رژیم و تغذیه سالم

قرص ویاگرا چیست؟ عوارض، فواید و طریقه مصرف

قرص ویاگرا را می‌توان یکی از مشهورترین داروهای مورد استفاده در اختلالات جنسی مردانه نام برد. این قرص را با نام‌های دیگری همچون قرص سیلدنافیل نیز می‌شناسند. کاربرد اصلی این قرص، در افرادی است که دارای اختلالات نعوظ هستند و با مصرف این قرص می‌توانند این مشکل را تا حدودی برطرف کنند.

در اصل، این قرص حاوی داروی سیلدنافیل است که عضو دسته دارویی مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵ هستند. کاری که این دارو برای فرد انجام می‌دهد، مربوط به افزایش جریان خون‌رسانی در آلت تناسلی خواهد بود. البته شرط اثرگذاری این قرص این است که فرد از نظر جنسی تحت تحریک قرار گرفته باشد.

در ادامه می‌خواهیم شما را با مشخصات قرص ویاگرا، عوارض و سایر اطلاعاتی که باید درباره آن بدانید، آشنا کنیم.

جدول مشخصات ویاگرا

عنوان مقدار
نام علمی سیلدنافیل
نام تجاری ویاگرا
فرمول شیمیایی C۲۲H۳۰N۶O۴S
دوزها ۲۵ میلی گرم، ۵۰ میلی گرم، ۱۰۰ میلی گرم
نحوه دریافت دارو دهانی
طریقه مصرف یک عدد ۲۰ دقیقه قبل از رابطه جنسی
مدت اثرگذاری تا ۲ ساعت
کاربرد درمان اختلال نعوظ، بهبود فشار خون در افراد دارای فشار خون پائین
عوارض جانبی سردرد و سرگیجه، کمردرد، گرگرفتگی، سوءهاضمه، ازدست‌دادن ناگهانی بینایی و شنوایی، آلرژی، افت فشار خون، ضربان قلب نامنظم، پریاپیسم
تداخلات داروئی نیترات‌ها، مسدودکننده‌های آلفا، داروهای فشار خون، الکل، داروهایی که بر پروتئین‌های کبد تأثیر می‌گذارند، آب گریپ‌فروت

دوزهای قرص ویاگرا کدام‌اند؟

این قرص در ۳ دوز مختلف تولید و به بازار عرضه شده است. این سه دوز به صورت ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌گرم هستند. قاعدتاً اثر دهی دوز ۱۰۰ میلی‌گرمی از دو دوز دیگر بیشتر است. با این حال، مصرف این دوز تنها برای افرادی توصیه می‌شود که دارای مشکلات شدید نعوظ هستند.

پزشکان و متخصصین مربوطه، معمولاً به بیماران خود دوز ۵۰ میلی‌گرمی را تجویز می‌کنند. لازم است بدانید که مصرف این قرص در هر دوزی که به شما تجویز شده باشد، باید تنها یک بار در روز صورت بگیرد. بدین ترتیب مصرف بیش از یک قرص در روز به دلیل افزایش احتمال بروز عوارض، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

عوارض ویاگرا چیست؟

عوارض مصرف قرص ویاگرا
عوارض مصرف قرص ویاگرا

قرص ویاگرا با تمام اثرات دارویی مثبتی که می‌تواند برای یک فرد با اختلالات نعوظ به همراه داشته باشد، ممکن است فرد را با برخی از عوارض درگیر کند. سازمان غذا و داروی آمریکا، عوارض این قرص را در دو دسته خفیف و شدید تقسیم‌بندی کرده است. قاعدتاً عوارض خفیف در حد سطحی خواهند بود و نیازی به اقدام درمانی خاصی ندارند. درحالی‌که عوارض شدیدتر را باید جدی گرفته و نسبت به رفع آنها اقدام نماییم. در ادامه به معرفی عوارض خفیف و عوارض شدید مصرف این قرص می‌پردازیم.

عوارض جانبی خفیف مصرف قرص سیلدنافیل

عوارض جانبی خفیف این قرص می‌تواند شامل سردرد و سرگیجه، کمردرد، گرگرفتگی، سوءهاضمه، تغییرات در بینایی و تاری دید باشد. همچنین ممکن است افراد با علائمی از کهیر، درد عضلانی و حالت تهوع مواجه شوند. لازم است بدانید که اکثر این عوارض ممکن است در طول چند روز یا چند هفته پس از مصرف این قرص از بین بروند‌ و نیازی به اقدام درمانی خاصی ندارند. با این حال، اگر احساس می‌کنید که عوارض در حال شدیدتر شدن هستند، وقت آن است که به یک پزشک مراجعه نمایید.

عوارض جانبی شدید مصرف ویاگرا

درصد کمی از مصرف‌کنندگان این قرص ممکن است تا با عوارض شدیدتر مصرف این قرص مواجه شوند. باوجوداینکه بروز چنین عوارضی بسیار نادر است، اما در صورت احساس وجود چنین عوارضی، توصیه می‌کنیم تا دراسرع‌وقت به پزشک معالج یا اورژانس مراجعه نمایید. در ادامه به این عوارض اشاره می کنیم.

سردرد

در حالت کلی سردرد، گرگرفتگی و سرگیجه به‌خاطر اثرات دارویی مصرف سیلدنافیل، یعنی گشاد کردن عروق شما است. البته اثردهی این دارو تنها بر روی آلت تناسلی شما نخواهد بود. به جای آن، این اثر گشادکنندگی عروق بر تمامی عروق بدن شما اعمال خواهد شد. در مطالعات بالینی شروع سردرد پس از مصرف قرص ویاگرا در حد ۱۶ تا ۲۸ درصد بوده است. البته، این امر بستگی به دوز مصرفی دارو نیز داشته است.

توصیه‌ای که پزشکان در این مورد داشته‌اند این است که اگر سردرد را پس از مصرف این قرص تجربه کردید، به‌احتمال‌قوی با کمی تحمل مشکل برطرف می‌شود. با این حال در صورت عدم بهبودی اوضاع، می‌توانید از استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده نمایید‌. در صورت عدم بهبود وضعیت، توصیه می‌شود تا به یک پزشک معالج مراجعه نمایید.

واکنش‌های حساسیت‌زا

قرص سیلدنافیل همانند بسیاری دیگر از داروها ممکن است در افراد، واکنش‌های آلرژیک را ایجاد نماید. البته بروز چنین واکنش‌هایی بسیار معدود گزارش شده است. به گونه‌ای که بر طبق مطالعات بالینی، میزان شروع واکنش آلرژیک پس از مصرف این دارو کمتر از دو درصد گزارش شده است. از جمله این حساسیت‌ها می‌توان به خارش، گرگرفتگی و بثورات جلدی اشاره نمود. در برخی موارد معدود، ممکن است این واکنش‌ها شدیدتر شوند و علائمی همچون تورم ناحیه دهان، تورم ساخت زیر پوست و برخی مشکلات تنفسی رخ بدهند‌. در صورت احساس وجود چنین عوارضی، توصیه می‌شود تا دراسرع‌وقت به اورژانس مراجعه نمایید.

مشکلات مربوط به فشارخون

مصرف قرص ویاگرا می‌تواند باعث افت فشارخون به صورت موقت بشود. وقوع چنین عوارضی بسیار نادر و در کمتر از دو درصد کل مصرف‌کنندگان این قرص گزارش شده است. افت فشارخون، در صورتی که فاقد بیماری‌های قلبی عروقی هستید، مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند. با این حال اگر از افراد تحت خطر بیماری‌های قلبی عروقی هستید و به طور مثال داروهای یک گروه نیترات را مصرف می‌کنید، مصرف این قرص برای شما ممنوع خواهد بود.

افت فشارخون پس از مصرف قرص سیلدنافیل می‌تواند باعث سرگیجه در فرد شود؛ خصوصاً اینکه اگر قرص‌های مربوط به درمان فشارخون بالا و یا بزرگی پروستات مصرف می‌کنید. در صورت وجود احساسی از سرگیجگی، توصیه می‌شود در یک جای مناسب دراز بکشید تا این مشکل برطرف شود.

حملات قلبی

مصرف‌کنندگان این قرص ممکن است با خطر حملات قلبی و ضربان نامنظم آن مواجه شوند. این شرایط بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که سابقه مشکلات قلبی را داشته‌اند. البته ممکن است که چنین عوارضی در افراد فاقد این مشکلات نیز رخ می‌دهد. در صورتی که بعد از مصرف این قرص، در ناحیه قفسه سینه درد داشتید، بلافاصله فعالیت جنسی خود را متوقف نموده و در صورت تشدید دار شدن علائم، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

پریاپیسم

یکی دیگر از بیماری‌هایی که ممکن است با مصرف قرص ویاگرا رخ بدهد، بیماری پریاپیسم است. تظاهرات این بیماری به صورت نعوظ طولانی‌مدت و بعضاً دردناک است که شرایط بسیار خطرناکی را می‌تواند برای یک فرد به دنبال داشته باشد. فرد مبتلا به بیماری پریاپیسم، در اولویت درمان پزشکی قرار دارد. بدین دلیل که بافت آلت تناسلی فرد مبتلا به این بیماری، ممکن است دچار تخریب جدی شود. ادامه این فرایند ممکن است باعث اختلال نعوظ غیرقابل‌برگشت بشود.

کاهش و یا ازدست‌دادن موقت بینایی و شنوایی

یکی دیگر از عوارض نادر ولی خطرناک مصرف این دارو مربوط به کاهش و یا ازدست‌دادن ناگهانی بینایی و شنوایی است. در صورت احساس چنین عوارضی پس از مصرف این قرص، توصیه می‌کنیم تا دراسرع‌وقت خود را به یک پزشک نشان دهید.

آیا ویاگرا برای اختلال نعوظ مفید است؟

بله. افرادی که دچار مشکل نعوظ هستند، ممکن است پزشک معالج برای درمان اختلال نعوظ در آنها مصرف قرص سیلدنافیل را تجویز نماید. دوز مصرفی این قرص برای این بیماری، معمولاً یک عدد قرص ۵۰ میلی‌گرمی است. با این حال با توجه به سن و وزن ممکن است این قرص با نمونه ۱۰۰ میلی‌گرمی و یا ۲۵ میلی‌گرمی جایگزین شود.

مصرف قرص سیلدنافیل برای اختلال نعوظ
مصرف قرص سیلدنافیل برای اختلال نعوظ

اختلالات نعوظ از آن دسته از بیماری‌های جنسی مردانه هستند که افراد مبتلا به آن، توانایی ایجاد و یا ثابت نگه‌داشتن حالت نعوظ را به مدت طولانی ندارند‌. در چنین شرایطی این افراد تحت موارد ناتوانی‌های جنسی قرار می‌گیرند. ایجاد حالت نعوظ به دلیل آزادشدن عضله‌های دیواره عروق آلت تناسلی، پس از موارد تحریک جنسی است. استراحت این عضلات می‌تواند باعث افزایش خون‌رسانی به بافت آلت تناسلی شده و حالت نعوظ ایجاد کند. اگر فرد در نعوظ دچار مشکل، با نظر پزشک می‎‌تواند از قرص نعوظ فوری استفاده نماید.

آیا ویاگرا برای زود انزالی مفید است؟

باوجوداینکه کارایی این دارو برای اختلالات نعوظ به اثبات رسیده است، اما شواهد کافی در مورد اثردهی مصرف ویاگرا در افراد دارای مشکلات زود انزالی وجود ندارد. این قرص توانایی افزایش میل جنسی فرد را نیز ندارد. برای این موضوع می‌توانید از قرص‌ تقویت جنسی مردان استفاده کنید.

با این حال، زودانزالی در رابطه جنسی، مشکل دیگری است که فرد مبتلا باید با درمان‌های دیگری به فکر بهبودش باشد. زیرا کپسول سیلدنافیل کمکی به وضعیت وی نخواهد کرد. در اینگونه موارد، با نظر پزشک، فرد می‌تواند از قرص تاخیری برای افزایش طول مدت رابطه خود استفاده نماید.

طریقه مصرف ویاگرا چیست؟

به طور معمول در صورت تجویز این قرص برای مصرف مداوم، فرد باید این قرص را حداکثر یک بار در روز و در فاصله ۲۰ دقیقه قبل از فعالیت جنسی مصرف نماید. البته اثر دهی این دارو تا ۲ ساعت پس از مصرف نیز گزارش شده است. در صورتی که با مصرف این دارو دچار مشکلات گوارشی می‌شوید، می‌توانید این دارو را به همراه غذا مصرف کنید.

مصرف این قرص همواره باید بر طبق دستور پزشک معالج صورت بگیرد. پزشک معالج با توجه به نیازهای شما ممکن است یکی از دوزهای ۲۵، ۵۰ و یا ۱۰۰ میلی‌گرمی را تجویز کند. نکته مهمی که وجود دارد این است که این دوز مصرفی بر اساس سن و خصوصاً وزن شما تجویز می‌شود. مصرف در دوز کمتر از مقدار تجویز شده ممکن است اثر دهی این دارو را کاهش دهد. مصرف با دوز بیشتر نیز با وجود افزایش اثر دهی دارو، خطر بروز عوارض خطرناک مصرف این دارو را بیشتر خواهد کرد. بدین ترتیب به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که به صورت خودسرانه دوز مصرفی این دارو را تغییر دهید.

تداخل دارویی ویاگرا

تداخل دارویی ویاگرا
تداخل دارویی ویاگرا

این قرص دارای تداخلات دارویی متنوعی است که در این قسمت به معرفی آنها می‌پردازیم.

 • نیترات‌ها: نیترات‌ها آن دسته از داروها هستند که برای افراد دارای مشکلات قلبی عروقی تجویز می‌شوند. از جمله این داروها می‌توان به نیتروگلیسیرین و ایزوسورباید اشاره نمود. ترکیب این داروها با سیلدنافیل می‌تواند باعث کاهش خطرناک فشارخون شود. به همین دلیل، مصرف هم‌زمان این داروها مجاز نمی‌باشد.
 • مسدودکننده‌های آلفا: دسته دیگری از داروها که با ویاگرا منع مصرف هم‌زمان دارند، مسدودکننده‌های آلفا هستند. این داروها که معمولاً برای بیماری‌هایی همچون فشارخون بالا و بزرگی خوش‌خیم پروستات تجویز می‌شوند، در صورت مصرف با سیلدنافیل باعث افت شدید فشارخون می‌شوند. از جمله این داروها می‌توان به تامسولوسین و آلفوزوسین اشاره نمود.
 • داروهای فشارخون: داروهای فشارخون همچون آملودیپین و مسدودکننده‌های مبدل آنژیوتانسین و دیورتیک‌ها نباید با ویاگرا مصرف شوند. زیرا سیلدنافیل اثر این داروها را مختل خواهد کرد.
 • الکل: مصرف هم‌زمان الکل و سیلدنافیل باعث ازبین‌رفتن اثرات دارویی این قرص در بهبود اختلالات نعوظ می‌شود. حتی در شرایطی ممکن است باعث وخامت اوضاع بشود. از طرف دیگر مصرف هم‌زمان الکل با ویاگرا باعث سردرد و گرگرفتگی شدید خواهد شد.
 • داروهایی که بر پروتئین‌های کبد تأثیر می‌گذارند: متابولیسم سیلدنافیل توسط پروتئین‌های کبد شما انجام می‌شود. در چنین شرایطی، برخی از داروها وجود دارند که باعث تحریک بیش از حد این سلول‌ها می‌شوند. از جمله این داروها می‌توان به کتوکونازول، کلاریترومایسین و ریتوناویر اشاره نمود. این داروها باعث افزایش سطح سیلدنافیل در بدن می‌شوند. در حالی که داروهایی همچون کاربامازپین و ریفامپین باعث کاهش سطوح سیلدنافیل در بدن و ازبین‌رفتن اثرات آن می‌شوند.
 • آب گریپ‌فروت: آب گریپ‌فروت می‌تواند مشابه داروهای اشاره شده در بخش قلب بر پروتئین‌های کبد تأثیر بگذارد. در عمل مصرف آب گریپ‌فروت باعث می‌شود که سطح سیلدنافیل در بدن افزایش یابد. این کار باعث افزایش سردرد و سرگیجه در فرد خواهد شد.

موارد منع مصرف ویاگرا

در موارد زیر توصیه می‌شود تا از مصرف این قرص خودداری فرمایید:

 • اگر نسبت به این قرص آلرژی دارید.
 • اگر دارای سابقه زخم معده هستید.
 • اگر از مصرف‌کنندگان قرص‌های قلبی عروقی هستید.
 • اگر به بیماری پیرونی مبتلا هستید.
 • اگر مشکلات قلبی کبدی دارید و یا در گذشته سابقه حملات قلبی و مغزی داشته‌اید.
 • اگر از مبتلایان به بیماری‌های خونی همچون لوسمی، کم‌خونی داسی‌شکل، هموفیلی و یا مولتیپل میلوما (سرطان مغز استخوان) هستید.

بهترین جایگزین ویاگرا کدام است؟

جایگزین های قرص سیلدنافیل
جایگزین های قرص سیلدنافیل

در صورتی که نسبت به مصرف این دارو حساسیت دارید می‌توانید از جایگزین‌های آن نیز استفاده نمایید. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تادالافیل (سیالیس)
 • واردنافیل (لویترا)
 • واردنافیل (استاکسین)
 • آوانافیل (استندرا)

سؤالات متداول

آیا قرص ویاگرا در داروخانه موجود است؟

بله. برای خرید این قرص می‌توانید با داشتن نسخه پزشک به داروخانه‌های کشور مراجعه نمایید.

آیا قرص ویاگرا برای زنان مفید است؟

خیر. این دارو در کنار تمام مزایایی که برای مردان دارد، هیچ تأثیری بر روی زنان نخواهد داشت. بانوان باید از قرص افزایش میل زنان استفاده نمایند.

جمع‌بندی

در این مقاله شما را با قرص ویاگرا و تمام اطلاعاتی که درباره آن لازم بود بدانید آشنا کردیم. متوجه شدید که برای این قرص، دوزهای مختلفی وجود داشته و مصرف آن باید بادقت صورت بگیرد. همچنین، ممکن است فرد را مبتلا به برخی عوارض جانبی کند که در صورت شدید بودن آنها، باید در مصرف این دارو بازنگری کنیم. در صورتی که هر یک از دارو‌های اشاره شده در بخش مربوطه را مصرف می‌کنید، حتماً پزشک خود را در این باره مطلع سازید.

منابع

https://www.medicalnewstoday.com/articles/viagra#about

https://www.goodrx.com/sildenafil/interactions

https://www.medicalnewstoday.com/articles/alternatives-to-viagra#about-viagra

https://www.nhs.uk/medicines/sildenafil-viagra/who-can-and-cannot-take-sildenafil/

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظرها

  1. با سلام
   به طور کلی این قرص عوارض جدی ندارد. عوارض ذکر شده در این مقاله در تعداد کمی از افراد ممکن است بروز کند.

 1. سلام
  بنده ۳۸ سال سن دارم و بعد از مصرف ویاگرا صورتم تقریباً کم قرمز شده و احساس داغی در صورت دارم و لپهام تپل تر شده بصورتی که انگار کمی چاق شده باشم. کمی هم اجسام رو روشن تر میبینم. خواستم ببینم مشکلی هست؟
  متشکرم

 2. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من از این قرص ها استفاده میکنم ولی سردرد میگیرم. برای سردردم چکار کنم؟
  هم سیلدنافیل – سیلدآپ
  ممنون از لطفتون🙏🏻

 3. سلام
  من نصف این قرص رو برای رابطه جنسی استفاده میکنم. خیلی خوب عمل میکنه. فقط میخوام بدونم هفته ای یکبار مصرف کردن این قرص باعث نمیشه که دیگه بدون مصرف قرص نتونم رابطه جنسی برقرار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا