد نتایج، صبور باشید: گارشیک می‌گوید اگر قبلا از محصولات مراقبت از پوست معمولی استفاده می‌کردید و حالا تصمیم گرفته‌اید انواع طبیعی را امتحان کنید، ممکن است مشاهده نتایج مورد نظرتان مدت بیشتری طول بکشد. این بدان معنا نیست که آن محصول کارایی لازم را ندارد. فقط کافی است این دوره انتظار را با صبوری سپری نمایید.

به دنبال مواد تشکیل‌دهنده موثر باشید: گارشیک می‌گوید عصاره پوست درخت بید حاوی اسید سالیسیلیک است که می‌تواند به بهبود جوش‌ها کمک کند. همچنین اگر به دنبال معکوس کردن یا کُند نمودن علائم پیری پوست هستید، آنتی‌اکسیدان‌ها (مانند آنهایی که در ویتامین C یا ویتامین E موجودند یا از گیاهان مختلف استخراج می‌شوند) می‌توانند به جلوگیری از آسیب DNA که کلاژن را تخریب می‌نماید، کمک کنند. تخریب کلاژن پوست درنهایت به بروز چین‌وچروک و تغییر رنگ پوست منجر خواهد شد.

بکوچیول، یک ترکیب شیمیایی جدید است. گارشیک می‌گوید: «این، بهترین چیزی است که می‌توانیم بعنوان جایگزینی برای رتینول/رتینوئید به شما معرفی کنیم.» رتینوئیدها مدت‌هاست که یک جزء اصلی در محصولات ضدپیری هستند چون با تحریک تولید کلاژن، خطوط ریز پوست را صاف می‌کنند.

تحقیق کنید: چوالک می‌گوید بانک اطلاعاتی Skin Deep متعلق به کارگروه محیط‌زیست، منبع خوبی برای آگاهی از مواد موجود در محصولات مورد استفاده شماست. EWG در سال ۲۰۱۹ نیز گزارشی در مورد «۲۰ ماده شیمیایی سمی و آلاینده در محصولات آرایشی» منتشر کرد. خبر خوب این است که بسیاری از این مواد شیمیایی امروزه بندرت در محصولات آرایشی بکار می‌روند یا استفاده از آنها محدود یا ممنوع شده است. با اینحال جدول این پایگاه داده می‌تواند در هنگام تحقیق درباره مواد تشکیل‌دهنده و مواد شیمیایی که می‌خواهید از آنها اجتناب کنید، به شما کمک کند.

منبع: www.everydayhealth.com

 

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا