زیبایی و بهداشت فردی

مقایسه منقبض کننده پوست و تونر: کدام یک برای پوست شما مناسب است؟

ممکن است منقبض کننده و تونر در نگاه اول تقریبا یکسان بنظر برسند اما بین آنها تفاوت‌های اساسی وجود دارد و بسته به نوع پوست‌تان، یکی از آنها برای شما موثرتر است. اما چه چیزی یک تونر را از یک منقبض کننده پوست متمایز می‌کند؟ چرا شما باید یکی از این محصولات را به دیگری ترجیح دهید؟ این مقاله به مقایسه منقبض کننده پوست و تونر می‌پردازد.

بیایید در ابتدا ببینیم که هر یک از آنها دقیقا چه هستند و چه کاری انجام می‌دهند.

تونر چیست؟

تونر، یک محصول مراقبت از پوست بر پایه آب است. آن عمدتا برای پاک کردن باقی‌مانده مواد پاک‌کننده و آرایش که ممکن است پس از شستن صورت‌تان روی آن بجای مانده باشد، بکار می‌رود.

 گلیسیرین و سایر هومکتانت‌ها معمولا مواد تشکیل‌دهنده اصلی تونرها هستند. آنها می‌توانند به آبرسانی پوست کمک کنند و آن را نرم‌تر و صاف‌تر سازند. همچنین تونرها احتمالا حاوی چیزهایی مانند عصاره‌های گیاهی و عرق‌های گل‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضدپیری مانند نیاسینامید نیز هستند. این ترکیبات آرایشی-دارویی می‌توانند به بهبود بافت پوست، روشن کردن چهره و یکنواخت ساختن تون پوست کمک کنند.

همه انواع پوست‌ها می‌توانند از تونرها استفاده کنند اما آنها برای پوست‌های نرمال تا خشک و پوست‌های حساس، مفیدتر هستند.

منقبض کننده پوست چیست؟

منقبض کننده پوست هم از محصولات مراقبت از پوست بر پایه آب هستند که پس از شستشو برای پاک کردن باقی‌مانده ماده پاک‌کننده و آرایش از روی صورت بکار می‌روند. تفاوت اصلی بین یک منقبض کننده پوست و یک پاک‌کننده، آن است که منقبض کننده پوست برای پاک کردن روغن (چربی) اضافی از پوست نیز فرموله شده‌اند. می‌توانید منقبض کننده پوست را مانند یک فُرم قوی‌تر تونر در نظر بگیرید.

منقبض کننده پوست در مقایسه با تونرها احتمالا حاوی غلظت بالاتری از الکل (مانند الکل SD یا الکل تغییر ماهیت‌داده) هستند. همچنین آنها اغلب حاوی مواد تشکیل‌دهنده ای مانند اسید سالیسیلیک برای کمک به مقابله با جوش‌ها و دانه‌های سرسیاه هستند.

با اینحال همه منقبض کننده های پوست دارای الکل نیستند. منقبض کننده های پوست بدون الکل نیز وجود دارند اما احتمالا به اندازه نوع الکل‌دار قوی نیستند. با اینحال همچنان می‌توانند چربی اضافی روی سطح پوست را کاهش دهند.

از آنجا که منقبض کننده های پوست قرار است چربی اضافی را از روی پوست پاک کنند، برای انواع پوست‌های چرب تا مختلط و همچنین پوست‌های مستعد آکنه مناسب هستند.

نحوه استفاده از تونرها و منقبض کننده های پوست

تونرها و منقبض کننده های پوست باید پس از تمیز کردن پوست و قبل از استفاده از مرطوب‌کننده بکار روند. یک گلوله پنبه یا پد پنبه‌ای  را با محصول مورد نظرتان مرطوب کرده و به آرامی روی کل ناحیه صورت و گردن‌تان بمالید – مراقب باشید وارد چشم‌ها نشود.

برخی تونرها در بطری‌های اسپری‌دار عرضه می‌شوند که در اینصورت فقط کافی است آن را چند بار روی صورت‌تان اسپری کنید.

تونرها و منقبض کننده های پوست، محصولات بدون آبکشی هستند بنابراین لازم نیست آنها را از روی پوست‌تان بشویید. پس از مصرف آنها از مرطوب‌کننده و سایر محصولات مراقبت از پوست معمول‌تان ( داروهای درمان آکنه، سرم‌های ضدپیری، کرم‌های دور چشم، ضدآفتاب و …) استفاده کنید.

ایرادی ندارد که بلافاصله پس از مصرف تونر یا منقبض کننده پوست به پوست‌تان مرطوب‌کننده بزنید؛ حتی اگر صورت‌تان هنوز کمی مرطوب باشد. با اینحال در مورد سایر محصولات بخصوص درمان‌های آکنه، رتینوئیدهای موضعی و ضدآفتاب‌ها، پوست شما باید کاملا خشک باشد. استفاده از این محصولات روی پوست مرطوب می‌تواند باعث تحریک احتمالی شود یا از تأثیر آنها بکاهد.

آیا تونرها و منقبض کننده های پوست ضروری هستند؟

کارشناسان زیبایی از مدت‌ها قبل، روال مراقبت از پوست ۳مرحله‌ای شامل پاکسازی، تونینگ و رطوبت‌رسانی را پیشنهاد کرده‌اند و تقریبا هیچ‌گونه سوال و ابهامی در مورد این توصیه وجود ندارد. بنابراین ممکن است از شنیدن اینکه اثربخشی تونرها و منقبض کننده های پوست هرگز اثبات نشده است، تعجب کنید. این محصولات مراقبت از پوست، سال‌ها پیش ساخته شدند؛ یعنی زمانی که صابون‌های قالبی و کُلد کرم، تنها  گزینه‌های موجود برای تمیز کردن صورت بودند. هر کدام از این محصولات، یک لایه ناخوشایند روی پوست بجا می‌گذاشت که می‌توانستید آن را احساس کنید. منقبض کننده های پوست (که در آن زمان، تونر نامیده نمی‌شدند) برای پاک کردن باقی‌مانده پاک‌کننده‌های صورت ساخته شدند.

امروزه گزینه‌های بسیار بهتری برای تمیز کردن صورت در دسترس هستند. بنابراین شما به یک محصول مراقبت از پوست اضافه، صرفا بمنظور از بین بردن باقی‌مانده مواد پاک‌کننده نیاز ندارید. در حالیکه اکثر متخصصان زیبایی‌شناسی می‌گویند که یک محصول تونینگ، بخش مهمی از یک روال مراقبت از پوست سالم است اما اکثر متخصصان پوست چنین عقیده‌ای ندارند.

تونرها و منقبض کننده های پوست جزء محصولات مراقبت از پوست ضروری نیستند. از نظر علمی هیچ دلیلی وجود ندارد که شما را به استفاده از تونر یا منقبض کننده ملزم سازد. بنابراین اگر ترجیح می‌دهید از آنها استفاده نکنید، اصلا ایرادی ندارد. شما با استفاده نکردن از آنها هیچ آسیبی به پوست‌تان نمی‌زنید.

تونرها/منقبض کننده ها و PH پوست

محصولات پاک‌کننده در گذشته، بسیار قلیایی بودند. پوست سالم، بطور طبیعی کمی اسیدی است. محصولات منقبض کننده پوست و تونینگ برای کمک به بازگردادندن PH پوست به سطوح نرمال نیز بکار می‌رفتند.

شوینده‌ها و صابون‌های امروزی در مقایسه با گذشته، خاصیت قلیایی بسیار کمتری دارند. بعلاوه ما اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد پوست بدست آورده‌ایم. محصولات پاک‌کننده به اندازه قبل باعث بهم خوردن PH پوست نمی‌شوند. همچنین پوست‌تان می‌تواند PH خود را بسرعت متعادل کند. بنابراین حتی اگر از یک پاک‌کننده اندکی قلیایی استفاده کنید، پوست‌تان بتنهایی PH خود را به حالت عادی بازمی‌گرداند و بنابراین به یک محصول مجزا برای متعادل کردن PH نیاز ندارید.

بسیاری از محصولات تونینگ و منقبض کننده پوست همچنان بعنوان محصولات متعادل‌کننده PH تبلیغ می‌شوند اما امروزه این ادعا بیشتر یک اصطلاح بازاریابی است و در واقع فایده‌ای برای پوست‌تان ندارد. این بدان معنا نیست که PH پوست بی‌اهمیت است اما در اهمیت تونرها و منقبض کننده های پوست برای حفظ PH سالم پوست اغراق شده است.

تونرها/منقبض کننده ها و منافذ شما

مقایسه قابض و تونر: کدام یک برای پوست شما مناسب است؟
مقایسه قابض و تونر: کدام یک برای پوست شما مناسب است؟

آیا تونینگ باعث بسته شدن منافذ پوست نمی‌شود؟ نه واقعا. منافذ پوست مانند در نیستند که باز و بسته شوند.

منقبض کننده ها و تونرها می‌توانند به کوچکتر بنظر رسیدن منافذ کمک کنند. برخی مواد تشکیل‌دهنده می‌توانند یک اثر سفت‌کنندگی موقت روی پوست داشته باشند و منافذ را جمع کنند اما با اینحال به هیچ‌وجه اندازه منافذ را تغییر نمی‌دهند.

سلول‌های مرده پوست و چربی بدام افتاده درون منافذ باعث پهن و کشیده شدن آنها و بزرگتر بنظر رسیدن‌شان می‌شود. منقبض کننده هایی که حاوی ترکیبات ضدلک هستند، این مواد انباشته‌شده را پاک می‌کنند و باعث می‌شوند منافذ به سایز طبیعی‌شان برگشته و در مقایسه با قبل کوچکتر بنظر برسند. اما این محصول باعث بسته شدن منافذ یا تغییر سایز منافذ بطور دائمی نخواهد شد.

چگونه محصول مناسب برای پوست‌تان را انتخاب کنید

محصولات تونر و منقبض کننده بسیار زیادی در بازار وجود دارد بنابراین انتخاب گزینه مناسب می‌تواند گیج‌کننده باشد. بعلاوه برخی از برندهای زیبایی، محصولات‌شان را با نام‌هایی مانند متعادل‌کننده، آب پاکسازی یا شاداب‌کننده عرضه می‌کنند که باعث سردرگمی بیشتر خریدار می‌شود.

واقعا فرقی نمی‌کند که برای توصیف محصول از چه اصطلاحی استفاده شود. در هنگام انتخاب یک تونر باید به مواد تشکیل‌دهنده آن دقت کنید.

برای پوست خشک

پوست شما با محصولی که رطوبت را به آن باز می‌گرداند، بهترین احساس ممکن را خواهد داشت. در تونر مورد نظرتان بدنبال مواد هومکتانت باشید:

 • گلیسیرین
 • پروپلین گلیکول
 • بوتیلن گلیکول
 • آلوئه
 • اسید هیالورونیک
 • لاکتات سدیم

برای پوست چرب

یک محصول منقبض کننده، همان چیزی است که شما برای از بین بردن چربی اضافه و شاداب و مات کردن پوست‌تان به آن نیاز دارید. الکل، یک ماده تشکیل‌دهنده رایج است و یک حس خنکی و مور مور شدن روی پوست‌تان بجای می‌گذارد. اما اگر بنظر شما الکل برای پوست‌تان بیش‌ازحد خشن است،یک منقبض کننده بدون الکل را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که اگر بیش‌ازحد از منقبض کننده ها استفاده کنید یا پوست‌تان خیلی چرب نباشد، آنها می‌توانند باعث خشکی شدید پوست‌تان شوند.

برای پوست مستعد لک یا آکنه

منقبض کننده ها بتنهایی آکنه را از بین نمی‌برند. با اینکه منقبض کننده ها چربی سطحی پوست را پاک می‌کنند اما این، چربی سطحی پوست نیست که باعث بروز جوش می‌شود چربی عمیق‌تر که درون منافذ پوست است، باعث تحریک آکنه می‌شود. برای کاهش این چربی بدام افتاده در منافذ، منقبض کننده شما باید حاوی یک ترکیب ضدلک باشد. در مواد تشکیل‌دهنده بدنبال اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک باشید.

اما درگیر بودن با آکنه بدین معنا نیست که شما لزوما به یک منقبض کننده نیاز دارید. اگر پوست شما بیش‌ازحد چرب نیست یا اگر در حال حاضر از یک داروی درمان آکنه استفاده می‌کنید، از منقبض کننده صرفنظر کرده و بجای آن از یک تونر ملایم استفاده کنید.

قیمت و خرید ضدلک

برای پوست حساس

مقایسه قابض و تونر: کدام یک برای پوست شما مناسب است؟
مقایسه قابض و تونر: کدام یک برای پوست شما مناسب است؟

در هنگام انتخاب یک محصول برای پوست حساس باید دقت زیادی داشته باشید. منقبض کننده های بدون الکل برای انواع پوست حساس و در عین حال چرب، مناسب هستند اما سایر پوست‌های حساس بهتر است از تونر استفاده کنند.

برخی از ترکیبات رایج تونرها که پوست‌های حساس باید از آن اجتناب کنند:

 • عطر
 • رنگ‌دهنده‌ها
 • الکل
 • منتول
 • سدیم لوریل سولفات

اگر هر محصولی باعث سوزش، گزش یا قرمزی و احساس سفتی در صورت‌تان شد، مصرف آن را متوقف کنید. یک محصول متفاوت را امتحان کنید یا تونر/منقبض کننده را بطور کامل از روال مراقبت از پوست‌تان حذف نمایید. هر چه از محصولات کمتری روی پوست حساس‌تان استفاده کنید، بهتر است.

برای پوست نرمال یا مختلط

شما گزینه‌های بسیاری برای پوست نه چندان خشک و نه خیلی چرب‌تان (یعنی پوست نرمال) در اختیار دارید. شما به احتمال زیاد به خواص چربی‌زدایی یک منقبض کننده نیازی ندارید بنابراین یک تونر برای شما کافی خواهد بود. محصول ایده‌آل شما، پوست‌تان را تمیز و شاداب خواهد کرد و هرگز باعث خشکی و سفتی آن نمی‌شود؛ بعلاوه نباید هیچ‌گونه بقایایی بجای بگذارد.

برای پوست مختلط از یک منقبض کننده فقط روی نواحی چرب‌تر صورت‌تان یعنی ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) استفاده کنید. منقبض کننده را روی نواحی خشک صورت‌تان بکار نبرید.

بدنبال یک گزینه ارزان هستید؟ نارون کوهی (فندق افسونگر) دارای خواص منقبض کننده ملایمی است و اکثر انواع پوست‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

آیا می‌توانید از هردو استفاده کنید؟

اگر دوست دارید، بله اما فقط بشرطی که پوست‌تان چرب باشد. ممکن است شما مزایای یک محصول توتنینگ خاص را بخواهید و در عین حال به یک محصول برای از بین بردن چربی اضافی نیاز داشته باشید. سعی کنید از منقبض کننده در صبح و از تونر در شب استفاده کنید یا می‌توانید ابتدا منقبض کننده را با یک گلوله پنبه‌ای به پوست‌تان بمالید، اجازه دهید بمدت نیم تا یک دقیقه خشک شود و سپس یک تونر روی صورت‌تان اسپری کنید.

اما لازم است بدانید که هیچ دلیل محکمی برای استفاده از هر دو محصول وجود ندارد. اما اگر واقعا عاشق محصولات مراقبت از پوست‌تان و حسی هستید که در صورت‌تان ایجاد می‌کنند، می‌توانید بدون صدمه زدن به پوست‌تان از هر دو محصول استفاده کنید – البته به شرط آنکه پوست چربی داشته باشید. اگر پوست‌تان خشک یا حساس است، بطور کامل از منقبض کننده اجتناب کنید و فقط از یک تونر استفاده نمایید.

اگر پوست‌تان در فصول مختلف تغییر می‌کند، می‌توانید در اوقات مختلف سال با توجه به وضعیت پوست‌تان از محصول مناسب استفاده کنید. بعنوان مثال اگر پوست شما در طول تابستان مرطوب و گرم، چرب می‌شود آنگاه  شما احتمالا به پاکسازی عمیق یک منقبض کننده نیاز خواهید داشت. و اگر پوست‌تان در طول ماه‌های زمستان خشک می‌شود، بهتر است در این زمان از تونر استفاده کنید.

حرف آخر

بطور خلاصه: منقبض کننده برای انواع پوست چرب و تونر برای سایر پوست‌هاست. محصول انتخابی شما هر چه باشد، باید حس بهتری به پوست‌تان بدهد. اگر باعث سفتی، خشکی بیش‌ازحد، خارش یا قرمزی پوست‌تان شد، یعنی مناسب شما نیست. تونرها یا منقبض کننده ها، جزء محصولات مراقبت از پوست ضروری نیستند. اگر ترجیح می‌دهید از هیچ کدام استفاده نکنید، ایرادی ندارد. در عوض ممکن است بخواهید  روی ارکان اصلی یک روال مراقبت از پوست سالم یعنی پاک‌کننده، مرطوب‌کننده و ضدآفتاب تمرکز کنید.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا