تناسب اندام

طریقه مصرف آمینو اسید پودری، قرصی و مایع

مصرف مکمل آمینو اسید در بدنسازان یک چالش مهم است که نیاز به راه‌حل دارد. این مکمل می‌تواند توان فیزیکی و عملکرد بدنی را بهبود دهد، اما استفاده نادرست از آن ممکن است به مشکلات منجر شود. در این مقاله از سایت داروخانه آنلاین بتادارو، در ادامه مقاله «مکمل آمینو چیست» برای حل این مسئله توصیه می‌شود که به پیشنهادهای تغذیه‌شناسان متخصص اعتماد کنید. این شامل مشاوره، تعیین دز مصرف مناسب، تنظیم اهداف شخصی، و پیروی از برنامه تغذیه‌ای منطبق با نیازهای ورزشی خود می‌شود. با اجرای این مراحل، می‌توان به بهبود عملکرد و دستیابی به نتایج مطلوب در ورزش کمک کرد.

طریقه مصرف آمینو اسید چگونه است؟

طرز مصرف آمینو برای بدنسازان به نوع دوره بدنسازی (افزایش حجم یا چربی سوزی) و همچنین وزن بدن بستگی دارد. دو معیار ذکر شده مهم ترین معیار هایی هستند که بیشتر مربیان ورزشی بر اساس آن ها روش مصرف آمینو را برای شخص تعیین می کنند.

در حالت کلی بهترین زمان مصرف آمینو قبل از تمرین، بعد از تمرین و صبح ها پس از بیدار شدن از خواب است. با مصرف این مکمل قبل از تمرین، توان و استقامت عضلات افزایش می یابد و بدن برای یک تمرین با شدت بالا آماده می شود. مصرف آن پس از تمرین نیز سبب ریکاوری بهتر بدن می شود و به عضله سازی کمک می کند. مصرف آمینو اسید در صبح نیز به دلیل نیاز بالای بدن به درشت مغذی ها در این زمان بسیار مهم است.

مقدار مصرف آمینو نیز بستگی به نوع آن دارد. در حال حاضر مکمل های آمینو در ۳ نوع پودری، قرصی و مایع عرضه می شوند که مقدار مصرف هر یک از آن ها را در ادامه توضیح می دهیم.

طریقه مصرف آمینو اسید پودری

توصیه می شود قبل از تمرین، بعد از تمرین و پس از بیدار شدن از خواب یک اسکوپ معادل ۵ گرم از مکمل را در ۳۰۰ میلی لیتر آب یا آبمیوه حل کنید و بنوشید.

روش مصرف آمینو اسید قرصی و کپسولی

نحوه مصرف آمینو اسید کپسولی و قرصی با توجه به دوز آمینو موجود در هر قرص متفاوت است. بهتر است دستورالعمل مصرف درج شده روی محصول را دنبال کنید. به طور کلی تعداد مصرف قرص آمینو در روزه از ۴ تا ۱۲ قرص می تواند متغیر باشد.

روش مصرف آمینو قرصی و کپسولی
روش مصرف آمینو قرصی و کپسولی

همچنین توجه داشته باشید که هضم آمینو قرصی و کپسولی نسبت به نوع پودری و مایع دشوارتر است و بهتر است تا جای ممکن از نوع قرصی و کپسولی استفاده نکنید.

نحوه مصرف آمینو اسید مایع

آمینو اسید مایع را قبل از تمرین، بعد از تمرین و پس از بیدار شدن از خواب یک سروینگ (معادل حدود ۱۵ میلی لیتر) را بنوشید.

بهترین زمان مصرف آمینو اسید چه زمانی است؟

در حالت کلی بهترین زمان مصرف آمینو، قبل و بعد از تمرین و نیز بعد از بیدار شدن از خواب است. اگر تمرینات با شدت بالا انجام می دهید و زمان تمریناتتان بیش از ۹۰ دقیقا است، می توانید در حین تمرین نیز آمینو مصرف کنید.

استفاده از مکمل ها در زمان های مناسب می تواند نتایج بدست آمده را تا حد قابل توجهی بهتر کند. طبق تحقیقات انجام شده ورزشکارانی که به زمانبندی مصرف مکمل های خود اهمیت می دهند، نتایج به مراتب بهتری نیز کسب می کنند.

آیا مصرف آمینو اسید قبل از خواب صحیح است؟

ورزشکاران می توانند قبل از خواب نیز از مکمل آمینو اسید استفاده کنند و مصرف آن در این زمان هیچ مشکلی ندارد. مصرف آمینو قبل از خواب سبب تامین اسید آمینه های ضروری بدن در طول شب می شود و این عامل در ریکاوری سریع تر بدن نقش موثری دارد. یکی دیگر از مزیت های خوب مصرف این مکمل قبل از خواب، کمک به خواب بهتر و با کیفیت تر است.

آیا مصرف آمینو اسید در روزهای غیر تمرین پیشنهاد می شود؟

نحوه مصرف آمینو اسید در روز های غیر تمرین
نحوه مصرف آمینو اسید در روز های غیر تمرین

ورزشکاران می توانند در روز های غیر تمرین نیز مکمل آمینو اسید را استفاده کنند. البته نیازی به مصرف این مکمل در تمام وعده ها نیست. به عنوان مثال می‌توانید صبح پس از بیدار شدن از خواب از مکمل آمینو استفاده کنید. همچنین در صورتی که وعده غذایی غنی از پروتئین و آمینو اسید ندارید، می توانید در کنار وعده غذایی خودتان از این مکمل نیز استفاده کنید.

مصرف همزمان مکمل آمینو با سایر مکمل های بدنسازی: آری یا خیر

استفاده همزمان از چندین مکمل در بین بدنسازان بسیار مرسوم است. بیشتر بدنسازان همواره سعی می کنند که با مصرف چندین مکمل، بازدهی تمرین و پیشرفت عضله سازی خود را بیشتر کنند. استفاده از چندین مکمل به طور همزمان هیچ مشکلی ندارد به شرطی که مکمل های مورد نظر تداخلی با یکدیگر نداشته باشند. به هنگام خرید مکمل بدنسازی باید توجه داشته باشید که هر مکمل کاربرد خاص خودش را دارد و نمی توان هر مکملی را با دیگر مکمل ها ترکیب کرد.

مصرف همزمان کراتین و آمینو اسید

طریقه مصرف همزمان کراتین و آمینو اسید به این صورت است که باید هر دو مکمل را نیم ساعت قبل از تمرین و سپس نیم ساعت بعد از تمرین مصرف کنید. همچنین، هنگام مصرف این مکمل ها، همیشه آب کافی بنوشید.

کراتین یکی از محبوب ترین مکمل های ورزشی برای افزایش استقامت و حجم عضلات است. مصرف همزمان کراتین و آمینو اسید می تواند خواص آمینو را افزایش دهد و هیچ تداخلی هم بین این دو مکمل وجود ندارد. مصرف آمینو اسید به همراه کراتین می تواند علاوه بر بالا بردن میزان استقامت و بازدهی بدن، سبب افزایش حجم عضلات نیز شود.

قیمت کراتین

مصرف همزمان آمینو و بی سی ای ای

مصرف همزمان آمینو و بی سی ای ای هیچ مشکلی ندارد. استفاده همزمان از این دو مکمل می تواند استقامت و توان عضلات در حین تمرین را به طور قابل توجهی افزایش دهد. همچنین مصرف همزمان بی سی ای ای و آمینو از تحلیل عضلانی جلوگیری می کند و مانع از افت کیفیت عضلات در دوره های تمرینی شدید می شود.

مصرف همزمان آمینو و بی سی ای ای
مصرف همزمان آمینو و بی سی ای ای

طریقه مصرف آمینو اسید به همراه بی سی ای ای پیچیده نیست و توصیه می شود نیم ساعت قبل از تمرین هر دو آنها مصرف شوند. این کار باعث می شود که عضلات اسید آمینه های بیشتری را جذب کنند.

بی سی ای ای

مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو

مصرف همزمان پروتئین وی و آمینو بین ورزشکاران و به خصوص بدنسازان بسیار محبوب است. پروتئین وی یکی از بهترین مکمل ها برای افزایش حجم عضلات است و تاثیر بسیار خوبی در رشد سایز عضلات دارد. مصرف پروتئین وی در کنار آمینو اسید باعث می شود تا عضلات علاوه بر رشد، ریکاوری و ترمیم سریعتری نیز داشته باشند.

پودر پروتئین

با مصرف آمینو اسید، سنتز پروتئین در بدن جهش پیدا می کند و پروتئین دریافتی توسط بدن بیشتر جذب عضلات می شود. به همین منظور مربیان ورزشی برای پیشرفت بیشتر ورزشکاران، مصرف همزمان آمینو و پروتئین وی را پیشنهاد می کنند.

مصرف همزمان گلوتامین و آمینو اسید

مصرف همزمان گلوتامین و آمینو اسید به تنهایی چندان مرسوم نیست و بین بدنسازان رایج نمی باشد. این ترکیب بیشتر برای ورزشکارانی مناسب است که تمرینات با شدت بالا را انجام می دهند و نیاز به ریکاوری سریع عضلات دارند. طریقه مصرف آمینو اسید با گلوتامین به صورت همزمان اهمیت بالایی در ریکاوری دارد. بهترین زمان برای مصرف این مکمل ها، صبح بعد از بیدار شدن از خواب، قبل و بعد از تمرین و همچنین قبل از خواب شبانه است.

گلوتامین

سوالات متداول

آیا مصرف آمینو اسید با شیر صحیح است؟

مصرف آمینو اسید به همراه شیر چندان پیشنهاد نمی شود و بهتر است مکمل آمینو همراه با آب فراوان مصرف شود. این موضوع به خصوص در وعده های قبل و بعد از تمرین مهم است. زیرا شیر دیر جذب است و می تواند مانع از جذب سریع آمینو شود.

آیا مصرف آمینو اسید بدون ورزش ممکن است؟

بله. مصرف مکمل های آمینو اسید برای افرادی که ورزش نمی کنند هم مناسب است و می تواند مزیت های متعددی برایشان داشته باشد. طریقه مصرف آمینو اسید برای افرادی که ورزش نمی کنند کمی متفاوت است. این افراد باید دوز کمتری از این مکمل را مصرف کنند تا دچار عوارض آمینو نشوند.

طریقه مصرف آمینو اسید برای خانم ها چگونه است؟

طریقه مصرف آمینو اسید برای خانم ها مثل آقایان است. کافی است قبل از تمرین، بعد از تمرین و پس از بیدار شدن از خواب یک اسکوپ معادل ۵ گرم از مکمل را در ۳۰۰ میلی لیتر آب یا آبمیوه حل کنید و بنوشید.

قرص آمینو جویدنی است؟

خیر. قرص آمینو یک قرص عادی است که باید بلعیده شود. از جویدن قرص آمینو باید جدا خودداری شود چون می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

جمع بندی در خصوص طریقه مصرف آمینو اسید

در این مقاله ابتدا روش و نحوه مصرف آمینو را به طور کامل توضیح دادیم و سپس به بهترین زمان مصرف آمینو پرداختیم. در آخر هم شرح دادیم که مصرف این مکمل با چه مکمل های دیگری صحیح است. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر در رابطه با مطالب مطرح شده سوالی دارید لطفا در بخش نظرات بپرسید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله “بهترین آمینو” را مطالعه کنید تا با بهترین مکمل های آمینو اسید در بازار ایران آشنا شوید.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۱۷ نظرها

 1. آقای دکتر تا جایی که متوجه شدم روش مصرف آمینو قرصی و پودری در واقع به این صورته که باید مقدار مشخصی به گرم در هر سروینگ مصرف بشه. درسته؟

 2. سلام آقای دکتر. بنده چند وقتی هست که آمینو استفاده میکنم.شبها کمی احساس فشار از ناحیه چپ پهلوم میکنم. چیکار کنم؟ سپاسگزارم.

  1. مصرف آمینو اسیدها قبل یا بعد از تمرین می‌تواند بهبود عملکرد و بازسازی عضلات را تسریع کند، اما تأثیر آن به موارد مختلفی مانند نوع تمرین، نوع آمینو اسیدها و نیازهای شخصی وابسته است. مصرف قبل از تمرین ممکن است انرژی و تمرکز را افزایش دهد، در حالی که مصرف پس از تمرین ممکن است به بازسازی عضلات کمک کند. توصیه‌های مصرف آمینو اسیدها باید توسط متخصص تغذیه یا پزشک ورزشی داده شود، و تغذیه منظم و تمرینات منطقی نیز حائز اهمیت هستند.

  1. برای افزایش وزن از آمینو اسیدها به عنوان جزء مهمی از رژیم غذایی استفاده می‌شود. منابع غنی پروتئین مانند مرغ، گوشت، ماهی و تخم مرغ مفیدند، و همچنین مصرف آمینو اسیدهای مختصر زنجیره (BCAA) می‌تواند ترمیم و رشد عضلات را افزایش دهد. با این حال، تغذیه تنوع‌آمیز با ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات، چربی‌ها، میوه‌ها و سبزیجات نیز ضروری است. قبل از تغییر در رژیم غذایی، مشورت با متخصص تغذیه مفید است تا به شما توصیه‌های متناسب با نیازهای شما داده شود. توجه داشته باشید که افزایش وزن با تمرین منظم و افزایش عضلات مرتبط است و نیاز به توازن تغذیه‌ای دارد.

 3. من به تازگی شروع به مصرف آمینو اسید کرده‌ام. آیا فرقی می‌کند که آمینو اسید را به صورت پودری، قرصی یا کپسولی مصرف کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، نحوه مصرف آمینو اسید به شکل پودری، قرصی یا کپسولی تفاوتی ندارد. با این حال، آمینو اسید پودری نسبت به آمینو اسید قرصی یا کپسولی زودتر جذب بدن می‌شود.

 4. من به تازگی شروع به مصرف قرص آمینو کرده‌ام. می‌خواستم بدونم که تعداد مصرف قرص آمینو در روز به چه صورته؟ آیا مصرف بیش از حد آمینو ضرر داره؟

  1. سلام دوست عزیز، تعداد مصرف قرص آمینو در روز به عوامل مختلفی مانند وزن بدن، سطح فعالیت، و هدف از مصرف آمینو بستگی داره. به طور کلی، توصیه می‌شه که افراد سالم روزانه ۲ تا ۳ گرم آمینو اسید مصرف کنن. البته این مقدار می‌تونه بسته به شرایط فرد متفاوت باشه.

   مصرف بیش از حد آمینو اسید می‌تونه عوارض جانبی مختلفی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال، و درد معده ایجاد کنه. همچنین، مصرف زیاد آمینو اسید می‌تونه خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی رو افزایش بده.

   به همین دلیل، قبل از مصرف مکمل آمینو، حتما با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنین تا دوز مناسب رو برای شما تعیین کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا