تناسب اندام

مکمل گینر چیست؟ پاسخ دکتر داروساز را به این سوال بخوانید

گرچه امروزه افزایش وزن و چاقی به یکی از مشکلات بسیاری از جوامع تبدیل شده است، با این حال بسیاری از افرادی که به صورت حرفه‌ای ورزشی را دنبال می‌کنند به دنبال افزایش وزن و حجم بافت عضلانی خود هستند و به همین دلیل اقدام به استفاده و خرید مکمل های بدنسازی مختلف می‌نمایند.

اما مکمل گینر چیست؟ گینرها یکی از انواع مکمل های بدنسازی هستند و به عنوان مکمل های کربوپروتئین نقش مهمی در افزایش وزن بدن (بدون اضافه شدن به توده چربی بدنی) دارند. به همین دلیل گینرها به عنوان یکی از پرفروش‌ترین مکمل‌های ورزشی شناخته می‌شوند.

اما پیش از آنکه هر فردی اقدام به خرید گینر و استفاده از آن کند باید نکات مهمی را در خصوص این مکمل‌ها بداند. چرا که دانستن این نکات بدون شک می‌تواند تاثیر بسیاری در فرایند انتخاب او داشته و موجب حصول نتایج بهتری از این نوع مکمل ها شود.

با توجه به اهمیت موضوع در خصوص انتخاب نوع مناسب این محصول، نحوه و شرایط بهره گیری از آن و یا محدودیت‌هایی که ممکن است استفاده از این دسته از محصولات را برای شما نامناسب کند، در این مقاله قصد داریم به صورت تخصصی به بررسی دقیق تمامی ابعاد مرتبط با این مکمل پرداخته و هرچیزی که قبل از استفاده از این مکمل‌ها لازم است بدانید را باهم بخوانیم.

پس اگر شما هم از این مکمل محبوب استفاده می‌کنید و یا قصد دارید نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید، حتما این مقاله را تا انتها در داروخانه آنلاین بتادارو بخوانید تا با کار گینر، انواع آن و ترکیبات گینر آشنا شوید.

پودر مکمل گینر چیست؟ (پودر گینر چیست)

پودر gainer چیست؟ گينر چيست؟ در این چند سال اخیر مکمل های ورزشی از جمله مکمل مورد بحث به یکی از پرفروش‌ترین محصولات داروخانه‌ای تبدیل شده‌اند و برندهای مختلفی اقدام به تولید این نوع مکمل ورزشی نموده‌اند. اما واقعا پودر مکمل گینر چیست؟ و چرا باید از آن استفاده کنید؟

gainer ها به نوع خاصی از مکمل های ورزشی گفته می شود که ترکیبی از پروتئین ها و کربوهیدرات (و احتمالا مقداری چربی) است که با هدف تامین انرژی مورد نیاز بدن، کمک به افزایش وزن و بیشتر شدن حجم بافت عضلانی فرموله شده‌اند.

این محصولات عموما دارای کالری بالایی هستند و هدف از مصرف این مقدار کالری اضافی، افزایش میزان کالری دریافتی روزانه به منظور افزایش وزن و یا عضله سازی بهتر و بیشتر می باشد. [۱]

همچنین در پاسخی دیگر به این سوال که پروتئین گینر چیست می توانیم اینطور بگوییم که این مکمل های ورزشی عموما در هر سروینگ دارای ۵۰۰ الی ۱۵۰۰ کالری هستند و به این ترتیب راندمان ورزشی فرد افزایش یافته، احساس خستگی ناشی از فعالیت‌های بدنی به تاخیر افتاده و در نتیجه فرایند ساخت بافت عضلانی جدید و نیز حفظ عضلات قبلی بهتر صورت می‌گیرد. [۲]

البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که کار این مکمل تنها افزایش وزن یا حجم عضلات نیست و استفاده از آن‌ها می‌تواند اثرات مفید دیگری نیز برای ورزشکاران به همراه داشته باشد. استفاده از این محصول در بدنسازی می تواند با تامین نیاز بدن شما به برخی از ترکیب ها از جمله اسیدهای آمینه، اثرگذاری فعالیت‌های بدنی را بیشتر کند که در ادامه این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

کار گینر چیست و چرا در بدنسازی اهمیت دارد؟ دقیقا گینر چه کاری انجام می دهد؟

مکمل گینر
کار گینر در بدنسازی

بدون شک از اهمیت رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل در دستیابی به فرم بدنی مناسب با خبر هستید. اما برخی از افراد به دلیل عدم تمایل به دریافت مواد غذایی و یا مشکلاتی که در جذب کالری دریافتی دارند، نمی‌توانند تمامی انرژی مواد غذایی مصرف شده را دریافت کنند.

همچنین گروهی از افراد که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کند بیشتر از افراد عادی به کالری نیاز دارند تا دچار مشکلاتی از قبیل عضله سوزی نشوند و این دقیقا کار مکمل های افزایش حجم است که به شما کمک کنند انرژی مورد نیاز خود را به صورت روزانه تامین کنید.

اما دلیل کاربرد بالای gainer در بدنسازی این است که این مکمل ها به جز کالری اضافی، می‌توانند پاسخگوی نیاز بدن شما به پروتئین ها و بسیاری از آمینو اسیدها نیز باشند و به این ترتیب با حفظ تعادل میان مواد دریافتی، موجب افزایش وزن شوند. [۳]

به طور کلی، این مکمل ها دارای ۵۰ الی ۷۰ گرم پروتئین در هر سروینگ و مقادیر متفاوتی کربوهیدرات هستند و به این ترتیب پودر گینر برای چاقی، تامین نیاز شما به پروتئین‌ها، عضله سازی بیشتر و تنظیم سوخت و ساز بدن موثر خواهد بود. این دقیقا کاری است

تفاوت گینر با پروتئین وی چیست؟

پودر گینر
فرق و تفاوت پروتئين وی با گینر چیست؟

پودر چاقی گینر چیست؟ تا اینجای کار دانستیم که مکمل مورد بحث می تواند در تامین انرژی مورد نیاز برای عضله سازی یا افزایش وزن نقش داشته باشد.

اما اگر شما هم جزو آن دسته از ورزشکارانی باشید که با مکمل‌های ورزشی آشنایی نسبی دارند ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که کدام بهتر است؟ وی یا گینر؟ چرا که پروتئین وی نیز دقیقا عملکردی مشابه داشته و موجب افزایش حجم بافت عضلانی فرد خواهد شد.

در خصوص فرق این دو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بر خلاف مکمل های افزایش حجم و وزن، پروتئین وی موجب ساخته شده عضلات خشک (lean muscle) شده و به همین دلیل حتی می‌تواند وزن فرد را نیز کاهش و تنها حجم و درصد بافت عضلانی بدن او را افزایش دهد.
 • مکمل‌های gainer بسیار سریعتر از دیگر مکمل‌های ورزشی از جمله وی پروتئین اثر گذاشته و به این ترتیب اگر به دنبال دستیابی سریع به وزن بدنی بالا هستید این مکمل گزینه ای مناسب برای شما خواهد بود.
 • استفاده از گینرها می تواند به دلیل دارا بودن کالری بالا برای مبتلایان به دیابت گزینه مناسبی نباشد. با این حال این افراد می‌توانند از پروتئین وی به منظور کمک به عضله سازی استفاده نمایند.
 • مکمل های پروتئین وی عموما درصد بالایی از پروتئین و میزان کمی مواد جانبی دارند. این در حالی است که گینرها مقادیر قابل توجهی ویتامین و مواد معدنی داشته و به همین دلیل تناسب تغذیه‌ای بیشتری دارند.
 • پروتئین وی عموما مکملی مناسب ورزشکاران حرفه ای بوده ولی تمامی افرادی که با مشکل کمبود وزن مواجه هستند می توانند از gainer ها استفاده کنند و از نتایج مطلوب آن بهره‌مند شوند. [۴]

انواع gainer

مکمل گینر چیست
انواع مکمل gainer

انواع gainer مکمل چیست ؟ به صورت کلی این مکمل ها به دو گروه افزایش دهنده حجم(mass gainer) و مکمل های افزایش دهنده وزن (weight gainer) طبقه بندی می شوند که در ادامه به بررسی بیشتر انواع آنها می پردازیم:

 • مکمل های افزایش دهنده وزن (weight gainer)

این گروه که به مکمل های گین آپ هم معروفند میزان کربوهیدرات موجود در محصول در مقایسه با پروتئین آن بیشتر بوده (نسبت ۳ به ۱) و به این ترتیب می توانند افزایش وزن بیشتری ایجاد نمایند.

در ساخت این گروه از مکمل ها، علاوه بر کربوپروتئین از چربی، ویتامین ها و مواد معدنی هم استفاده شده است و به دلیل کالری بسیار بالایی که دارند (۷۰۰ الی ۱۰۰۰ کیلوکالری انرژی در هر سروینگ) مناسب افرادی است که به سختی وزن اضافه می کنند.

تیپ بدنی این افراد عموما اکتومورف بوده و بدنشان سوخت و ساز بالایی دارد. این گروه از افراد علی رغم اشتهای زیادی که دارند کم وزن هستند و یا بسیار سخت افزایش وزن پیدا می کنند.

 • مکمل های افزایش دهنده حجم (mass gainer)

مواد اولیه به کار رفته در ساخت این گروه از محصولات مشابه نمونه افزایش دهنده وزن است، با این تفاوت که هر سروینگ آن تنها  ۴۵۰ الی ۱۰۰۰ کیلوکالری داشته و این به معنای به کار رفتن کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتر در آن هاست.

البته در برخی از مکمل های افزایش حجم نسبت کربوهیدرات و پروتئین برابر بوده و به دلیل استفاده شدن از کربوهیدرات های ساده و پیچیده در کنار پروتئین های باکیفیت، استفاده از این محصولات می تواند افزایش حجم مطلوبی در عضلات شما ایجاد نماید.

این گروه از مکمل ها برای افرادی که برنامه ورزشی مشخصی دارند (عموما ورزش های قدرتی با شدت بالا) و قصد دارند به کمک بهره گیری از مکمل و تمرینات ورزشی فرم بدنی بهتری داشته باشند مناسب خواهد بود. [۵]

ترکیبات گینر چیست؟

مواد تشکیل دهنده گینر چیست؟ ترکیبات مکمل گینر هم مانند بسیاری دیگر از مکمل های دارویی تحت تاثیر دانش روز قرار داشته و به همین دلیل در گذر زمان تغییرات بسیاری داشته است. در گذشته برای ساخت این مکمل ها از درصد بالایی قند و چربی استفاده می شد که موجب بالا رفتن سریع وزن فرد می‌گردید.

با این حال، به دلیل آنکه اثرات منفی ناشی از این مکمل ها با انجام آزمایشات گوناگون مشخص شد، تغییرات بسیاری در فرمولاسیون آنها صورت گرفت و امروزه این مکمل ها از مواد مختلفی مانند:

 • کربوهیدرات های ساده و پیچیده
 • پروتئین ها
 • مواد معدنی
 • اسید های آمینه
 • ویتامین ها

تشکیل شده اند.

البته باید توجه داشته باشید که همانطور که در بخش بالایی به آن اشاره شد، نسبت به مواد تشکیل دهنده gainer ها به نوع آن (افزایش دهنده حجم یا وزن بودن) بستگی داشته و به همین دلیل می تواند تفاوت زیادی میان آن‌ها وجود داشته باشد.

قیمت گینر داروخانه

اثرات مثبت گینر در بدنسازی چیست؟

پودر گینر برای چاقی
اثرات مثبت مکمل گینر در بدنسازی

در بخش های قبل به این نکته اشاره کردیم که برای ساخت بافت عضلانی جدید نیاز است تا فرد کالری بیشتری نسبت به شرایط عادی دریافت نماید.

اما آن چیزی که مهم است این است که نمی توان از هر راهی این کالری مورد نیاز را دریافت نمود و برای آنکه کالری اضافی دریافتی مستقیما به عضله تبدیل شود باید از منبع خوبی از جمله پروتئین ها تامین شود.

این مکمل ها نیز بر همین اساس فرموله شده‌اند و به این ترتیب یکی از مهم ترین فواید گینر در بدنسازی تامین کالری از طریق مواد غذایی مفید و ارزشمند است که منجر به زیاد شدن بافت چربی بدنی نشود.

همچنین می توانیم بر اساس نوع آن، به اثرات زیر اشاره نماییم: [۶]

مکمل‌های افزایش دهنده وزن

 • برقرار کننده تعادل پروتئینی در بدن
 • جبران کننده کمبود و یا فقر غذایی احتمالی
 • تامین کننده کالری مورد نیاز روزانه و کالری اضافه به منظور افزایش وزن

مکمل‌های افزایش دهنده حجم

 • افزایش دهنده سرعت عضله‌ سازی
 • برقرار کننده تعادل پروتئینی در بدن
 • افزایش دهنده سرعت ریکاوری پس از تمرینات ورزشی
 • بهبود دهنده کارایی ورزشکار برای انجام تمرینات ورزشی
 • تامین کننده کالری مورد نیاز روزانه و کالری اضافه به منظور افزایش حجم

اثرات منفی پودر مکمل گینر چیست؟

شاید عوارض گینر و دیگر مکمل های ورزشی از بخش هایی باشد که بسیاری از ورزشکاران به آن توجه نمی‌کنند. اما همیشه به یاد داشته باشید که پیش از شروع به استفاده از هر مکمل دارویی باید به خوبی در خصوص اثرات منفی احتمالی آن آگاهی داشته باشید تا در صورت بروز هر یک از آنها بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.

به همین منظور برای بررسی تاثیرات منفی این مکمل نیز مانند اثرات خوب آن به صورت جداگانه به آن‌ها اشاره می‌نماییم:

مکمل‌های افزایش دهنده وزن

 • افزایش سطح چربی خون
 • ایجاد شدن چاقی موضعی در صورت عدم پیروی از برنامه ورزشی مناسب
 • احتمال بروز مشکلات روده ای در صورت عدم استفاده از آب کافی در طی روز
 • بروز نارسایی ها و یا ناراحتی های گوارشی در صورت استفاده طولانی مدت از محصول

نمونه های افزایش دهنده حجم

 • احتمال افزایش سطح چربی خون
 • احتمال بروز مشکلات روده ای در صورت عدم استفاده آب کافی در طی روز
 • احتمال بروز نارسایی ها و یا ناراحتی های مشکلات گوارشی در صورت استفاده طولانی مدت از محصول

در ادامه مبحث باید به این نکته نیز توجه نماییم که علاوه بر موارد بیان شده (که البته ممکن است در صورت استفاده صحیح از محصول هیچ یک از آن ها در شما رخ ندهد) باید به فرمولاسیون و مواد اولیه به کار رفته در محصول نیز توجه نمایید. زیرا در بسیاری از موارد ممکن است فرد استفاده کننده نسبت به یک یا تعدادی از اجزای سازنده محصول حساسیت داشته باشد و این حساسیت به صورت مشکلاتی از قبیل گرفتگی عضلات شکم و یا ناراحتی های دستگاه گوارش بروز پیدا کند.

به عنوان مثال، اگر به کراتین حساسیت دارید باید پیش از شروع به استفاده از هر نوع gainer از وجود یا عدم وجود کراتین در آن اطمینان حاصل نمایید و یا با مشورت پزشک و بر اساس دستور او اقدام به استفاده از مکمل نمایید.

همچنین اگر نسبت به محصولات لبنی حساسیت دارید ممکن است استفاده از این مکمل با اثرات نامناسب خاصی مانند دل درد و دل پیچه همراه باشد. به طور کلی اگر از عوارض این مکمل نگران هستید می توانید از گینر خانگی استفاده کنید.

بهترین شیوه استفاده از گینر به چه صورت است؟

پودر گینر چیست
مکمل گینر چیست

این محصولات اصولا به صورت پودری بوده و برای بهره گیری از آن ها لازم است با توجه به شرایط خود و دوز پیشنهاد شده توسط شرکت سازنده محصول نحوه و طریقه مصرف گینر را مشخص نمایید.

برای این کار نیز تنها لازم است به میزان کافی از پودر را در مایعی مانند آب یا شیر حل کرده و استفاده نمایید. توجه داشته باشید که اگر هدف از استفاده از مکمل، افزایش وزن است، استفاده از پودر مکمل همراه با شیر می تواند در مجموع کالری بیشتری برای بدنتان فراهم نموده و افزایش وزن مناسب تری داشته باشید.

میزان مصرف هم وابسته به عوامل بسیاری است. اما به عنوان یک توصیه عمومی، برای افزایش وزن می توانید روزانه ۱.۵ الی ۲.۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود دریافت نمایید.

اما اگر هدفتان از تهیه این مکمل افزایش حجم است بهتر است بر اساس نظر متخصص تغذیه و یا مربی ورزشی خود دوز استفاده را مشخص کنید. البته در شرایط عمومی ۲ اسکوپ از gainer در طول روز کافی بوده و میتواند به عضله سازی شما کمک کند.

ضمنا توجه نمایید که شیوه استفاده همزمان این مکمل و کراتین متفاوت است و اگر قصد بهره گیری همزمان از آن ها را دارید باید کمی تغییر در میزان مکمل مورد استفاده خود ایجاد نمایید که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

بهترین زمان استفاده از این مکمل ها چه هنگامی است؟

می توان بهترین زمان استفاده را به صورت زیر تعریف نمود: [۷]

بهترین زمان استفاده در روزهای بدون تمرین (استراحت)

صبح ها پس از بیدار شدن از خواب

بهترین زمان استفاده در روزهای تمرین

در طی روز به دفعات (پیش، در حین و پس از تمرین) از گینر استفاده نمایید. البته توجه کنید که میزان دقیق استفاده بسته به شرایط جسمانی، شدت تمرینات و هدف شما دارد.

 • پیش از تمرین

۳۰ دقیقه پیش از شروع تمرینات بهترین زمان استفاده است. با این کار انرژی مورد نیاز برای انجام تمرینات ورزشی خود را تامین نموده و از بروز احساس خستگی در هنگام انجام فعالیت ها پیشگیری می نمایید.

 • در حین تمرین

بهره گیری از gainer در میان تمرینات ورزشی علاوه بر کمک به تامین آب مورد نیاز بدن، از افت قند خون نیز جلوگیری کرده و موجب افزایش راندمان ورزشی شما خواهد شد.

 • پس از تمرین

۳۰ دقیقه پس از اتمام تمرینات فرایند عضله سازی در بالاترین میزان بوده و به همین دلیل استفاده از این پودر در این زمان می تواند موجب ذخیره مجدد گلیکوژن در بدن، عضله سازی بهتر و پیشگیری از ایجاد احساس خستگی ناشی از فعالیت‌های بدنی شود.

برترین محصولات برای افزایش حجم و وزن کدام ها هستند؟

در این مقاله شرح دادیم که کار گینر چیست و انواع و ترکیبات مکمل گینر کدام است. نکته‌ای که در تمامی مطالب بیان شده بر روی آن تاکید داشتیم این بود که در هنگام انتخاب این مکمل، تعیین دوز و زمان استفاده از آن لازم است تا ابتدا هدف خود از استفاده را به خوبی درک کرده و بر آن اساس اقدام به خریداری و بهره گیری از محصول نمایید.

به همین دلیل بهترین نوع این پودر بدنسازی برای افزایش حجم و وزن متفاوت بوده و هر فرد با توجه به نیاز بدنی، شرایط جسمانی و عواملی دیگر باید مناسب ترین گزینه برای خود را انتخاب نماید.

البته برای انتخاب بهترین گزینه به نکات دیگری نیز باید توجه نمایید که بررسی آن از حوصله این مقاله خارج است. به همین دلیل در یک مقاله دیگر به صورت تخصصی به معرفی تعدادی از بهترین گینر ایرانی و خارجی برای افزایش حجم و وزن پرداخته ایم که می توانید با کلیک بر روی لینک مربوط به مطالعه آن بپردازید.

سوالات متداول

آیا مصرف گینر باعث افزایش چربی بدن می شود؟

به طور خلاصه بله. گینر ها سطح انسولین را در بدن افزایش می دهند و این یعنی افزایش ذخایر چربی در بدن. به همین دلیل بهتر است گینری که مصرف می کنید درصد پروتئین بالاتری داشته باشد تا افزایش وزن باکیفیت‌ تری هم داشته باشید.

آیا گینر برای قلب مضر است؟

هر نوع افزایش وزنی قلب را تحت فشار بیشتری قرار می دهد. به همین دلیل اگر شما سابقه بیماری قلبی دارید، خرید گینر گزینه مناسبی برای شما نیست چون در نهایت وزن شما را افزایش خواهد داد.

فهرست منابع

https://us.myprotein.com/thezone/supplements/what-is-a-mass-gainer/ [۱]

https://barbend.com/mass-gainer-pros-cons/ [۲]

https://www.healthline.com/nutrition/best-mass-gainer#TOC_TITLE_HDR_4 [۳]

https://www.reviewthis.com/difference-whey-protein-mass-gainers/ [۴]

https://www.myfitfuel.in/mffblog/mass-gainer-vs-weight-gainer/ [۵]

https://www.bodybuilding.com/content/6-important-reasons-to-use-a-weight-gainer.html [۶]

https://en.biotechusa.com/news/all-about-muscle-gainers/ [۷]

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۲۰ نظرها

 1. من تازه بدنسازی را شروع کرده ام و می خواستم بدانم که گینر چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد که به مقاله مفید شما در این زمینه برخورد کردم. ممنون از شما

 2. با سلام و عرض ادب. من ۴۰ سالم هست و ۱۷۰ قد دارم. برای حجم و قدرت از وی و گینر استفاده میکنم. آیا شما این کار رو پیشنهاد میکنید که از هر دو مکمل استفاده کنم؟

  1. با سلام
   استفاده از وی به عضله سازی کمک می‌کند و استفاده از گینر به افزایش وزن. شما به وزنتان و اینکه اضافه وزن دارید یا نه اشاره ای نکردید و من در این خصوص نمی‌توانم راهنمایی‌تان کنم.

 3. عرض سلام و خسته نباشید. سوالی که دارم اینه آیا میتونم خودم به همراه یک اسکوپ از گینر یک اسکوپ کوچیک از پودر سفیده تخم مرغ رو با اون میکس کنم؟ آیا تداخل ندارن؟

 4. سلام وقت بخیر
  من ۱۹ سالمه. قدم هم ۱۷۳ و ۵۲ کیلو وزن دارم. میخواستم بدونم چجور مکملی رو استفاده کنم که باعث بروز بیماری نشه.

  1. با سلام
   شما می توانید از انواع گینرها استفاده کنید و در صورت مصرف صحیح هیچ کدام باعث بیماری نخواهند شد.

 5. سلام وقت بخیر
  ۱۹ سالمه. قد: ۱۷۵، وزن: ۷۱. پیشنهاد می کنید از گینر استفاده کنم یا وی؟
  و اینکه در کنار یکی از این دو تا کراتین هم مصرف کنم؟
  کلا چه مکمل هایی رو برای من پیشنهاد می کنید؟
  سپاس از سایت بسیار خوبتون.

  1. با سلام
   انتخاب مکمل بستگی به اهداف ورزشی شما دارد. اگر قصد افزایش حجم دارید به نظر می رسد پروتئين وی و کراتین برای شما مناسب باشد چون ظاهرا کمبود وزن ندارید.

 6. با سلام
  من ۱۵ سالمه و قدم ۱۵۶ سانتی متر هستش و وزنم ۳۶ کیلو هست. میخواستم بدونم آیا از این سن مصرف مکمل گینر برای قد من ضرر ندارد؟ کنارش هم باشگاه برم؟ چه مکملی برای من پیشنهاد میکنید؟

  1. با سلام
   بهتر است تا سن ۱۸ سالگی برای مصرف مکمل صبر کنید. مصرف گینر تاثیری روی قد ندارد. اگر به دنبال افزایش وزن و حجم هستید بهتر است از مکمل گینر در کنار کراتین و پروتئین وی استفاده کنید.

 7. سلام دکتر وقتت بخیر
  قند موجود در گینر بیشتر هست یا پروتیین وی؟ و آیا جوری هست که باعث بالا رفتن قند خون بشه؟

 8. با سلام و عرض ادب
  ممنون میشم جواب بدین
  من جدیدا به باشگاه میرم و خواستم از محصول گینر استفاده کنم. من لاغرم و ۱۹ سالمه و ۵۱ کیلو وزن دارم.
  و خواستم بدن عضلانی درست کنم. از گینر استفاده میکنم که عضلاتمو درست میکنه.
  نمیخوام بر اثر این گینر شکمم بزرگ بشه که چاق بشم. از چاقی متنفرم فقط قصدم عضله سازی و حجم عضلات بزرگ هست.
  امیدوارم که منظورمو متوجه شده باشین.
  ممنون میشم جواب بدین.

  1. با سلام
   برای افزایش وزن و حجم گینر گزینه مناسبی است اما حتما باید در کنار مصرف این مکمل ورزش مداوم داشته باشید تا دچار چاقی نشوید.

  1. تاثیر مکمل گینر به عوامل متعددی بستگی دارد. ترکیب مکمل، تغذیه، فعالیت ورزشی، عوامل مهم برای میزان زمان لازم برای مشاهده تغییرات در بدن هستند. برای ارزیابی دقیق تاثیر مکمل، به مشاوره متخصص تغذیه یا پزشک نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا