رژیم و تغذیه سالم

مزایای مکمل های غذایی ارگانیک

همانطور که می‌دانید مکمل های غذایی از سلامت بدن پشتیبانی می‌کنند اما نوع ارگانیک آنها علاوه بر مزایای بسیار، دوستدار محیط زیست نیز هست. مطلب امروز به بررسی مزایای مکمل‌های غذایی ارگانیک می‌پردازد.

سارا آر، ورزشکار کراس‌فیت و وزنه‌بردار رقابتی می‌گوید: «من از هر آنچه وارد بدنم می‌کنم، آگاهم. اما حتی اگر ورزشکار نبودم، باز هم از مکمل‌های ارگانیک استفاده می‌کرم. یکبار من و دخترم، لیست مواد تشکیل‌دهنده در یکی از مکمل‌های مصنوعی که مصرف می‌کردم را خواندیم. من با فهمیدن آنکه چه تعداد مواد شیمیایی ناسالم و غیرضروری در آن وجود داشت، شوکه شدم. از آن زمان به بعد فقط از مکمل‌های ارگانیک استفاده کردم. من متوجه شدم که وقتی تلاش می‌کنم غذاهای ارگانیک و پاک بخورم، باید همین کار را برای مکمل‌های ویتامین مورد استفاده‌ام نیز انجام دهم.»

داستان سارا برای خیلی از ماها آشناست. با زیاد شدن تعداد افرادی که به سلامت‌شان اهمیت می‌دهند، میزان دسترسی به گزینه‌های ارگانیک نیز بسرعت افزایش یافته است. در حالیکه برخی می‌گویند ارگانیک فقط یک اصطلاح باب روز است اما هر روز، تعداد بیشتری از افراد به محصولات مراقبت شخصی و غذاهای ارگانیک روی می‌آورند.

ارگانیک در واقع به چه معناست؟

مزایای مکمل های غذایی ارگانیک
مزایای مکمل های غذایی ارگانیک

اصطلاح ارگانیک به نحوه رشد و فرآوری محصولات کشاورزی اشاره دارد. مواد تشکیل‌دهنده ارگانیک، بدون آفت‌کش‌ها، کودهای مصنوعی یا مهندسی ژنتیک (GMOs) رشد می‌کنند. به گفته انجمن تجارت ارگانیک، آن مشتری‌مدارترین و قانونمندترین سیستم غذایی است. برای آنکه چیزی دارای برچسب تأییدشده ارگانیک باشد، ۹۵ درصد از مواد تشکیل‌دهنده آن باید ارگانیک باشند.

محصولات ارگانیک در ایالات متحده توسط Organic Foods Production Act مدیریت می‌شوند و تحت نظارت شورای ملی استانداردهای ارگانیک هستند. هر کشاورز یا شرکتی که محصولات ارگانیک را در ایالات متحده به فروش می‌رساند، باید از دستورالعمل‌های سخت‌گیرانه‌ای برای محافظت از منابع طبیعی پیروی کند. کشاورزان باید  سبزیجات یا گیاهان را در خاکی پرورش دهند که بمدت حداقل ۳ سال عاری از تمام سموم دفع آفات ممنوع بوده است. استانداردهای ارگانیک همچنین استفاده از رنگ‌های غذایی مصنوعی، طعم‌دهنده‌ها و مواد نگهدارنده شیمیایی را ممنوع می‌کنند.

آیا مکمل‌های ارگانیک بهتر هستند؟

بهترین راه برای دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز شما از طریق یک رژیم غذایی سالم است که از سبزیجات رنگارنگ، میوه‌ها، دانه‌ها و آجیل تشکیل شده باشد. اما گاهی اوقات ممکن است شما  به مواد مغذی اضافی  نیاز پیدا کنید. مکمل‌ها می‌توانند شکاف‌های تغذیه‌ای شما را پر کنند.

مکمل‌های غذایی ارگانیک از چند نظر برتر هستند:

  • عاری از پرکننده‌های مصنوعی و مواد جانبی بی‌اثر
  • بدون مواد شیمیایی سمی
  • جذب راحت‌تر توسط بدن
  • مقادیر بالاتر آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مواد مغذی
  • غلظت‌های قوی مواد مغذی به دلیل خشک کردن انجمادی و استخراج خام

مکمل‌های غذایی ارگانیک از ترکیباتی ساخته می‌شوند که ارگانیک تأییدشده هستند. همانطور که گفته شد، محصولات ارگانیک باید عاری از فیلرها و مواد شیمیایی سمی باشند. این خلوص، مکمل‌های ارگانیک را برای شما و محیط زیست بهتر می‌سازد.

فیلرها و مواد جانبی بی‌اثر شامل ترکیباتی مانند مالتودکسترین ذرت، دی‌اکسید سیلیکون، استئارات منیزیم و دی‌اکسید تیتانیوم هستند. این مواد معمولا در طبیعت وجود ندارند و می‌توانند برای سلامتی شما مضر باشند.

ویتامین‌ها و مواد مغذی موجود در بسیاری از مکمل‌ها مصنوعی هستند. این بدان معناست که آنها در آزمایشگاه ساخته می‌شوند تا ساختار مولکولی مشابه با مواد مغذی طبیعی داشته باشند که سعی دارند از آنها کپی‌برداری کنند. با اینحال استخراج مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی از غذاهای کامل، گیاهان، قارچ‌ها و سایر مواد طبیعی مطلوب‌تر است.

در بعضی موارد، ترکیبات مصنوعی ممکن است براحتی توسط بدن جذب یا اصلا استفاده نشوند. یک نمونه خوب، کربنات کلسیم است که همانند گچ می‌باشد. پزشکان ماه‌ها پس از مصرف مکمل، قرص‌های کربنات کلسیم هضم‌نشده را در روده پیدا کرده‌اند!

در مقابل، مکمل‌های غذایی ارگانیک تأییدشده معمولا با فرآیندهای ساده و طبیعی ساخته می‌شوند. خشک کردن انجمادی گیاهان برای کپسول‌ها یا گرفتن عصاره مایع آنها، طیف کامل مواد مغذی موجود در تمام گیاه را حفظ می‌کند. بدن، مواد مغذی موجود در مکمل‌های ارگانیک را راحت‌تر جذب می‌نماید.

۵ دلیل برای انتخاب مکمل‌های غذایی ارگانیک

مزایای مکمل های غذایی ارگانیک
مزایای مکمل های غذایی ارگانیک

موارد زیر، مزایای برتر انتخاب مکمل‌های غذایی ارگانیک هستند:

۱. آنها حاوی مواد مغذی بیشتری هستند

بیش از ۳۰۰ مطالعه دریافته‌اند که محصولات ارگانیک – از سیب و بلوبری و هویج گرفته تا کدو سبز – نسبت به محصولات غیرارگانیک دارای غلظت‌های بسیار بالاتری از آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر مواد مغذی هستند. و مکمل‌های ارگانیک معمولا از این مواد غذایی ارگانیک تهیه می‌شوند.

۲. آنها عاری از سموم و مواد شیمیایی هستند

وقتی شما یک مکمل غذایی ارگانیک تأییدشده مصرف می‌کنید، مطمئنید از محصولی استفاده می‌نمایید که در معرض صدها ماده شیمیایی سمی قرار نگرفته است. بسیاری از سموم دفع آفات و علف‌کش‌ها سرطان‌زا هستند یا باعث اختلال در غدد درون‌ریز می‌شوند. انتخاب ارگانیک یعنی انجام یک تلاش آگاهانه برای دور نگه داشتن این سموم و مواد شیمیایی مضر از بدن‌تان.

۳. شما طعم و جذب بهتر مواد مغذی را تجربه خواهید کرد

جوانه‌های چشایی‌تان به شما خواهند گفت غذاهای ارگانیک طعم فوق‌العاده‌ای دارند! خاک‌های سالم، گیاهان مغذی تولید می‌کنند که به غذاهای مغذی و گاهی اوقات مکمل‌های سالم تبدیل می‌شوند. وقتی شما یک مکمل مشتق‌شده از گیاه کامل را مصرف می‌کنید، طیف وسیعی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی را دریافت می‌کنید که بدن‌تان از آنها استفاده می‌کند.

بدن، مواد مغذی موجود در محصولات ارگانیک را راحت‌تر جذب می‌کند. بعنوان مثال بدن شما ویتامین E طبیعی را دو برابر موثرتر از فرم مصنوعی آن جذب می‌نماید. همچنین یک‌چهارم مقدار ویتامین K طبیعی، به اندازه نوع مصنوعی موثر است.

۴. شما به حفظ حیات وحش کمک می‌کنید

کشاورزان ارگانیک در هماهنگی با طبیعت، ترویج پایداری و ساخت اکوسیستم‌های سالم کار می‌کنند. گونه‌های جانوری و پرندگان موجود در مزارع ارگانیک در مقایسه با انواع غیرارگانیک، حدود ۳۰ درصد بیشتر است. این حیوانات در مزارع زندگی می‌کنند و به کنترل آفات طبیعی کمک می‌نمایند؛ یعنی یک وضعیت برد-برد!

۵. شما به حفظ محیط زیست کمک می‌کنید

تولید کودهای مبتنی بر سوخت فسیل مصنوعی نسبت به کشت، برداشت و حمل‌ونقل محصولات – در مجموع – انرژی بیشتری می‌گیرد. کشاورزان ارگانیک از نیمی از انرژی روش‌های معمول استفاده می‌کنند.

کشاورزان ارگانیک از روش‌های کشاورزی سازگار با محیط زیست استفاده می‌کنند که نه تنها باعث صرفه‌جویی در آب می‌شود بلکه به دور نگه داشتن سموم دفع آفات از منابع آب پاک نیز کمک می‌نماید. بعبارت دیگر خرید محصولات ارگانیک، رد پای شما روی کره زمین را کاهش می‌دهد.

پیدا کردن بهترین مارک

مزایای مکمل های غذایی ارگانیک
مزایای مکمل های غذایی ارگانیک

وقتی در بازار بدنبال مکمل‌های غذایی هستید، با تعداد زیادی محصول رنگارنگ مواجه خواهید شد. برچسب محصولات به شما امکان می‌دهد که از محتویات آنها مطلع شوید اما تفسیر برچسب‌ها همچنان یک چالش است. در زیر چند پیشنهاد برای یافتن بهترین گزینه‌های ممکن ارائه می‌دهیم.

کمپانی را بررسی کنید

بهترین شرکت‌های مکمل‌سازی، استاندارهای بالایی برای خدمات مشتریان دارند و سیاست‌هایی مانند ضمانت «بازگرداندن پول در صورت عدم رضایت» ارائه می‌دهند. یک کمپانی خوب، یک تیم آموزش‌دیده برای رضایت مشتری دارد که می‌تواند به سوالات مربوط به محصولات پاسخ دهد. خدمات مشتری عالی شامل عودت و حمل‌ونقل رایگان نیز می‌شود!

بسته‌بندی محصول باید شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از نشان ارگانیک تأییدشده
  • برچسب‌گذاری خوب شامل : لیست کردن مواد تشکیل‌دهنده فعال و غیرفعال، اشاره کردن به موارد منع مصرف و آلرژن‌های احتمالی، لیست کردن واضح چیزهایی که در محصولات وجود ندارند(بعنوان مثال بدون GMO، عاری از سموم دفع آفات و …)

روی آوردن به ارگانیک

آماده‌اید که از این به بعد از مکمل‌های ارگانیک استفاده کنید اما همچنان یک کابینت پر از محصولات غیرارگانیک دارید؟ لازم نیست فورا آنها را دور بیندازید. ایرادی ندارد که کم کم بسراغ محصولات ارگانیک بروید. درباره مواد تشکیل‌دهنده تحقیق کنید و یاد بگیرید که مکمل‌های مختلف چگونه به سلامت شما کمک می‌کنند. برای فهمیدن آنکه کدام محصولات با اهداف سلامتی‌تان مطابقت دارند، وقت بگذارید. سپس بتدریج مکمل‌هایتان را با ارگانیک جایگزین کنید.

انواع مکمل‌های ارگانیک

مکمل‌های ارگانیک در اَشکال مختلفی عرضه می‌شوند. محصولات کاملا ارگانیک تأییدشده باید حاوی ۹۵ درصد مواد تشکیل‌دهنده ارگانیک باشند. همچنین محصولاتی وجود دارند که شامل برخی مواد تشکیل‌دهنده ارگانیک هستند. شما می‌توانید کپسول‌ها، پودرها، چای‌ها و عصاره‌های گیاهی مایع ارگانیک از ویتامین‌ها و مواد معدنی یا از ترکیبات خاص را خریداری کنید. بعنوان مثال کوآنزیم کیوتن یا گیاهانی مانند زردچوبه یا مورینگا را خریداری نمایید.

عصاره‌های گیاهی

عصاره‌های گیاهی، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای لذت بردن از فواید گیاهان هستند. عصاره‌ها با خیساندن اجزای گیاه در محلول ساخته می‌شوند؛ این کار، فیتوکمیکال‌های طبیعی آنها (ترکیبات تولیدشده توسط گیاه) را بیرون می‌کشد. عصاره‌های گیاهی، تمام ویژگی‌های تغذیه‌ای یک گیاه را می‌گیرند. وقتی شما مکملی از گیاهان کامل تهیه می‌کنید – در مقابل یک محصول مصنوعی – نه تنها ویتامین‌ها و مواد معدنی آن بلکه آنزیم‌ها، کوفاکتورها و سایر مواد مغذی گیاهی که آن را منحصربفرد می‌کنند را نیز دریافت می‌کنید.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

بدن شما برای عملکرد مطلوب به ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد. شما در وهله اول باید سعی کنید مواد مغذی روزانه‌تان را از طریق یک رژیم غذایی متعادل و سالم دریافت نمایید. اما گاهی اوقات مکمل‌های رژیمی می‌توانند آنچه از غذا دریافت نمی‌کنید را فراهم سازند. شما می‌توانید مولتی‌ ویتامین‌ها یا ویتامین‌ها و مواد معدنی جداگانه را به شکل قرص یا عصاره‌های مایع خریداری نمایید. برخی افراد دوست ندارند قرص‌های بزرگ مصرف کنند بنابراین مکمل ویتامین یا مواد معدنی مایع می‌تواند در این موارد مناسب باشد.

چرا ارگانیک بودن مکمل‌ها اهمیت دارد؟

سلامتی شما از هر چیزی مهم‌تر است. درست است که مکمل‌های غذایی ارگانیک معمولا گران‌تر از گزینه‌های مصنوعی هستند اما فواید استفاده از محصولات ارگانیک بی‌شمارند. مکمل‌های مصرفی شما از هر نوعی که باشند – یک مکمل ویتامین یا ماده معدنی مجزا، یک عصاره گیاهی یا کپسول‌های حاوی مواد تشکیل‌دهنده مختلف – ارگانیک بودن آنها باعث می‌شود که تأثیر چشمگیرتری روی سلامتی شما داشته باشند.

حرف آخر

در حالیکه اکثر ما سعی می‌کنیم مواد مغذی موردنیازمان را از غذاها دریافت کنیم اما گاهی اوقات بدن‌های ما به پشتیبانی مکمل‌های رژیمی نیاز دارند. مکمل‌های غذایی به شکل کپسول، قرص، پودر، عصاره‌های مایع یا حتی چای وجود دارند.

مکمل‌ها قادرند ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز شما را به بدن‌تان برسانند و می‌توانند بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل و سالم باشند. اما همه مکمل‌ها مثل هم نیستند.

با وجود گزینه‌های بسیار زیادی که در بازار وجود دارند، ضروری است که بدانید در یک مکمل باید بدنبال چه چیزی باشید. وقتی محصول ارگانیک را انتخاب می‌کنید، از فواید تغذیه‌ای مواد غذایی کاملی که  برای تولید مکمل بکار رفته‌اند – بدون هیچ‌گونه ترکیبات شیمیایی – بهر‌ه‌مند می‌شوید. مکمل‌های ارگانیک عاری از سموم دفع آفات، حشره‌کش‌ها و سایر سموم مضر هستند.

مکمل‌های ارگانیک علاوه بر آنکه مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را تأمین می‌کنند، هیچ‌گونه آسیبی به محیط زیست و بدن‌تان نمی‌زنند.

ایا تابحال مکمل‌های ارگانیک را امتحان کرده‌اید یا در هنگام مصرف مکمل‌های ارگانیک در مقایسه با انواع معمولی، تفاوتی احساس کرده‌اید؟ تجربه خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا