تناسب اندام

مکمل‌های پروتئین برای کودکان: آنچه علم می‌گوید

به گزارش بتادارو، داروخانه آنلاین تبریز، پروتئین برای رشد و نمو مناسب ضروری است اما قبل از آنکه یک شیک را جایگزین برش‌‌های هویج و کراکرها کنید، بهتر است بدانید که کودک شما برای رشد و نمو مناسب به چه مقدار پروتئین نیاز دارد و بهترین مواد غذایی پروتئینی کدام‌ موارد هستند.

کودکان در تمامی سنین برای رشد و نمو مناسب به تغذیه سالم نیاز دارند. پروتئین به‌علت نقش‌های گسترده‌ای که در بدن ایفا می‌کند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پروتئین یک جزء ضروری از هورمون‌ها و آنزیم‌های مختلف است و همچنین نقش مهمی در ریکاوری و ترمیم عضلات اسکلتی پس از ورزش ایفا می‌کند.

به‌دلیل محبوبیت پودر پروتئین برای ورزشکاران به‌خصوص در میان نوجوانان و جوانان ممکن است وسوسه شوید که برای اطمینان از رفع تمام نیازهای تغذیه‌ای کودکان‌تان به‌سراغ شیک پروتئین بروید. اما آیا پودر پروتئین باید در لیست سایر میان‌وعده‌های سالم پس از مدرسه گنجانده شود؟ بیایید نگاه دقیق‌تری بیندازیم.

چرا کودکان به پروتئین نیاز دارند؟

مکمل‌های پروتئین برای کودکان
مکمل‌های پروتئین برای کودکان

پروتئین در طول دوران کودکی به یک ماده بسیار مهم برای حفظ عملکرد طبیعی بدن و فراهم کردن واحدهای ساختمانی برای کمک به رشد تبدیل می‌شود. از آنجا که فرایند رشد در دوران کودکی با  سرعت بالایی اتفاق می‌افتد، مقدار پروتئینی که یک کودک مصرف می‌کند بسیار مهم است. در واقع مشخص شده که مصرف مقادیر کم پروتئین در کودکان به کاهش رشد قدی آنها نسبت به هم‌سن و سالان‌شان منجر می‌شود.

از سویی دیگر ثابت شده که مصرف مداوم پروتئین در مقادیر بسیار بالا در دوران کودکی با افزایش خطر ابتلا به اضافه وزن یا چاقی در مراحل بعدی کودکی و اوایل بزرگسالی مرتبط است. به‌نظر می‌رسد تحقیقات قبلی نشان‌دهنده این مسئله هستند که این ریسک با مصرف بالاتر پروتئین‌های حیوانی در مقایسه با پروتئین‌های گیاهی، افزایش بیشتری می‌یابد.

با این حال مهم است به یاد داشته باشید که این مسئله فقط زمانی اتفاق می‌افتد که مصرف پروتئین بسیار بالا باشد – معمولا بیش از ۲۰ درصد از کل کالری روزانه. برطبق مقالات پژوهشی به‌نظر می‌رسد که ۱۲ تا ۱۵ درصد از کالری مصرفی روزانه کودکان باید از پروتئین‌ باشد.

در یک مقاله دیگر مواد غذایی پروتئین دار برای عضله سازی را توضیح داده ایم که می تواند برای کودکان نیز کاربردی باشد.

بهترین پروتئین‌ برای کودکان چیست؟

مکمل‌های پروتئین برای کودکان
مکمل‌های پروتئین برای کودکان

هنگامی که سعی دارید تصمیم بگیرید کدام مواد غذایی غنی از پروتئین‌ برای کودکان‌تان بهتر هستند، به یاد داشته باشید تا زمانی که کودک‌تان هیچ‌گونه محدودیت رژیمی ندارد، منابع حیوانی مانند گوشت‌ها و لبنیات برای رشد و نمو و همچنین ریکاوری پس از ورزش بهتر از همتایان گیاهی‌شان هستند.

یکی از دلایل این مسئله وجود اسید آمینه لوسین در منابع حیوانی است. لوسین یک تنظیم‌کننده اصلی سنتز پروتئین‌ می‌باشد. در حالی که اکثر پروتئین‌های حیوانی حاوی لوسین بیش‌ازحد (اضافی) برای افزایش سنتز پروتئین‌ هستند اما بسیاری از منابع گیاهی پروتئین‌ این‌گونه نیستند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده‌اند حتی هنگامی که محتوای لوسین هردوی آنها یکسان باشد، پروتئین‌های حیوانی مانند شیر یا گوشت گاو، پاسخ سنتز پروتیین بالاتری در مقایسه با پروتئین‌ گیاهی فراهم می‌کنند.

بنابراین بهتر است برای تامین مقدار پروتیین مورد نیاز روزانه از منابع حیوانی مانند شیر، پنیر کاتیج، ماست، گوشت‌های بدون چربی و تخم مرغ استفاده کنید. از میان‌وعده‌های سالم مانند آجیل‌ها و کره بادام زمینی برای پر کردن سایر شکاف‌های تغذیه‌ای استفاده نمایید اما آنها را به‌عنوان منبع اصلی پروتئین‌ درنظر نگیرید. اگرچه یک اسموتی ماست یا شیر می‌تواند یک میان‌وعده پروتئینی سالم باشد اما یک رژیم غذایی متعادل و غنی از غذاهای کامل باید مواد مغذی کافی را برای اکثر کودکان فراهم کند.

کودکان به چه مقدار پروتئین‌ نیاز دارند؟

مکمل‌های پروتئین برای کودکان
مکمل‌های پروتئین برای کودکان

اما کودک شما هر روز به چه مقدار پروتئین‌ نیاز دارد؟ پاسخ این سوال به عوامل بسیاری بستگی دارد، به‌خصوص سن، سایز بدن و میزان فعالیت کودک. بچه‌های بزرگ‌تر نسبت به کودکان کوچک‌تر به پروتئین‌ بیشتری نیاز دارند و یک کودک فعال در مقایسه با یک کودک بی‌تحرک نیازمند پروتئین‌ بیشتری است.

با این حال دریافت کافی درشت‌مغذی‌ها باید همواره براساس کالری کل روزانه باشد. بنابراین مصرف (دریافت) پروتئین‌ روزانه، بهترین راه برای تعیین دقیق نیازهای پروتئین‌ است.

برطبق دستورالعمل‌های تغذیه‌ای به‌روز و منتشرشده توسط کمیته مشورتی علمی انگلستان در رابطه با تغذیه که به دولت انگلستان در مورد رژیم غذایی و سلامتی مشاوره می‌دهد، پسران و دختران ۴ تا ۶ سال باید به‌طور متوسط حدودا ۱۴۰۰ و ۱۵۰۰ کالری در روز دریافت کنند. با این حال بین سنین ۱۶ و ۱۸ سال این عدد به حدود ۳۰۰۰ کالری در روز برای مردان و ۲۴۵۰ کالری در روز برای زنان افزایش می‌یابد.

براساس همین دستورالعمل‌های تغذیه‌ای، کودکان ۴ تا ۶ سال باید در روز حدود ۲۰ گرم پروتئین‌ باکیفیت مصرف کنند، در حالی که نوجوانان باید بین ۴۲ و ۵۵ گرم پروتئین‌ در روز دریافت نمایند. این مقدار از طریق پروتئین‌ حیوانی کم‌چرب و باکیفیت و منابع لبنی متداول سرشار از پروتئین‌ مانند شیر، ماست یونانی و پنیر کاتیج به‌راحتی قابل دریافت است.

این مقدار برای ورزشکاران به دلیل افزایش نیاز به اسیدهای آمینه به‌منظور کمک به ریکاوری بدن پس از ورزش افزایش می‌یابد، با این وجود حتی ورزشکاران نوجوان نباید به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به بیش از حدود ۱٫۴ گرم پروتئین‌ در روز نیاز داشته باشند.

آیا پودر پروتئین‌ برای کودکان بی‌خطر است؟

مکمل‌های پروتئین برای کودکان
مکمل‌های پروتئین برای کودکان

یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین آنکه آیا باید چیزی را برای تغذیه به کودکان‌تان بدهید یا نه، آن است که آیا مصرف آن ماده غذایی یا ترکیب برای آنها بی‌خطر است یا خیر.

در مورد پودر پروتئین‌، پاسخ به این سوال صراحتا بله است. با این حال فقط به دلیل آنکه چیزی بی‌خطر است، به این معنا نیست که باید یک بخش ثابت از رژیم غذایی کودک‌تان باشد. اگر مصرف پروتئین‌ بیش‌ازحد بالا باشد، می‌تواند خطر ابتلا به چاقی را در سال‌های بعد افزایش دهد.

از آنجا که نیاز کودکان به پروتئین‌ در مقایسه با بزرگسالان نسبتا پایین است، پروتئین‌ اضافی موجود در پودرهای جایگزین وعده غذایی می‌تواند به‌راحتی از آستانه ایده‌آل مصرف نوجوانان بیشتر باشد. بنابراین اگرچه یک شیک پروتئین‌ برای کودکان بی‌خطر است و هنگامی که به‌عنوان جایگزین وعده غذایی به‌کار رود، یک منبع عالی از پروتئین‌ می‌باشد اما اضافه کردن یک اسموتی غنی از پروتئین‌ به‌طور منظم به رژیم غذایی روزانه کودک‌تان احتمالا ضروری نیست مگر آنکه او به‌قدر کافی از رژیم غذایی‌اش پروتئین‌ باکیفیت دریافت نکند.

یک نوجوان برای ساخت عضله به چه مقدار پروتئین‌ نیاز دارد؟

مکمل‌های پروتئین برای کودکان
مکمل‌های پروتئین برای کودکان

در طول سال‌های نوجوانی به‌علت افزایش مشارکت در ورزش‌های رقابتی و شیوه‌های مختلف فعالیت بدنی مانند تمرین مقاومتی معمولا میزان فعالیت فیزیکی افزایش می‌یابد.

در حالی که این افزایش فعالیت و رشد مربوط به سن بلوغ باعث می‌شود که نیاز به مصرف پروتئین‌ بیشتر شود اما این مقدار افزایش مصرف همچنان در همان محدوده توصیه‌شده ۱۲ تا ۱۵ درصد کالری کل روزانه است. این مقدار برای اکثر ورزشکاران نوجوان ۶۵ تا ۸۰ گرم در روز است.

اکثر پودرهای پروتئین‌ موجود در بازار در هر وعده ۲۰ تا ۲۵ گرم پروتئین‌ فراهم می‌کنند – در خوشبینانه‌ترین حالت حدود ۲۵ درصد میزان توصیه‌شده روزانه (RDA). بنابراین احتمالا بهتر است حتی ورزشکاران نوجوان نیز به‌جای متوسل شدن به پودر پروتئین‌ به‌سراغ منابع غذایی پروتئین‌ بروند.

آیا شما باید به فرزندتان شیک پروتئین‌ بدهید؟ انتخاب با شماست. مصرف مکمل‌های پروتئین‌ در تمامی سنین بی‌خطر است اما نیاز کودکان به پروتئین‌ به‌حدی پایین است که تمام کودکان باید بتوانند به‌راحتی با یک رژیم غذایی نرمال، سالم و متنوع نیازهای پروتئینی‌شان را برآورده سازند.

اگر تصمیم دارید برای کودک یا نوجوان‌تان پودر پروتئین‌ بخرید، به‌دنبال یک پروتئین‌ ایزوله، گیاهی یا وی باکیفیت با کمتر از ۲۰ گرم پروتئین‌ در هر وعده باشید تا فقط پس از تمرینات از آن استفاده کنید. بنابراین اگر کودک‌تان یک ورزشکار است، می‌توانید لواشک میوه‌ای را با پروتئین‌ بار جایگزین کنید و گاهی اوقات یک نوشیدنی پروتئین‌ به رژیم غذایی‌اش اضافه نمایید اما این کار کاملا ضروری نیست.

منبع: www.bodybuilding.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا