زیبایی و بهداشت فردی

تعداد دفعات نرمال سکس چقدر است؟

متن پیش رو از داروخانه اینترنتی بتادارو، به بررسی اهمیت منظم بودن در روابط جنسی و تأثیر آن بر کیفیت روابط عاطفی می‌پردازد. این موضوع به چالش‌ها و نگرانی‌ها منجر می‌شود. راه حل این مسئله در تعریف دقیق منظم بودن جنسیت و در نظر گرفتن نیازهای مختلف زوجین در روابط عاطفی و رابطه جنسی به صورت متغیر قرار داده می‌شود. این بررسی نشان می‌دهد که درک مناسب از منظم بودن جنسی می‌تواند به بهبود کیفیت روابط عاطفی، کاهش احتمال طلاق و جدایی کمک کند.

تعداد دفعات نرمال سکس چقدر است؟

تعداد دفعات نرمال رابطه جنسی به اندازه‌ای است که شما و همسرتان رضایت داشته باشید! پس ابتدا به این مسئله دقت کنید که آیا شما و شریکتان از دفعات و کیفیت رابطه رضایت دارید یا خیر. با این وجود طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، به طور میانگین یک زوج ۵۴ بار در سال رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

طبق یک تحقیق علمی دیگر میانگین تعداد دفعات رابطه جنسی برای بازه‌های سنی مختلف به صورت زیر است:

 • در دهه ۲۰، افراد حدود ۸۰ بار در سال (هر ۵ روز یک بار) رابطه جنسی دارند.
 • در دهه ۴۰، افراد حدود ۵۳ بار (یک بار در هفته) رابطه جنسی دارند.
 • در سن بالای ۶۵، افراد حدود ۲۰ بار در سال (ماهانه یک یا دو بار) رابطه جنسی برقرار می‌کنند.

به علاوه دیدگاه دکتر Ian Kerner در رابطه با دفعات نرمال سکس به صورت زیر است:

با اینکه جواب ثابتی به این سوال وجود ندارد، اخیرا سعی کرده‌ام با ابهام کمتری صحبت کنم و زوج‌ها را به حداقل یک بار سکس در هفته توصیه کنم.

در کنار این توضیحات باید بدانید که اعداد ذکر شده شامل همه افراد نمی‌شود. ممکن است یک زوج ماهانه یک بار رابطه جنسی داشته باشند و زوج دیگری، هفته‌ای دو بار رابطه برقرار می‌کنند. در نگاه اول به نظر می‌رسد زوج اول نرمال نیستند و زوج دوم رابطه خوبی دارند؛ اما تصور کنید زوج اول در سن میانسالی (بالای ۴۵ سال) و زوج دوم، ۲۰ تا ۳۰ ساله باشند. در این صورت تعداد دفعات سکس هر دو زوج، نرمال خواهد بود!

اگر از تعداد دفعات رابطه جنسی خود راضی نیستید، با استفاده از روش‌هایی مثل مصرف قرص افزایش میل مردان و زنان می‌توانید به آنچه که می‌خواهید، دست پیدا کنید.

چه عواملی باعث کاهش تعداد رابطه جنسی می‌شود؟

دلایل کاهش تعداد رابطه جنسی

دقت داشته باشید که تعداد دفعات سکس شما زمانی کم‌تر از حد نرمال است که خودتان راضی نباشید. نه زمانی که بخاطر مقایسه خود با زوج‌های دیگر، تصور می‌کنید که کم‌تر از حد نرمال رابطه جنسی برقرار می‌کنید. مقایسه مداوم خودتان با دیگران ممکن است باعث شود که بیش از آنچه که نیاز دارید رابطه جنسی برقرار کنید و در نتیجه دچار عوارض سکس زیاد شوید.

تشخیص دلایل کاهش تعداد رابطه جنسی، باید به صورت ریشه‌ای و توسط سکس تراپیست بررسی شود. اما ۵ فاکتور کلیدی روی این مسئله تأثیر دارد که عبارتند از:

 • سطح استرس و اضطراب روزمره شما و شریک جنسی
 • شرایط روحی و روانی
 • زندگی خانوادگی و وضعیت عاطفی بین شما و شریک جنسی
 • تغییرات هورمونی (بخاطر مواردی مثل بارداری)
 • بیماری

چطور کیفیت رابطه جنسیمان را افزایش دهیم؟

مصرف قرص افزایش میل زنان و مردان، در افزایش دفعات و کیفیت رابطه نقش دارد. اما پیش از آن باید از نظر روانی برای بهبود وضعیت رابطه جنسی خود و شریکتان آماده باشید. در ادامه به ۶ راهکار کلیدی برای افزایش تعداد دفعات سکس و کیفیت آن اشاره می‌کنیم.

۱. سطح استرس روزمره خود را کاهش دهید

تحقیقات نشان می‌دهد سطح استرس به صورت مستقیم روی میل جنسی و میزان برانگیختگی جنسی تأثیر دارد. نوشتن افکار روزانه، مدیتیشن و ورزش، بهترین روش‌های مدیریت استرس هستند که روی افزایش کیفیت رابطه جنسی هم تأثیر خواهند داشت.

۲. خواسته‌های خود و شریک جنسیتان را بشناسید

سکس فقط هم‌خوابگی نیست و روشی عمیق برای رسیدن به لذت در یک رابطه عاطفی محسوب می‌شود. برای کشف کنجکاوی‌ها، علاقمندی‌ها و تمایلات خود و شریکتان تلاش کنید. هرچقدر بیشتر به این نیازها پاسخ دهید، کیفیت رابطه‌تان بیشتر خواهد شد و به دنبال آن، تعداد دفعات نرمال سکس هم افزایش پیدا می‌کند.

۳. تجربه‌های جدید داشته باشید

کسب تجربه های جدید برای بهبود تعداد دفعات نرمال رابطه جنسی

اگر مدت زیادی است که با همسرتان زندگی می‌کنید، عادی شدن سکس یک مسئله طبیعی است. شما می‌توانید با بازی‌های جدید، پوزیشن‌های تازه یا برقراری رابطه جنسی در موقعیت‌های مکانی مختلف، هیجانی که روزهای اول باهم تجربه می‌کردید را دوباره زنده کنید و کیفیت و کمیت دفعات رابطه‌تان را افزایش دهید.

۴. معاشقه را فراموش نکنید

سکس یک فرایند چند مرحله‌ای است که با معاشقه آغاز می‌شود. بسیاری از زوج‌ها این مرحله مهم را نادیده می‌گیرند و به همین دلیل بعد از مدتی، تمایلشان به رابطه جنسی را از دست می‌دهند. معاشقه به خصوص برای خانم‌ها اهمیت بیشتری دارد، بسیاری از آن‌ها در همین مرحله به ارگاسم می‌رسند و لذت جنسی را تجربه می‌کنند.

۵. با شریک جنسیتان صحبت کنید

وقتی طرفین رابطه از صحبت درباره رابطه جنسی، کیفیت و خواسته‌هایشان خجالت می‌کشند، سردی آغاز می‌شود و کم‌کم تمایلی که به یکدیگر دارند، از بین می‌رود. بدون اینکه یکدیگر را قضاوت کنید، به فانتزی‌های جنسی یکدیگر گوش دهید و در صورت امکان، آن‌ها را اجرا کنید. دقت داشته باشید که شنیدن محدودیت‌ها هم به اندازه فانتزی‌ها اهمیت دارد؛ هیچوقت در رابطه کاری که شریکتان از آن لذت نمی‌برد یا دوست ندارد را انجام ندهید.

۶. بررسی کنید تعداد دفعات نرمال سکس برای شما چقدر است

تعداد دفعات نرمال سکس برای هر شخص

میزان میل جنسی در افراد مختلف باهم متفاوت است. شما باید در کمیت رابطه جنسی با شریکتان به توافق برسید و برای این کار برنامه‌ریزی داشته باشید. برنامه‌ریزی برای زوج‌هایی که یکی از آن‌ها گرم‌مزاج و دیگری سرد مزاج است، سخت‌تر می‌شود. در این صورت ممکن است به دریافت مشاوره از سکس‌تراپ نیاز داشته باشید.

چه زمانی به سکس تراپیست (مشاور رابطه جنسی) مراجعه کنیم؟

اگر از عملکرد جنسی یا تعداد دفعات سکس در رابطه‌تان رضایت ندارید یا در حین رابطه لذت نمی‌برید و این مسئله روی کیفیت رابطه عاطفی و زناشویی بین شما تأثیر گذاشته، بهتر است از یک سکس‌تراپ یا مشاور متخصص در زمینه رابطه جنسی کمک بگیرید. گاهی اوقات مشکلات رابطه جنسی حتی روی صمیمیت و رابطه عاطفی هم تأثیر می‌گذارد. با درمان درست و به موقع، می‌توان این مشکلات را از پیش رو برداشت و صمیمت را به رابطه برگرداند.

جمع‌بندی

در این مقاله توضیح دادیم که تعداد دفعات نرمال رابطه جنسی به چه عواملی بستگی دارد و میزان رابطه نرمال برای هر زوج چقدر است. همچنین ۶ راهکار کلیدی برای افزایش تعداد دفعات سکس و کیفیت رابطه توضیح دادیم؛ اجرای این راهکارها ساده است و برای اکثر زوج‌ها کاربرد دارد.

منبع: https://www.insider.com/guides/health/sex-relationships/how-often-do-couples-have-sex

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۱۲ نظرها

  1. تعداد دفعات نرمال سکس برای هر از طرفین متغیر است و بستگی به نیازها و ترجیحات آن‌ها دارد. مهمترین امر، ارتباط احترامی، توجه به نیازها، و رضایت هر دو نفر است. هر جفت باید با هم توافقی برای رابطه جنسی داشته باشد که به نیازها و ترجیحات هر دو طرف پاسخ دهد.

  1. داشتن رابطه جنسی هر روز اشکالی ندارد. اینکه بخواهید هر روز، چند بار در روز، یا اصلاً رابطه جنسی نداشته باشید، کاملا طبیعی است. هیچ مقدار مشخصی از رابطه جنسی «درست» وجود ندارد که «طبیعی» باشد زیرا تمایلات جنسی هر کس متفاوت است. این چیزی است که برای شما و شریک زندگی شما خوب است.

  1. سلام دوست عزیز،

   تعداد دفعات نرمال رابطه جنسی برای زوجین به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

   سن زوجین: معمولاً زوجین جوان تمایل بیشتری به رابطه جنسی دارند و تعداد دفعات رابطه جنسی در آنها بیشتر است.
   طول مدت ازدواج: معمولاً در ابتدای ازدواج تعداد دفعات رابطه جنسی بیشتر است و با گذشت زمان این تعداد کاهش می‌یابد.
   وجود یا عدم وجود فرزند: زوجین دارای فرزند معمولاً زمان و انرژی کمتری برای رابطه جنسی دارند.
   عوامل شغلی و اجتماعی: ساعات کاری طولانی، استرس‌های شغلی و اجتماعی می‌توانند بر تعداد دفعات رابطه جنسی تأثیر بگذارند.
   سلامت جسمی و روانی: مشکلات جسمی و روانی می‌توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند.
   به طور کلی، می‌توان گفت که تعداد دفعات نرمال رابطه جنسی برای زوجین بین ۲ بار در هفته تا ۱ بار در ماه است. البته این تعداد فقط یک میانگین است و ممکن است برای برخی زوجین کمتر یا بیشتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا