زیبایی و بهداشت فردی

PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد

به گزارش بتادارو، داروخانه آنلاین تبریز، امروزه محصولاتی که ادعا می‌کنند قادرند PH پوست شما را متعادل سازند، بسیار محبوب شده‌اند. در اینجا به شما می‌گوییم که آنها چه کاری انجام می‌دهند و آیا ارزش اینهمه سروصدا را دارند یا نه!

PH پوست به بحث داغ این روزها تبدیل شده است. از مطب متخصصان پوست گرفته تا فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی، «تعادل PH» یک اصطلاح رایج و متداول است. بازار لوزام آرایشی و بهداشتی با پاک‌کننده‌ها، تونرها، مرطوب‌کننده‌های با PH متعادل، نوارهای PH و حتی سنسورهای پیشرفته PH که قابل پوشیدن هستند، اشباع شده است. محصولات و درمان‌های زیبایی بسیاری وجود دارند که ادعا می‌کنند تعادل PH پوست را به آن بازمی‌گردانند اما مطمئنا همه آنها موثر نیستند.

در حالیکه ممکن است کارشناسان زیبایی، متخصصان پوست و مربیان تندرستی، نظرات مختلفی در اینباره داشته باشند اما همگی هم‌نظرند که سطح PH پوست در سلامت کلی آن تاثیرگذار است. بنابراین ما هم فکر کردیم زمان مناسبی است که اندکی تامل کنیم و چند سوال مهم و اساسی از این قبیل را مطرح نماییم: تعادل PH چیست؟ و چرا باید برای داشتن پوستی عالی به آن اهمیت دهید؟

PH چیست؟ یک درس علمی سریع برای مبتدی‌ها

اجازه دهید یک لحظه به کلاس علوم دبیرستان برگردیم. PH یک مقیاس عددی است که میزان اسیدی یا قلیایی بودن چیزها را نشان می‌دهد. در مقیاس PH که از ۱ تا ۱۴ درجه‌بندی شده است، عدد ۷ خنثی، کمتر از ۷ اسیدی و بالای ۷ قلیایی است. اما عدد PH چه ارتباطی با پوست شما دارد؟

دکتر آنتونی یان، یک جراح پلاستیک در میشیگان می‌گوید: «PH پوست شما در عدد ۴٫۷ نرمال است. به احتمال زیاد اگر شما PH پوست‌تان را تغییر دهید، میزان سلامت آن نیز تغییر خواهد کرد.»

PH تنها اصطلاح پرکاربرد این روزها نیست؛ کارشناسان زیبایی در مورد آنکه PH چگونه می‌تواند بر «اسید منتل» تاثیر بگذارد نیز بحث می‌کنند. اسید منتل، یک پوشش نازک روی سطح پوست شماست که به حفظ اسیدیته ملایم (جزئی) آن کمک می‌کند. دکتر یان توضیح می‌دهد که اگر شما اسید منتل پوست‌تان را به‌وسیله استفاده از محصولات بیش‌ازحد خشن بهم بریزید، مجبور خواهید بود عواقب ناخوشایند آن را نیز تحمل کنید.

در حالیکه اصطلاح اسید منتل به‌تازگی مجددا وارد فرهنگ لغت شده است اما با توجه به مقاله‌ای که در آگوست ۲۰۱۸ در مجله «مشکلات کنونی در امراض پوستی» منتشر شد، درواقع به سال ۱۹۲۸ برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که در طول یکی از اولین مطالعات روی PH پوست، باب شد.

چگونه PH به یکی از داغ‌ترین ترندهای جدید در مراقبت از پوست تبدیل شد

PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد
PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد

تیفانی مسترسون، بنیانگذار لاین مراقبت از پوست Drunk Elephant که اطمینان می‌دهد محصولاتش دارای PH متعادل هستند، می‌گوید: «اسید منتل شما از اسیدهای آمینه و لاکتیک به‌علاوه سبوم که به اسیدهای چرب آزاد نیز معروفند، ساخته شده است.» او که علم و تجربه زیادی در زمینه PH پوست دارد، عامل اصلی موفقیت برند مراقبت از پوستش محسوب می‌شود.

او می‌گوید: «اسید منتل از پوست در برابر عوامل محیطی که به پیری و تحریک کلی آن منجر می‌شوند، محافظت می کند.»

بحث PH پوست آنقدر متداول و داغ شده که فروشگاه‌های آنلاین لوازم بهداشتی و آرایشی نیز بخش‌های خاصی را به فروش محصولات متعادل‌کننده PH اختصاص داده‌اند.

در همین رابطه، کمپانی La Roche-Posay در سال ۲۰۱۹ محصولی با نام My Skin Track را روانه بازار کرد. آن یک نمونه اولیه از یک سنسور پوشیدنی است که مقادیر ناچیز عرق از منافذ شما را تشخیص داده و فقط در ۱۵ دقیقه، عدد دقیق PH پوست شما را محاسبه می‌کند.

برخی محبوبیت چشمگیر محصولات مراقبت از پوست با PH متعادل را در غرب به موفقیت محصولات مراقبت از پوست کُره‌ای در سراسر جهان نسبت می‌دهند. شارلوت چو، یکی از بنیانگذاران وبسایت زیبایی کره‌ای Soko Glamمی‌گوید: «بسیاری از افرادی که در کشور کره زندگی می‌کنند، پوست بسیار حساسی دارند و بخشی از این قرمزی و تحریک پوست به سطوح بالای آلودگی در کره نسبت داده می‌شود. در نتیجه، اغلب برندهای زیبایی کره، محصولاتی با PH پایین تولید می‌کنند.»

اما برخی از کارشناسان پزشکی، این میزان توجه به محصولات با PH متعادل را برای یک مصرف‌کننده عادی زیر سوال می‌برند. شریل کارچر، متخصص پوست در نیویورک می‌گوید:‌« دلیل آنکه ما توجه زیادی به بحث PH محصولات نداریم، آن است که دانشمندان مراقبت از پوست قبلا این کار را انجام داده‌اند. آنها افراد بسیار باهوشی هستند که بر تولید محصولات مراقبت از پوست نظارت دارند. آنها می‌دانند که شما باید از محصولی نزدیک به PH پوست‌تان استفاده کنید؛ در غیر اینصورت باعث تحریک و قرمزی پوست‌تان خواهد شد.»

دکتر کارچر می‌گوید:‌«سد محافظ پوست به این دلیل اسیدی است که بتواند رطوبت را حفظ کند و جلوی ورود باکتری‌ها را بگیرد. اگر تعادل PH پوست شما بهم بخورد و بیش‌ازحد قلیایی شود، پوسته‌پوسته و قرمز به‌نظر خواهد رسید. اگر بیش ازحد اسیدی شود، احتمال دچار شدن شما به بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما و آکنه افزایش خواهد یافت.»

PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد
PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد

مسترسون معتقد است که برخی مواد تشکیل‌دهنده متداول در محصولات مراقبت از پوست باعث بروز بسیاری از مشکلات پوستی ما می‌شوند. آن مواد تشکیل‌دهنده عبارتند از عطرها، روغن‌های ضروری، الکل‌های خشک‌کننده و عوامل پاک‌کننده خشن مانند سدیم لوریل سولفات که می‌تواند باعث التهاب شود و عملکرد اسید منتل را مختل کند. مسترسون می‌گوید: «اگر از محصولی استفاده می‌کنید که باعث آسیب سد محافظ پوست‌تان شود، هیچ محصول دیگری نمی تواند سلامت پوست‌تان را افزایش دهد. بدن شما اینگونه کار نمی‌کند که مثلا یک سیگار بکشید و سپس مقداری بروکلی بخورید و امیدوار باشید که اثر منفی سیگار را خنثی کند. پس چرا انتظار دارید که پوست‌تان متفاوت عمل کند؟ به همین دلیل است که ما هم بر اهمیت فرمول‌هایی با PH متعادل تاکید می‌کنیم و هم بر اجتناب از مواد تشکیل‌دهنده‌ای که می‌توانند باعث آسیب به اسید منتل شوند.»

چرا محصولات متعادل‌کننده PH در صورت داشتن پوست سالم، اهمیت چندانی ندارند؟

به همان اندازه که تعادل PH و اسید منتل اهمیت دارند، هیچ‌ راه‌حل یکسانی برای تمام پوست‌ها وجود ندارد. همه چیز به وضعیت طبیعی پوست شما بستگی دارد. کارچر توضیح می‌دهد که سلامت پوست فقط در PH آن خلاصه نمی‌شود. او می‌گوید: «PH تمام مسئله پوست نیست و فقط بخشی از معادله است. درست است که برای داشتن پوستی سالم باید یک PH اسیدی داشته باشید اما اگر پوست سالمی داشته باشید و از یک پاک‌کننده قلیایی استفاده ‌کنید، PH پوست‌تان فقط در عرض چند دقیقه به حالت متعادلش باز می‌گردد.»

کارچر معتقد است که PH یکی از اجزای بی‌شماری است که پوست را سالم نگه می‌دارند اما تنها عامل موثر یا لزوما عامل اصلی نیست. او می‌گوید: «سلامت کلی پوست به عوامل بسیار زیادی مربوط می‌شود. اگر شما فقط روی PH پوست تمرکز کنید، دلایل بسیار دیگری را که درست به اندازه PH یا درواقع مهم‌تر از آن هستند را نادیده می‌گیرید.»

چو با این عقیده موافق است اما خاطرنشان می‌کند که ممکن است با نگه داشتن PH پوست‌تان در سطح ایده‌‌آل – با استفاده از محصولات مناسب – بتوانید از برخی مشکلات رایج پوستی جلوگیری کنید. او می‌گوید: «PH پاک‌کننده‌های مورداستفاده شما اهمیت دارد چون چیزی که PH بالایی دارد – ۹ و بالاتر از آن – می‌تواند پوست‌تان را بیش‌ازحد خشک کند. وقتی اسید منتل و سد محافظتی پوست‌تان آسیب ببیند، می‌تواند به ورود باکتری‌ها – علت آکنه – و همچنین کم‌آبی پوست – علت بروز چین‌وچروک – منجر شود. وقتی PH پوست شما نرمال باشد، صاف و هیدراته به‌نظر می‌رسد.»

چه رابطه‌ای بین باکتری‌های روده و عدم تعادل PH پوست وجود دارد

PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد
PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد

یان – یک جراح پلاستیک که در زیبایی کل‌نگر تخصص دارد – معتقد است که شاید یک دلیل آنکه تعادل PH تا این اندازه در مبحث مراقبت از پوست متداول شده، تحقیقات روزافزونی باشد که در مورد میکروبیوم انجام می‌شود؛ میکروبیوم از ما در مقابل میکروب‌ها محافظت می کند، غذاها را برای تولید انرژی تجزیه می‌کند و ممکن است بر پوست تاثیر بگذارد. یان با اشاره به یک بررسی که در جولای ۲۰۱۸ در مجله «مرزهایی در میکروبیولوژی» منتشر شد، می‌گوید: «چیزی به نام محور روده – پوست وجود دارد که نشان می‌دهد سلامت روده بر میلیاردها باکتری که روی پوست زندگی می کنند نیز تاثیر می‌گذارد و وقتی PH شما نامتعادل باشد، ممکن است آن را تحت تاثیر قرار دهد.»

یان می‌گوید در حالیکه بسیاری از افراد در دنیای زیبایی کل‌نگر در مورد PH، اسید منتل و میکروبیوم بیش‌ازحد حساسیت به خرج می‌دهند اما آن در حال حاضر موضوع مهمی در دنیای پزشکی محسوب نمی‌شود: «مسئله واقعی آن است که PH یک محصول مراقبت از پوست، چقدر روی پوست تاثیر دارد و این تاثیر چه مدت طول می‌کشد؟ فکر نمی‌کنم که جواب آن را بدانیم. اگر شما از ۱۰ جراح پلاستیک که محصولات مراقبت از پوست را توصیه می‌کنند، در مورد PH پوست و اسید منتل سوال کنید، آنها احتمالا متوجه نمی‌شوند  که در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید.»

«گاهی اوقات تحقیقات تحت تاثیر بازاریابی قرار می‌گیرند. هنوز مشخص نیست که تعادل PH چه نقشی در مختل کردن میکروبیوم ایفا می‌کند اما اگر بتواند بر باکتری‌های روی پوست تاثیر بگذارد، این امر ممکن است منشا بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما، روزاسه و آکنه که هنوز علت مشخصی در علم ندارند را توضیح دهد.»

تِروِر کیتس، یک درمانگر طبیعی در یوتا می‌گوید غذایی که ما می‌خوریم، می‌تواند در عملکرد سد محافظتی پوست‌مان نقش داشته باشد. او که کتاب «پوست پاک از درون» را نوشته است، می‌گوید: «خوردن مقدار زیادی قند یا محصولات لبنی می‌تواند تولید سبوم را افزایش دهد. این چیزها می‌توانند از هر نظر بر اسید منتل تاثیر بگذارند اما چیزی که روی پوست قرار می‌دهیم نیز تاثیرگذار است و اولین کاری که مردم انجام می‌دهند، استفاده از یک پاک‌کننده پوست است بنابراین مهم است که آن، اسیدیته ملایمی داشته باشد.»

بهترین راه برای تشخیص آنکه آیا محصولات مراقبت از پوست‌تان، PH پایینی دارند یا نه

PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد
PH پوست چیست و چرا اهمیت دارد

شاید بتوان گفت که اگر پوست سالمی دارید، لازم نیست آنقدرها نگران PH محصولات پوست‌تان باشید اما اگر در حال حاضر از مشکلات التهابی پوست مانند آکنه یا اگزما رنج می‌برید، باید از پاک‌کننده‌ها، سرم‌ها و مرطوب‌کننده‌هایی استفاده کنید که PH آنها بین ۴٫۶ تا ۵٫۵ است؛ این کار از خشک شدن بیش‌ازحد پوست‌تان جلوگیری خواهد کرد.

قیمت و خرید پاک کننده آرایش

قیمت و خرید سرم پوست

از آنجا که اکثر محصولات مراقبت از پوست در ایالات متحده، PH فرمول را روی برچسب ذکر نمی‌کنند – اکثر محصولات زیبایی کشور کره، اینکار را انجام می دهند – شما می‌توانید با بررسی وبسایت آن برند آرایشی – بهداشتی از PH محصول مورد نظرتان مطلع شوید یا با شرکت تولیدکننده تماس بگیرید. اگر می‌خواهید بیشتر مطمئن شوید، می‌توانید نوارهای PH را خریداری کرده و خودتان محصول مورد نظرتان را تست کنید.

کیتس می‌گوید: «اگر در جایی زندگی می‌کنید که آب شیر سختی دارد، این مسئله می‌تواند باعث شود که تعادل PH پوست‌تان قلیایی‌تر گردد.» با توجه به Sciencing.com اگر روی ظروف شیشه‌ای‌تان لکه‌های سفید می‌بینید یا روی سردوش حمام‌تان توده‌های کلسیم جمع شده، احتمالا آب شیرتان سخت است. یک راه حل، شستشوی پوست با میسلار واتر است که خانم‌های فرانسوی مدت هاست آن را راز دستیابی به پوستی شفاف و صاف معرفی می‌کنند.

یک بررسی که در جولای ۲۰۱۴ در مجله  Clinical and Aesthetic Dermatologyمنتشر شد، به تحقیقی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد ممکن است رژیم غذایی، بیشتر از آنچه قبلا متخصصان پوست فکر می‌کنند، با سلامت پوست مرتبط باشد. محققان به این نتیجه رسیدند که براساس داده‌های موجود، یک رژیم گیاهی که کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده پایینی دارد، برای سلامت کلی پوست بسیار مفید است.

اگر هیچ یک از این راه حل‌ها موثر واقع نشد، بهتر است از فرمول «هرچه کمتر، بهتر» استفاده کنید. مسترسون می‌گوید: «چیزی به اسم پدیده بیمارستان وجود دارد. من در هنگام به دنیا آوردن بچه‌هایم هر بار به مدت چند روز در بیمارستان  و سپس در خانه استراحت می‌کردم. طبیعی است که در آن شرایط نمی‌توانستم به پوستم رسیدگی کنم. حدس بزنید چه می‌شد؟ پوست من شاداب‌تر و سرحال‌تر از هر وقت دیگری به نظر می‌آمد. دلیلش این است که به پوستم اجازه می‌دادم کار خودش را انجام دهد و اسید منتل آن را دستکاری نمی‌کردم. اگر با مشکلات پوستی دست‌وپنجه نرم می‌کنید و نمی‌دانید دیگر باید چکاری انجام دهید، راه حل تقریبا همیشه از این قرار است: هر چه پوست‌تان را کمتر دستکاری کنید، بهتر است.»

منبع:

 www.everydayhealth.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا