زیبایی و بهداشت فردی

مراقبت از پوست در خودقرنطینگی

بیرون نرفتن از خانه، بهترین راه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا است اما در خانه ماندن برای مدت طولانی می‌تواند به آسیب پوستی منجر شود. در این مقاله، شما را با نحوه مراقبت از پوست در خودقرنطینگی آشنا می‌کنیم.

افراد بسیاری بخاطر شیوع ویروس کرونا به قرنطینه با خودجداسازی روی آورده‌اند؛ یعنی فقط در مواقع بسیار ضروری از خانه خارج می‌شوند. حتی اگر شما فقط فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید، احتمالا باز هم مدت زمان بسیار کمتری را در بیرون از خانه می‌گذرانید. اگرچه اقدامات فوق به نفع سلامت عمومی هستند اما در صورت عدم مراقبت صحیح، همگی می‌توانند به آسیب پوستی ناخواسته منجر شوند.

دکتر کاتلین سوئزی، استادیار امراض پوستی در دانشکده پزشکی ییل و دکتر جوشوا زایشنر، مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی در بیمارستان مونت سینای نیویورک به شما می‌گویند که برای مراقبت از پوست در ماه‌های آینده باید چه کارهایی انجام دهید.

زایشنر هشدار می‌دهد که شما در داخل خانه نیز باید همچنان از محصولات حاوی SPF استفاده کنید و خاطرنشان می‌کند که زمان نمایش (screen time) بیش‌ازحد می‌تواند به پیری پوست منجر شود.

از سوی دیگر سوئزی، مردم را تشویق می‌کند که به قرنطینه یا خودجداسازی بعنوان زمانی برای استراحت دادن به پوست‌شان و دور نگه داشتن آن از چیزهای مضر زندگی روزمره نگاه کنند.

خشکی: رایج‌ترین مشکل پوست در خودقرنطینگی

شما احتمالا در حال حاضر بخاطر شستشوی مکرر با مشکل خشکی دست‌ها مواجه شده‌اید اما این خشکی می‌تواند بر پوست صورت‌تان نیز تأثیر بگذارد.

دکتر جوشوآ زایشنر، مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی بیمارستان مونت سینا در نیویورک می‌گوید: «شستشوی بیش‌ازحد دست‌ها می‌تواند به اختلال در لایه بیرونی پوست منجر شده و باعث بروز سوزش و خشکی پوست شود. فراموش نکنید که بطور منظم پس از شستن دست‌ها از مرطوب‌کننده استفاده کنید.»

مراقبت از پوست در خودقرنطینگی
مراقبت از پوست در خودقرنطینگی

دکتر کاتلین سوئزی، استادیار امراض پوستی در دانشکده پزشکی ییل خاطرنشان می‌کند که مهم است هنگامی که دست‌ها هنوز مرطوب هستند، از مرطوب‌کننده استفاده کنید.»

او می‌گوید: «با این روش بجای آنکه کرم کاملا تبخیر شود، در رطوبت پوست‌تان به دام می‌افتد.» دکتر سوئزی معتقد است که با مهر و موم کردن کرم یا لوسیون می‌توانید اثربخشی آن را نیز افزایش دهید: «اگر دستکش نخی دارید، آن را پس از زدن مرطوب‌کننده به دست‌ها بپوشید. این کار واقعا به پوست‌تان کمک می‌کند.»

او می‌گوید که پوست صورت‌تان نیز ممکن است در داخل خانه خشک شود. از آنجا که هوا در بسیاری از جاها هنوز سرد است، احتمالا سیستم گرمایشی اکثر خانه‌ها روشن است و آن هوای خشک مصنوعی می‌تواند پوست شما را خشک کند.

سوئزی در مورد مقابله با خشکی صورت می‌گوید: « من برای این منظور، درمان‌هایی را توصیه می‌کنم که به آبرسانی پوست کمک می‌نمایند.»

سوئزی و زایشنر، هر دو استفاده از محصولات حاوی اسید هیالورونیک را توصیه می‌کنند چون این اسید باعث افزایش رطوبت می‌شود. شما می‌توانید ماسک‌های ورقه‌ای و کرم‌های حاوی این ماده را براحتی پیدا کنید. اما زایشنر هشدار می‌دهد که بیش از یکبار در هفته از ماسک‌های ورقه‌ای استفاده نکنید چون استفاده بیش‌ازحد از آنها می‌تواند به تحریک و سوزش پوست منجر شود.

قیمت و خرید مرطوب کننده

ضد آفتاب را فراموش نکنید

ممکن است فکر کنید چون از خانه خارج نمی‌شوید، به ضد آفتاب نیازی ندارید اما ثابت شده که اشعه‌های خورشید حتی وقتی در خانه هستید نیز می‌توانند بر پوست‌تان تأثیر بگذارند.

زایشنر می‌گوید:‌« بودن در فضای بسته به این معنا نیست که نیازی به استفاده از ضد آفتاب ندارید. در واقع اشعه UVA می‌تواند از طریق شیشه پنجره به داخل خانه نفوذ کند؛ این بدان معناست که شما همچنان در معرض خطری پیری زودرس و حتی سرطان‌های پوست قرار دارید.»

سوئزی با تکمیل صحبت‌های زایشنر می‌گوید که اشعه‌های UVB نیز می‌توانند از شیشه عبور کنند و باعث پیری پوست شوند. بنابراین وقتی در خانه هستید نیز باید برای محافظت از پوست‌تان در مقابل اثرات مضر خورشید از یک ضد آفتاب معدنی استفاده نمایید.

زایشنر، مردم را تشویق می‌کند که هر زمان که ممکن است و با رعایت اصول ایمنی، مدتی را زیر آفتاب سپری کنند. او می‌گوید: « عدم قرارگیری در معرض نور خورشید با مشکلاتی مانند اختلال عاطفی فصلی مرتبط است. علاوه بر این، بدن ما برای تولید ویتامین D بطور طبیعی به قرارگیری در معرض اشعه UV – حتی اگر کم باشد – نیاز دارد. اگر قصد دارید کنار پنجره بایستید، مطمئن شوید که از ضد آفتاب استفاده می‌کنید.»

همچنین ممکن است لازم باشد برای افزایش سطوح ویتامین D بدن‌تان در این مدت از یک مکمل ویتامین D نیز استفاده کنید اما قبل از وارد کردن هر محصول جدید به روال مراقبتی خود حتما با پزشک‌تان مشورت نمایید.

قیمت و خرید کرم ضدآفتاب

استفاده بیش‌ازحد از نمایشگرهای الکترونیکی می‌تواند به پوست‌تان صدمه بزند

مراقبت از پوست در خودقرنطینگی
مراقبت از پوست در خودقرنطینگی

زایشنر می‌گوید: «حتما می‌دانید که نمایشگرهای الکترونیکی، نور آبی ساطع می‌کنند که به اشعه HEV یا پرتو نور مرئی پرقدرت نیز معروف است. ثابت شده که این نوع نور، اثرات مضری روی پوست دارد، باعث پیری زودرس و بروز لکه‌های تیره می‌شود.»

علاوه بر این، عمل فیزیکی نگاه کردن به پایین در گوشی‌تان نیز می‌تواند به شما آسیب برساند.

او می‌گوید: «خم کردن سرتان به سمت پایین بدین معناست که شما، پوست روی گردن‌تان را تا می‌کنید که به چروک زودرس منجر می‌شود. این وضعیت معمولا به tech neck (گردن تکنولوژی) معروف است.»

حتما در فواصل استفاده از نمایشگرهای الکترونیکی به خودتان استراحت دهید و حواس‌تان به تعداد دفعات خم کردن گردن‌تان باشد.

سعی کنید صورت‌تان را لمس نکنید

لمس کردن صورت با دست‌های نشسته، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای پخش ویروس کرونا است اما این، تنها دلیلی نیست که باید سعی کنید انگشتان‌تان را از صورت‌تان دور نگه دارید.

زایشنر می‌گوید: « این محیط استرس‌زا ممکن است باعث عود آکنه شود اما سعی کنید این جوش‌ها را نترکانید چون فشار دادن آنها می‌تواند باعث اِسکار با التهاب بیشتر شود.»

هیچ راه مطمئنی برای ترک عادت لمس صورت‌تان وجود ندارد اما سوئزی می‌گوید که اجتناب از لنزهای تماسی – در صورتی که معمولا از آنها استفاده می‌کنید – می‌تواند به این امر کمک کند: «اگر از مصرف‌کنندگان لنزهای تماسی هستید، در این مدت بجای آنها از عینک استفاده کنید؛ با اینکار هم از چشمان‌تان محافظت می‌کنید و هم در طول روز، کمتر به صورت‌تان دست می‌زنید.»

اما او خاطرنشان می‌کند گه اگر با لنزها راحت‌تر هستید، ایرادی ندارد که همچنان از آنها استفاده کنید.

به پوست‌تان استراحت دهید

سوئزی می‌گوید که بسیاری از افراد بخاطر استفاده زیاد از محصولات آرایشی بهداشتی، پوستی خسته و آسیب‌دیده دارند. آرایش کردن و پاک کردن مواد آرایشی و همچنین استفاده از مقدار زیادی محصول روی صورت‌تان می‌تواند به مشکلات مختلف منجر شود.

او می‌گوید: «حالا که قرار است در خانه بمانید، می‌توانید برخی از آنها را حذف کرده و روال پوستی‌تان را ساده نمایید. با بکارگیری یک روال ملایم‌تر و ساده‌تر، پوست‌تان را به تعطیلات ببرید!»

آرایش نکردن می‌تواند تأثیر چشمگیری در سلامت پوست‌تان داشته باشد. او می‌گوید: «همچنین زمان خوبی است که به رفع مشکلات پوستی‌تان بپردازید. وقتی زندگی پرمشغله‌ای دارید، فراموش می‌کنید که هر روز یک رژیم مراقبتی خاص را دنبال کنید.»

او می‌گوید که بیشتر بیماران مبتلا به آکنه‌اش با عود مجدد آن مواجه می‌شوند چون روال‌هایی که او توصیه می‌کند را ادامه نمی‌دهند.

«۲ هفته کامل را به استفاده درست از این درمان‌ها اختصاص دهید و سعی کنید مشکلات پوستی‌تان را تا حد ممکن برطرف سازید چون در این مدت، زمان کافی برای توجه به پوست‌تان را در اختیار دارید.»

منبع: insider.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا