رژیم و تغذیه سالم

عوارض سکس زیاد: آیا نزدیکی زیاد ضرر دارد؟

موضوع عوارض سکس زیاد یک مشکل پیچیده است. سکس زیاد می‌تواند باعث مشکلاتی مثل کم شدن لذت از روابط جنسی، افزایش نگرانی و اضطراب، و خستگی شود. این مشکلات می‌توانند زندگی افراد را تحت تأثیر قرار دهند. برای حل این مشکلات، باید اطلاعات صحیح در مورد رفتارهای جنسی سالم بگیریم، دیگران را آگاه کنیم و از مشاوره استفاده کنیم.

در این مقاله به شما خواهیم گفت که بدنتان چه زمانی، چطور و چرا ممکن است به شما هشدار دهد که لازم است کمی از رابطه جنسی دوری کنید. این مقاله توسط بخش تحریریه بتادارو، داروخانه آنلاین تبریز، آماده شده است.

یک فرد عادی چقدر رابطه جنسی دارد؟

پیش از اینکه به عوارض رابطه جنسی زیاد بپردازیم، لازم است بدانیم که منظور از رابطه زیاد چیست. با وجود اینکه تعداد دفعات سکس بین انسان ها متفاوت است تحقیقات مختلف تعداد دفعاتی که یک فرد معمولی روابط جنسی را تجربه می‌کند تخمین زده‌اند. بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد هر فرد بالغ به طور متوسط ۵۴ بار در سال رابطه جنسی را تجربه می‌کند. این تعداد بسته به چند عامل مختلف ممکن است دچار تغییر بشود. برای مثال طبق گفته محققین تعداد دفعات نرمال سکس با افزایش سن به صورت زیر تغییر می کند:

 • افراد ۲۰ تا ۳۰ ساله حدود ۸۰ بار در سال رابطه جنسی دارند.
 • در حدود ۵۰ سالگی، کاهش تناوب جنسی رایج است.
 • افراد ۶۰ تا ۷۰ ساله حدود ۲۰ بار در سال رابطه جنسی دارند.

طبق بررسی محققان تعداد رابطه جنسی بین دو شخص که مدت زیادی است ازدواج کرده‌اند به مرور کاهش می‌یابد. با این حال تعداد دفعات سکس بین افرادی که ازدواج نکرده اند تقریبا ثابت باقی می ماند.

آیا می‌توان به تعداد زیاد سکس داشت؟

برای اینکه خیالتان راحت شود این نکته را مد نظر داشته باشید:

طبق نظر ربه‌کا سی برایتمن استادیار بالینی مامایی، تعریف ثابتی برای سکس زیاد وجود ندارد. اگر با داشتن رابطه جنسی حس خوبی دارید و عوارضی را احساس نمی کنید داشتن هر تعداد رابطه جنسی قابل قبول است.

به عبارت دیگر تعداد دفعات سکس در سال برای هر شخصی متفاوت است. شما می توانید هر تعداد رابطه جنسی را در سال داشته باشید بدون اینکه عوارضی را تجربه کنید.

با این حال اگر احساس ناراحتی یا التهاب می کنید لازم است به بدن خود گوش فرا دهید. فاصله گرفتن از رابطه جنسی ممکن است به بهبود این عوارض سکس زیاد کمک کند. اگر این عوارض شدید یا مزمن هستند بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مشکلات واژن، از عوارض رابطه زیاد برای زنان

یکی دیگر از کسانی که نظر خود را در مورد عوارض رابطه جنسی زیاد داده است شری ای راس است. شری ای راس پزشک متخصص زنان و زایمان مستقر در سانتا مونیکا کالیفرنیا است. به گفته ایشان یکی از مهم‌ترین عوارض رابطه زیاد در زنان آسیب رسیدن به دستگاه تناسی زنانه است. دکتر راس همچنین اشاره کرد که با تحریک جنسی زیاد، واژن و لابیا دچار خونریزی می‌شوند.

به خصوص در صورت خشک بودن واژن عوارض و التهاب آن بیشتر خواهد بود. یکی از راه‌های جلوگیری از عوارض جانبی واژن پیش‌نوازی قبل از برقراری رابطه جنسی است. طبق نظر دکتر راس اگر هنگام برقراری تماس جنسی دچار درد و التهاب شدید سریعاً این کار را متوقف نمایید. اگر تورم و التهاب اندام جنسی بیش از حد باشد می‌توان از یخ برای رفع التهاب استفاده نمود. یک توصیه‌ی دیگر به افرادی که هنگام برقراری تماس جنسی دچار مشکل می‌شوند استفاده از یک ژل روان کننده (ژل لوبریکانت) است.

برای تقویت بدن، برای انجام و ادامه رابطه جنسی و یا کمک به بازسازی سریع بدن (Recovery) در بانوان، پیشنهاد می‌شود با مشورت پزشک از انواع بهترین قرص مولتی ویتامین برای زنان استفاده کنید.

مشکلات آلت تناسلی، از عوارض رابطه زیاد برای مردان

یکی از عوارض سکس زیاد برای مردان این است که آلت تناسلی مردانه دچار التهاب و تورم می شود. دکتر راس در ادامه توضیح می‌دهد که آلت تناسلی ممکن است درد، تورم و چروک شدن را تجربه نماید. یکی از مشکلات دیگر برای مردان احساس درد هنگام ادرار کردن است.

عوارض سکس زیاد برای آلت تناسلی
سکس زیاد ممکن است عوارضی را برای آلت تناسلی به همراه داشته باشد.

به عنوان یک یادآوری سایز بالای آلت تناسلی همیشه بهتر نیست؛ به خصوص اگر روابط جنسی زیادی دارید. با اینکه یک آلت تناسلی حجیم می تواند حس بهتری به شریک جنسی شما بدهد، این امر می تواند باعث درد، ناراحتی و حتی پارگی در واژن یا مقعد بشود.

اگر احساس می‌کنید برای رابطه جنسی نیاز به تقویت بدن خود دارید، می‌توانید با مشورت پزشک خود از انواع قرص تقویتی مردان استفاده نمایید.

ادامه به سایر عوارضی که در صورت داشتن روابط جنسی زیاد پیش می‌آید می‌پردازیم.

سایر عوارض سکس زیاد برای مرد و زن

دکتر راس همچنین توضیح می‌دهد که از جمله عوارض سکس زیاد ابتلا به عفونت مثانه و واژن است. اگر باکتری‌ها به داخل مقعد و مثانه وارد شوند باعث افزایش PH می‌شوند. اختلال در PH تعادل واژن را به هم می‌ریزد. یکی از راه‌های پیشگیری از عفونت‌های مثانه و واژن خالی کردن مثانه است. در صورت خالی شدن مثانه قبل از برقراری رابطه جنسی خطر بروز التهاب در  شریک جنسی خود را کاهش می‌دهید. علائم عفونت واژن به شرح زیر است:

 • ترشح غیر طبیعی
 • خارش
 • درد
 • بوی بد

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، مردانی که تعداد شریک های جنسی خود را ۱۰ یا بیشتر گزارش کردند، تقریباً ۷۰ درصد بیشتر از کسانی که صفر یا یک شریک جنسی داشتند، در معرض ابتلا به سرطان بودند.

همچنین، زنانی که ۱۰ شریک جنسی یا بیشتر را گزارش کردند، در مقایسه با زنانی که صفر یا یک شریک جنسی داشتند، تقریباً ۹۱ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان بودند.

این مطالعات نشان می دهند که احتمالا یکی از عوارض رابطه جنسی زیاد با افراد متعدد خطر بیشتر ابتلا به سرطان است.

از طرفی اگر احساس می‌کنید در میزان تحریک شدگی خود دچار مشکل هستید و نیاز به بدن شما نیاز به کمک دارد، می‌توانید با مشورت پزشک از انواع قرص افزایش میل زنان کمک بگیرید.

در ادامه توضیحاتی کلی در مورد اینکه چگونه روابط جنسی بهتری داشته باشیم را به شما توضیح خواهیم داد.

تضمین یک رابطه جنسی خوب

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا نزدیکی زیاد ضرر دارد یا خیر.

طبق نظر دکتر راس تا زمانی که روانکاری مناسب و توقف‌های کوتاه بین روابط جنسی وجود داشته باشد خطری وجود نخواهد داشت. ارتباط کلامی در یک رابطه نقش مهمی دارد، به ویژه در هنگام نزدیکی. این موضوع به افزایش میل جنسی در مردان بسیار کمک می‌کند. همچنین برای افزایش میل جنسی در مردان، می‌توانید از بعضی از انواع قرص افزایش میل مردان کمک بگیرید. ضمناً صمیمی بودن و صادق بودن با شریک جنسی تان یک رابطه خوب را تضمین می کند.

تضمین رابطه جنسی خوب
صمیمی بودن و صادق بودن با شریک جنسی تان یک رابطه خوب را تضمین می کند.

همیشه به واکنش‌های بدن خود توجه نمایید و در صورت اینکه از رابطه جنسی احساس خوبی نداشتید یک وقفه‌ی کوتاه ایجاد کنید. به طور کلی هر گونه ناراحتی را با شریک جنسی خود در میان بگذارید. در واقع گفتگوی آزاد با شریک جنسی فواید زیادی برای سلامتی شما دارد.

اگر احساس کردید که روابط جنسی زیاد باعث بروز ناراحتی آلت تناسلی شما شده بهتر است چند روزی به خود استراحت بدهید. بعد از چند مدت شما آماده خواهید بود که دوباره روابط جنسی خود را از سر بگیرید.


همچنین بخوانید: روش استفاده از اسپری تاخیری


سوالات مرتبط

چقدر رابطه جنسی در روز زیاد است؟

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد داشتن رابطه جنسی روزانه برای سلامت جسمی یا روانی شما مضر است. همچنین هیچ مدرکی برای فرکانس “بهینه” یا “کامل” برای زندگی جنسی سالم وجود ندارد. با این گفته، داشتن رابطه جنسی اغلب – به عنوان مثال، چندین بار در روز – ممکن است منجر به مشکلات فیزیکی خاصی شود.

اگر هر شب رابطه داشته باشیم چه میشود؟

رابطه جنسی یک فعالیت کاملا سالم و عادی است و در صورت تمایل می توانید هر روز آن را انجام دهید. در نظر داشته باشید، اگر میل سیری ناپذیری برای رابطه جنسی دارید که بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

یکی از فواید رابطه جنسی روزانه مشابه فواید ورزش منظم است و باعث ترشح هورمون های شادی و پاداش مانند دوپامین، سروتونین، اندورفین و اکسی توسین می شود. این هورمون های احساس خوب به جلوگیری از افسردگی کمک می کنند و ممکن است خطر ابتلا به آن را کاهش دهند.

آیا انزال زیاد از طریق خودارضایی ضرر دارد؟

طبق این مقاله از سایت معتبر Healthline، مهمترین عوارض خودارضایی زیاد اعتیاد به این عمل و نیز احساس گناه است که ممکن است در برخی از افراد اتفاق بیفتد.

موارد زیر، بر خلاف تصور بسیاری از افراد جزو انزال زیاد از طریق خودارضایی نیست:

 • ناباروری
 • کاهش قدرت بینایی
 • به هم ریختن بالانس هورمون ها
 • تغییر شکل آلت تناسلی
 • آکنه و جوش
 • کاهش میل جنسی
 • کاهش تعداد اسپرم

وقتی شما به عنوان یک زن بیش از حد رابطه جنسی دارید چه اتفاقی می افتد؟

رابطه جنسی بیش از حد می تواند باعث تحریک، پوسته پوسته شدن یا بثورات پوستی در پوست خارجی اطراف واژن شود و لابیای شما ممکن است متورم شود. یکی دیگر از عوارض ناخوشایند و احتمالی رابطه جنسی زیاد، افزایش خطر عفونت مثانه و واژن است.

آیا اختلال نعوظ جزو عوارض رابطه جنسی زیاد است؟

خیر. بسیاری از افراد تصور می کنند رابطه زیاد می تواند باعث مشکل در نعوظ شود و برای درمان اختلال نعوظ کاهش رابطه جنسی را پیشنهاد می کنند. اما این باور صحیح نیست.

عوارض رابطه طولانی مدت چیست؟

از عوارض رابطه جنسی طولانی مدت (مثلا یک ساعت) می توان به کم آبی بدن، کمردرد، کبودی و درد، کشیدگی عضلات، افزایش خستگی بدن و حمله قلبی برای کسانی که مشکلات قلبی دارند.

آیا نداشتن سکس هم عوارض دارد؟

بله. عوارض نداشتن سکس شامل اختلال نعوظ، درد بیضه، خشکی واژن، کاهش حافظه و بسیاری موراد دیگر است. به این عوارض در یک مقاله دیگر به طور کامل پرداخته‌ایم.

یک بررسی سریع

در انتها یک بررسی سریع در مورد اینکه آیا نزدیکی زیاد ضرر دارد یا خیر به شما ارائه می کنیم. تا زمانی که هیچ عوارضی مثل درد، ناراحتی و التهاب تجربه نمی‌کنید می توانید هر چقدر که می خواهید رابطه جنسی داشته باشید. اگر هر گونه عوارض سکس زیاد را تجربه می‌کنید به بدن خود استراحت بدهید. اگر احساس درد و ناراحتی شدید یا مزمن دارید به پزشک مراجعه نمایید.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۱۲ نظرها

  1. با سلام
   اگر با عوارض گفته شده مواجه نشده اید مشکلی ندارد. با این حال پیشنهاد می شود فاصله بیشتری را بین روابط جنسی لحاظ کنید.

 1. به عنوان یک همسر، باید بگم که توجه به سلامت و رضایت همسر در زندگی جنسی بسیار مهم است. سکس زیاد می‌تواند منجر به خستگی جسمانی و روحی شود و حتی در برخی موارد ممکن است باعث مشکلات جنسی شود. به همسر خود زمان و فضا دهید و همیشه با احترام و توجه به نیازهای او به عمل کنید. ارتباط باز در این زمینه می‌تواند به بهبود رابطه جنسی و عاطفی شما کمک کند.

 2. سلام و عرض ادب خدمت همگی دوستان
  سوالی داشتم از آقای دکتر عزیز که اینست که همسر بنده اکثرا میل جنسی پاینی دارن و اکثرا بنده پیشقدم هستم ولی بطور دوره ای و چند هفته یکبار میل شدیدی پیدا می‌کنند
  آیا این امر طبیعی هست یا دلیل یا عامل خارجی دارد؟
  ممنون از راهنماییتون ⚘

  1. سلام دوست عزیز، بله، رابطه جنسی زیاد می تواند باعث کمردرد شود. در واقع، کمردرد یکی از شایع ترین عوارض رابطه جنسی زیاد است. این به این دلیل است که رابطه جنسی می تواند باعث کشیدگی و فشار بر عضلات و رباط های کمر شود. همچنین، رابطه جنسی می تواند باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون شود که می تواند باعث افزایش درد در ناحیه کمر شود.

  1. سلام دوست عزیز، بله. سکس زیاد می‌تواند عوارض جسمی و روانی داشته باشد.
   عوارض جسمی سکس زیاد:
   خستگی، درد عضلانی، التهاب، عفونت‌های دستگاه تناسلی، اختلال در خواب، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی
   عوارض روحی سکس زیاد:
   اضطراب، افسردگی، کاهش میل جنسی، احساس گناه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا