تناسب اندام

بهترین کراتین‌های بازار ایران و بهترین برندهای کراتین بدنسازی

کراتین، ماده‌ای است که بطور طبیعی در سلول‌های ماهیچه‌ای وجود دارد و در طول فعالیت بدنی شدید به تولید انرژی در عضلات کمک می‌نماید. کراتین در گوشت گاو، مرغ و شیر یافت می‌شود اما تأمین کراتین مورد نیاز ورزشکاران حرفه‌ای فقط از طریق رژیم غذایی، بسیار دشوار است؛ چون اولا بخش اعظمی از کراتین موجود در مواد غذایی، در هنگام پخت و پز از بین می‌رود و ثانیا ورزشکاران برای دریافت کراتین مورد نیازشان باید مقدار بسیار زیاد غذاهای حاوی کراتین مصرف کنند که عملا امکان پذیر نیست. بنابراین اکثر آنها به مکمل‌های بدنسازی روی می‌آورند.

اما بهترین کراتین بدنسازی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ با وجود مکمل‌های متنوع، انتخاب بهترین برند کراتین چندان ساده نخواهد بود. اگر بدنبال شناخت برترین محصولات کراتین هستید، مطلب امروز را از دست ندهید؛ در وبلاگ بتادارو، داروخانه آنلاین تبریز، با بهترین کراتین‌های بازار ایران آشنا خواهید شد. همچنین بهترین گینرها در مقاله‌ای مجزا معرفی شده اند.

کراتین مونوهیدرات

راهنمای خرید بهترین کراتین بدنسازی

برای انتخاب بهترین مکمل کراتین لازم است عواملی مانند نوع کراتین، خلوص، مواد اضافی و ترجیحات شخصی را در نظر بگیرید. در اینجا هر یک از این موارد را توضیح می دهیم.

۱- نوع کراتین

 • کراتین مونوهیدرات: این نوع کراتین بهترین و اثبات شده ترین شکل این مکمل است. علاوه بر این کراتین مونوهیدرات نسبت به سایر انواع کراتین قیمت مناسب تری هم دارد.
 • کراتین هیدروکلراید (HCL): برخی ادعا می کنند کراتین هیدروکلراید حلالیت بهتری در مقایسه با مونوهیدرات دارند. با این حال، تحقیقات بیشتری در این خصوص مورد نیاز است.
 • کراتین اتیل استر (CEE): در ابتدا تصور می شد که این فرم کراتین جذب بهتری دارد، اما تحقیقات نشان می دهد که ممکن است موثرتر از مونوهیدرات نباشد.

به نقل از سایت Healthline:

بر اساس شواهد علمی، کراتین مونوهیدرات فرم توصیه شده است. زیرا اثربخشی آن در افزایش ذخایر بدن و بهبود عملکرد ورزشی، نشان داده می‌شود.

متن اصلی:

Based on the scientific evidence, creatine monohydrate is the recommended form. It’s backed by the strongest research, with studies demonstrating its effectiveness at increasing your body’s stores and improving exercise performance.

۲- خلوص

به دنبال محصولاتی با درجه خلوص بالا باشید. برای مثال کراتین مونوهیدرات در حالت ایده آل باید حداقل ۹۹ درصد خالص باشد.
از تهیه محصولاتی با پرکننده ها، افزودنی ها یا ترکیب های اختصاصی بیش از حد خودداری کنید.

۳- تست های انجام شده

مکمل هایی را انتخاب کنید که از نظر کیفیت و خلوص تحت آزمایش های شخص ثالث قرار گرفته اند. این موضوع کیفیت محصول را تضمین می کند.

۴- قیمت و ارزش

هزینه هر وعده مصرف کراتین را در نظر بگیرید. کراتین مونوهیدرات معمولا مقرون به صرفه است و قیمت بالاتر یک محصول ممکن است لزوماً نشان دهنده یک محصول بهتر نباشد.

۵- فرمولاسیون

برخی از مکمل های کراتین ممکن است شامل مواد اضافی مانند کربوهیدرات ها، اسیدهای آمینه یا الکترولیت ها باشد. در نظر بگیرید که آیا این افزودنی ها با اهداف ورزشی شما مطابقت دارند یا خیر.

۶- شهرت برند

محصولاتی از برندهای معتبر و شناخته شده را انتخاب کنید. خواندن نظرات بدنسازان در مورد کیفیت مکمل های یک برند می تواند مفید باشد.

۷- حلالیت و اختلاط پذیری

کراتین مونوهیدرات معمولاً به راحتی در آب حل می شود، اما برخی از افراد کراتین میکرونیزه را برای حلالیت بهتر ترجیح می دهند. اگر انحلال پذیری برای شما مهم است، این عامل را در نظر بگیرید.

۸- مواد آلرژی زا و محدودیت های غذایی

برچسب محصول را برای مواد آلرژی زا احتمالی یا موادی که ممکن است با محدودیت‌های غذایی شما مطابقت نداشته باشد، بررسی کنید.

۹- مقدار مصرف و اندازه مصرف

اطمینان حاصل کنید که محصول دوز مناسبی برای نیازهای شما ارائه می دهد. معمولا لازم است مکمل کراتین به میزان ۳ تا ۵ گرم در روز مصرف شود.

بهترین مارک (برند) کراتین بدنسازی چیست؟

وقتی صحبت از بهترین مارک مکمل کراتین می شود، برندهایی نظیر اپتیموم نوتریشن، سلوکور، BSN و امثال آنها به ذهن بدنسازان خطور می کند که البته به جا هم هست چرا که این برندها در سطح جهانی شناخته شده بوده و نظرات مثبت بدنسازان را طی سالها جلب کرده‌اند. اما در این مقاله من به معرفی این برندها نخواهم پرداخت چرا که مدتهاست این مارک ها در ایران عرضه نمی شوند و در نتیجه نام بردن از آنها به شما کمک نخواهد کرد تا بهترین محصول را برای استفاده انتخاب کنید.

در سالهای اخیر برندهای مکمل جدیدی در بازار ایران ظهور کرده‌اند و جایگزین برندهای مطرح قبلی نظیر اپتیموم نوتریشن و سلوکور شده‌اند.

بهترین برند کراتین خارجی موجود در بازار ایران در حال حاضر پی اچ دی، یورووتال، ماسل گلد و فیرینگ می باشد. بهترین مارک کراتین ایرانی نیز کارن، ژن استار و دوبیس هستند.

قیمت و خرید مکمل بدنسازی

بهترین کراتین های بدنسازی موجود در بازار ایران

به طور کلی بهترین کراتین های بدنسازی در بازار ایران عبارت اند از:

 • پودر کراتین پی اچ دی
 • پودر کراتین مونوهیدرات ویوا پاور
 • پودر کراتین یوروویتال
 • پودر کراتین مونوهیدرات ژن استار
 • پودر سوپر کراتین کارن

در ادامه در مورد هر یک از محصولات فوق توضیح می دهیم.

۱. پودر کراتین پی اچ دی (بهترین گزینه از نظر کیفیت)

بهترین مارک کراتین
بهترین کراتین‌ بدنسازی

ویژگی‌ها

 • افزایش حجم عضلات
 • مناسب جهت بهبود عملکرد ورزشی
 • ایده آل برای ورزشکاران رشته های قدرتی

سایر توضیحات

کراتین میکرونایزد مونوهیدرات برند پی اچ دی انگلستان محصولی مناسب برای ورزشکاران قدرتی میباشد که در رشته های بدنسازی ٬ پاورلیفتینگ و رشته های فعالیت دارند . کراتین باعث میشود تا در طول تمرینات قدرتی توان بیشتری داشته باشید ٬ وزنه های سنگین تری جابجا کنید و در نتیجه فرآینده عضله سازی را در بدن تسریع نمائید.

پودر کراتین پی اچ دی

۲. پودر سوپر کراتین کارن ۳۰۰ گرم (بهترین کراتین از نظر تعرفه)

بهترین کراتین بدنسازی خارجی
بهترین مارک کراتین بدنسازی چیست

ویژگی‌ها

 • افزایش رشد و افزایش حجم توده عضلانی در اثر افزایش ترشح هورمون رشد به دلیل وجود متیونین و آرژنین
 • تسریع التیام بافت‌ها و بهبود زخم‌ها، تحریک ترشح هورمون رشد، بهبود عملکرد قلب و خونرسانی بهتر به اندام‌ها توسط آرژنین
 • خاصیت سم زدایی و آنتی اکسیدانی، کاهش خستگی و افزایش نفوذ کراتین در سلول‌های عضلانی، تحریک ترشح هورمون انسولین به دلیل دارا بودن تورین و آلفا لیپوئیک اسید
 • تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از تحلیل عضلات به دلیل وجود گلوتامین

سایر توضیحات

همانطور که در مقاله طریقه مصرف کراتین توضیح داده ایم، مصرف نوشیدنی‌های شیرین مانند مکمل‌های کربومکس یا آب میوه‌های شیرین می‌تواند سرعت جذب و کارایی کراتین را افزایش دهد. این مکمل نباید با قهوه، چای یا آب میوه‌های ترش و اسیدی مصرف شود. سوپر کراتین در مقایسه با سایر انواع مکمل‌ها، بوی متفاوت و اندکی ناخوشایند دارد که به وجود گوگرد در ساختار اسید آمینه متیونین و تورین مربوط می‌شود. این کراتین مختص دوره‌های متوسط و سنگین ورزشی می‌باشد. دوره با یک بارگیری بمدت ۵ تا ۷ روز آغاز می‌شود. در دوره بارگیری، ۲۰ گرم کراتین در ۴ وعده صبح، ظهر، قبل تمرین و بلافاصله بعد از تمرین مصرف می‌شود. بعد از آن با ۵ گرم در روز، نیم ساعت قبل از تمرین ادامه می‌یابد.

سوپر کراتین کارن

۳. پودر کراتین مونوهیدرات ویوا پاور ۱۰۰ گرم

بهترین کراتین
بهترین مکمل کراتین

ویژگی‌ها

 • مناسب برای افزایش قدرت و توان عضلات
 • کمک به افزایش حجم عضلات
 • بالا بردن استقامت عضلات

سایر توضیحات

کراتین در کلیه و کبد از اسیدهای آمینه آرژنین و گلیسین ساخته می شود. در بدن به صورت فسفو کراتین ذخیره شده و فسفات لازم برای تولید ATP و انرژی لازم جهت انقباض و انبساط عضلات را تامین و همچنین باعث تحریک ساخت پروتئین عضلانی می گردد.

این محصول دارنده پروانه شرکت فاریاب دارو و تحت لیسانس شرکت ویتافارمد سوئیس است و در داروسازی کارن تولید و بسته بندی شده است.

پودر کراتین مونوهیدرات ویوا پاور

۴. پودر خوراکی کراتین ۳۰۰۰ یوروویتال ۲۵۰ گرم

پرفروش ترین کراتین بدنسازی
بهترین مارک (برند) کراتین

ویژگی‌ها

 • افزایش قدرت و عملکرد عضلانی ورزشکاران
 • تحریک سنتز گلیکوژن عضله
 • افزایش محتوا کراتین عضله
 • بهبود عملکرد مغز و حافظه
 • دفع ترکیبات سمی

سایر توضیحات

این محصول، تمام ویژگی‌های بهترین کراتین بدنسازی را داراست. ترکیبات موجود در این پودر کراتین از تشکیل اسید لاکتیک در عضلات جلوگیری می‌کند؛ اسیدلاکتیک معمولاً در طول تمرینات سخت و نفس گیر تشکیل می‌گردد و وجود مقدار زیاد اسید لاکتیک در عضلات می‌تواند منجر به گرفتگی عضلانی گردد. بعلاوه کراتین، احیا کننده ذخایر گلیکوژنی بدن بشمار می‌رود که سبب افزایش حجم عضلات در ورزش‌های سرعتی و قدرتی خواهد شد.

ورزشکارانی که بمدت طولانی در دوره‌های سنگین ورزشی شرکت می‌کنند، جهت افزایش توانایی عضلانی‌شان نیاز به مصرف این محصول دارند. برخی شواهد نشان می‌دهد که کراتین قادر است عملکردهای مغزی و حافظه کوتاه مدت را بهبود ببخشد. همچنین این پودر با نگه داشتن آب در بدن سبب بالا رفتن وزن نیز خواهد شد.

پودر کراتین یوروویتال

۵. پودر کراتین مونوهیدرات ژن استار ۳۰۰ گرم

بهترین برند کراتین
بهترین کراتین موجود در بازار

ویژگی‌ها

 • کمک به رشد عضلات، قدرت، ریکاوری و عملکرد ورزشی
 • بدون طعم جهت مصرف همراه با سایر مکمل‌ها
 • کراتین ۱۰۰ درصد مونوهیدرات میکرونیزه شده
 • جایگزینی ذخایر کراتین موجود در بدن

سایر توضیحات

با توجه به مطالعات انجام شده، کراتین مونوهیدرات خالص یک کمک نیرو زا و غیر هوازی است و از عملکرد شدید عضلانی پشتیبانی می‌کند. خیلی‌ها آن را بهترین کراتین بدنسازی می‌دانند. مکمل کراتین، بازده قدرت عضلانی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و بازیابی مولکول پر انرژی فسفو کراتین را تسریع می‌نماید؛ در نتیجه به افزایش قدرت و استقامت انقباضی در طی تمرین‌های غیر هوازی کمک می‌نماید. روزانه ۱ پیمانه از این پودر را با ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌ لیتر آب یا آب میوه مخلوط کرده و میل نمایید.

کراتین مونوهیدرات ژن استار

جمع بندی

در این مقاله در خصوص بهترین کراتین های موجود در بازار ایران توضیح دادیم. امیدوارمی که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مکمل به صفحه “کراتین چیست” مراجعه کنید.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۲۷ نظرها

 1. بهترین کراتین بدنسازی رو خوب توضیح دادید. ممنون از مقاله بسیار پر بارتون. ممنون میشم نظر شخصی شما رو درباره بهترین کراتین بدونم.

  1. سلام و عرض ادب خدمت شما. عرض کنم که من هر وقت میخوام کراتین مصرف کنم سعی میکنم کراتینی بگیرم که ال آرژنین و انسولین و گلوتامین و… نداشته باشه و صد در صد کراتین باشه که بیشتر جواب بده. گلوتامین و آرژنین رو جدا خریداری میکنم که بسیار به صرفه هستش. البته از کربو هیدراتها و پروتئین سفیده تخم مرغ غافل نشوید. اینها همه یک طرف، نوع تمرین هم یک طرف.

 2. سلام و عرض ادب
  بنده چند سالی هست که در رشته بدنسازی فعالیت میکنم.
  سوالم اینه که دقیقا روش مصرف “پودر سوپر کراتین کارن ۳۰۰ گرم” به چه صورت هست؟ در توضیحات گفته شده، صبح، ظهر و …
  آیا بعد خوردن صبحانه و غذا باشه یا قبل این وعده ها؟
  تشکر از شما.

  1. با سلام
   برای دریافت نتیجه بهتر پیشنهاد میشود قبل از وعده های غذایی کراتین را مصرف کنید.

 3. سلام. من ورزش بدن سازی رو ۶ ماه هست که شروع کردم. صد کیلو وزن دارم و قدم هم ۱۸۰ هست. چه کراتینی مصرف کنم؟ لطفا راهنمایی کنید.

  1. با سلام
   در این صفحه بهترین کراتین ها معرفی شده اند. می توانید از یکی از همین محصولات استفاده کنید.

  2. سلام. من ۱۶ سالمه و برای حجم میخوام از کراتین استفاده کنم.
   مشکلی نداره مصرف کردن کراتین؟ و برای حجم شما کدوم رو پیشنهاد میدید؟

 4. سلام بنده ریزش مو ژنتیکی دارم که البته با مصرف مداوم ماینوکسیدل تقریبا جلوش رو گرفتم (البته تا زمان مصرف). خواستم بدونم اگه برای یک دوره از کراتین استفاده کنم باعث ریزش مجدد مو میشه؟ ممنون

  1. با سلام
   برخی مطالعات نشان داده اند که بین مصرف کراتین و ریزش مو ارتباط وجود دارد. اگر عدم ریزش مو برایتان اهمیت بالایی دارد بهتر است از کراتین استفاده نکنید.

 5. کراتین بدنسازی یک مکمل تغذیه مهم است که عملکرد و قدرت عضلات را افزایش می‌دهد. بهترین کراتین بدنسازی، با تقویت ترکیبات ATP در عضلات، قدرت انفجاری و توان استقامتی را افزایش می‌دهد. برای بهبود عملکرد ورزشی، تمرینات منظم و مصرف کراتین به عنوان یک انتخاب معتبر توصیه می‌شود.

  1. با سلام
   الان به سختی کراتین خارجی پیدا می شود. می توانید از کراتین کارن استفاده کنید که کیفیت خوبی دارد.

 6. سلام. من بدنساز هستم و قصد دارم از مکمل کراتین استفاده کنم. می‌خواستم بدونم که بهترین برند کراتین بازار ایران کدام است؟

  1. سلام دوست عزیز، بهترین مارک کراتین ایرانی نیز کارن، ژن استار و دوبیس و بهترین برند کراتین خارجی موجود در بازار ایران در حال حاضر پی اچ دی، یورووتال، ماسل گلد و فیرینگ هستند.

 7. سلام آقای دکتر، من به تازگی شروع به بدنسازی کردم و می‌خوام از کراتین برای افزایش حجم و قدرت عضلاتم استفاده کنم. می‌خواستم بدونم بهترین کراتین بدنسازی از نظر شما کدام است؟

  1. سلام دوست عزیز، در حال حاضر بهترین برند کراتین خارجی موجود در بازار ایران کراتین های برند پی اچ دی، یورووتال، ماسل گلد و فیرینگ هستند و بهترین مارک کراتین ایرانی نیز کارن، ژن استار و دوبیس است.

 8. با سلام و احترام
  دخترم بصورت حرفه‌ای تکواندو کار می‌کنه و ۱۷ سال داره. چه نوع کراتین باید استفاده کنه تا از نظر بدی کم میاره؟
  متشکرم

  1. با سلام
   می‌توانند بعد از ۱۸ سالگی از کراتین مونوهیدرات استفاده کنند. برندهایی مثل آپوویتال گزینه خوبی هستند.

 9. سلام وقت بخیر. من به دنبال بهترین کراتین حجم دهنده هستم. با توجه به تنوع محصولات در بازار، می‌خواستم نظرتان را در مورد بهترین نوع کراتین برای افزایش حجم عضلات بدانم.

  1. سلام دوست عزیز، انتخاب کراتین حجم دهنده بستگی به عوامل مانند ورزش قبلی، رژیم غذایی و اهداف ورزشی دارد. کراتین مونوهیدرات برای افزایش حجم عضلات موثر است، در حالی که کراتین اتیل استر قدرت و حجم عضلات را بهبود می‌بخشد.
   برندهای معتبری مثل اپتیموم نوتریشن و دایمتایز کراتین با کیفیت ارائه می‌دهند. مصرف کراتین ممکن است عوارضی مانند ناراحتی معده داشته باشد، بنابراین با آب فراوان مصرف شود. دوز و نحوه مصرف کراتین به نوع آن و اهداف ورزشی بستگی دارد، اما دوز ۵ گرم در روز برای اکثر افراد مناسب است. قبل از مصرف، با پزشک مشورت کنید و آن را با رژیم غذایی مناسب همراه کنید، همچنین از مصرف بیش از حد کراتین خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا