تناسب اندام

نحوه مصرف کراتین: زمان و مقدار مصرف کراتین در بدنسازی

یکی از چالش‌های اصلی برای ورزشکاران، تاثیر مصرف کراتین بر عملکرد و نتایج تمرینات آنهاست. برای حل این مشکل، مصرف این مکمل باید با مشاوره تخصصی از جانب متخصصان تغذیه و ورزش بهینه‌سازی شود تا نتایج بهتری بدست آید و مشکلات احتمالی جلوگیری شود. این مقاله توسط تیم تحریریه داروخانه آنلاین بتادارو تدوین شده است تا در این زمینه به مخاطبان کمک نماید.

نحوه مصرف کراتین در بدنسازی

به طور کلی کراتین یکی از انواع مکمل های بدنسازی است که به راحتی جذب ماهیچه ها نمی شود و مدت زمان زیادی برای جذب آن لازم است. روش مصرف کراتین در روز ۲ نوع است:

 • مصرف به روش بارگیری کراتین
 • مصرف به روش دوز پائين

در ادامه طرز مصرف کراتین در بدنسازی را برای هر یک از این دو روش توضیح می دهیم.

کراتین بدنسازی

نحوه مصرف کراتین به روش بارگیری

برای بارگیری کراتین لازم است روزانه ۲۰ تا ۲۵ گرم از این مکمل را به مدت ۵ تا ۷ روز مصرف کنید. این دوز معمولاً به چهار یا پنج وعده ۵ گرمی در طول روز تقسیم می شود. تحقیقات نشان می دهد که این رژیم می تواند به طور موثر ذخایر کراتین عضلانی را بین ۱۰ تا ۴۰ درصد افزایش دهد.

یکی از بهترین روش‌های مصرف کراتین روش بارگیری است تا ماهیچه ها به طور کامل از کراتین اشباع شوند. سپس مرحله نگهداری آغاز می شود. در این مرحله دوز روزانه مصرف این مکمل کاهش پیدا می کند اما مقدار مورد نیاز بدن تامین شود. از جمله مزایای استفاده از این روش مصرف کراتین می توان به اثربخشی آن اشاره کرد. موثرترین راه برای افزایش سریع غلظت کراتین عضلانی استفاده از روش بارگیری است.

اما این روش همیشه هم مناسب نیست. ممکن است برخی از ورزشکاران با مصرف دوز بالایی از کراتین در روز دچار مشکلات گوارشی شوند؛ به خصوص افرادی که قبلا با دریافت کراتین مونوهیدرات دچار نفخ، تهوع و موارد نظیر آن شده اند. اگر مصرف کراتین به شیوه بارگیری شما را دچار مشکلات گوارشی می کند بهتر است روش دوز پائين را امتحان کنید. در بخش بعدی در مورد این روش توضیح می دهیم.

نحوه مصرف کراتین به روش دوز پائین

افرادی که با بارگیری این مکمل دچار عوارض کراتین، مانند مشکلات گوارشی، می شوند بهتر است آن را با روش دوز پائين مصرف کنند. در این روش مقدار مصرف کراتین به طور ثابت ۵ گرم در روز است. پس از گذشت ۳ هفته سطح کراتین در عضلات شما به حدی می رسد که در روش بارگیری می رسید.

این روش ساده تر از روش بارگیری است و می تواند اثربخش نیز باشد. با این طرز مصرف کراتین، دیگر لازم نیست نگران مشکلات گوارشی باشید.

اما این روش می تواند کمی چالش برانگیز هم باشد. برای مثال ممکن است شما زمان بیشتری نیاز داشته باشید تا سطح کراتین عضلات خودتان را افزایش دهید. بنابراین اگر زمان زیادی برای عضله سازی ندارید و می خواهید سریع نتیجه بگیرید می توانید از روش بارگیری کراتین استفاده کنید. طبق برخی مطالعات روش بارگیری کراتین می تواند پس از ۲ الی ۳ روز مصرف هم اثر خود را نشان بدهد.

بهترین زمان مصرف کراتین

به طور کلی می توانید کراتین را قبل تمرین یا بعد تمرین یا هم قبل و هم بعد تمرین مصرف کنید. دریافت کراتین در هر یک از این حالت ها مفید خواهد بود.

این نکته را باید در نظر داشته باشید که برای نتیجه گرفتن از مصرف کراتین باید آن را به طور منظم مصرف کنید. به طور مثال هر روز کراتین را بعد از تمرین مصرف کنید. نظم در نحوه مصرف مکمل کراتین تاثیر زیادی در بهبود عملکرد ورزشی و افزایش حجم عضلات دارد.

دوره مصرف کراتین

اگر از روش بارگیری برای مصرف مکمل کراتین استفاده کنید دوره مصرف ۵ تا ۷ روز خواهد بود. اگر هم از روش مصرف دوز پائین استفاده کنید دوره مصرف ۳ هفته خواهد بود.

کراتین را با چی بخوریم؟

مکمل کراتین، از جمله مکمل های ورزشی بدون مزه و بو است. به همین خاطر می توان آن را در هر مایعی حل کرده و مصرف کرد. فقط کافیست که یک پیمانه از کراتین را در آب، پودر پروتئین، اسید آمینه یا آبمیوه های طبیعی بریزید و مصرف کنید. مطمئن باشید که متوجه طعم کراتین نخواهید شد. اسکوپ های مکمل کراتین معمولا ۳ گرمی هستند که می توانند دوز مناسبی از این مکمل را به ورزشکاران بدهند.

البته در صورتی که یک ورزشکار سبک وزن هستید و قصد افزایش وزن دارید می توانید هر بار در کنار کراتین ۳ گرم هم مکمل کربوهیدرات مصرف کنید. برخی از تحقیقات نشان می دهند که مصرف این مکمل به همراه کربوهیدرات می تواند باعث افزایش جذب کراتین در عضلات شود. اما این کار ضروری نیست و می توان کراتین را بدون کربوهیدرات هم مصرف کرد. در صورتی که از روش بارگیری برای مصرف کراتین استفاده می کنید می توانید در ۲ الی ۳ روز اول بارگیری اقدام به دریافت کراتین به همراه کربوهیدرات کنید.

در ادامه طریقه مصرف کراتین را با انواع نوشیدنی ها توضیح می دهیم.

نحوه مصرف کراتین با آب

در اکثر دستورهای مصرف کراتین با آب توصیه می شود که هر اسکوپ کراتین (حدود ۵ گرم) با ۱۵۰ میلی لیتر آب مخلوط شود و سپس میل شود. همچنین بهتر است که به ازای هر ۵ گرم کراتین ۰.۵ لیتر آب را به مصرف آب روزانه خودتان اضافه کنید. با این کار دچار کم آبی بدن نمی شوید.

نحوه مصرف کراتین با آب
نحوه مصرف کراتین با آب

به طور کلی نحوه مصرف کراتین با آب بسیار ساده است. هر یک از مکمل های کراتین دارای دستور مصرف مشخصی هستند. برای اینکه بتوانید کراتین را با میزان آب مناسب مخلوط کنید حتما دستور مصرف درج شده روی محصول را مطالعه کنید. دقت داشته باشید که علاوه بر حل کردن پودر کراتین در آب لازم است مصرف آب خود را هم افزایش دهید.

طریقه مصرف کراتین با شیر

با توجه به اینکه کراتین می تواند در هر نوشیدنی به خوبی حل شود امکان دریافت کراتین با شیر نیز وجود دارد. روش مصرف کراتین با شیر بسیار ساده است. فقط کافیست که به جای آب استفاده شده برای مخلوط کردن کراتین، از شیر استفاده کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر معده شما به شیر حساس است و ممکن است دچار نفخ و دل درد شوید بهتر است از مخلوط کردن شیر با کراتین خودداری کنید.

روش مصرف کراتین با قهوه

کراتین به عنوان یک آمینو اسید مغذی می تواند نقش موثری در عضله سازی داشته باشد. شاید تا الان مطالبی را در مورد تداخل مصرف قهوه با کراتین شنیده باشید اما به طور کلی می توان کراتین را در کنار قهوه مصرف کرد و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

حتی مصرف قهوه می تواند باعث چربی سوزی بهتر و عضله سازی بیشتر شود. با مصرف همزمان کراتین و قهوه حجم عضلات بدون چربی شما افزایش پیدا می کند.

نحوه مصرف کراتین با شیره انگور

روش مصرف کراتین با شیره انگور
روش مصرف کراتین با شیره انگور

با توجه به مزایای مصرف همزمان کراتین با کربوهیدرات، برخی از افراد اقدام به مصرف کراتین با شیره انگور می کنند. طریقه مصرف مکمل کراتین با شیره انگور بسیار ساده است. شما می توانید ۵۰ گرم کربوهیدرات و ۵۰ گرم پروتئین را به همراه ۵ گرم کراتین مصرف کنید. ۵۰ گرم کربوهیدرات حدودا معادل یک فنجان شیره انگور رقیق شده با آب است. همچنین ۵۰ گرم پروتئین نیز معادل دو عدد موز و یک اسکوپ پروتئین است.

سوالات متداول

مصرف کراتین از چه سنی خوب است؟

اگرچه کراتین جزو آمینواسیدهایی است که در بدن انسان وجود دارد اما بهتر است افراد زیر ۱۸ سال از مکمل کراتین استفاده نکنند. در صورت نیاز به مصرف کراتین برای افراد زیر ۱۸ سال حتما با پزشک مشورت کنید.

مصرف کراتین بدون ورزش ممکن است؟

مصرف مکمل کراتین بدون ورزش ممکن است. فقط باید در نظر داشته باشید که برای افزایش اثربخشی کراتین باید فعالیت بدنی مناسبی داشته باشید. اگر شما هیچ فعالیت بدنی ندارید شاید مصرف کراتین برای بدن شما چندان مفید نباشد.

هر اسکوپ کراتین چند گرم است؟

معمولا هر اسکوپ کراتین حدود ۵ گرم است. با این حال بهتر است برای اطلاع از وزن دقیق هر اسکوپ کراتین دستورالعمل درج شده روی محصول را مطالعه کنید.

نحوه مصرف کراتین برای افراد لاغر چگونه است؟

بهترین نحوه مصرف مکمل کراتین برای افراد لاغر به میزان ۳ تا ۵ گرم در روز است. همچنین شما می‌توانید کراتین را با روش بارگیری مصرف کنید: ۵ گرم کراتین ۴ بار در روز به مدت ۵ تا ۷ روز. سپس ۳ تا ۵ گرم کراتین در روز.

کراتین را با چه مقدار آب مصرف کنیم؟

در فاز بارگیری که روزانه ۲۰ تا ۲۵ گرم کراتین به مدت ۵ تا ۷ روز مصرف می کنید، لازم است حداقل ۸ تا ۱۰ فنجان آب در روز بنوشید. بعد که وارد فاز نگهداری شوید، روزانه ۳ تا ۵ گرم کراتین مصرف می کنید و در این شرایط لازم است روزانه حداقل ۲ تا ۳ فنجان آب مصرف کنید.

جمع بندی

در این مقاله ابتدا مقدار مصرف کراتین را بر اساس دو روش بارگیری و دوز پائين شرح دادیم و سپس به بهترین زمان مصرف کراتین پرداختیم. در آخر هم توضیح دادیم که طریقه و نحوه دریافت کراتین با آب، شیر، قهوه و شیره انگور چگونه است. اگر در خصوص هر یک از مطالب این مقاله سوالی دارید لطفا در بخش نظرات بپرسید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

برای آشنایی بیشتر با مکمل کراتین پیشنهاد می‌کنیم مقاله “کراتین چیست” را مطالعه کنید.

همچنین اگر به دنبال خرید مکمل بدنسازی هستید کافی است روی لینک زیر کلیک کنید:

مکمل

منبع: https://www.bodybuilding.com/content/how-to-take-creatine-clearing-up-the-confusion.html

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۴۷ نظرها

 1. سلام
  ممنون بابت مقاله مفیدتون. من در خصوص نحوه مصرف کراتین با قهوه خیلی ابهام داشتم که خداروشکر رفع شد.

  1. سلام آقای دکتر من ۱۵ سالم هستش.
   وزنم هم ۵۵ کیلوگرم هست. میخوام حجم بیارم و عضلانی بشم. مصرف مکمل برام مشکلی ایجاد نمیکنه؟
   قیمت کراتین الان چند است؟

  2. در سال چند بار می توانم کراتین مصرف کنم یعنی مکمل کراتین بخورم. مثلا الان پروتئین وی مشکل نداره هر وقت بخوری. ولی کراتین دوز مجازی داره تو سال.

 2. پیشنهاد مصرف کراتین با قهوه ایده جالبی بود. کراتین به عضله سازی کمک میکنه و قهوه به چربی سوزی. با این روش مصرف میشه حجم خشک بدن رو افزایش داد.

 3. سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من یک کراتین خریدم که دستور مصرف درج شده روی بسته اش متفاوت با روش پیشنهادی شماست. حالا من چطوری این کراتین رو مصرف کنم؟

 4. سلام جناب دکتر
  مربی من به من گفته که کراتین رو حین تمرین مصرف کنم
  میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد و یا اینکه اصلا این کار درست هستش یا نه؟
  ممنونم

  1. با سلام
   بهترین زمان مصرف کراتین قبل و بعد از تمرین است. با این حال می توان آن را حین تمرین هم مصرف کرد.

   1. سلام اقای دکتر خسته نباشید
    آیا مصرف کراتین، آمینو و پروتئین وی با هم ضرری ندارد؟ و اینکه من عمل جراحی مغز داشتم و شنت گذاشتم. مصرف این مکمل ها مضر نیست؟

    1. با سلام
     به طور کلی مصرف این مکمل ها با هم مشکلی ندارد. با این حال شما لازم است پیش از مصرف آنها با پزشک خود مشورت کنید.

 5. سلام جناب دکتر
  آیا می شود بدون ورزش کردن و فقط برای افزایش وزن کراتین مصرف کرد؟ اگر میشود تا چند وقت میتوانم مصرف کنم؟ باعث اسیب به کبد نمیشود؟
  ممنون

 6. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم مصرف کراتین با سه روز تمرین بدنسازی در هفته تاثیر گذار هست یا بهتره مصرف نکنیم؟!
  ممنون

   1. سلام اقای دکتر
    ایا کراتین را بعد چند وقت تمرین کردن، مثلا بعد از ۱۰ روز یا یک ماه استفاده کنیم، یا مشکلی ندارد با شروع ورزش مصرف کراتین را هم شروع کنیم؟

 7. به نظرم بهترین زمان مصرف کراتین در ورزش بدنسازی پس از تمرین روزانه است. این زمان به عضلات انرژی اضافی می‌دهد و به رشد و عملکرد عضلات کمک می‌کند. همچنین، مشورت با متخصص تغذیه یا مربی شخصی شما می‌تواند توصیه‌های خاصی برای مصرف کراتین در نظر بگیرد.

 8. سلام. من یک ورزشکار آماتور هستم که میخوام حجم عضلاتم افزایش پیدا کنه. شنیدم که کراتین میتونه موثر باشه. می خواستم بپرسم که آیا مصرف کراتین برای من مناسبه؟

  1. سلام دوست عزیز، مصرف کراتین برای افزایش حجم عضلات در افراد سالم بی‌خطر و موثر است. البته لازم به ذکر است که این مکمل فقط یک مکمل است و به تنهایی نمی‌تواند باعث افزایش حجم عضلات شود. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، باید تمرینات قدرتی منظم و تغذیه مناسب نیز داشته باشید.

 9. من یک مرد ۳۰ ساله هستم که به صورت منظم ورزش می‌کنم. اخیراً به فکر استفاده از مکمل کراتین افتاده‌ام. می‌خواستم بدانم که آیا مصرف کراتین برای من بی‌خطر است؟ آیا عوارض جانبی خاصی دارد؟

  1. سلام دوست عزیز، مصرف کراتین برای اکثر افراد بی‌خطر است. اما قبل از شروع مصرف هر مکملی، بهتر است با یک متخصص سلامت مشورت کنید.

   کراتین یک ماده طبیعی است که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود. این ماده به تولید انرژی در عضلات کمک می‌کند. مصرف مکمل کراتین می‌تواند باعث افزایش قدرت و حجم عضلات، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش خستگی شود.

 10. من یک ورزشکار بدنسازی هستم و قصد دارم از مکمل کراتین استفاده کنم. می‌خواستم بدونم که بهترین زمان مصرف کراتین چه زمانی هستش؟ آیا قبل و بعد از تمرین فرقی نمی کنه؟

  1. سلام دوست عزیز، شما می توانید کراتین را قبل یا بعد تمرین یا هم قبل و هم بعد تمرین مصرف کنید. به طور کلی دریافت کراتین در هر یک از این حالت ها مفید خواهد بود.

 11. سلام خسته نباشید
  من متولد ۸۶ هستم و ۱۷ سالم کامل نشده. بدنسازی کار میکنم و فوتبال بازی میکنم. الان یک کراتبن خریدم. به نظرتون چطور مصرف کنم که مشکلی ایجاد نکنه؟

 12. سلام. میخواستم بدونم ایا باید کراتین هر روز استفاده بشه یا فقط روزهای تمرینو مثلا اگر در هفته چهار روز تمرین میکنیم باید چهار روز کراتین استفاده شود یا کل هفته.

  1. با سلام
   قاعده کلی این است که هر روز مصرف شود. با این حال بسته به فیزیک و شرایط بدنی هر فرد ممکن است این توصیه تغییر کند.

 13. سلام روز بخیر. من بدنسازی کار میکنم و طبق انالیز بدن ۹ کیلو چربی اضافه دارم و ۳ کیلو عضله کم دارم.
  ایا مصرف کراتین برای من مفید هست؟
  چون نمیخوام وزنم زیاد بشه. میخوام چربی بدنم رو کم کنم و عضله زیاد کنم.

  1. با سلام
   بله مفید هست چون کراتین قدرت بدنی شما را برای انجام تمرینات افزایش می‌دهد و در نتیجه به عضله‌سازی کمک می‌کند.
   برای چربی سوزی هم می‌توانید از مکمل CLA استفاده کنید.

  1. سلام دوست عزیز، مصرف کراتین بر اساس وزن و اهداف شخصی متفاوت است. برای افزایش عضله، در مرحله بارگیری پیشنهاد می‌شود که روزانه ۵ گرم کراتین را ۴ بار در روز به مدت ۵-۷ روز مصرف کنید، سپس در مرحله نگهداری به میزان ۳-۵ گرم در روز ادامه دهید.
   می‌توانید کراتین را با آب یا آبمیوه مخلوط کرده و قبل یا بعد از تمرین مصرف کنید، و حتماً با نوشیدن آب کافی همراه شود.
   برای یک فرد با وزن ۷۰ کیلوگرم، در مرحله بارگیری پیشنهاد می‌شود ۲۰-۲۵ گرم کراتین را روزانه و در مرحله نگهداری ۱۰-۱۵ گرم را مصرف کند. قبل از شروع هر گونه مکمل جدید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 14. من یکساله بدنسازی کار میکنم و باید بگم کراتین برای هر بدنسازی تو هر سطحی از واجباته. اگه درست مصرف کنید و مخصوصا آب زیاد بخورید عوارض خاصی نداره و خیلی به حجم گیری کمک میکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا