تناسب اندام

بهترین مکمل برای عضله سازی کدام است؟

برای دستیابی به اهداف بدنسازی و افزایش حجم عضلات، ابتدا باید مشکلات را مشخص کرده و راه‌حل‌های مربوط به آنها را ارائه دهیم. کمبود مصرف کالری و پروتئین به اندازه کافی از مشکلات اصلی است که با مصرف کالری بیشتر از مصرف در تمرینات و مصرف پروتئین بیشتر از مقدار از دست رفته در تمرینات قابل حل است. در این مقاله از سایت داروخانه آنلاین بتادارو قصد داریم تا با معرفی بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی، بتوانید با انگیزه و پیگیری مستمر در کنار طراحی یک برنامه تمرینی مناسب، به اندام دلخواه خود برسید.

نیز اساسی در مسیر دستیابی به اهداف بدنسازی هستند.

پودر بدنسازی

بهترین مکمل ها برای عضله سازی کدام اند؟

بهترین مکمل ها برای ساخت عضله عبارت اند از: کراتین، پروتئین وی، گینر، بتاآلانین، BCAA و HMB.

سایت ورزشی American Sport and Fitness در پاسخ به سوال اینکه بیشتر بدنسازان برای عضله سازی از چه مکلمی استفاده می‌کنند؟ می‌گوید:

آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAA) از محبوب ترین و پرمصرف ترین مکمل ها برای بدنسازی هستند. آنها از سه آمینو اسید ضروری تشکیل شده اند: لوسین، ایزولوسین و والین. BCAA ها برای رشد عضلات، ترمیم بافت و کاهش خستگی مهم هستند.

متن اصلی:

Branched-chain amino acids (BCAAs) are among the most popular and widely used supplements for bodybuilding. They are composed of three essential amino acids: leucine, isoleucine, and valine. BCAAs are important for muscle growth, tissue repair, and reducing fatigue.

۱-   کراتین، بهترین مکمل برای افزایش حجم

کراتین: بهترین مکمل برای حجم

کراتین مولکولی است که به صورت طبیعی در بدن ساخته می‌شود و انرژی مورد نیاز را برای ماهیچه‌ها و سایر اعضای بدن تولید می‌کند.

با این حال، استفاده از مکمل‌ کراتین می‌تواند میزان کراتین ذخیره شده در ماهیچه‌ها را تا بیش از ۴۰% بیشتر از میزان طبیعی آن افزایش دهد.

بر اساس مطالعات صورت گرفته نیز مشخص شده است که افزایش میزان کراتین ذخیره شده در عضلات می‌تواند قدرت عضله و رشد آن را افزایش دهد. به این ترتیب استفاده از بهترین کراتین می‌تواند بر روی رشد سلول‌های عضلانی و عملکرد ورزشی شما تاثیر مثبتی داشته باشد.

به این ترتیب قادر خواهید بود فعالیت‌های ورزشی خود را بهتر انجام داده و به مرور عضلانی حجیم‌تر داشته باشید.

کراتین همچنین می‌تواند میزان آب محبوس در سلول‌های ماهیچه‌ای را افزایش داده و به این ترتیب موجب عرق کردن آهسته این سلول‌ها شود. در اثر این اتفاق سیگنال‌های خاصی مربوط به رشد عضلات تولید شده و منجر به افزایش حجم آن‌ها می‌شود.

علاوه بر این، استفاده از این مکمل بدنسازی افزایش حجم سطح هورمون‌های موثر در رشد عضلات مانند IGF-1 را نیز افزایش می‌دهد.

همچنین بر اساس مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که این مکمل می‌توان میزان شکسته شدن پروتئین‌های عضلات را نیز کاهش دهد.

به طور کلی، تمامی مطالعاتی که تاکنون بر روی اثر مصرف کراتین و انجام فعالیت‌های بدنی انجام شده است مشخص نموده‌اند که این ماده می‌تواند به افزایش حجم عضلات کمک کند. این محصول همچنین از لحاظ ایمن بودن دارای درجه ایمنی بالایی می‌باشد.

بنابراین اگر به دنبال مکمل بدنسازی برای افزایش حجم عضلاتتان می‌گردید حتما کراتین را به عنوان اولین گزینه در نظر بگیرید.

جمع‌بندی: کراتین را می‌توان در رده بهترین مکمل ها برای عضله سازی دانست و  این موضوع تاکنون توسط مطالعات گوناگونی به اثبات رسیده است.

خرید و قیمت کراتین بدنسازی

۲-    استفاده از پروتئین را فراموش نکنید

پروتئین وی: بهترین مکمل برای افزایش حجم بدون چربی

 

دریافت پروتئین یکی از شروط عضله‌سازی است.

برای افزایش حجم عضلات نیاز دارید تا بیشتر از آن مقداری که در اثر فعالیت‌های طبیعی پروتئین سوزی دارید، از طرق مختلف پروتئین دریافت نمایید.

البته هرچند با رعایت یک رژیم غذایی غنی از پروتئین می‌توانید نیاز بدن خود به این ماده را تامین نمایید، با این حال به دلیل اینکه برخی از افراد دارای محدودیت‌هایی در رژیم غذایی خود هستند لازم است تا با استفاده از مکمل‌های پروتئینی نیاز بدن خود را به خوبی تامین نمایند.

انواع مکمل‌ پروتئین که در بازار وجود دارند نیز از تنوع بالایی برخوردار هستند، با این حال معروف‌ترین این مکمل‌ها: وی، کازئین و پروتئین سویا می‌باشد. سایر مکمل‌های پروتئینی دارای پروتئین حاصل از تخم مرغ، گوشت قرمز، گوشت مرغ و سایر منابع پروتئینی می‌باشند.

پروتئین وی پیشنهادی: وی کاله

بر اساس مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که استفاده از مکمل بدنسازی برای حجم که حاوی پروتئین است در مقایسه با کربوهیدرات‌ها می‌توانند تاثیر بیشتری در رشد عضلات افراد ورزشکار داشته باشند.

البته این تاثیر برای افرادی که رژیم غذایی کم پروتئین دارند بیشتر و محسوس‌تر خواهد بود.

به عبارت دیگر، بر اساس آزمایشات مشخص شده است در صورتی که از رژیم غذایی پر پروتئین استفاده می‌نمایید، استفاده از مقادیر اضافی پروتئین به وسیله مکمل‌های ورزشی تاثیر چندانی در رشد عضلات ندارد.

اما اگر می‌خواهید بدانید که روزانه چه مقدار پروتئین نیاز دارید باید به این نکته توجه نمایید که اگر فردی با فعالیت بدنی بالا بوده و قصد عضله سازی دارید به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود روزانه به ۱.۲ الی ۲ گرم پروتئین نیاز دارید.

جمع‌بندی: مصرف مقادیر کافی از پروتئین‌ها برای عضله‌سازی ضروری است. با این حال اگر از طریق رژیم غذایی خود به اندازه کافی پروتئین دریافت می‌نمایید، استفاده از مکمل‌های پروتئینی ضروری نمی‌باشد.

خرید مکمل پروتئین وی

۳-    گینرها، یکی از بهترین مکمل ها برای عضله سازی همراه با افزایش وزن

گینر: بهترین مکمل برای حجم بازو و پایین تنه

گینرها عموما برای افرادی که برای افزایش حجم عضلات مشکل دارند مناسب می‌باشد و به آن‌ها کمک خواهد کرد تا حجم بیشتری کالری و پروتئین به صورت روزانه دریافت نمایند.

این افراد عموما از طریق دریافت کالری اضافی و فعالیت‌هایی مانند وزنه برداری قادر به عضله سازی مناسب نیستند. با این حال می‌توانند به کمک گینرها عضله سازی نمایند.

گرچه میزان کالری این نوع از مکمل‌های ورزشی متفاوت می‌باشد ولی عموما هر واحد سروینگ این مکمل‌ها دارای ۱۰۰۰ کالری یا بیشتر می باشد.

گرچه عموم مردم بر این باور هستند که قسمت اصلی این کالری مربوط به پرونئیت‌ها بوده و به همین دلیل گینرها در عضله سازی موثر می‌باشند، با این حال بخش اصلی این کالری مربوط به کربوهیدرات‌ها می‌باشد.

این مکمل‌ها عموما دارای ۷۵ الی ۳۰۰ گرم کربوهیدرات و ۲۰ الی ۳۰ گرم پروتئین در هر سروینگ می‌باشند.

ضمنا به این نکته نیز توجه نمایید که گرچه این مکمل بدنسازی افزایش حجم می تواند میزان کالری دریافتی را افزایش دهد، اما معجزه نمی‌کند.

بر اساس برخی مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که افزایش کالری دریافتی در بزرگسالانی که دارای فعالیت بدنی کمی هستند می‌تواند حجم توده عضلانی بدون چربی را افزایش دهد البته به شرط اینکه مقدار کافی از پروتئین نیز استفاده نمایید.

با این حال برخی از مطالعات صورت گرفته نیز مشخص نموده است که مصرف این مکمل‌ها در برخی از افراد تاثیر چندانی در افزایش حجم بافت عضلانی بدون چربی ندارد.

به طور کلی، خرید گینر برای افرادی که برای غذا خوردن به میزان کافی دچار مشکل می‌باشند مناسب است و می‌توانند به جای غذا از شیک تهیه شده از گینرها استفاده نمایند.

جمع‌بندی: گینرها مکمل‌هایی با کالری بالا هستند که منجر به افزایش میزان کالری و پروتئین دریافتی شما می‌شوند. با این حال استفاده از آن‌ها تنها برای افرادی که برای مصرف مقادیر کافی از مواد غذایی مشکل دارند توصیه می‌شود.

خرید گینر

۴-   بتا آلانین (Beta-Alanine): یک مکمل بدنسازی برای حجم که کمتر به آن توجه شده است.

بتا آلانین: مکمل افزایش حجم عضلات

بتا آلانین نوعی آمینو اسید است که موجب رفع خستگی شده و می‌تواند عملکرد ورزشی شما را افزایش دهد. علاوه بر این، اگر از یک برنامه ورزشی مناسب پیروی کنید استفاده از این نوع آمینو اسید می‌تواند منجر به افزایش حجم عضلات نیز شود.

بر اساس یکی از مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که مصرف روزانه ۴ گرم بتا آلانین به مدت ۸ هفته می‌تواند حجم بافت ماهیچه‌ای بدون چربی را در کشتی‌گیران و فوتبالیست‌ها افزایش دهد.

مطالعه دیگری گزارش کرده است که اضافه کردن بتاآلانین به مکمل‌های ورزشی برای مدت ۶ هفته در تمرینات ورزشی تناوبی با شدت بالا موجب افزایش حجم بدون چربی بدن به میزان ۱ پوند (۰.۴۵ کیلوگرم) بیشتر از زمانی که از دارونماها استفاده شده بود می‌شود.

البته هر چند هنوز هم به مطالعات بیشتری برای بررسی اثرات مصرف بتا آلانین نیاز است، با این حال تصور می‌شود که استفاده از این مکمل بتواند در کنار یک برنامه ورزشی مناسب موجب افزایش حجم عضلات گردد.

جمع بندی: بتا آلانین نوعی آمینواسید است که می‌تواند عملکرد ورزشی را ارتقا دهد. برخی از شواهد نشان می‌دهند که این ماده در کنار تمرینات ورزشی موجب افزایش حجم ماهیچه‌ها می‌گردند. با این حال هنوز نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد.

 ۵-   BCAA: بهترین مکمل برای حجم بازو و پایین تنه که مصرف آن متداول است.

BCAA: پودر حجم دهنده بدنسازی

BCAA از سه اسید آمینه مختلف لوسین، ایزولوسین و والین تشکیل شده است. این اسید آمنیه‌ها در اکثر منابع پروتئینی، به ویژه آن دسته که دارای ریشه حیوانی هستند، گوشت ماکیان، تخم مرغ، لبنیات و ماهی یافت می‌شود.

BCAA برای رشد ماهیچه‌ها ضروری هستند و ۱۴% از آمینواسیدهای ماهیچه‌ها را تشکیل می‌دهند. هرچند تمامی افراد از طریق رعایت یک رژیم غذایی مناسب می‌توانند BCAA را دریافت نمایند، اما استفاده از آن‌ها به عنوان مکمل بدنسازی برای حجم نیز متداول است.

مطالعه کوچکی به اثبات رسانده است که استفاده از BCAAها در مقایسه با مصرف دارونماها می تواند رشد ماهیچه‌ها را افزایش داده و یا موجب کاهش تحلیل رفتن آن‌ها شود.

با این حال، مطالعات دیگری نشان داده است که استفاده از این اسید آمینه ها با وجود انجام تمرینات ورزشی موجب افزایش حجم محسوس ماهیچه‌ها نمی‌شود.

به همین دلیل تصور می‌شود که خرید بی سی ای ای و استفاده از آن در شرایطی که رژیم غذایی شما به میزان کافی دارای پروتئین‌های با کیفیت و ارزش بالا نمی‌باشد می‌تواند مفید واقع شود. با این حال پیش از آنکه از این اسید آمینه‌های به عنوان مکمل بدنسازی افزایش حجم استفاده شود باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

جمع بندی: BCAAها برای رشد ماهیچه‌ها ضروری هستند. این اسید آمینه ها در بسیاری از غذاها یافت می‌شود و هنوز مشخص نیست که آیا استفاده از آن‌ها به عنوان مکمل‌های ورزشی در شرایطی که به میزان کافی پروتئین دریافت می‌نمایید مفید هست یا خیر.

قیمت BCAA

۶-    HMB: یکی از بهترین مکمل ها برای عضله سازی

HMB: بهترین مکمل برای عضله سازی

بتا هیدروکسی بتا-متیل بوتیرات (HMB) مولکولی است که از انجام شدن فرایندهایی بر روی آمینو اسید لوسین در بدن به وجود می‌آید. این مولکول موجب ایجاد برخی از اثرات سودمند مربوط به پروتئین و لوسین موجود در رژیم غذایی می‌شود.

این مولکول به ویژه برای کاهش فرایند شکسته شدن پروتئین‌های بافت ماهیچه‌ای ضروری است.

گرچه HMB به صورت طبیعی در بدن تولید می‌شود، با این حال استفاده از آن به عنوان یک عنوان مکمل بدنسازی افزایش حجم می‌تواند برای ماهیچه‌ها مفید باشد.

چندین مطالعه مشخص نموده است که مصرف روزانه ۳ الی ۶ گرم از HMB در افراد بالغی که سابقه تمرین بدنسازی نداشته اند می‌تواند موجب افزایش حجم بافت بدون چربی عضلات بر اثر تمرینات وزنه برداری شود.

با این حال، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که استفاده از این دوز HMB تاثیری بر روی افزایش حجم ماهیچه ها در افراد بالغی که سابقه تمرینات وزنی داشته اند نخواهد داشت.

این بدین معناست که حداکثر تاثیرگذاری HMB بر روی افرادی است که به تازگی شروع به انجام تمرینات ورزشی کرده‌اند و یا شدت تمرینات قبلی خود را افزایش داده‌اند.

جمع بندی: HMB ممکن است در افرادی که به تازگی شروع به انجام تمرینات بدنسازی نموده‌اند موجب افزایش حجم عضلات شود. اما این تاثیر در افراد دارای سابقه تمرینات ورزشی کمتر می باشد.

سایر انواع مکمل بدنسازی برای حجم پایین تنه و بازو

بهترین مکمل برای حجم

ادعا شده است که برخی دیگر از مکمل‌های ورزشی مانند اسید لینولئیک کونژوگه (مزدوج)، افزایش دهنده‌های سطح تستوسترون، گلوتامین و کارنیتین نیز می‌تواند منجر به افزایش حجم عضلات شود.

با این حال شواهد متضادی در این خصوص وجود دارد:

 • اسید لینولئیک کونژوگه (CLA)CLA به گروهی از اسیدهای چرب امگا ۶ گفته می‌شود  که تاثیرات مختلفی بر روی بدن دارند. مطالعات انجام شده بر روی این ترکیبات نتایج متضادی را به همراه داشته است و به همین دلیل مفید بودن اثرات آن مشخص نیست.
 • افزایش دهنده‌های سطح تستوسترون: مکمل‌های افزایش دهنده سطح تستوسترون شامل دی آسپارتیک اسید، خارخاسک، شنبلیله، DHEA و جنسینگ هندی می باشند. تصور می‌شود که این ترکیبات تنها برای افرادی که دارای سطح پایین تستوسترون می باشند مفید است.
 • گلوتامین و کارنیتین: این ترکیبات احتمالا در جوانان و افراد میانسال با فعالیت بدنی بالا تاثیری در افزایش حجم ماهیچه‌ها ندارد. با این حال برخی از مطالعات ثابت کرده‌اند که کارنیتین در افراد مسن می‌تواند اثرات مفیدی در افزایش حجم ماهیچه‌ها داشته باشد.

جمع بندی: گرچه ادعا می‌شود بسیاری از مکمل‌های ورزشی موجب افزایش حجم ماهیچه‌ها می‌شوند. با این حال، مدارک کمی برای اثبات موثر بودن آن ها برای افراد سالم و فعال وجود دارد.

سخن پایانی در خصوص انواع مکمل بدنسازی افزایش حجم

اگر نقص‌هایی در رژیم غذایی و یا برنامه ورزشی شما وجود داشته باشد، استفاده از بهترین مکمل برای حجم و عضله سازی تاثیر خاصی بر روی بدن شما نخواهد داشت.

برای افزایش حجم عضلات نیاز دارید تا به میزان کافی کالری و پروتئین دریافت کرده و برنامه ورزشی خوبی نیز داشته باشید. پس از آنکه مطمئن شدید برنامه غذایی و ورزشی خوبی دارید، آنگاه می‌توانید برای مصرف مکمل‌های ورزشی نیز اقدام نمایید.

به احتمال زیاد، کراتین و مکمل‌های پروتئینی بهترین و موثرترین مواد برای افزایش حجم عضلات بوده و سایر مکمل‌های بدنسازی می‌تواند برای برخی از افراد مفید باشند.

ضمنا اگر می خواهید با انواع مکمل بدنسازی آشنا شوید به مقاله اختصاصی آن مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا مکمل های بدنسازی برای عضله سازی عوارض دارند؟

مکمل های بدنسازی برای اکثر افراد عوارضی ندارند. با این حال بهتر است با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید تا مطمئن شوید.

بهترین پروتئين بدنسازی برای حجم کدام است؟

پروتئین وی برای این منظور عالی است.

منبع: Healthline.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۴۲ نظرها

 1. بهترین مکمل برای حجم از بین تمام اینایی که معرفی شده از نظر شما کدام است؟ ممنون میشم برای من که هم کمبود وزن دارم و هم کمبود حجم یکی رو معرفی کنید. سپاس فراوان

   1. با سلام آقای دکتر
    ببخشید من برای افزایش وزن باشگاه میرم ولی وزنم بالا نمیره. ۲۱سالم هست، ۵۵ کیلو وزن دارم و دیگر اینکه استخوان هام ضعیف هستن. شما لطف کنید بگید چه مکملی استفاده کنم خوبه؟

  1. با عرض سلام. من ۳۷ سال سن و ۶۸ کیلو وزن دارم. ورزش بدنسازی میکنم و برای وزن گرفتن مشکل دارم. راهنمایی میکنید از چه مکمل هایی استفاده کنم که حجم بگیرم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 2. سلام دکتر

  من هم میخوام وزن اضافه کنم و هم عضلات شکمم حجمش زیاد بشه و هم عضلات و ماهیچه های بدنم. چه مکمل هایی مصرف کنم؟ یکی هم اینکه دکتر می‌خوام رگ های ماهیچه هام مشخص باشه.

   1. با سلام و وقت بخیر جناب دکتر افخم
    اینجانب داری وزن ۶۸ کیلو هستم ولی از کتف شانه تا مچ دستم ضعیف اندام می باشد. من به دنبال چاق و هیکلی شدن این قسمت از بدنم می باشم. ممنون میشم بفرمایید چی مصرف کنم از موارد معرفی شده بالا که ذکر کردید.

    1. با سلام
     راهی برای چاق شدن یک قسمت خاص از بدن وجود ندارد. با توجه به وزنی که دارید احتمالا قسمت های دیگر بدن شما هم نیاز به افزایش وزن و حجم دارد که در این زمینه مکمل های معرفی شده در این پست به شما کمک خواهند کرد.

   1. سلام دکتر خسته نباشید
    من۳۳ سال و ۶۲ کیلو وزن دارم. پایین تنم نسبت به کل بدنم لاغرتره و مچ دست و ساق پاهام هم لاغر و ضعیفه. اصلا چاق نمیشم. اگر هم با دارویی چاق بشم دوباره وزنم به حالت قبل برمیگرده. من چه مکملی استفاده کنم؟ میتونم همراه با مصرف مکمل، بدنسازی هم برم؟ در کل از لحاظ جسمانی خیلی ضعیفم، سریع خسته میشم و کارهای روزمره برام سخته.

    1. با سلام
     پیشنهاد میکنم ورزش کنید تا نشاط بیشتری به دست آورید. بدنسازی هم گزینه مناسبی است.
     برای افزایش وزن و حجم مصرف مکمل پروتئین وی، گینر و کراتین توصیه می شود.

  1. با سلام
   اولا بهتر است تا ۱۸ سالگی برای مصرف مکمل صبر کنید.
   اما اگر حتما می خواهید که از مکمل بدنسازی استفاده کنید بهتر است از گینر، پروتئین وی و کراتین استفاده کنید.

   1. سلام اقای دکتر
    بنده میخوام مکمل مصرف کنم. وزنم ۸۵ و قدم ۱۷۵ هست.
    میخوام بدن خوش فرمی داشته باشم.
    پیشنهاد شما چیه؟ از چه مکملی باید استفاده کنم؟

    1. با سلام
     بستگی دارد که تعریف شما از خوش فرم چه باشد. اگر قصد افزایش حجم عضلات خود را دارید می توانیم از پروتیین وی و کراتین استفاده کنید.

 3. سلام دکتر وقتتون بخیر
  من ۳۲ سالمه و ۴۴ کیلو هستم. به شدت لاغرم و خیلی سخت وزن میگیرم اما با سرعت نور وزن کم میکنم. چندین بار با قرص های عطاری ها چاق شدم اما بعد از قطعش دوباره وزن کم کردم. برای افزایش حجم پایین تنه چیزی رو بهم پیشنهاد میکنید؟ البته فعالیتم هم کمه.

   1. سلام دکتر وقتتون بخیر
    من ۲۱ سالمه و وزنم ۵۱ کیلو هست. میخوام مکمل مصرف کنم برای افزایش وزن. باشگاه هم میرم. بهتره چه مکملی مصرف کنم؟

 4. سلام عرض ادب ⚘

  من الان تقریبا ۱ ساله بدنسازی کار میکنم. بالا تنه خوبه و خیلی سریع حجم میگیره اما پایین تنه تو این مدت خیلی فرق نکرده. کدوم مکمل رو پیشنهاد میدید؟

  1. با سلام
   مکملی برای افزایش حجم یک ناحیه به خصوص از بدن وجود ندارد. به طور کلی برای افزایش حجم می توانید از گینر، پروتئین وی، کراتین و BCAA استفاده کنید.

 5. سلام خدمت استاد گرامی
  مصرف و ترکیب کدام یک از مکمل ها میتواند در سریعترین زمان حجم بده؟ البته از لحاظ قیمتی هم مناسب باشند؟

  1. من لاغر بودم و به جای پروتئین وی از گینر استفاده کردم. در کل افراد لاغر خیلی سخت میتونن تو بدنسازی نتیجه بگیرن مگر اینکه تغذیه شون رو اصلاح کنن.

 6. سلام آقای دکتر خسته نباشید. من ۲۰ سالم هستش و وزنم ۵۵ کیلو هستش. حدود ۲ ماهی میشه که بدنسازی میرم. به نظر شما بهترین مکمل برای عضله سازی و افزایش وزن با توجه به شرایطی که دارم چی خوبه؟

  1. با سلام
   اکثر قریب به اتفاق مکمل های موجود در باشگاه ها یا از داروخانه ها تهیه شده اند که به قیمت بالاتر عرضه می شوند و یا تقلبی هستند. به همین دلیل بهتر است تنها از داروخانه ها مکمل را تهیه کنید.

 7. سلام من ۲۴ سالمه و ۳ ماهی هستش که بدنسازی رو شروع کردم. به نظر شما از بین بهترین مکمل ها برای عضله سازی و چربی سوزی کدوم رو پیشنهاد میدید که استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا