تناسب اندام

پروتئین وی یا کراتین: آیا باید هر دو را مصرف کنید؟

کراتین و پروتئین وی دو مکمل‌ محبوب‌ در بین ورزشکاران هستند که نقش بسزایی در رشد عضلات و بهبود عملکرد فعالیت‌های ورزشی دارند. این دو مکمل بدنسازی فواید بسیاری داشته و تاثیرات مثبت آن‌ها به دلیل عملکرد مشابهی که دارند از لحاظ علمی تایید شده است. به همین علت انتخاب بین این دو یکی از چالش‌های مهم در بین ورزشکاران است. اهمیت این موضوع باعث شده است تا بتادارو به بررسی این موضوع بپردازد که پروتئین وی یا کراتین؟ مصرف کدام یک بهتر است؟

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی یکی از مکمل‌های بدنسازی است که نقش مؤثری در افزایش توده‎‌های عضلانی و افزایش انرژی در بدن دارد. پروتئین وی یکی از پروتئین‌های موجود در شیر است که طی فرایند تولید ماست و پنیر به‌دست می‌آید و قدرت جذب بالایی دارد.

پروتئین وی نوعی پروتئین کروی یا گلوبولار است. پروتئین‌های کروی منبع انرژی هستند که به راحتی آزاد می‌شوند؛ به همین علت باعث افزایش استقامت ورزشی شده و در نتیجه عملکرد ورزشکاران را بهبود می‌بخشد.

پروتئین وی به صورت پودر فرآوری می شود. به دلیل این‌که وی پروتئین خام بوی نامطبوعی دارد جهت سهولت در مصرف با طعم‌های متفاوت تولید و به فروش می‌رسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه پروتئین وی چیست می توانید مقاله اختصاصی بتادارو را در این رابطه مطالعه کنید.

قیمت پروتئین وی

فواید پروتئین وی

فواید پروتئین وی شامل موارد زیر است:

 • افزایش مقاومت بدن
 • موثر در عضله‌سازی و افزایش رشد ماهیچه‌ها
 • تسریع روند ریکاوری
 • جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات
 • بهترین منبع دریافت اسید‌های آمینه
 • موثر در کاهش وزن با افزایش متابولیسم بدن
 • کمک به کنترل فشارخون
 • پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی
 • منبع کاملی از پروتئین‌های مغذی

عوارض پروتئین وی

عوارض پروتئین وی شامل:

 • کاهش اشتها
 • سردرد و گرفتگی عضلات
 • بروز آکنه‌های پوستی
 • در افراد کم تحرک منجر به سمی شدن کبد می‌‌شود.
 • کاهش باکتری‌های مفید روده وبروز مشکلات گوارشی
 • افزایش اوره پلاسما و خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی
 • ریزش مو
 • بروز واکنش‌های آلرژیک در افرادی که به شیر حساسیت دارند.
 • افزایش خستگی

کراتین چیست؟

کراتین چیست؟

برای انتخاب بین کراتین یا پروتئین وی لازم است ابتدا با مکمل کراتین نیز آشنا شویم. کراتین یکی از مواد مغذی است که به طور طبیعی و به میزان دو درصد در بدن و سلول‌های ماهیچه‌ای وجود دارد و به تولید انرژی کمک می‌کند. کراتین یکی از بهترین مکمل‌های ورزشی است که به افزایش قدرت عضلات و کسب نتایج بهتری از تمرین‌های ورزشی کمک می‌کند. تحقیقات انجام شده نشان داده اند که توده‌های عضلاتی در ورزشکارانی که از این مکمل استفاده کرده‌اند حدود ۴۳ درصد بیشتر از دیگر ورزشکاران بوده است. کراتین به صورت طبیعی در بسیاری از مواد غذایی به ویژه گوشت یافت می شود و در صورت نیاز به مصرف مکمل می‌توان آن را  به صورت پودر و قرص تهیه کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اینکه کراتین چیست می توانید مقاله اختصاصی بتادارو را در این رابطه مطالعه کنید.

قیمت کراتین

فواید کراتین

فواید کراتین عبارتند از:

 1. بهبود عملکرد ورزشی
 2. استقامت ماهیچه‌ها
 3. مقاومت در برابر خستگی
 4. عملکرد بهتر مغز
 5. پیشگیری از آلزایمر، صرع، پارکینسون و ضعف حافظه
 6. کمک در درمان بیماری‌های کبد چرب غیر الکی
 7. کمک به کاهش میزان قند خون
 8. افزایش قدرت و عملکرد بدن
 9. افزایش کیفیت زندگی در افراد مسن

عوارض کراتین

عوارض کراتین شامل:

 • بروز سردرد
 • تعریق بیش از حد
 • افزایش وزن به دلیل احتباس آب در بدن
 • احتمال بروز سنگ کلیه
 • اختلالات دستگاه گوارش
 • سندرم کمپارتمان
 • حالت تهوع و استفراغ
 • کم‌آبی و گرفتگی عضلات

شباهت پروتئین وی و کراتین

اطلاع از شباهت پروتئین وی و کراتین برای پاسخ به سوال کراتین یا پروتئین وی

پروتئین وی و کراتین سرشار از مواد مغذی و مورد نیاز برای بدن هستند که ترکیب عالی برای رشد عضلات محسوب می‌شود. افرادی که به دنبال کسب نتایج سریعتر و بهتر هستند می‌توانند از این محصولات استفاده کنند. وجود شباهت‌های بین این دو مکمل افراد را در مصرف کراتین یا پروتئین وی سردرگم کرده است.

براساس تحقیقات انجام شده یکی از شباهت‌های پروتئین وی و کراتین تأثیر مثبت آن‌ها در افزایش عضله‌سازی و حجم توده عضلانی است. هرچند این دو مکمل در عملکرد و ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند اما گزینه‌های خوبی برای کمک به عضله‌سازی به شمار می روند.

مکانیسم عملکرد کراتین به این صورت است که از طریق افزایش انرژی و ظرفیت تمرینی به افزایش حجم عضلات کمک می کند. پروتئین وی نیز با تامین پروتئین مورد نیاز ماهیچه‌ها و تحریک سنتز نتایج یکسانی را ارائه می‌دهد.

تفاوت پروتئین وی و کراتین

شاخص‌ترین فرق پروتئین وی و کراتین در ترکیب شیمیایی آن‌ها است. پروتئین وی متشکل از آمینو اسید‌های ضروری بدن است؛ از این‌رو آن را می‌توان یک مکمل‌ایده‌آل و کامل دانست. اما کراتین به دلیل ترکیباب شیمیایی که دارد از قدرت لازم برای تشکیل بافت‌های عضلانی برخوردار نبوده و تنها در افزایش انرژی بدن نقش بسزایی دارد. تفاوت دیگر پروتئین وی و کراتین در عملکرد آن‌ها است. کراتین نقش مؤثری در افزایش انرژی و قدرت بدنی ورزشکاران دارد. در حالی که پروتئین وی با عملکرد خود سنتز پروتئین را تحریک کرده و منجر به عضله‌سازی و افزایش حجم آن‌ها می‌شود.

کدام را مصرف کنیم: پروتئین وی یا کراتین؟

با توجه به تفاوت پروتئین وی و کراتین استفاده از آن بستگی به این دارد که چه انتظاری از مصرف این دو مکمل داریم. در افرادی که به ندرت ورزش می‌کنند و هدف آن‌ها تناسب اندام است مصرف پروتئین وی توصیه می‌شود؛ زیرا انتخاب خوبی برای عضله‌سازی و تسریع روند ریکاوری است.

اگر هدف انجام تمرین‌های سنگین به مدت طولانی است کراتین به دلیل تأمین انرژی لازم گزینه مناسبی است.

اما اگر به دنبال افزایش توده عضلانی و قدرت عضله‌ها هستید استفاده از هر دو آن‌ها پیشنهاد می‌شود.

استفاده همزمان پروتئین وی و کراتین مفید است؟

براساس مطالعات انجام شده هیچ‌گونه شواهد علمی مبنی بر عدم استفاده هم‌زمان این دو مکمل به اثبات نرسیده است. با توجه به وجود فرق پروتئین وی و کراتین مصرف این دو مکمل در کنار هم به دلیل ایمن بودن توصیه شده است. انجام تمرین‌های مقاومتی به همراه مصرف هم‌زمان این دو مکمل منجر به عضله‌سازی بیشتری می‌شود. نتایج حاصله از دو مطالعه انجام شده نشان داده که استفاده هم‌زمان پروتئین وی و کراتین مزایای قابل توجهی داشته و آسیب جدی به اندام‌های داخلی و خارجی بدن وارد نمی‌کند. در همین راستا و برای کسب نتایج مطلوب بهتر است توصیه می‌شود با مشورت پزشک نسبت به مصرف آن‌ها اقدام نمایید.

جمع‌بندی

به‌طور کلی و با توجه به نکات گفته شده در خصوص مصرف پروتئین وی یا کراتین انتخاب درست و اصولی هر کدام ازآن‌ها دو بستگی به نیاز بدن و شرایط جسمانی دارد. هر دو این مکمل‌ها جزء ایمن‌ترین و پرطرفدارترین مکمل‌ها در بین ورزشکاران محسوب می‌شود که نتایج مطلوبی را به همراه داشته‌اند. دلیل این محبوبیت را می‌توان در ویژگی‌های خاص این دو مکمل دانست که تأثیر خوبی بر تناسب اندام و عضله‌سازی در بین ورزشکاران دارند. از این‌رو و با هدف کسب نتایج مؤثرتر می‌توانید به وب سایت بتادارو مراجعه کرده و از خدمات مشاوره‌ای این مجموعه استفاده کنید. تیم فنی و پشتیبانی این مجموعه به صورت آنلاین و حضوری آماده پاسخگویی به سؤالات شما در خصوص انواع مکمل‌های بدنسازی هستند.

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/creatine-vs-whey

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا