تناسب اندام

نحوه و طریقه مصرف گینر + زمان مصرف گینر در بدنسازی

این روزها عموم مردم بخصوص جوانان اهمیت بیشتری به تناسب اندام خود می دهند و حضور پررنگ آن‌ها در باشگاه‌های ورزشی نشان دهنده این است که به دنبال دستیابی به فرم بدنی مناسبی هستند. با این حال انجام تمرینات ورزشی به تنهایی نمی تواند در کوتاه مدت نتیجه مشهودی در شرایط فیزیکی فرد ایجاد کند و به همین دلیل استفاده از انواع مکمل‌های ورزشی بسیار پرطرفدار شده است. گینرها یکی از این مکمل‌ها هستند که با کمک به افزایش وزن و حجم بدنی فرد، مسیر او در دستیابی به فرم بدنی زیباتر و ورزیده‌تر را هموار می کنند. اما نکته ای که در خصوص این مکمل ها بسیار حائز اهمیت است روش مصرف آن می باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در ابتدا تعریف دقیقی از این مکمل داشته و در ادامه به بررسی تمامی مواردی که در زمینه طریقه و نحوه مصرف گینر باید به آن توجه نمایید بپردازیم.

اگر شما نیز از علاقه مندان به بدنسازی هستید و یا قصد خرید گینر اصل را دارید حتما این مقاله را، که توسط داروخانه اینترنتی بتادارو نوشته شده است، تا انتها بخوانید تا با آگاهی بیشتر از این محصولات بتوانید نتیجه مطلوب تری را از مصرف آن‌ها دریافت نمایید.

خلاصه ای در مورد مکمل گینر

گینرها نوع ویژه‌ای از مکمل های بدنسازی هستند که دارای ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین، چربی و برخی ریز مغذی ها می باشند. این محصولات بر اساس تفاوت هایی که در فرمولاسیون خود دارند به دو دسته افزایش دهنده وزن (Weight Gainer) و افزایش دهنده حجم (Mass Gainer) تقسیم می شوند.

نمونه های افزایش دهنده وزن با دارا بودن ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ کالری در هر سروینگ موجب افزایش وزن شده و نمونه های افزایش دهنده حجم به دلیل دارا بودن پروتئین زیاد در فرمولاسیون خود موجب افزایش حجم عضلات، بهبود فرایند ریکاوری و رشد عضلات جدید می شوند.

اگر مایل هستید در مورد این مکمل بیشتر بدانید، در مقاله ای تحت عنوان مکمل گینر چیست توضیحات کاملی را ارائه کرده ایم.

بهترین نحوه و طریقه مصرف مکمل گینر به چه صورت است؟

بهترین طریقه مصرف گینر
بهترین طریقه مصرف گینر

طبیعتا هدف افراد از مصرف مکمل ها متفاوت بوده و نیاز بدن آن ها و شرایط جسمانی و سلامتی نیز از دیگر عواملی هستند که می توانند نحوه و طریقه مصرف گینر برای دریافت نتیجه مطلوب را تغییر دهند. به همین دلیل توصیه می شود در ابتدا و پیش از شروع به مصرف آنها، در خصوص تعیین طرز مصرف با مشاور تغذیه، مربی بدنسازی و یا پزشک مشورت نمایید.

نکته دیگری که در خصوص روش مصرف این مکمل باید به آن اشاره نماییم این است که مصرف این محصولات به همراه مواد دیگری از قبیل شیر و گلوتامین و یا استفاده از آن بدون داشتن فعالیت بدنی خاص موجب می شود روش مصرف آنها متفاوت باشد. در ادامه به بررسی جداگانه هر یک از این شرایط می پردازیم.

طریقه مصرف گینر بدون ورزش و تمرین

توصیه می شود که از مصرف گینر بدون تمرین و ورزش خودداری کنید. به صورت کلی این مکمل ها برای افزایش وزن و حجم عضلات افرادی تولید شده است که قصد دارند در کنار فعالیت های بدنی خود، از محصولی تخصصی برای دستیابی سریعتر به هدف نهاییشان استفاده نمایند. با این حال اگر قصد مصرف بدون ورزش را دارید باید به این نکته توجه نمایید که این کار می تواند تا حدی تناسب و زیبایی اندام شما را به هم بریزد.

علت این موضوع این است که گینرها دارای کالری بالایی بوده و اگر مصرف آن ها به همراه فعالیت های بدنی مناسب نباشد، این کالری اضافی می تواند موجب ایجاد و ذخیره شدن بافت چربی در بخش های مختلف بدن شود. این ذخیره چربی که عمدتا در شکم و پهلوها رخ می دهد برای بسیاری از افراد ناخوشایند بوده و نتیجه مطلوبی محسوب نمی شود.

ضمنا در صورتی که بدون فعالیت های بدنی از این محصولات استفاده نمایید، افزایش وزن شما صرفا به دلیل بیشتر شدن ذخیره چربی بدنی بوده و هیچ تغییری در افزایش حجم عضلانی بدنتان رخ نخواهد داد. این حالت همچنین می تواند موجب بروز بیماری‌های متابولیکی نیز شود. به همین دلیل توصیه ما این است که حدالامکان از مصرف گینر بدون ورزش و تمرین خودداری کنید.

نحوه مصرف گینر با شیر

نحوه مصرف گینر با شیر
نحوه مصرف گینر با شیر

به صورت عمومی توصیه می شود که قبل و پس از تمرینات ورزشی که بدن نیاز به دریافت سریع مکمل ها دارد از آب و صبح ها و آخر شب که بدن نیاز به جذب آرام و بیشتر پروتئین دارد از شیر استفاده نمایید. مصرف این مکمل با شیر یا آب بیشتر به هدف نهایی شما بستگی دارد.

استفاده از این محصولات به همراه شیر می تواند مجموع پروتئین و کالری دریافتی را افزایش دهد و در کل تاثیر بیشتری در افزایش وزن و حجم بدنی داشته باشد. با این حال توانایی بدن برای دریافت پروتئین نیز محدود است و اگر میزان پروتئینی که از طریق مصرف همزمان گینر و شیر دریافت می نمایید بیشتر از نیاز روزانه بدنتان باشد، بخش اضافی آن از بدن دفع خواهد شد.

علاوه بر این، مصرف مکمل های ورزشی دارای پروتئین به همراه شیر می تواند موجب کاهش سرعت جذب ولی افزایش میزان پروتئین جذب شده شود. در طرف مقابل، استفاده از این محصولات با آب سرعت جذب را افزایش می دهد ولی ممکن است مقدار پروتئینی که در مجموع دریافت می نمایید را کمتر کند.

مصرف کراتین با گینر

تقریبا تمامی گینرها در فرمولاسیون خود حاوی کراتین بوده و به همین دلیل تمامی افرادی که از گینرها استفاده می کنند به نوعی مصرف کننده کراتین نیز می باشند و دیگر احتیاج نخواهند داشت به عنوان یک مکمل جداگانه از آن استفاده نمایند. با این حال، مصرف کراتین با گینر به صورت دو مکمل ورزشی جداگانه می تواند اثرگذاری هریک از این دو محصول را افزایش داده و با شدت بخشیدن به فرایند عضله سازی موجب دستیابی سریعتر شما به فرم بدنی ایده‌آل شود.

کراتین نوعی مکمل عضله ساز است که از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین مکمل های ورزشی می باشد. البته بدن هر فرد به صورت طبیعی مقداری کراتین را با استفاده از آمینو اسیدهای گلیسین و آرژنین تولید می نماید. با این حال ورزشکاران نیاز بیشتری به کراتین داشته و به همین دلیل با استفاده از مکمل های کراتین می توانند فرایند عضله سازی را شدت بخشند.

علاوه بر این، مصرف همزمان کراتین و گینر می تواند قدرت و توان بدنی را نیز افزایش دهد و از طریق کمک به انجام بهتر و بیشتر فعالیت های ورزشی موجب پیشگیری از ایجاد ضعف و خستگی در اثر فعالیت بدنی شود.

مهم ترین مزایای مصرف همزمان گینر و کراتین عبارت است از

 • تولید انرژی بسیار بالا
 • افزایش بیشتر حجم عضلات
 • افزایش سرعت ریکاوری بدن
 • افزایش استقامت و قدرت بدنی
 • افزایش میزان و شدت پروتئین ‌سازی

برای دریافت نتیجه مطلوب نیز می توانید کراتین را قبل و گینر را پس از تمرینات ورزشی خود مصرف نمایید.

مصرف گلوتامین با گینر

شیوه مصرف گینر با گلوتامین
شیوه مصرف گینر با گلوتامین

در خصوص طریقه و نحوه مصرف گینر با گلوتامین باید به این نکته توجه نمایید که مصرف گلوتامین پیش و پس از تمرینات ورزشی می تواند سرعت متابولیسم را افزایش داده و موجب سوخته شدن سریعتر بافت چربی بدن شود. همین موضوع سبب می شود فرد به دلیل از دست دادن بافت چربی ذخیره شده در بدن کمی کاهش وزن را تجربه نماید. با این حال این کاهش وزن به معنای لاغر شدن فرد نمی باشد. چرا که گلوتامین می تواند سرعت رشد عضلات را شدت بخشیده و به این ترتیب فرد ورزشکار وزنی کمتر ولی حجم بدنی بیشتری داشته باشد.

به همین دلیل اگر هدف اصلی شما از مصرف گینرها صرفا افزایش وزن است، شاید استفاده همزمان آن با گلوتامین چندان برایتان مطلوب نباشد. اما اگر به دنبال دستیابی به فرم بدنی بهتر و افزایش حجم می باشید، مصرف همزمان این دو مکمل می تواند از طریق ذخیره آب و املاح در سلول‌های عضلانی موجب افزایش حجم ماهیچه های شما شود.

با توجه به اینکه مصرف گلوتامین به عنوان یک مکمل ورزشی می تواند موجب بازسازی ذخایر تخلیه شده گلیکوژن، کاهش دردهای عضلانی ناشی از تمرینات شدید بدنی و نیز تسریع فرایند ریکاوری شود بسیاری از ورزشکاران تمایل دارند تا در کنار گینرها از این مکمل نیز استفاده نمایند. البته گلوتامین که فراوان‌ترین اسیدآمینه‌ آزاد بدن است به صورت طبیعی در بدن تمامی افراد ساخته شده و در بسیاری از مواد غذایی نیز یافت می شود. این اسید آمینه که دارای دو فرم ال- گلوتامین و دی گلوتامین است نقش مهمی در بسیاری از فرایندهای بدن داشته و برای عضله سازی، ساخت پروتئین و افزایش استقامت بدن مورد نیاز است.

خرید گینر اصل

بهترین زمان مصرف گینر چه هنگامی است؟

بهترین زمان مصرف مکمل گینر
بهترین زمان مصرف مکمل گینر

به صورت کلی برای اینکه از فواید گینر بیشترین بهره را ببرید، بهترین زمان مصرف مکمل گینر در ۴ زمان اصلی ( هر دفعه ۱ وعده) می باشد.

این ۴ زمان عبارتند از:

 • صبح ها (بین وعده غذایی صبحانه و ناهار)
 • نیم ساعت پیش از شروع تمرینات ورزشی
 • بلافاصله پس از تمرینات ورزشی
 • پیش از خواب

البته در صورتی که قصد استفاده زیاد از این محصولات را ندارید می توانید پس از مشورت با پزشک، متخصص تغذیه و یا مربی بدنسازی خود وعده های قبل تمرین یا قبل خواب را حذف نمایید.

طریقه مصرف گینر در روزهای بدون تمرین

بهترین زمان مصرف گینر در روزهایی که قصد انجام فعالیت بدنی ندارید بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب است. چرا که پس از یک خواب ۶ الی ۹ ساعته بدن با  کمبود مواد مغذی مواجه بوده و لازم است تا این نیاز را برآورده نمایید.

نحوه مصرف گینر در روزهای تمرین

مصرف این مکمل ها در این روزها تا حد زیادی به هدف شما از مصرف این مکمل بستگی دارد و می توانید پس از مشورت با مربی خود تعداد دفعات مصرف را مشخص نمایید. اما برای دریافت نتیجه مطلوب می توانید در روزهای تمرین، در سه وعده زیر از گینرها استفاده نمایید:

قبل از تمرین

۳۰ دقیقه پیش از شروع تمرینات ورزشی بهترین زمان مصرف گینر است. این کار موجب می شود علاوه بر تامین نمودن انرژی مورد نیاز خود برای انجام فعالیت های بدنی، از بروز خستگی زودرس ناشی از فعالیت نیز پیشگیری نموده و فعالیت های خود را با کیفیت بهتری به انجام رسانید.

در حین تمرین

در صورت مصرف گینرها و مکمل های قندی در حین تمرین، از افت ناگهانی سطح قند خون خود پیشگیری می نمایید و این کار می تواند به صورت محسوسی راندمان ورزشی شما را افزایش دهد.

پس از تمرین

با توجه به اینکه ۳۰ دقیقه پس از اتمام فعالیت های بدنی فرایند عضله سازی در اوج خود قرار دارد، مصرف گینر در این زمان می تواند نتایج بسیار خوبی را با خود به همراه داشته باشد. ضمنا مصرف این مکمل بعد از تمرین می تواند موجب ذخیره دوباره گلیکوژن در بافت های عضلانی شده و از ایجاد حس کوفتگی یا خستگی ناشی از فعالیت‌ بدنی پیشگیری نماید.

بهترین مقدار مصرف گینر چه میزان است؟

بهترین مقدار مصرف گینر
بهترین مقدار مصرف گینر

به عنوان یک دستور مصرف عمومی برای بهترین دوز، نحوه و طریقه مصرف گینر می توانید در روزهای تمرین ۱ الی ۲ پیمانه از محصول (حدودا ۳۵ الی ۷۰ گرم) را در ۲۵۰ میلی لیتر (یک لیوان) نوشیدنی مورد علاقه خود (آب، شیر، آبمیوه و …) حل نموده و به دفعات (۳ الی ۴ بار در روز) مصرف نمایید.

در روزهای غیر تمرین نیز با توجه به وعده غذایی روزانه خود و بر اساس نظر مربی خود می توانید دوز، شیوه مصرف را تعیین نموده و به مصرف آن بپردازید. نکته دیگری که در خصوص مقدار مصرف گینر باید به آن اشاره نماییم این است که که این مکمل ها به تنهایی نمی توانند نیاز روزانه بدن را تامین نمایند و به همین دلیل لازم است تا در کنار مصرف آنها رژیم غذایی مناسبی هم داشته باشید. ضمنا به دلیل آنکه حجم پروتئین، کربوهیدرات و چربی موجود در رژیم غذایی افراد متفاوت است، بهتر است با توجه به رژیم غذایی روزانه خود و نظر مربی بدنسازی‌تان بهترین مقدار مصرف را تعیین نمایید.

ضمنا اگر هرگونه سوالی در خصوص طریقه و نحوه مصرف گینر دارید می توانید آن را در بخش نظرات محصولات مختلف داروخانه آنلاین بتادارو پرسیده و جواب خود را در کوتاه ترین زمان دریافت نمایید.

چه افرادی به استفاده از این مکمل ها نیاز دارند؟

همانطور که بیان شد، فرمولاسیون این محصولات متفاوت بوده و مصرف آن ها می تواند نتایج مختلفی را با خود به همراه داشته باشد. با این حال به صورت کلی افراد زیر بیشترین تاثیر مثبت را از مصرف آنها دریافت خواهند کرد:

 • افرادی که اشتهای کافی برای مصرف مواد غذایی ندارند.
 • افرادی که به هر دلیل میزان کربوهیدرات مصرفی‌شان در طول روز بسیار پایین است.
 • ورزشکاران غیر حرفه ای که مایل به افزایش وزن و یا حجم بافت عضلانی خود هستند.
 • افرادی که به دلیل برنامه روزانه شلوغ و پر کار خود زمان کافی برای مدیریت صحیح رژیم غذایی خود را ندارند.
 • افراد لاغری که به سختی افزایش وزن پیدا می کنند (هارگینرها) و یا میزان کالری دریافتی آن ها در طول روز کم است.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله بررسی شد، نحوه و طریقه مصرف گینر برای حصول بهترین نتیجه تا حد زیادی به نوع مکمل، هدف شما از مصرف محصول و استفاده از آن همراه و یا بدون مواد دیگری از قبیل کراتین، گلوتامین و … است. ضمنا لازم است تا در هنگام تعیین دوز مصرف سبک زندگی خود و برنامه ورزشی‌تان را نیز در نظر گرفته و به به این ترتیب بهترین میزان مصرف را برای خود تعیین نمایید تا دچار اثرات منفی مانند چاقی های موضعی نشوید.

بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه Gazi در آنکارا کسب کرده اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده اند. مقالات ارائه شده در بخش مجله بتادارو تحت نظارت ایشان و با همکاری تیم تحریریه منتشر می شوند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم داروخانه خود را در سال ۸۵ در شهر تبریز تاسیس نمودند و در مدت کوتاهی به عنوان یکی از داروساز های مطرح در این شهر شناخته شدند. همچنین ایشان در سال ۹۷، با دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو، اولین داروخانه آنلاین شمال غرب کشور را تحت عنوان بتادارو راه اندازی نمودند. این داروخانه آنلاین به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی، از جمله شرکت داروسازی کارن، در زمره داروخانه های منتخب استان آذربایجان شرقی قرار دارد. اکانت فیسبوک | اکانت توئیتر | اکانت لینکدین | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا