تناسب اندام

طریقه مصرف پروتئين وی برای کاهش یا افزایش وزن

در مورد استفاده از انواع پروتئين وی برای بدنسازان و علاقه‌مندان به تناسب اندام، مسئله اصلی تعیین نحوه بهینه مصرف این مکمل است. برای حل این چالش، ایجاد توازن در مصرف پروتئین وی توسط مشاوره از تغذیه‌شناسان متخصص و تعیین میزان دقیق نیاز به پروتئین به افراد پیشنهاد می‌شود. همچنین، رعایت نکاتی مانند تقسیم منظم مصرف پروتئین در طول روز و انجام تمرینات ورزشی مناسب باعث می‌شود تا از این مکمل به بهترین نحو استفاده شود و مشکلات ممکن را به دقت مدیریت کرد.

این مقاله از بتادارو، داروخانه آنلاین تبریز، در ادامه مقاله «پروتئين وی چیست»، رویکردهایی به بدنسازان ارائه می‌دهند تا با دقت و توجه به جزئیات، به یک روش موثر و هوشمندانه برای مصرف پروتئین وی دست پیدا کرده و مسائل را بهبود دهند.

پروتئين وی

اگر فرصت کافی برای مطالعه کامل مقاله را ندارید خلاصه مقاله به صورت زیر است:

بهترین مقدار مصرف پروتئين وی برای چربی سوزی ۲۵ الی ۵۰ گرم در روز است. معمولا ورزشکاران هر روز دو وعده ۲۵ گرمی را بین صبحانه و نهار و نیز بین نهار و شام استفاده می کنند.

طریقه مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن ۲۵ الی ۵۰ گرم در روز می باشد. شما میتوانید یک وعده ۲۵ گرمی در صبح و یک وعده دیگر بعد از تمرین مصرف کنید.

اگر قصد مطالعه کامل این مقاله را دارید لازم است بدانید که دو روش برای مصرف این مکمل وجود دارد که یکی برای افزایش وزن و دیگری برای کاهش وزن است. در ادامه هر دو روش را به طور جامع توضیح می دهیم.

طریقه مصرف پروتئين وی برای کاهش وزن

نحوه و طریقه مصرف مکمل وی برای کاهش وزن چندان پیچیده نیست. تنها کافی است در زمان های خاصی از روز این مکمل را مصرف کنید تا علاوه بر حفظ عضلات بدنتان بتوانید از شر چربی های اضافی خود نیز خلاص شوید.

در حالت کلی مکمل پروتئین وی به دو روش در کاهش چربی و حفظ عضلات موثر است:

 • افزایش متابولیسم بدن
 • کاهش اشتها

بیشتر مواد غذایی و خوراکی های موجود حاوی کربوهیدرات هستند و باعث افزایش وزن می شوند. به همین دلیل اگر قصد کاهش وزن دارید باید بخش قابل توجهی از رژیم غذایی خود را تغییر دهید و غذاهایی با کربوهیدرات پایین را مصرف کنید. اما همین کار باعث کاهش کالری دریافتی بدن و در نتیجه افزایش احساس گرسنگی می شود. در چنین شرایطی بهترین راه مصرف پروتئین وی است زیرا علاوه بر این که کالری مورد نیاز بدنتان را تامین می کند احساس سیری طولانی مدت نیز در شما ایجاد می نماید. در نتیجه دیگر نیازی به مصرف مواد غذایی چرب و پر کربوهیدرات نخواهید داشت.

طریقه مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن
طریقه مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن

طریقه مصرف پروتئين وی برای کاهش وزن طوری تنظیم می شود که ورزشکار بتواند کالری مورد نیاز برای فعالیت روزانه و ورزش را از این مکمل دریافت کند و کمتر به سراغ کربوهیدرات ها برود.

توجه داشته باشید که اگر بخواهید تنها با کاهش مصرف کربوهیدرات چربی سوزی کنید، پس از مدتی دچار بیماری های مختلف و نیز درد های عضلانی و مفصلی خواهید شد. در نتیجه برای چربی سوزی باید رژیم غذایی دقیقی داشته باشید. استفاده از مکمل های بدنسازی نظیر پروتئین وی در کاهش وزن الزامی نیست اما می تواند به شما در رسیدن به نتایج ایده آلتان کمک کند و سرعت پیشرفت شما را افزایش دهد.

در ادامه بهترین زمان و میزان مصرف پروتئين وی برای چربی سوزی را توضیح می دهیم.

بهترین زمان مصرف پروتئين وی برای کاهش وزن

بهترین نحوه مصرف پروتئین وی برای چربی سوزی مصرف آن در میان وعده ها می باشد. بدنسازان می توانند با مصرف این پروتئین در فاصله بین صبحانه و نهار احساس سیری بیشتری در خود ایجاد کنند. همچنین بهتر است این مکمل در میان وعده بین نهار و شام، به خصوص قبل از باشگاه، مورد استفاده قرار گیرد. با مصرف پروتئین وی قبل از باشگاه می توانید کالری مورد نیاز خود را برای ورزش کردن تامین کنید و از تخریب عضلاتتان جلوگیری کنید.

بنابراین بهترین طریقه مصرف پروتئين وی برای کاهش وزن دو بار مصرف در میان وعده ها در هر روز است. ورزشکاران میتوانند مکمل پروتئینی خود را با دیگر خوراکی ها و میوه ها ترکیب کنند و میان وعده های رژیمی و مقوی را برای خود آماده کنند.

اگر قصد کاهش وزن و چربی سوزی را دارید و از طرفی مایل نیستید توده عضلانی بدنتان در طی این مدت کاهش یابد، باید میزان کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید تا بدنتان برای تامین انرژی مورد نیاز خود به سراغ سوزاندن توده های چربی برود. برای انجام این کار لازم است برخی غذا های پرچرب و دارای کربوهیدرات بالا را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این امر قطعا برای بدنسازان بسیار طاقت فرسا خواهد بود زیرا علاوه بر کاهش انرژی بدن باید با احساس گرسنگی خود نیز مبارزه کنند. به همین منظور نحوه و طریقه مصرف مکمل وی باید به گونه ای تنظیم می شود که شخص احساس سیری بیشتر در طول روز داشته باشد تا غذای کمتری مصرف کند.

بهترین میزان مصرف پروتئين وی برای کاهش وزن

میزان مصرف پروتئین وی در بدنسازی به عوامل متعددی نظیر فشار تمرینات و همچنین وزن بدن بستگی دارد.

در حالت کلی بهترین مقدار مصرف پروتئين وی برای چربی سوزی ۲۵ الی ۵۰ گرم در روز است. معمولا ورزشکاران هر روز دو وعده ۲۵ گرمی را بین صبحانه و نهار و نیز بین نهار و شام استفاده می کنند.

نحوه مصرف پروتئين وی برای افزایش وزن

نحوه و طریقه مصرف مکمل وی برای حجم نسبت به روش کاهش وزن کاملا متفاوت است. تفاوت عمده بین این دو روش در زمان مصرف مکمل می باشد. توجه داشته باشید که زمان بندی صحیح مصرف پروتئین وی در دستیابی شما به اهداف ورزشی تان تاثیر زیادی دارد. اگر قصد افزایش حجم عضلانی دارید باید این مکمل را زمانی مصرف کنید که بیشتر بازدهی و تاثیر را در رشد عضلات داشته باشد.

در ادامه بهترین زمان ومیزان مصرف پروتئین وی برای حجم را توضیح می دهیم.

بهترین زمان مصرف پروتئين وی برای افزایش وزن

بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای عضله سازی و افزایش حجم بعد از تمرین می باشد. زیرا در حین تمرین بدن ذخایر گلیکوژن خود را مصرف می کند و به همین دلیل بعد از تمرین عضلات برای ریکاوری به شدت به پروتئین نیاز دارند. مکمل پروتئین وی به دلیل سرعت جذب بسیار بالا می تواند سریعا جذب بدن شود و محرک رشد عضلات شود.

لذا اگر قصد افزایش حجم و رشد توده عضلانی دارید، توصیه می شود حتما یک وعده شیک پروتئین وی بعد از تمرین مصرف کنید.

بهترین میزان مصرف پروتئين وی برای افزایش وزن

میزان مصرف مکمل پروتئین وی بسته به جنسیت، سن، شدت تمرینات و وزن بدن متفاوت است.

در حالت کلی طریقه مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن، ۲۵ الی ۵۰ گرم در روز می باشد. شما میتوانید یک وعده ۲۵ گرمی در صبح و یک وعده دیگر بعد از تمرین مصرف کنید.

سوالات متداول در مورد طریقه مصرف پروتئین وی

مصرف پروتئین وی بدون ورزش ممکن است؟

این مکمل کالری بالایی دارد و برای افرادی مناسب است که به طور روزانه ورزش هایی مانند بدنسازی، کشتی و شنا را انجام می دهند. در صورت مصرف مکمل وی بدون ورزش نتیجه خاصی مشاهده نخواهید کرد و چه بسا با عوارض پروتئين وی هم مواجه شوید.

نحوه مصرف پروتئين وی با شیر چگونه است؟

طریقه مصرف مکمل وی با شیر چندان پیچیده نیست. کافی است مکمل پروتئین وی را با شیر ترکیب کرده و میل کنید. البته توجه داشته باشید که اگر قصد کاهش وزن دارید شیر انتخاب ایده آلی نیست زیرا کالری بالایی دارد. همچنین ترکیب پروتئین وی با شیر برای بعد از تمرین نیز چندان ایده آل نیست زیرا زمان هضم را افزایش می دهد و مانع از جذب سریع مکمل می شود.

مصرف پروتئين وی با شکم خالی ضرر دارد؟

مصرف این مکمل با شکم خالی مشکلی ندارد و میتوانید بدون نگرانی پروتئين وی را به این شیوه مصرف کنید. یکی از بهترین طریقه های مصرف پروتئین وی پس از بیدار شدن از خواب است. زیرا در این زمان بدن نیاز بالایی به درشت مغذی ها مانند پروتئین دارد.

مصرف پروتئین وی در بارداری و شیردهی ممکن است؟

بهتر است در زمان بارداری و شیردهی از این مکمل به طور خودسرانه استفاده نکنید و حتما با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

طریقه مصرف پروتئین وی در رمضان چگونه است؟

بهتر است زمان تمرین خود را طوری تنظیم کنید که پس از تمرین بتوانید افطار کنید. با شروع افطار می توانید ابتدا مکمل پروتئین وی را مصرف کنید تا بدن به سرعت بتواند آن را جذب کند.

مقدار مصرف پروتئین وی در روز چقدر است؟

مقدار مصرف پروتئین وی، که توسط پزشکان توصیه می شود، ۲۵ تا ۵۰ گرم در روز است. این مقدار لازم است در طول روز مصرف شود.

جمع بندی در خصوص نحوه مصرف پروتئين وی

در این مقاله نحوه و طریقه مصرف مکمل وی هم برای کاهش وزن و هم برای افزایش حجم را توضیح دادیم. تا الان باید با طریقه مصرف پروتئين وی به طور کامل آشنا شده باشید. اگر در خصوص هر یک از مطالب مطرح شده در این مقاله سوالی دارید لطفا در بخش نظرات بپرسید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

همچنین پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با بهترین پروتئين وی مقاله بتادارو را در این خصوص مطالعه کنید. اگر هم قصد خرید مکمل بدنسازی را دارید کافی است به لینک زیر مراجعه کنید:

مکمل بدنسازی

منابع

https://www.medicalnewstoday.com/articles/263371

https://www.healthline.com/nutrition/whey-protein-101

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۱۹ نظرها

 1. خیلی ممنون که طریقه مصرف پروتئين وی رو همون اول خلاصه وار توضیح دادید. لازم نبود کل مقاله رو برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیازم بگردم!

 2. اگر درست متوجه شدم تفاوت طریقه مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن و افزایش وزن فقط در زمان مصرف هست. درسته؟

   1. سلام و خدا قوت و تشکر از حضور مفیدتان
    من حدودا ۲۲ روز است که رژیم غذایی کاهش وزن دارم‌ و خوشبختانه در این مدت توانستم به وزن ایده آل برسم. الان هم مدتی است که باشگاه میروم. می خواستم بدانم برای من با سن ۴۴ سال و وزن تقریبا مناسب که علاقه ای به داشتن بدن حجیم ندارم و ترجیح می‌دهم بدنم عضلانی و لاغر باشد چه مقدار پروتئین و در چه زمانی مصرف کنم؟

 3. بخش خلاصه که اول مقاله آوردید خیلی مفید بود. تو سایت های دیگه باید کلی متن میخوندم تا جوابم رو بدست بیارم!

 4. با سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر من می‌خوام وزنم بالا بره ولی چون فعالیت بدنی روزانه ام زیاده و زمان ورزش کردن ندارم خیلی سخت وزن اضافه میکنم و خیلی سریع هم وزن کم میکنم. با مصرف چه نوع مکملی میتونم وزنم رو بالا ببرم بدون اینکه دچار چربی شکم و پهلو بشم؟

 5. بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای ورزشکاران بدنسازی پس از تمرین و در طول روز در وعده‌های غذایی مختلف است. پس از تمرین، پروتئین وی عضلات را تغذیه می‌کند و در طول روز تقسیم مصرف پروتئین به وعده‌های مختلف به حفظ سطح پروتئین در بدن کمک می‌کند. تاکید بر تنوع منابع پروتئینی و ترکیب آن با مواد غذایی دیگر نیز مهم است. مشورت با متخصص تغذیه یا مربی ورزشی برای تعیین مقدار مناسب پروتئین برای نیازهای شما توصیه می‌شود.

 6. من ۳۰ ساله هستم و ۱۰ کیلوگرم اضافه وزن دارم. می‌خواهم با مصرف پروتئین وی وزنم را کم کنم. لطفاً بفرمایید که آیا مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن موثر است؟ اگر موثر است، چه مقدار و چه زمانی از آن باید استفاده کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، پروتئین وی یک مکمل غذایی است که از شیر گرفته می‌شود. این مکمل حاوی مقادیر بالایی پروتئین است و می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.
   پیشنهاد می شود که پروتئين وی برای کاهش وزن دو بار مصرف در میان وعده ها در هر روز است. ورزشکاران میتوانند مکمل پروتئینی خود را با دیگر خوراکی ها و میوه ها ترکیب و مصرف کنند.

 7. من می‌خوام از پروتئین وی برای کاهش وزن استفاده کنم. می‌خواستم بدونم که بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن چه زمانیه؟ و اینکه روزانه چند بار و به چه مقداری باید پروتئین وی مصرف کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، پروتئین وی یک مکمل غذایی عالی برای کاهش وزن است. این مکمل به دلیل داشتن پروتئین باکیفیت و هضم سریع، می‌تواند به افزایش متابولیسم، کاهش اشتها و حفظ توده عضلانی کمک کند.

   بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن، بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از تمرینات ورزشی، بعد از تمرینات ورزشی و قبل از خواب است. این زمان‌ها به این دلیل بهترین هستند که در این زمان‌ها بدن شما در حال ریکاوری و رشد است و پروتئین وی می‌تواند به این فرآیندها کمک کند.

   میزان مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن به عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت، وزن و سطح فعالیت بدنی شما بستگی دارد. به طور کلی، توصیه می‌شود که روزانه ۱.۵ تا ۲.۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مصرف کنید. این مقدار پروتئین را می‌توانید از طریق رژیم غذایی و مکمل‌ها تامین کنید.

   اگر می‌خواهید از پروتئین وی برای کاهش وزن استفاده کنید، بهتر است قبل از شروع مصرف با یک متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید تا بهترین برنامه مصرف برای شما تجویز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا