تناسب اندام

فواید و خواص گینر: تاثیر و فواید گینر در بدنسازی که نمی دانستید!

اگر اهل ورزش و بدنسازی باشید و یا در دوستان نزدیک خود کسی را بشناسید که به صورت حرفه ای به فعالیت های ورزشی می پردازد بدون شک در خصوص اهمیت مصرف مکمل های ورزشی مختلف نیز اطلاعاتی دارید. در بین مکمل هایی که به منظور افزایش وزن و حجم مورد استفاده قرار می گیرد مکمل گینر از جمله شناخته شده ترین محصولات است که همواره در خصوص فواید و خواص گینر در میان موافقان و مخالفان مصرف این قبیل محصولات اختلاف نظرهایی وجود داشته است.

به همین دلیل لازم است تا همه افراد پیش از خریداری و مصرف هر نوع مکمل بدنسازی شناخت و آگاهی کاملی نسبت به آن ها داشته باشند. ضمنا این شناخت به شما کمک خواهد کرد تا در انتخاب بهترین نوع مکمل مناسب برای شرایط فعلی‌تان دچار اشتباه نشده و نتیجه مطلوبی را نیز از مصرف آن دریافت نمایید.

به همین منظور، در ادامه مقاله گینر چیست که قبلا منتشر کردیم در این مقاله می خواهیم به بررسی فواید و تاثیر گینر در بدنسازی و نیز اثرات منفی احتمالی آن بپردازیم.

توصیه می کنیم اگر شما هم از گذشته جزو مصرف کنندگان این نوع مکمل ورزشی بوده اید و یا قصد دارید در آینده به مصرف آن بپردازید، حتما این مقاله را که توسط داروخانه آنلاین بتادارو آماده شده است، تا انتها مطالعه نمایید.

توضیح کوتاه در مورد این مکمل

فرقی نمی کند قصد دارید بدنسازی را به صورت حرفه ای دنبال کنید و یا تنها برای حفظ سلامت و تناسب اندام خود ورزش می کنید. چیزی که مهم است این است که باید توجه کافی به رژیم غذایی خود داشته باشید و مواد غذایی مصرفی در طول روز را به گونه ای انتخاب نمایید که بتوانند نیاز بدن شما را به خوبی تامین نمایند. این نیاز شامل ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی)، مواد انرژی زا از قبیل قند، چربی و کربوهیدرات، پروتئین و دیگر موادی است که برای انجام بسیاری از فرایندهای طبیعی بدن مورد نیاز هستند.

با این حال بسیاری از افراد به دلیل محدودیت در مصرف برخی مواد غذایی، ابتلا به بیماری ها و … قادر به جذب مواد غذایی به میزان کافی نبوده و همین موضوع سبب می شود لاغر اندام بوده و به سختی افزایش وزن یا حجم داشته باشند و یا اصطلاحا هارد گینر باشند.

پودر گینر به عنوان یک مکمل ورزشی تخصصی برای رفع این مشکل طراحی شده است. این محصول دارای تنوع بالایی از اسیدهای آمینه‌ ضروری برای بدن، کربوهیدرات های ساده و پیچیده و بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌ها می باشد. این فرمولاسیون ویژه سبب می شود تا فرد با مصرف آن به وزن و حجم مطلوبی رسیده و فرم بدنی مناسب تری پیدا کند.

به همین دلیل توصیه می شود تمامی افرادی که به دنبال افزایش وزن یا حجم بدنی هستند و یا به دلیل ابتلا به برخی از بیماری ها بدنشان ضعیف شده است از این مکمل استفاده نمایند. (البته تحت نظارت پزشک و در صورت توصیه او!)

فواید و خواص گینر کدام است؟

خواص و فواید مکمل گینر
خواص و فواید مکمل گینر

پیش از آنکه به بررسی اثرات مثبت مصرف این مکمل بپردازیم لازم است تا مطالبی را در خصوص اجزای تشکیل دهنده آنها و نیز تفاوت های موجود میان گینرهای مختلف بخوانیم تا آشنایی بهتری با این نوع مکمل های ورزشی داشته باشیم.

مواد سازنده گینرها

با توجه به هدف اصلی از مصرف این محصولات (افزایش وزن یا حجم)، در گذشته بیشترین جزء ترکیبات گینر چربی بوده است. با این حال در سال های اخیر و به واسطه مطالعاتی که بر روی اثرات نامطلوب حاصل از مصرف بیش از حد چربی ها صورت گرفته است، تغییرات گسترده ای در فرمولاسیون این نوع مکمل ها ایجاد شده است.

این فرمولاسیون جدید که موجب شکل گیری فواید و خواص گینرهای امروزی شده است عبارت است از:

 • کربوهیدرات (مالتودکسترین حاصل از برنج، گندم، ذرت، نشاسته حاصل از مانیوک و یا کاساو)
 • پروتئين (ترکیبی از کازئین، پروتئین شیر ایزوله شده، سفیده تخم مرغ و …. )
 • فیبر، کراتین، چربی ها و BCAA
 • مواد معدنی
 • ویتامین ها

بر اساس تفاوتی که در نسبت به کارگیری هریک از اجزای فوق وجود دارد، این محصولات را می توان به دو دسته زیر با اثرات مختلف تقسیم نمود که در ادامه به بررسی فواید و تاثیر هر یک از آنها می پردازیم.

 • افزایش دهنده وزن (Weight gainer)

در این نوع مکمل ها، نسبت کربوهیدرات بیشتر از پروتئین است و به همین دلیل کالری بالاتری دارند (۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری انرژی در هر وعده مصرفی). این نوع گینر عموما برای افرادی که دارای تیپ بدنی اکتومورف‌ هستند و به سختی وزنشان افزایش پیدا می کند مناسب است. داشتن اطلاعات کامل در خصوص نحوه مصرف گینر در کنار انجام تمرینات بدنسازی با شدت متوسط می تواند به افزایش وزن مطلوب این افراد کمک کند.

 • افزایش دهنده حجم یا عضله‌ساز (Mass Gainer)

در این نوع گینرها میزان پروتئین در مقایسه با کربوهیدرات بیشتر بوده و به همین دلیل مصرف آن بیشتر موجب افزایش حجم بافت های عضلانی فرد می گردد. با این حال این نوع مکمل ها نیز کالری بالایی دارند و تا حدی وزن فرد را نیز افزایش می دهند.

استفاده از این مکمل ها در کنار تمرینات بدنسازی قدرتی پرشدت به فرد کمک خواهد کرد تا فرایند عضله سازی را تسریع بخشیده و بدن وی حجم مناسب تری پیدا کند.

اصلی ترین فواید و تاثیر گینر در بدنسازی چیست؟

تاثیر و فواید مکمل گینر در بدنسازی
تاثیر و فواید مکمل گینر در بدنسازی

با توجه به وجود دسته های مختلف از این نوع مکمل که بالاتر به آن اشاره کردیم، بهتر است فواید و تاثیر گینر در بدنسازی را نیز به صورت جداگانه بررسی نماییم.

 • فواید و خواص گینر افزایش دهنده وزن

 • برقراری تعادل پروتئینی در بدن
 • تامین انرژی (کالری) مورد نیاز بدن برای فعالیت
 • بهبود کارایی سیستم گوارشی به واسطه دارا بودن فیبرها
 • پیشگیری از افت شدید و ناگهانی قند خون در حین تمرینات ورزشی
 • تامین کالری اضافه به منظور افزایش یافتن وزن و جبران کمبود وزن فرد
 • تامین نیاز بدن به بسیاری از ریز مغذی ها (ویتامین ها، مواد معدنی، اسید های آمینه و …)
 •  فواید و خواص گینر افزایش دهنده حجم

 • افزایش حجم بافت عضلانی بدن
 • تامین انرژی (کالری) مورد نیاز ورزشکار
 • بهبود کارایی و راندمان ورزشی فرد برای انجام تمرینات
 • تقویت کارایی سیستم گوارشی به واسطه دارا بودن فیبرها
 • افزایش سرعت ریکاوری بدن و تولید دوباره گلیکوژن پس از تمرینات ورزشی
 • افزایش شدت و سرعت فرایند عضله‌سازی (این تاثیر در ورزشکاران مبتدی بیشتر است)
 • برقراری تعادل مناسب پروتئینی در بدن فرد ورزشکار (موثر در ساخت عضلات جدید در بدن)
 • تامین نیاز بدن به بسیاری از ریز مغذی ها (ویتامین ها، مواد معدنی، اسید های آمینه و …)

علاوه بر موارد بیان شده می توان تاثیرات زیر را نیز به عنوان اثرات کلی حاصل از مصرف گینرها معرفی نمود:

 • موجب افزایش سرعت ترمیم عضلات و بافت های اسیب دیده در ورزشکاران می شود.
 • فرمولاسیون خاص آنها موجب کاهش آسیب وارده به عضلات و نیز افزایش مقاومت فرد در ورزش‌های حرفه‌ای می شود.
 • وجود آمینو اسیدهای مختلف در این مکمل ها موجب پیشگیری از افت شدید انرژی در هنگام فعالیت بدنی و افزایش قدرت بدنی فرد می شود.
 • به دلیل وجود مقادیر کافی از ویتامین ها و مواد معدنی، عموما مصرف این مکمل موجب می شود دیگر نیازی به استفاده از مولتی ویتامین مینرال ها نداشته باشید.
 • مصرف همزمان کربوهیدرات و پروتئین در کنار برخی ریز مغذی ها می تواند بیشتر از زمانیکه هریک از این اجزا به تنهایی مصرف می شوند موجب بهبود (کاهش) زمان ریکاوری و تولید کلیگوژن دوباره در عضلات شود.

روی دیگر سکه: عوارض مکمل گینر کدام است؟

به منظور افزایش آگاهی و شناخت شما در خصوص این محصولات بهتر است که پس از بررسی خواص و فواید مکمل گینر کمی نیز در خصوص عوارض گینر صحبت کنیم.

البته توجه داشته باشید که این موارد ممکن است در برخی از افراد بروز پیدا نکرده و در سایرین نیز با شدت و ضعف مختلفی ظاهر شود. همچنین مصرف دیگر مکمل های ورزشی و یا هر نوع داروی خاص و نیز ابتلا به بیماری ها نیز ممکن است موجب افزایش برخی از این عارضه ها شود.

اصلی ترین اثرات نامناسب ناشی از مصرف گینرها به شرح زیر است:

 • افزایش سطح چربی خون
 • بروز مشکلات روده ای (در صورت عدم استفاده از آب کافی هنگام مصرف مکمل)
 • بروز حساسیت و یا مشکلات گوارشی (در صورت استفاده طولانی مدت)
 • چاقی موضعی به خصوص در نواحی شکم، ران و پهلو در صورت زیاد از گینرهای افزایش دهنده وزن

همچنین باید به این نکته اشاره نماییم که قطعا استفاده از مکمل های دارویی بی کیفیت و ارزان قیمت می تواند مشکلاتی بسیار بیشتر از موارد ذکر شده داشته باشد. به همین دلیل توصیه می شود که همواره از محصولات تولیدی توسط شرکت های معتبر استفاده نموده و صرفا به دلیل قیمت پایین تر و یا تبلیغات بیشتری که در خصوص یک محصول خاص صورت می گیرد اقدام به تهیه و مصرف آن ننمایید.

جمع بندی

در این مقاله فواید و خواص گینر و دیگر اطلاعات مهم را در خصوص این مکمل مورد بررسی قرار دادیم. حال نوبت شماست تا دیدگاه یا سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخ آنرا از یک دکتر داروساز دریافت کنید. همچنین از طریق لینک پائین می توانید اقدام به تهیه این مکمل نمائید:

قیمت گینر ایرانی و خارجی

منبع: https://en.biotechusa.com/news/all-about-muscle-gainers/

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۲۳ نظرها

 1. سلام وقت بخیر. خواستم بپرسم استفاده از همزمان گینر و مولتی ویتامین و سایر ویتامین ها مشکلی ایجاد نمیکنه برای بدن؟
  من الان مولتی ویتامین، زینک، نوروبیون و کرومیوم مصرف میکنم و در کنارش گینر هم استفاده میکنم. البته نه به مقدار زیاد.

 2. سلام خسته نباشید
  من ۱۶ سالمه فوتبالیست و قد ۱۷۳ وزن ۵۵ کیلو دارم
  نیاز دارم به افزایش حجم. اگه گینر یک کیلویی مصرف کنم جواب میده؟

  1. با سلام
   افزایش حجم یک فرآیند تدریجی است و با مصرف یک گینر یک کیلویی شما افزایش حجم چندانی نخواهید داشت. لازم است مصرف را ادامه دهید.

   1. با سلام
    بنده ۱۹ سالم هست.
    قد ۱۸۴ سانتی متر و وزن ۶۰ کیلو گرم .
    بهم گفتن حین دوره مصرف گینر باید برنج و نان رو به کل حذف کنم.
    به نظرتون درسته؟

 3. سلام. من۲۰ سالمه با قد ۱۶۷ و وزن ۴۷. گینر روی افزایش وزن چقدر تاثیر میزاره و چند مدت استفاده کنم؟
  گینر اصل رو از کجا تهیه کنم؟

  1. با سلام
   یکی از فواید گینر کمک به افزایش وزن است. اما میزان افزایش وزن در هر فرد متفاوت خواهد بود.
   برای تهیه گینر داروخانه ای اصل میتوانید “خرید گینر بتادارو” را در گوگل جستجو کنید.

 4. سلام
  من یک گینر ۳ کیلویی رو روزی ۳ بار طبق برنامه مصرف کردم. از داروخانه معتبر و طبق همان فاکتورهایی که مکمل اصل رو مشخص میکنن تهیه کردم. اما حتی یک گرم هم وزن اضافه نکردم. علت چیه به نظر شما؟

  1. با سلام
   یکی از فواید گینر این است که کالری دریافتی بدن را افزایش می دهد. با این حال اگر متابولیسم بدن شما بالا باشد مصرف گینر ممکن است به افزایش وزن منجر نشود.

  1. با سلام
   گینرها ممکن است عوارضی هم داشته باشند که در یک مقاله دیگر در خصوص این عوارض توضیح داده ایم.

 5. سلام. من ۱۷ سالم هست و وزنم ۵۲ کیلوگرم و قد ۱۷۸ سانتی متر می باشد. اگر گینر مصرف کنم و ورزش کنم افزایش وزن پیدا میکنم؟

  1. با سلام
   خیر اشتباه نیست. عوارض هر یک از این مکمل ها در سایت توضیح داده شده است. کافی است در سایت جستجو کنید تا مقالات مرتبط را بیابید.

   1. با سلام
    گینر برای عضله سازی هم مفید است و افراد لاغر اندام می توانند از آن هم برای افزایش وزن و هم افزایش حجم استفاده کنند.

 6. سلام خسته نباشید
  من ۸ کیلو کمبود وزن دارم. با گینر و کراتین و وی میتونم تو یه دوره ۳ماهه این مقدار وزن اضافه کنم؟

  1. با سلام
   میزان افزایش وزن شما بستگی به متابولیسم بدنتان و مقدار مصرف این مکمل ها دارد. با این حال به طور کلی ۸ کیلوگرم وزن زیادی نیست و به احتمال زیاد بتوانید این مقدار افزایش وزن را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا