تناسب اندام

۶ راه تشخیص مکمل اصل از تقلبی که نمی دانستید!

در این روزها، با رواج تمرینات بدنسازی و نگرانی‌های مرتبط با سلامت و تناسب اندام، انتخاب مکمل‌های بدنسازی به یک چالش تبدیل شده است. مقاله حاضر شش روش متفاوت را برای تشخیص مکمل‌های اصلی از نسخه‌های تقلبی معرفی می‌کند، از جمله تشخیص اصالت مکمل گینر، تشخیص مکمل پروتئین وی، و تعیین اصالت مکمل کراتین. این روش‌ها به مصرف‌کنندگان ابزارهای قدرتمندی را ارائه می‌دهند تا بتوانند مکمل‌های معتبر را انتخاب کرده و به تمرینات بدنی خود ادامه دهند. مطالعه این مقاله به افراد امکان می‌دهد تا با اطلاعات لازم، تصمیمات بهتری درباره انتخاب انواع مکمل‌ های بدنسازی برای تحقق اهداف خود بگیرند.

روش‌های تشخیص مکمل اصل از تقلبی چیست؟

در هنگام خرید مکمل، می توانید به کمک راهکارهای زیر مکمل اصل را از تقلبی تشخیص دهید:

 • بررسی بارکد روی محصول در سایت شرکت تولیدکننده
 • وارد کردن کد ۲۰ رقمی روی لیبل اصالت در سایت TTAC
 • بررسی کیفیت درپوش مکمل بدنسازی
 • بررسی هولوگرام روی محصول
 • بررسی کیفیت بسته بندی و نبود غلط املایی در آن
 • بررسی رنگ، بو و طعم محصول
 • مقایسه قیمت محصول با مراکز معتبر

به نقل از سایت Body First:

شماره مجوز، مهر و موم، بارکد و کدهای QR، گواهینامه‌ها، مواد تشکیل دهند را برای تشخیص مکمل اصل از تقلی، بررسی کنید.

در ادامه در مورد هر یک از روش های فوق بیشتر توضیح می دهیم.

تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی

۱. تشخیص مکمل اصل از روی بارکد

شما می توانید به آسانی بارکد محصول خود را در وب سایت شرکت سازنده آن جستجو کرده و از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. یکی از بهترین راه‌های تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی، بارکد است که نشانه اصالت محصول می‌باشد.

۲. تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی از روی لیبل اصالت

شما می‌توانید از سامانه TTAC وزارت بهداشت هم برای استعلام محصولات اصل در دسته های مختلف سلامت، بهداشت و خوراکی استفاده کنید. برای استعلام کافی است به یکی از سه روش زیر اقدام کنید:

استعلام از طریق سایت TTAC

برای استعلام اصالت محصول از طریق سایت TTAC کافی است مراحل زیر را طی کنید:

۱. در مرورگر سیستم یا گوشی خود وارد صفحه https://www.ttac.ir/Inquiry شوید.

۲. کد ۲۰ رقمی UID درج شده روی لیبل اصالت محصول را در کادر مربوطه جستجو کنید.

۳. روی دکمه جستجو کلیک کنید و منتظر دریافت پاسخ استعلام باشید.

سایت TTAC

استعلام از طریق پیامک

برای این کار باید ابتدا برچسب اصالت محصول را خراش دهید تا کد ۱۶ رقمی آن ظاهر شود. سپس کد را به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال کنید و منتظر دریافت پیامک تأیید باشید.

استعلام از طریق اپلیکیشن TTAC

با نصب اپلیکیشن TTAC می‌توانید به راحتی بارکد درج شده روی لیبل اصالت را اسکن کنید و در کوتاهترین زمان ممکن تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی را انجام دهید.

۲. تشخیص مکمل اصل با کنترل درپوش مکمل بدنسازی

تشخیص مکمل اصل با کنترل درپوش مکمل بدنسازی

در این روش باید درپوش محصول را به طور دقیق چک کنید. به طور خلاصه کافی است نکات زیر را در مورد درپوش مکمل بررسی نمائيد:

 • درپوش نباید بسیار شل و بی‌کیفیت باشد.
 • درپوش باید به طور یکنواخت به لبه های محفظه محصول چسبیده باشد و فاقد هرگونه روزنه‌ای به داخل باشد.
 • معمولاً بر روی درپوش‌ نام تجاری و برند تولید‌کننده حک شده است. اگر درپوش ساده و بی‌کیفیت باشد، مکمل بدنسازی به احتمال زیاد تقلبی است.
 • در قسمت داخلی درپوش باید از پد مخصوص از جنس پنبه‌ استفاده شده باشد.

۳. تشخیص مکمل بدنسازی اصل از فیک با بررسی هولوگرام

تشخیص مکمل بدنسازی اصل از فیک با هولوگرام

یک راه آسان دیگر برای بررسی اصالت مکمل بدنسازی توجه به هولوگرام درج شده روی محصول است. این هولوگرام دارای لوگو شرکت است و معمولا به صورتی طراحی می‌شود که قابل کپی کردن نباشد.

در تصویر زیر می‌توانید هولوگرام درج شده روی مکمل هیدرو وی اپتیموم نوتریشن را مشاهده کنید:

۴. شناسایی مکمل اصل از طریق کیفیت بسته‌بندی

تشخیص مکمل اصل از روی کیفیت بسته بندی

یک محصول اصل دارای بسته‌بندی با کیفیت است. غلط های املایی، فونت‌های عجیب و غریب، لوگو‌های اشتباه و حتی اطلاعات تغذیه‌ای غلط درج شده بر روی محصول می‌توانند نشان دهنده تقلبی بودن مکمل بدنسازی باشند.

۵. تشخیص مکمل اصل از تقلبی با طعم، بو و رنگ محصول

اگر مدت زیادی است که از مکمل‌های بدنسازی خاصی استفاده می‌کنید حتماً در هنگام خرید به طعم، بو، رنگ، بافت و قابلیت ترکیب شدن آن با آب یا شیر توجه کنید. در صورتی که تغییری را مشاهده کردید بهتر است اصالت محصول را از جوانب دیگر مورد بررسی قرار دهید. در برخی مواقع شرکت تولید‌کننده تغییراتی را در ترکیبات مکمل ایجاد می‌کند که در این صورت با بررسی راه‌های تشخیص دیگر می‌توانید اصل بودن آن را تأیید کنید.

همچنین بهتر است نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • مکمل‌های تقلبی به سختی در آب حل می‌شوند و باید شیکر را شدیدا تکان دهید تا بتوانید آنها را در آب حل کنید. این در حالی است که مکمل اصلی به راحتی در آب حل می‌شود.
 • مکمل‌های اصل دارای بافت یکنواخت هستند در حالی که مکمل‌های تقلبی دانه های ریز و دشت دارند.
 • مکمل‌های تقلبی بوی تند و طعم بدی دارند.

۶. تشخیص مکمل بدنسازی اصل از روی قیمت محصول

متاسفانه قیمت مکمل بدنسازی اصل در داروخانه بسیار بالاست و همین عامل باعث می‌شود تا برخی افراد برای تهیه مکمل به باشگاه ها و سایر مراکز غیرمجاز عرضه مکمل مراجعه کنند. در صورتی که قصد خرید مکملی را دارید، که تفاوت قیمت بسیاری با داروخانه دارد، بهتر است دست نگه دارید و از خرید آن منصرف شوید. با وجود تعداد بالای محصولات تقلبی در باشگاه‌ها و سایر مراکز، خرید مکمل اصل از داروخانه بسیار اهمیت دارد.

نحوه تشخیص مکمل گینر اصل از تقلبی چگونه است؟

بسیاری بدنسازان برای دستیابی به اهداف ورزشی خود، از جمله افزایش حجم و وزن، از گینر‌ها استفاده می‌کنند. از این رو تعداد سودجویانی که به تولید گینر تقلبی می‌پردازند نیز در حال افزایش است. اما راه‌های تشخیص مکمل اصل گینر چیست؟

یکی از راه های تشخیص اصل بودن گینر استفاده از آن است. اگر بعد از مدتی استفاده نتیجه خاصی نگرفتید یا عوارض زیادی را مشاهده کردید، احتمالا مکمل گینر شما تقلبی است. همچنین اگر قیمت گینری که شما تهیه کرده‌اید بسیار کمتر از قیمت همان محصول در داروخانه است، ممکن است مکمل شما فیک باشد.

تشخیص مکمل گینر اصل از تقلبی

یکی دیگر از مهم‌ترین راه‌های تشخیص مکمل گینر اصل، طعم آن است. گینر اصل ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی است در حالی که بسیاری از گینرهای تقلبی تنها از قند تشکیل شده‌اند و به همین دلیل بسیار شیرین هستند. علاوه بر این سخت حل شدن پودر گینر در آب یا شیر هم می‌تواند نشان دهنده تقلبی بودن محصول باشد.

در کنار توضیحات بالا ۶ موردی را هم که قبلا در مورد تشخیص مکمل اصل از تقلبی توضیح داده‌ایم در نظر بگیرید.

قیمت مکمل گینر

تشخیص مکمل وی اصل از تقلبی چطور ممکن است؟

مکمل پروتئین وی یکی از پرطرفدارترین مکمل های بدنسازی است و ورزشکاران از آن برای افزایش حجم عضلات، تسریع ریکاوری و کاهش وزن استفاده می‌کنند. به همین دلیل تشخیص اصل بودن مکمل وی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

یکی از راه‌های تشخیص مکمل اصل پروتئين وی، ترکیب کردن یک پیمانه از آن با کمی آب در دمای معمولی است. اگر پس از ۳۰ ثانیه حل کردن پودر پروتئين وی در شیکر دانه‌های ریز و درشتی در آن مشاهده کردید، احتمالا مکمل وی شما تقلبی است. دلیل این موضوع این است که پودر پروتئين وی اصولا باید یکنواخت باشد و دانه‌های ریز و درشت نداشته باشد.

تشخیص مکمل وی اصل از تقلبی

همچنین برای تشخیص مکمل وی اصل از تقلبی می‌توانید برای مدتی آنرا مصرف کنید. اگر بعد از مدتی استفاده تاثیری مشاهده نکردید یا با عوارض شدیدی مواجه شدید، احتمالا مکمل وی شما تقلبی است.

در کنار روش های بالا حتما ۶ روش تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی را هم که قبلا توضیح داده‌ایم لحاظ کنید.

خرید پروتئين وی

نحوه تشخیص اصالت مکمل کراتین چگونه است؟

وقتی صحبت از مکمل‌های بدنسازی و تناسب اندام به میان می‌آید، مکمل کراتین یکی از پرطرفدارترین مکمل های ورزشی است. کراتین یک ماده طبیعی است که از آمینو اسید‌ها تشکیل شده است. مصرف این مکمل بدنسازی موجب تولید ATP می‌شود و در نهایت با تقویت بدن از ایجاد خستگی در طول تمرینات بدنسازی جلوگیری می‌کند. مکمل‌های کراتین بسیاری توسط برند‌های تجاری مختلف تولید و روانه بازار شده‌اند.

پودر کراتین در کنار قرص آن

قبلا در مقاله تشخیص کراتین اصل از تقلبی به طور کامل در خصوص تشخیص اصالت این نوع مکمل توضیح داده ایم. به طور خلاصه کافی است به نکات زیر توجه کنید:

۱. مقداری کراتین را در آب حل کنید. ذرات ریز کراتین باید به سرعت در آب حل شوند و در نهایت یک محلول شفاف و یکنواخت را تولید کنند. در این حالت می‌توان مطمئن بود که کراتین خریداری شده اصل است.

۲. کراتین های بدون طعم هیچ گونه طعم و مزه خاصی ندارند. در صورتیکه هنگام مصرف یک کراتین بی طعم احساس شیرینی کردید، احتمالا مکمل کراتین شما تقلبی است. اگر کراتین شما طعم‌دار است از این روش نمی توانید برای تشخیص اصل بودن آن استفاده کنید.

۳. دانه‌های کراتین بدون رنگ، ریز و کدر هستند.

در کنار موارد بالا حتما ۶ روش کلی تشخیص مکمل اصل را هم مد نظر قرار دهید.

قیمت کراتین

مطمئن ترین راه برای خرید مکمل اصل

برای اینکه صد در صد از اصالت مکمل بدنسازی مطمئن باشید اکیدا توصیه می‌کنیم که مکمل مورد نیاز خود را از داروخانه‌های معتبر تهیه کنید. داروخانه‌های معتبر تمام محصولات خود را مستقیما از شرکت تولید کننده یا شرکت پخش قانونی تامین می‌کنند. از طرف دیگر بازرسان سازمان غذا و دارو به طور پیوسته از داروخانه‌ها بازدید کرده و محصولات آنها را کنترل می‌کنند. به همین دلیل امکان فروش محصول تقلبی در داورخانه‌ها وجود ندارد.

این در حالی است که در باشگاه‌های بدنسازی عرضه مکمل تقلبی بسیار اتفاق می‌افتد چرا که آنها تحت نظارت سازمان غذا و دارو نیستند.

کلام پایانی

در این مقاله ابتدا ۶ راه تشخیص مکمل بدنسازی اصل از تقلبی را مورد بحث قرار دادیم و سپس روش تشخیص مکمل گینر اصل، تمییز مکمل وی اصل از تقلبی و نیز تشخیص اصل بودن کراتین را توضیح دادیم.

تشخیص مکمل اصل کاری سخت و بسیار مهم است. خرید یک مکمل تقلبی علاوه بر اینکه موجب هدررفت هزینه می‌شود می‌تواند تأثیرات منفی بر روی سلامتی انسان داشته باشد. داروخانه آنلاین بتادارو با دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی و مجوز رسمی از معاونت غذا و دارو انواع مکمل اصل را به کل ایران عرضه می‌کند.

اگر در خصوص هر یک از مطالب مطرح شده در این مقاله سوالی دارید لطفا در بخش نظرات بپرسید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

سوالات متداول

نحوه تشخیص مکمل اصل از روی بارکد چگونه است؟

برای این کار کافی است بارکد درج شده روی محصول را در سایت شرکت تولید کننده جستجو کنید تا سایت به شما اعلام کند که محصول اصل است یا خیر.

تشخیص مکمل وی اصل از تقلبی چطور ممکن است؟

در این مقاله به طور کامل به این سوال پاسخ داده‌ایم. به طور خلاصه باید پودر پروتئين را بررسی کنید. اگر دانه های ریز و درشت در آن می‌بینید احتمالا مکمل وی شما فیک است چون پروتئين وی باید دارای دانه های یکنواخت و هم اندازه باشد.

بهترین برنامه تشخیص مکمل اصل چیست؟

بهترین برنامه تشخیص مکمل اصل اپلیکیشن TTACاست که می‌توانید آن را از طریق لینک زیر دانلود کنید: https://play.google.com/store/apps/details?id=ir.ttac.IRFDA&hl=fa&gl=US

آیا گینر اصل روی آب می ماند؟

خیر. گینر اصل بعد از مخلوط شدن با آب در شیکر نباید همچنان روی آب بماند.

منابع

https://www.indianbodybuilding.co.in/Articles/5-rules-to-detect-fake-bodybuilding-supplement/

 

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۲۶ نظرها

 1. تشخیص مکمل اصل از تقلبی در بازار ایران بسیار سخت شده. انواع مکمل فیک با بسته بندی بسیار شبیه به نمونه های اصل در بازار وجود دارن. تنها راه خرید از یک داروخانه مطمئن هست.

  1. سلام. من گینر خارجی از داروخانه با لیبل وزارت بهداشت گرفتم. کد تایید شد ولی در قسمت در پوش کشور سازنده حک نشده بود و پد هم پشت درب نبود.
   آیا فیکه؟

 2. سلام. من وقتی گینر رو با آب قاطی میکنم و بعد میگذارم یخچال بعد چند ساعت میبینم مواد گینر ته نشین شده و با تکان دادن دوباره یکنواخت میشه. آیا این درسته؟

   1. سلام و خسته نباشید
    استاد یه سوال داشتم
    من یه گینر کوین لورون گلد گرفتم. محصول از لحاظ کیفیت بسته بندی خوب بود و هیچ مشکلی نداشت. پودر محصول به صورت یکنواخت بود و طعم خوبی هم میداد. فقط یک شک تو این محصول داشتم و اون اینکه وقتی محصول رو توی لیوان میریختم و حل میکردم دانه ها بالای آب می اومدن و وقتی اونا رو باز میکردم خود پودر داخلش بود. ولی توی شیکر این کارو میکردم سریع حل میشد. امکان داره محصول فیک باشه؟

 3. سلام آقای دکتر
  آیا این راهکارهای تشخیص مکمل اصل همیشه جواب میدن؟ یعنی هر مکمل تقلبی رو میشه اینطوری شناسایی کرد؟

  1. با سلام
   نمی توان گفت در همه موارد می توان به کمک این راهکارها مکمل اصل را از تقلبی تشخیص داد. بهتر است همواره از داروخانه های معتبر مکمل بدنسازی را تهیه کنید تا خیالتان از بابت اصالت محصولات آسوده باشد.

 4. با سلام
  بهترین روش تشخیص مکمل اصل از دید من استعلام اینترنتی هست. البته که این روش برای مکمل های خارجی جواب میده.

 5. سلام. من یک گینر تهیه کردم اما کم کاری کردم و به تاریخ انقضا اش توجه نکردم. الان ۱۶ روز میگذره از تاریخ انقضاش. میتونم مصرف کنم یا نه؟ گینر پنج کیلو هست.

  1. با سلام
   درست است که مکمل تقلبی در بازار ایران وجود دارد اما اینکه تمام مکمل های خارجی تقلبی هستند درست نیست اصلا.

 6. سلام. من پروتیین وی گرفتم و از نظر رنگ و مزه و بو مشکلی نداره و موقع حل کردن دانه دانه نمیشه و خوب با اب مخلوط میشه. ولی بعد از مصرف و موقع تمرین سنگین دچار سرگیجه میشم. ایا مشکل از پروتیین وی است یا می‌تواند مشکل دیگری باشد؟ در ضمن من ۵۰ سال سنمه.

 7. سلام وقت بخیر
  من مکمل وی اپلاید خریدم. وقتی در شیر حل میکنم قشنگ هم نمیخوره و دونه های درشت میاد روی شیر. این عادیه؟ یا اینکه فیک هست؟

  1. با سلام
   فقط بر اساس حلالیت نمی توان نظر داد. لازم است مواردی مثل بسته بندی محصول نیز چک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا