رژیم و تغذیه سالم

مکمل‌های زینک چه فوایدی دارند

زینک (روی)، یک ریزمغذی اساسی است که تقریبا برای هر جنبه‌ای از سلامت شما ضروری است. زینک پس از آهن، فراوان‌ترین ماده معدنی کمیاب در بدن شما می‌باشد. مکمل‌های زینک در فرم‌های بسیار مختلفی موجودند و اغلب برای درمان انواع ناراحتی‌ها استفاده می‌شوند. در مطلب زیر در مورد اینکه مکمل‌های زینک چه فوایدی دارند صحبت خواهیم کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که این ماده معدنی می‌تواند عملکرد ایمنی را تقویت کند، سطوح قند خون را تثبیت نماید و به سالم نگه داشتن پوست، چشم‌ها و قلب شما کمک کند. این مقاله به بررسی انواع، فواید، دوز مصرف توصیه‌شده و عوارض جانبی احتمالی مکمل‌های زینک می‌پردازد.

انواع مکمل‌های زینک (روی)

شما در هنگام انتخاب یک مکمل زینک احتمالا متوجه خواهید شد که انواع بسیار مختلفی از آن وجود دارد. این فرم‌های مختلف روی، به روش‌های متفاوتی بر سلامت تأثیر می‌گذارند. اینها برخی از انواع مکمل‌های زینک موجود در بازار هستند:

  • گلوکونات روی: گلوکونات روی بعنوان یکی از رایج‌ترین فرم‌های بدون نیاز به نسخه روی، اغلب در داروهای سرماخوردگی مانند قرص‌های مکیدنی و اسپری‌های بینی استفاده می‌شود.
  • استات روی: استات روی همانند گلوکونات روی برای کاهش علائم و سرعت بخشیدن به بهبودی از سرماخوردگی، اغلب به قرص‌های مکیدنی اضافه می‌شود.
  • سولفات روی: ثابت شده که سولفات روی علاوه بر کمک به پیشگیری از کمبود روی، شدت آکنه را نیز کاهش می‌دهد.
  • پیکولینات روی: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است بدن شما این فرم از زینک را بهتر از سایر فرم‌ها از جمله گلوکونات روی و سیترات روی جذب کند.
  • اوروتات روی: این فرم به اسید اوروتیک متصل می‌شود و یکی از متداول‌ترین انواع مکمل‌های روی در بازار است.
  • سیترات روی: یک مطالعه نشان داد که این نوع مکمل روی، بخوبی گلوکونات روی جذب می‌شود اما تلخی آن کمتر است و طعم مطبوع‌تری دارد.

قرص زینک پلاس

از آنجا که گلوکونات روی، یکی از در دسترس‌ترین و مقرون‌بصرفه‌ترین فرم‌های روی است، می‌تواند گزینه خوبی برای کمک به افزایش زینک دریافتی شما، بدون صرف هزینه هنگفت باشد.

با اینحال اگر می‌توانید کمی بیشتر هزینه کنید، پیکولینات روی مناسب‌تر است چون ممکن است بهتر جذب شود.

صرفنظر از نوع زینکی که شما انتخاب می‌کنید، مکمل‌های زینک به شکل کپسول، قرص و قرص‌های مکیدنی موجودند بنابراین گزینه‌های زیادی برای دریافت دوز روزانه زینک شما وجود دارد.

با اینحال بخاطر داشته باشید که اسپری‌های بینی حاوی زینک با کاهش بویایی مرتبط‌ اند و باید از آنها اجتناب کنید.

خلاصه: فرم‌های مختلفی از مکمل‌های زینک وجود دارند که به روش‌های متفاوتی بر سلامت شما تأثیر می‌گذارند. آنها عموما به شکل کپسول، قرص و قرص‌های مکیدنی در دسترس هستند. از اسپری‌های بینی حاوی زینک اجتناب کنید.

مزایای بالقوه

زینک برای بسیاری از جنبه‌های سلامت، حیاتی است و مزایای مختلفی دارد.

می‌تواند عملکرد ایمنی را بهبود ببخشد

دلیل وجود زینک در بسیاری از داروهای بدون نیاز به نسخه و درمان‌های طبیعی، توانایی آن برای تقویت سیستم ایمنی و مقابله با التهاب است.

یک بررسی روی ۷ مطالعه نشان داد که قرص‌های مکیدنی زینک حاوی ۸۰ تا ۹۲ میلی‌گرم زینک می‌توانند مدت سرماخوردگی معمولی را تا ۳۳ درصد کاهش دهند.

روی همچنین می‌تواند بعنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل کرده و به کاهش التهاب و محافظت در مقابل بیماری‌های مزمنی مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت کمک نماید.

یک مطالعه روی ۵۰ فرد مسن نشان داد که مصرف ۴۵ میلی‌گرم گلوکونات روی بمدت یکسال باعث کاهش چندین نشانگر التهاب و تعداد دفعات بروز عفونت‌ها شد.

می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند

فواید مکمل‌های زینک
فواید مکمل‌های زینک

زینک بخاطر نقشش در کنترل قند خون و ترشح انسولین، شناخته‌شده است. انسولین، هورمونی است که مسئول انتقال قند از جریان خون به بافت‌های شماست.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است روی به ثابت نگه داشتن سطوح قند خون و بهبود حساسیت بدن به انسولین کمک کند.

یک بررسی گزارش داد که مکمل‌های زینک در تقویت کنترل قند خون کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت در افراد مبتلا به دیابت، موثر بودند.

تحقیق دیگری نشان می‌دهد که ممکن است زینک به کاهش مقاومت به انسولین کمک کند که این امر می‌تواند توانایی بدن شما برای استفاده موثر از انسولین بمنظور حفظ سطوح قند خون طبیعی را بهبود ببخشد.

قیمت و خرید قرص یونی زینک (uni zinc) لیبرتی سوییس ۶۰ عددی

به مبارزه با آکنه کمک می‌کند

مکمل‌های زینک اغلب برای تقویت سلامت پوست و درمان مشکلات پوستی رایج مانند آکنه بکار می‌روند.

مشخص شده که سولفات روی برای کاهش علائم آکنه شدید، بسیار مفید است.

یک مطالعه ۳ ماهه روی ۳۳۲ نفر دریافت که مصرف ۳۰ میلی‌گرم زینک عنصری – اصطلاحی که به مقدار واقعی روی موجود در یک مکمل اشاره دارد – در درمان آکنه التهابی موثر است.

مکمل‌های روی اغلب به سایر روش‌های درمانی ترجیح داده می‌شوند چون آنها ارزان قیمت و موثر بوده و عوارض جانبی بسیار کمتری دارند.

می‌تواند سلامت قلب را بهبود ببخشد

بیماری قلبی، یک مشکل جدی است که مسئول حدود ۳۳ درصد از مرگ‌‌ومیرها در سراسر جهان می‌باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف روی ممکن است چندین عامل خطر برای بیماری قلبی را بهبود ببخشد و حتی می‌تواند باعث کاهش سطوح تری‌گلیسرید و کلسترول شود.

یک بررسی روی ۲۴ مطالعه نشان داد که مکمل‌های زینک به کاهش سطوح کلسترول کل و LDL بد و همچنین تری‌گلیسریدهای خون کمک کردند که می‌تواند بطور بالقوه در جلوگیری از بیماری قلبی موثر باشد.

علاوه بر این، یک مطالعه روی ۴۰ زن جوان نشان داد که مصرف روی بیشتر با سطوح پایین‌تر فشار خون سیستولیک (عدد بالایی فشار خون) مرتبط بود.

با اینحال تحقیقات انجام شده برای ارزیابی اثرات مکمل‌ها بر فشار خون، محدود است.

سایر تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است سطوح پایین زینک سرمی با ریسک بالاتر بیماری عروق کرونر قلب مرتبط باشد اما یافته‌ها چندان قاطع نیستند.

دژنراسیون ماکولا را کُند می‌سازد

دژنراسیون ماکولا، یک بیماری چشمی شایع و یکی از علل عمده کاهش بینایی در سراسر جهان است.

مکمل‌های روی اغلب برای کاهش پیشرفت دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) بکار می‌روند و به محافظت در مقابل کاهش بینایی و نابینایی کمک می‌کنند.

یک مطالعه روی ۷۲ فرد مبتلا به AMD نشان داد که مصرف روزانه ۵۰ میلی‌گرم سولفات روی بمدت ۳ ماه، روند پیشرفت این بیماری را کند می‌سازد.

بطور مشابه، یک بررسی دیگر روی ۱۰ مطالعه گزارش داد که مصرف مکمل روی در کاهش خطر پیشرفت دژنراسیون ماکولا پیشرفته، موثر است.

با اینحال سایر مطالعات در این بررسی نشان دادند که مکمل های زینک بتنهایی نمی‌توانند بهبودی‌های قابل‌توجهی در بینایی ایجاد کنند و برای به حداکثر رساندن نتایج باید با سایر گزینه‌های درمانی همراه شوند.

خلاصه: زینک ممکن است مدت علائم سرماخوردگی را کاهش دهد، به کنترل قند خون کمک کند، آکنه التهابی و شدید را بهبود ببخشد، از ریسک بیماری قلبی بکاهد و پیشرفت دژنراسیون ماکولا را کند سازد.

دوز مصرف

مقدار زینکی که باید در روز مصرف کنید، به نوع آن بستگی دارد چون هر مکمل حاوی مقدار متفاوتی زینک عنصری است.

بعنوان مثال سولفات روی شامل حدودا ۲۳ درصد روی عنصری است بنابراین ۲۲۰ میلی‌گرم سولفات روی معادل حدود ۵۰ میلی‌گرم زینک است.

این مقدار معمولا روی برچسب مکمل شما ذکر می‌شود تا بتوانید براحتی تعیین کنید که برای تأمین نیازهای روزانه‌تان باید چه مقدار از آن را مصرف نمایید.

مقدار توصیه‌شده روزانه برای بزرگسالان معمولا ۱۵ تا ۳۰ میلی‌گرم زینک عنصری است.

دوزهای بالاتر برای درمان برخی بیماری‌ها از جمله آکنه، اسهال و عفونت‌های تنفسی بکار می‌رود.

با اینحال به دلیل عوارض جانبی احتمالی مرتبط با مصرف بیش‌ازحد زینک، بهتر است از حداکثر میزان ۴۰ میلی‌گرم در روز فراتر نروید. – مگر تحت نظارت پزشکی.

خلاصه: مکمل‌های زینک مختلف حاوی غلظت‌های متفاوتی از زینک عنصری هستند. دوز توصیه‌شده برای مکمل‌های روزانه ۱۵ تا ۳۰ میلی‌گرم است.

قیمت و خرید کپسول زینک پلاس ب کمپلکس ۱۰ میلی گرم دانا ۶۰ عددی

ایمنی و عوارض جانبی

فواید مکمل‌های زینک
فواید مکمل‌های زینک

مکمل‌های زینک در صورتی که طبق دستورالعمل مصرف شوند، می‌توانند یک روش مطمئن و موثر برای افزایش مصرف روی و بهبود چندین جنبه از سلامتی شما باشند.

با اینحال آنها با عوارض جانبی ناخوشایندی از جمله تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده همراه بوده‌اند.

مصرف بیش از ۴۰ میلی‌گرم زینک عنصری در روز می‌تواند باعث علائم شبه آنفولانزا مانند تب، سرفه، سردرد و خستگی شود.

زینک همچنین می‌تواند در توانایی بدن شما برای جذب روی اختلال ایجاد کند و بطور بالقوه به کمبود این ماده معدنی کلیدی به مرور زمان منجر شود.

علاوه بر این مشخص شده که مکمل‌های زینک با جذب برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها تداخل دارند و در صورت مصرف همزمان باعث کاهش اثربخشی آنها می‌شوند.

برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، به میزان توصیه‌شده روزانه دقت کنید و از حداکثر مقدار قابل تحمل ۴۰ میلی‌گرم در روز فراتر نروید – مگر آنکه تحت نظارت پزشکی باشید.

اگر پس از مصرف مکمل‌های روی دچار عوارض جانبی ناخوشایند شدید، دوز مصرف‌تان را کاهش دهید و در صورت تداوم علائم با پزشک‌تان مشورت کنید.

خلاصه: زینک می‌تواند باعث عوارض جانبی ناخوشایندی از جمله مشکلات گوارشی و علائم شبه آنفولانزا شود. همچنین ممکن است باعث اختلال در جذب مس گردد و اثربخشی برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها را کاهش دهد.

حرف آخر

روی، یک ماده معدنی است که برای بسیاری از جنبه‌های سلامت ضروری می‌باشد.

مصرف ۱۵ تا ۳۰ میلی‌گرم روی عنصری در روز ممکن است ایمنی، سطوح قند خون و سلامت چشم‌ها، قلب و پوست را بهبود ببخشد. مراقب باشید که بیشتر از ۴۰ میلی‌گرم در روز زینک مصرف نکنید.

عوارض جانبی زینک عبارتند از مشکلات گوارشی، علائم شبه آنفولانزا و کاهش جذب مس و اثربخشی آنتی‌بیوتیک‌ها.

بعلاوه اگر می‌خواهید میزان مصرف روی خود را از طریق رژیم غذایی افزایش دهید، مواد غذایی بسیاری وجود دارند که سرشار از این ماده معدنی هستند؛ مانند آجیل‌ها، دانه‌ها، حبوبات، گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات.

برای خرید اینترنتی دارو می توانید به سایت بتادارو مراجعه کنید. بتادارو یک داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان است.

منبع: healthline.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا