تناسب اندام

نحوه و طریقه مصرف گینر + زمان مصرف گینر در بدنسازی

در دوران اخیر، توجه به تناسب اندام در نسل جوان به شدت افزایش یافته و مصرف و خرید مکمل، به خصوص مکمل‌های گینر، برای بهبود توان بدنی و فرم بدنی در ورزشکاران معمولی و بدن‌سازان متداول تاکنون برتری ایجاد کرده است. اهمیت مصرف صحیح این مکمل‌ها در تسهیل مسیر بهبود فرم بدنی و توان بدنی بسیار بالاست.

در این مقاله از سایت داروخانه اینترنتی بتادارو در مورد نحوه و طریقه مصرف گینر توضیح می‌دهیم. بنابراین، اگر قصد خرید گینر اصل دارید و به افزایش حجم عضلات خود علاقه‌مندید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

بهترین زمان مصرف گینر چه هنگامی است؟

بهترین زمان مصرف مکمل گینر در ۴ زمان اصلی (هر دفعه ۱ وعده) می باشد.  این ۴ زمان عبارتند از:

 • صبح ها (بین وعده غذایی صبحانه و ناهار)
 • نیم ساعت پیش از شروع تمرینات ورزشی
 • بلافاصله پس از تمرینات ورزشی
 • پیش از خواب

البته در صورتی که قصد استفاده زیاد از این محصولات را ندارید می توانید پس از مشورت با پزشک، متخصص تغذیه و یا مربی بدنسازی خود وعده های قبل تمرین یا قبل خواب را حذف نمایید.

بهترین روش و مقدار مصرف گینر در هر وعده چقدر است؟

به عنوان یک دستور مصرف عمومی برای بهترین دوز، نحوه و طریقه مصرف گینر می توانید در روزهای تمرین ۱ الی ۲ پیمانه از محصول (حدودا ۳۵ الی ۷۰ گرم) را در ۲۵۰ میلی لیتر (یک لیوان) نوشیدنی مورد علاقه خود (آب، شیر، آبمیوه و …) حل نموده و به دفعات (۳ الی ۴ بار در روز) مصرف نمایید.

در روزهای غیر تمرین نیز با توجه به وعده غذایی روزانه خود و بر اساس نظر مربی خود می توانید دوز، شیوه مصرف را تعیین نموده و به مصرف آن بپردازید. نکته دیگری که در خصوص مقدار مصرف گینر باید به آن اشاره نماییم این است که که این مکمل ها به تنهایی نمی توانند نیاز روزانه بدن را تامین نمایند و به همین دلیل لازم است تا در کنار مصرف آنها رژیم غذایی مناسبی هم داشته باشید. ضمنا به دلیل آنکه حجم پروتئین، کربوهیدرات و چربی موجود در رژیم غذایی افراد متفاوت است، بهتر است با توجه به رژیم غذایی روزانه خود و نظر مربی بدنسازی‌تان بهترین مقدار مصرف را تعیین نمایید.

نکته دیگری که در خصوص روش مصرف این مکمل باید به آن اشاره نماییم این است که مصرف این محصولات به همراه مواد دیگری از قبیل شیر و گلوتامین و یا استفاده از آن بدون داشتن فعالیت بدنی خاص موجب می شود روش مصرف آنها متفاوت باشد. در ادامه به بررسی جداگانه هر یک از این شرایط می پردازیم.

نحوه مصرف گینر با شیر

نحوه مصرف گینر با شیر
نحوه مصرف گینر با شیر

به صورت عمومی توصیه می شود که قبل و پس از تمرینات ورزشی که بدن نیاز به دریافت سریع مکمل ها دارد از آب و صبح ها و آخر شب که بدن نیاز به جذب آرام و بیشتر پروتئین دارد از شیر استفاده نمایید. مصرف این مکمل با شیر یا آب بیشتر به هدف نهایی شما بستگی دارد.

استفاده از این محصولات به همراه شیر می تواند مجموع پروتئین و کالری دریافتی را افزایش دهد و در کل تاثیر بیشتری در افزایش وزن و حجم بدنی داشته باشد. با این حال توانایی بدن برای دریافت پروتئین نیز محدود است و اگر میزان پروتئینی که از طریق مصرف همزمان گینر و شیر دریافت می نمایید بیشتر از نیاز روزانه بدنتان باشد، بخش اضافی آن از بدن دفع خواهد شد.

علاوه بر این، مصرف مکمل های ورزشی دارای پروتئین به همراه شیر می تواند موجب کاهش سرعت جذب ولی افزایش میزان پروتئین جذب شده شود. در طرف مقابل، استفاده از این محصولات با آب سرعت جذب را افزایش می دهد ولی ممکن است مقدار پروتئینی که در مجموع دریافت می نمایید را کمتر کند.

طریقه مصرف کراتین با گینر

مصرف گینر با کراتین بهتر است؟ تقریبا تمامی گینرها در فرمولاسیون خود حاوی کراتین بوده و به همین دلیل تمامی افرادی که از گینرها استفاده می کنند به نوعی مصرف کننده کراتین نیز می باشند و دیگر احتیاج نخواهند داشت به عنوان یک مکمل جداگانه از آن استفاده نمایند. با این حال، مصرف کراتین با گینر به صورت دو مکمل ورزشی جداگانه می تواند اثرگذاری هریک از این دو محصول را افزایش داده و با شدت بخشیدن به فرایند عضله سازی موجب دستیابی سریعتر شما به فرم بدنی ایده‌آل شود.

کراتین نوعی مکمل عضله ساز است که از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین مکمل های ورزشی می باشد. البته بدن هر فرد به صورت طبیعی مقداری کراتین را با استفاده از آمینو اسیدهای گلیسین و آرژنین تولید می نماید. با این حال ورزشکاران نیاز بیشتری به کراتین داشته و به همین دلیل با استفاده از مکمل های کراتین می توانند فرایند عضله سازی را شدت بخشند.

علاوه بر این، مصرف همزمان کراتین و گینر می تواند قدرت و توان بدنی را نیز افزایش دهد و از طریق کمک به انجام بهتر و بیشتر فعالیت های ورزشی موجب پیشگیری از ایجاد ضعف و خستگی در اثر فعالیت بدنی شود.

مهم ترین مزایای مصرف همزمان گینر و کراتین عبارت است از

 • تولید انرژی بسیار بالا
 • افزایش بیشتر حجم عضلات
 • افزایش سرعت ریکاوری بدن
 • افزایش استقامت و قدرت بدنی
 • افزایش میزان و شدت پروتئین ‌سازی

برای دریافت نتیجه مطلوب نیز می توانید کراتین را قبل و گینر را پس از تمرینات ورزشی خود مصرف نمایید.

مصرف گلوتامین با گینر

شیوه مصرف گینر با گلوتامین
شیوه مصرف گینر با گلوتامین

در خصوص طریقه و نحوه مصرف گینر با گلوتامین باید به این نکته توجه نمایید که مصرف گلوتامین پیش و پس از تمرینات ورزشی می تواند سرعت متابولیسم را افزایش داده و موجب سوخته شدن سریعتر بافت چربی بدن شود. همین موضوع سبب می شود فرد به دلیل از دست دادن بافت چربی ذخیره شده در بدن کمی کاهش وزن را تجربه نماید. با این حال این کاهش وزن به معنای لاغر شدن فرد نمی باشد. چرا که گلوتامین می تواند سرعت رشد عضلات را شدت بخشیده و به این ترتیب فرد ورزشکار وزنی کمتر ولی حجم بدنی بیشتری داشته باشد.

به همین دلیل اگر هدف اصلی شما از مصرف گینرها صرفا افزایش وزن است، شاید استفاده همزمان آن با گلوتامین چندان برایتان مطلوب نباشد. اما اگر به دنبال دستیابی به فرم بدنی بهتر و افزایش حجم می باشید، مصرف همزمان این دو مکمل می تواند از طریق ذخیره آب و املاح در سلول‌های عضلانی موجب افزایش حجم ماهیچه های شما شود.

با توجه به اینکه مصرف گلوتامین به عنوان یک مکمل ورزشی می تواند موجب بازسازی ذخایر تخلیه شده گلیکوژن، کاهش دردهای عضلانی ناشی از تمرینات شدید بدنی و نیز تسریع فرایند ریکاوری شود بسیاری از ورزشکاران تمایل دارند تا در کنار گینرها از این مکمل نیز استفاده نمایند. البته گلوتامین که فراوان‌ترین اسیدآمینه‌ آزاد بدن است به صورت طبیعی در بدن تمامی افراد ساخته شده و در بسیاری از مواد غذایی نیز یافت می شود. این اسید آمینه که دارای دو فرم ال- گلوتامین و دی گلوتامین است نقش مهمی در بسیاری از فرایندهای بدن داشته و برای عضله سازی، ساخت پروتئین و افزایش استقامت بدن مورد نیاز است.

خرید گینر اصل

چه افرادی به مصرف گینر نیاز دارند؟

همانطور که بیان شد، فرمولاسیون این محصولات متفاوت بوده و مصرف آن ها می تواند نتایج مختلفی را با خود به همراه داشته باشد. با این حال به صورت کلی افراد زیر بیشترین تاثیر مثبت را از مصرف آنها دریافت خواهند کرد:

 • افرادی که اشتهای کافی برای مصرف مواد غذایی ندارند.
 • افرادی که به هر دلیل میزان کربوهیدرات مصرفی‌شان در طول روز بسیار پایین است.
 • ورزشکاران غیر حرفه ای که مایل به افزایش وزن و یا حجم بافت عضلانی خود هستند.
 • افرادی که به دلیل برنامه روزانه شلوغ و پر کار خود زمان کافی برای مدیریت صحیح رژیم غذایی خود را ندارند.
 • افراد لاغری که به سختی افزایش وزن پیدا می کنند (هارگینرها) و یا میزان کالری دریافتی آن ها در طول روز کم است.

به نقل از سایت Nutrabay:

مکمل گینر می تواند مکملی عالی برای افرادی باشد که به دنبال افزایش وزن و عضله سازی هستند. آنها راه مناسبی برای برآوردن نیازهای کالری و درشت مغذی های شما فراهم می کنند.

متن اصلی:

Mass gainers can be a great supplement for individuals who are looking to gain weight and build muscle. They provide a convenient way to meet your calorie and macronutrient needs, especially when consumed after a workout when your body is in a state of heightened muscle protein synthesis.

خلاصه ای در مورد مکمل گینر

گینرها نوع ویژه‌ای از مکمل های بدنسازی هستند که دارای ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین، چربی و برخی ریز مغذی ها می باشند. این محصولات بر اساس تفاوت هایی که در فرمولاسیون خود دارند به دو دسته افزایش دهنده وزن (Weight Gainer) و افزایش دهنده حجم (Mass Gainer) تقسیم می شوند.

Mass Gainer یک مکمل غذایی حاوی کربوهیدرات، پروتئین و چربی است که برای افزایش توده عضلانی بدن طراحی شده است. این یک پودر پروتئینی با کالری بالا است که می تواند کالری دریافتی روزانه شما را افزایش دهد و باعث افزایش وزن سالم شود.

نمونه های افزایش دهنده وزن با دارا بودن ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ کالری در هر سروینگ موجب افزایش وزن شده و نمونه های افزایش دهنده حجم به دلیل دارا بودن پروتئین زیاد در فرمولاسیون خود موجب افزایش حجم عضلات، بهبود فرایند ریکاوری و رشد عضلات جدید می شوند.

اگر مایل هستید در مورد این مکمل بیشتر بدانید، می‌توانید مقاله مکمل گینر چیست و مقاله فواید گینر را مطالعه کنید.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله بررسی شد، نحوه و طریقه مصرف گینر برای حصول بهترین نتیجه تا حد زیادی به نوع مکمل، هدف شما از مصرف محصول و استفاده از آن همراه و یا بدون مواد دیگری از قبیل کراتین، گلوتامین و … است. ضمنا لازم است تا در هنگام تعیین دوز مصرف سبک زندگی خود و برنامه ورزشی‌تان را نیز در نظر گرفته و به این ترتیب بهترین میزان مصرف را برای خود تعیین نمایید تا دچار اثرات منفی مانند چاقی های موضعی نشوید.

سوالات متداول در مورد نحوه مصرف گینر

گینر چند کیلو وزن می دهد؟

اگر هر روز یک شیک گینر مصرف کنید روزانه ۱۲۵۰ کالری دریافت خواهید کرد. با این مقدار کالری می توانید هر هفته یک کیلو وزن اضافه کنید.

تاثیر گینر بعد از چند روز مشخص می شود؟

بسیاری از بدنسازان بعد از ۳ تا ۴ هفته تاثیر گینر را به وضوح می بینند. کیفیت تغذیه و تمرین می تواند این زمان را کمتر یا بیشتر کند.

یک اسکوپ گینر چند گرم است؟

هر اسکوپ گینر حدود ۳۵ تا ۴۵ گرم است. این مورد را در هنگام بررسی طریقه مصرف گینر باید مد نظر قرار دهید.

یک اسکوپ گینر چند قاشق غذاخوری است؟

یکی از چالش هایی که بدنسازان در خصوص روش مصرف گینر دارند این است که نمی دانند یک اسکوپ گینر چند قاشق غداخوری است. واقعیت این است که قاشق غداخوری معیار خوبی برای سنجش میزان گینر مصرفی نیست و حتما لازم است از اسکوپ استفاده شود.

نحوه حل شدن گینر در آب به چه صورت است؟

پودر گینر را داخل آب بریزید و شیک را آنقدر تکان دهید تا گینر کاملا در آب حل شود و یک شیک یکنواخت به دست بیاید.

آیا مصرف گینر بدون ورزش صحیح است؟

خیر مصرف گینر بدون ورزش پیشنهاد نمی شود چرا که باعث چاقی زیاد خواهد شد.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۳۲ نظرها

 1. سلام. من یک مکمل weight gain دارم احساس میکنم که اصل نیست. اول اینکه باید چطور توی اب حلش کرد؟ باید هم زد یا توی ظرف در بسته تکون داد؟ یکی هم انیکه اصلا خوب حل نمیشه خیلی جسبنده است. چرا؟
  ممنون.

  1. با سلام و احترام
   در خصوص اصل بودن مکمل شما نظری ندارم. در صورتی که از داروخانه های معتبر تهیه کرده باشید می توانید با اطمینان از اصل بودن محصول آنرا استفاده نمائید.
   در خصوص نحوه مصرف گینر بهتر است آنرا در ظرف در بسته تکان دهید چون در صورت هم زدن معمولا پودر مکمل گلوله شده و به خوبی در آب یا شیر حل نمی شود.

   1. سلام. من ۱۶ سالم هست و میخواستم ببینم مصرف گینر یا کراتین باعث رشد نکردن قد میشه؟ برای من تو این سن ضرر داره؟

    1. با سلام و احترام
     خیر این دو مکمل مانع رشد نمی شوند و مصرف آنها هم برای شما مشکلی ندارد.

 2. سلام خسته نباشید
  من گینر و کراتین مصرف میکنم.
  به طور مثال من کراتین نیم ساعت قبل تمرین و بلافاصله بعد تمرین میخورم و گینر رو ده دقیقه بعد تمرین میخورم .
  میخواستم بپرسم درسته مصرفش یا خیر.

  1. با سلام و احترام
   کراتین را می توان قبل و بعد از تمرین مصرف کرد و بهترین زمان مصرف گینر نیز بعد از تمرین است. بنابراین روش مصرف شما صحیح است.

 3. سلام من تازه میرم باشگاه بدنسازی ـ اونم شب ها میرم ساعت۱۹الی۲۱. زمان مناسب برای مصرف گینر چه مدتی است؟

 4. آقا سلام. ببخشید من که ۶۰ کیلو وزن دارم میتونم گینر و پروتئین وی رو باهم مصرف کنم؟ ۲۳ سالمه‌ یک سال باشگاه رفتم مکمل مصرف نکردم و یک سال بعد ترکش دادم و الان باز میخام برم. لطفا راهنمایی کنید. ممنون❤❤

    1. با سلام
     بستگی به اهداف ورزشی شما دارد. در صورتی که به دنبال افزایش حجم عضلات خود هستید می توانید از گینر استفاده کنید.

 5. سلام. من ورزش میکنم و پودر اولتراپاور سوپر ویت گینر خرید کردم. بهترین زمان مصرف گینر رو میخواستم بدونم تا وزن ایده الم رو بدست بیارم. اخه هرکس یه روش مصرف میده. اگه روزای تمرین چهاربار مصرف کنم مشکلی نداره؟ یا اینکه فقط قبل و بعد ورزش بخورم؟ ممنون میشم راهنمایی کامل کنین🙏

  1. با سلام
   بهترین زمان مصرف گینر بعد از تمرین است. در خصوص مقدار مصرف هم لازم است دستورالعمل خود مکمل را مطالعه کنید.
   موفق باشید.

  1. با سلام
   بله مصرف گینر به شما پیشنهاد میشود. در خصوص روش مصرف بهتر است طریقه مصرف درج شده روی محصول را دنبال کنید.

 6. طریقه مصرف گینر برای افرادی که به افزایش وزن یا عضلات علاقه دارند، بسیار مهم است. برای استفاده صحیح، مشاوره تغذیه از یک متخصص ضروری است. این مکمل باید به تقسیم زمانی وعده‌های غذایی مصرف شود و همراه با تغذیه مناسب و ورزش باشد.

   1. سلام و درود
    من گینر دست ساز طبیعی تهیه کردم
    خواستم بدونم میزان مصرفش و تایمش با همینی که داخل مقاله هست فرقی که نمیکنه؟؟
    پودر سویا، پودر کاکائو، شکر قهوه ای، پودر جوانه گندم،پودر بادام زمینی، پودر اب پنیر
    اینارو مخلوط کردم

 7. سلام‌ خسته‌ نباشید
  من‌ فوتبال بازی میکنم‌. میخواستم‌ بدونم‌ طریقه مصرف گینر برای فوتبالیستها‌ چگونه‌ هستش.
  باید چه مواقعی مصرف شود و چند‌ بار در روز؟ در ضمن من خیلی لاغر اندامم هستم.

  1. با سلام
   کافی است از نحوه مصرف گینر که در این مقاله توضیح داده شده است پیروی کنید.

  1. با سلام
   نحوه مصرف گینر در روز های غیر تمرین بستگی به شرایط بدنی شما دارد. اما اگر بسیار لاغر هستید می‌توانید در روزهای غیر تمرین هم یک اسکوپ گینر را بعد از نهار مصرف کنید.

  1. سلام دوست عزیز، میزان کالری موجود در هر اسکوپ گینر به برند و نوع آن بستگی دارد. به طور متوسط، هر اسکوپ گینر بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ کالری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا