تناسب اندام

۹ خواص کراتین در بدنسازی

کراتین به عنوان یک عنصر اساسی در تأمین انرژی عضلات انسان مهمی است و برای بدنسازان تأثیرگذاری قابل توجه دارد و آن را جزو بهترین مکمل بدنسازی می‌دانند. این ترکیب نیمی از نیاز بدن به آن از رژیم غذایی تأمین می‌کند و نیم دیگر از طریق تولید در کبد و کلیه‌ها تأمین می‌شود. اهمیت این مسئله برای بدنسازان و تأثیر مثبت کراتین بر توان و عملکرد عضلانی آنها باعث می‌شود که به دنبال راه‌حل‌های افزایش کراتین در بدن خود باشند. این مقاله به چهار خاصیت کلیدی کراتین پرداخته و بدنسازان را با فواید این ترکیب در بدنسازی آشنا می‌کند، تا آنها بتوانند به بهترین نحو از این منبع بهره‌برند و به راه‌حل‌های بهتر برای افزایش عملکرد عضلانی دست پیدا کنند.

قیمت مکمل های بدنسازی

خواص و فواید کراتین در بدنسازی چیست؟

نتایج مطالعات علمی نشان می‌دهد که ۵ مورد از مهم‌ترین فواید کراتین به شرح زیر است:

 • کمک به افزایش انرژی
 • افزایش حجم عضلات
 • بهبود عملکرد در ورزش های قدرتی
 • کاهش خستگی
 • کمک به عضله سازی

در ادامه در مورد هر یک از موارد بالا بیشتر توضیح می‌دهیم.

۱. کمک به افزایش انرژی

کمک به سلول‌های ماهیچه‌ای برای تولید انرژی بیشتر از خواص کراتین است
کمک به سلول‌های ماهیچه‌ای برای تولید انرژی بیشتر از خواص کراتین است

مکمل‌ بدنسازی کراتین ذخایر فسفوکراتین ماهیچه‌ای را افزایش می‌دهد. فسفوکراتین به بدن در تولید یک مولکول پر انرژی به نام ATP (آدنوزین تری فسفات) کمک می‌کند. در طول ورزش ATP‌ها تجزیه شده و انرژی لازم برای بدن را تولید می‌کنند. افزایش توان و انرژی از جمله فواید کراتین به شمار می‌رود که به شما این امکان را می‌دهد تا انرژی بیشتری برای سوخت‌رسانی به ماهیچه‌ها در طول تمرینات با شدت بالا داشته باشید.

۲. کمک به افزایش حجم عضلات

کراتین یکی از پر طرفدارترین مکمل‌های بدنسازی برای افزایش حجم عضلانی است. این مکمل می‌تواند مسیر‌های سلولی متعددی را که منجر به رشد عضلانی می‌شوند تغییر دهد. به عنوان مثال کراتین تشکیل پروتئین‌هایی را که فیبر‌های عضلانی جدید را ایجاد می‌کنند افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، یکی دیگر از فواید و خواص کراتین بالا بردن میزان آب موجود در ماهیچه‌های بدن است. این امر باعث افزایش حجم عضلات می‌شود. همچنین با مصرف کراتین میزان سطح میوستاتین (myostatin) در بدن کاهش پیدا می‌کند. این ماده در رشد ماهیچه‌ها تاثیر منفی دارد و کاهش آن به ساخت سریع‌تر عضلات کمک می‌کند.

در یک مطالعه تحقیقاتی، افرادی که ۶ هفته از کراتین استفاده کردند ۲ کیلوگرم حجم عضلانی خشک نسبت به گروه کنترل اضافه کردند. با توجه به خواص کراتین، این مکمل عنوان بهترین، ارزان‌ترین و ایمن‌ترین نوع مکمل برای افزایش حجم عضلات به شمار می‌رود.

۳. بهبود عملکرد در ورزشی‌های قدرتی

طبق مطالعات انجام شده مکمل کراتین تا ۱۵ درصد عملکرد ورزشی را در ورزش‌های قدرتی افزایش می‌دهد. دلیل این موضوع هم نقش مستقیم کراتین در تولید ATP است. از جمله فواید کراتین در بدنسازی عوامیل زیر نقش دارد:

 • قدرت بدنی
 • قدرت بالستیک
 • توانایی در دو سرعت
 • استقامت عضلانی
 • مقاومت در برابر خستگی
 • حجم عضلات
 • ریکاوری
 • عملکرد مغز

برخلاف بسیاری از مکمل‌های بدنسازی، کراتین می‌تواند برای تمامی افراد، از مبتدی تا حرفه‌ای، مناسب باشد.

۴. کاهش خستگی

یکی از فواید کراتین کمک به کاهش خستگی است
یکی از فواید کراتین کمک به کاهش خستگی است

مکمل بدنسازی کراتین می‌تواند خستگی ناشی از انجام تمرینات ورزشی سخت و سنگین را کاهش دهد. علاوه بر افزایش قدرت بدنی و سطح انرژی، کراتین با رفع خستگی عضلات به ورزشکار کمک می‌کند تا تعداد بیشتری از حرکات را انجام دهد و در نهایت افزایش حجم عضلانی بیشتری را تجربه کند.

۵. کمک به عضله سازی

در ابتدا مکمل کراتین با افزایش میزان آب موجود در عضلات باعث افزایش حجم آنها می‌شود. اما در دراز مدت مکمل کراتین با بهبود عملکرد ورزشی باعث افزایش فیبر عضلانی می‌گردد.

به همین دلیل افرادی که قصد عصله سازی دارند در دراز مدت می‌توانند نتایج خوبی از مصرف کراتین بدست آورند.

۶. فواید دیگر مکمل کراتین

از دیگر فواید مکمل کراتین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به بیماری پارکینسون
 • مبارزه با بیماری‌های عصبی مانند صرع، آلزایمر و …
 • کاهش سطح قند خون و مبارزه با دیابت
 • بهبود عملکرد مغز

عوارض مصرف کراتین

پس از توضیح در مورد فواید کراتین در بدنسازی بد نیست در مورد عوارض این مکمل هم صحبت کنیم. مکمل کراتین از بی‌خطرترین و ایمن‌ترین انواع مکمل‌ های بدنسازی است که عوارض جانبی بسیار کمی دارد. قبلا در مقاله “عوارض کراتین” توضیح داده‌ایم که بسیاری از مواردی که جزو عوارض این مکمل به شمار می‌روند توسط تحقیقات علمی رد شده‌اند.

با این حال مکمل کراتین ممکن است عوارض جزئی داشته باشد که به شرح زیر است:

 • در صورت مصرف مکمل کراتین ممکن است به دلیل احتباس آب در ماهیچه‌های بدن وزن اضافه کنید. حدودا ۷ الی ۲۸ روز طول می‌کشد تا این افزایش وزن احتمالی را مشاهده کنید.
 • مصرف مکمل‌ کراتین زمانی که آب بدنتان کم است یا در تلاش برای کاهش وزن هستید ممکن است خطرناک باشد.
 • کراتین آب اضافی را وارد سلول‌های ماهیچه‌ای می‌کند. به همین علت مصرف آن می‌تواند در برخی موارد باعث کاهش میزان آب بدن شود.
 • کراتین می‌تواند کمی سطح کراتینین خون را افزایش دهد و برخی از بیماری‌های کلیوی یا کبدی را به دنبال داشته باشد.
 • استفاده بیش از اندازه کراتین ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود.
 • کراتین ممکن است تداخل دارویی با داروهای دیگر داشته باشد. در صورت مصرف دارو‌های خاص بهتر است قبل از مصرف کراتین با پزشک خود مشورت کنید.

چه افرادی از مکمل کراتین استفاده می‌کنند؟

یک ورزشکار در حال مصرف مکمل کراتین
یک ورزشکار در حال مصرف مکمل کراتین

همانطور که در مقاله “کراتین بدنسازی چیست” توضیح داده ایم، ورزشکاران حرفه‌ای و مبتدی در تمام سطوح برای بهبود روال تمرینی خود و تسریع ریکاوری از مکمل بدنسازی کراتین استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین فواید مکمل کراتین می‌توان به افزایش قدرت و سطح انرژی اشاره کرد که باعث بهبود عملکرد ورزشی می‌شود. اکثر افرادی که از مکمل‌های کراتین استفاده می‌کنند ورزشکاران مرد هستند که  در ورزش‌های قدرتی مانند بدنسازی، فوتبال و کشتی فعالیت می‌کنند.

قیمت مکمل کراتین

فارغ از سن و وضعیت سلامتی خود، توصیه می‌شود قبل از مصرف این نوع مکمل حتماً با پزشک و مربی خود در این زمینه مشورت کنید.

کلام پایانی در مورد خواص کراتین

در این مقاله ۴ مورد از خواص کراتین را به طور کامل توضیح دادیم. تا الان باید با فواید کراتین در بدنسازی به بهترین شکل آشنا شده باشید. اگر در خصوص هر یک از مطالب مطرح شده در این مقاله سوالی دارید لطفا در بخش نظرات بپرسید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

همچنین برای خرید مکمل بدنسازی می توانید به سایت بتادارو مراجعه کنید. بتادارو یک داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان است.

منابع

https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-creatine

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17674-creatine-and-creatine-supplements

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۱۱ نظرها

 1. سلام
  کراتین برای افرادی وزن پایین دارند و میخواهند افزایش وزن بدهند ولی بیماری قلبی دارن میتونه مفید باشه ؟و یا میتونه بیماری رو تشدید کنه؟

 2. کراتین برای افزایش حجم عضلات بسیار مفید هست و میشه گفت از مهمترین خواص کراتین همین هست. من از مکمل کراتین در کنار گینر و پروتئین وی استفاده میکنم و بسیار از نتیجه راضی هستم.

 3. من از کراتین برای افزایش حجم عضلات استفاده میکنم. دیگه چه مکملی رو پیشنهاد می کنید که در کنارش مصرف کنم؟

  1. برای افزایش حجم عضلات می توانید در کنار کراتین از مکمل پروتئین وی و بی سی ای ای هم استفاده کنید.

  1. با سلام
   بله مفید خواهد بود. با این حال اگر این مکمل در کنار مکمل هایی مانند پروتئين وی مصرف شود نتیجه بهتری می توان برای افزایش حجم گرفت.

 4. سلام
  آقای دکتر من از کراتین و پروتئین وی برای افزایش حجم استفاده میکنم. آیا این دو مکمل کافی هست؟

  1. با سلام
   اگر نتیجه لازم را نگرفته اید می توانید از مکمل گینر هم در کنار آنها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا