تناسب اندام

آمینو بدنسازی چیست؟ دکتر داروساز پاسخ می دهد

اسید آمینه ها از جمله مهم ترین مواد مغذی مورد نیاز بدن هستند که برخی از آن ها توسط بدن تولید شده و برخی دیگر از طریق مصرف مواد غذایی تامین می شوند. مکمل های آمینو اسید یکی از انواع مکمل بدنسازی هستند که به صورت پودر، قرص و یا شربت توسط شرکت های غذایی و دارویی تولید می شوند. در این مقاله ابتدا توضیح می دهیم که مکمل آمینو چیست و اثرات مثبت و منفی آن کدام است. سپس نحوه استفاده از این مکمل و بهترین آمینو موجود در بازار ایران را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

انواع آمینو اسیدها کدام اند؟

در حالت کلی اسید آمینه ها به ۳ دسته زیر تقسیم می شوند:

 • اسید آمینه های ضروری: بدن انسان اصلا قادر به تولید آنها نیست و باید با مصرف برخی مواد غذایی مانند گوشت قرمز، ماهی و تخم مرغ تامین شوند.
 • اسید آمینه های نیمه ضروری: در شرایط خاصی بدن انسان آنها را تولید می کند.
 • اسید آمینه های غیرضروری: بدن انسان قادر به تولید آنها هست.

مکمل آمینو چیست؟

وقتی مردم از مکمل آمینو صحبت می کنند منظورشان مکملی است که حاوی یک یا چند مورد از ۹ اسید آمینه ضروری باشد. اسید آمینه های ضروری را بدن خود نمی تواند تولید کند و باید از طریق منبع غذایی تامین شوند.

آمینو بدنسازی چیست؟
آمینو بدنسازی چیست؟

به طور کلی ۹ اسید آمینه ضروری وجود دارد که عبارت اند از:

 • فنیل آلانین: این اسید آمینه در عملکرد عصبی بدن نقش مهمی دارد. همچنین باعث ترشح هورمون های مختلفی از جمله دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین می شود.
 • والین: یکی از مهم ترین اسید آمینه های ضروری است که در ساخت و ریکاوری عضلات بدن نقش به سزایی دارد.
 • ترئونین: در سلامت پوست و مو تاثیرات مثبتی دارد و در ساخت پروتئین هایی مانند آلاستن و همچنین کلاژن به کار می رود. افزایش میزان کلاژن و الاستین در بدن به جوان ماندن پوست کمک زیادی می کند.
 • تریپتوفان:‌ اسید آمینه تریپتوفان در تنظیم خواب و همچنین خلق و خوی افراد تاثیرات مثبتی دارد.
 • متیونین: به سم زدایی بدن و همچنین سوخت و ساز عضلات کمک می کند. این اسید آمینه در جذب مواد معدنی از جمله روی و سلنیوم نیز موثر است.
 • لوسین: یک نوع آمینو اسید شاخه دار است که بین افراد ورزشکار بسیار شناخته شده است. لوسین در افزایش حجم و همچنین ترمیم عضلات بدن بسیار تاثیر گذار است و به ترشح هورمون رشد هم کمک می کند. این اسید آمینه سبب تحریک عضلانی برای افزایش حجم می شود و به همین دلیل به ترکیبات مکمل های پروتئینی افزوده می شود.
 • ایزولوسین: نوع دیگری از اسید آمینه های شاخه دار محسوب می شود که سبب تقویت بافت عضلانی بدن می گردد. ایزولوسین در ترکیبات اکثر مکمل های پروتئینی به کار می رود.
 • لیزین: موجب افزایش میزان سنتز پروتئین می شود و به تولید کلاژن و همچنین الاستین کمک می کند. لیزین در جوان ماندن پوست نقش مهمی دارد.
 • هیستیدین: این اسید آمینه نیز موجب ترشح هیستامین می شود. هیستامین در تقویت سیستم عصبی بدن، قوای جنسی، فرایند خواب و بیداری بدن نقش دارد.

مکمل آمینو یکی از پرفروش ترین انواع مکمل بدنسازی به حساب می آید. افرادی که از کمبود اسید آمینه های ضروری رنج می برند می توانند از این مکمل برای تامین نیاز بدنشان استفاده کنند. عمده خریداران و مصرف کنندگان مکمل آمینو، ورزشکاران و به خصوص بدنسازان هستند. زیرا این دسته از افراد نیاز بیشتری به اسید آمینه های ضروری دارند و با تامین آنها از طریق مکمل، سرعت ریکاوری و رشد عضلاتشان بیشتر می شود. معمولا ورزشکاران این مکمل را در کنار سایر مکمل های ورزشی مصرف می کنند تا سرعت پیشرفت خود را چندین برابر کنند.

مصرف مکمل آمینو در دوره افزایش حجم و همچنین دوره کات یا چربی سوزی کاربرد دارد. البته طریقه مصرف مکمل آمینو برای افزایش حجم کمی متفاوت از دوره کات می باشد.

امروزه مکمل آمینو در انواع مختلفی توسط شرکت ها تولید می شود که مهم ترین وجه تمایز بین آن ها ترکیباتشان است. مکمل آمینو اسید شاخه دار یا همان BCAA پر فروش ترین نوع این مکمل محسوب می شود. ترکیبات داخلی BCAA شامل ۳ اسید آمینه ضروری والین، لوسین و ایزولوسین است. این ۳ اسید آمینه نقش به سزایی در عضله سازی و ریکاوری عضلات پس از تمرینات ورزشی دارند.

آمینو اسید بدنسازی

اثرات مثبت مکمل آمینو چیست؟

اثرات مثبت مکمل آمینو
اثرات مثبت مکمل آمینو

مکمل آمینو اثرات مثبت زیادی دارد که در مقاله “فواید آمینو” آنها را به طور کامل توضیح داده ایم. در این قسمت هم خلاصه وار به اثرات مثبت این مکمل اشاره می کنیم.

رشد توده های عضلانی بدن

یکی از مهم ترین مزیت های مصرف مکمل آمینو، کمک به فرآیند عضله سازی است. اسید آمینه های والین، لوسین و ایزولوسین نقش به سزایی در عضله سازی دارند.

کمک به چربی سوزی

معمولا مربیان ورزشی برای افرادی که قصد چربی سوزی دارند، مصرف این مکمل را پیشنهاد می کنند. زیرا مکمل آمینو علاوه بر این که سبب حفظ حجم عضلات می شود، در بهبود سوخت و ساز بدن نیز تاثیر گذار است.

افزایش ترشح هورمون رشد

مکمل آمینو به افزایش ترشح هورمون رشد کمک می کند. با افزایش میزان هورمون رشد، قوای جسمانی و جنسی شخص به طور قابل توجهی افزایش می باید.

تقویت پوست و مو

مکمل آمینو دارای اسید آمینه های ضروری برای تولید کلاژن و الاستین است. لذا مصرف آن موجب تقویت پوست و مو می شود.

اثرات منفی مکمل آمینو چیست؟

اثرات منفی مکمل آمینو چیست؟
اثرات منفی مکمل آمینو چیست؟

مصرف این مکمل برای افرادی که سلامتی جسمانی کامل دارند هیچ عارضه خاص و خطرناکی ندارد. با این حال افرادی که دچار نارسایی کلیوی هستند یا از مشکلات گوارشی رنج می برند بهتر است از مکمل آمینو استفاده نکنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض این مکمل می توانید مقاله “عوارض آمینو” را مطالعه کنید.

تداخل دارویی آمینو چیست؟

مکمل آمینو بدنسازی ممکن است با برخی دارو های بیماران دیابتی و تیروئیدی تداخل داشته باشد. به همین علت اگر دچار هر یک از بیماری های مذکور هستید قبل از مصرف مکمل آمینو حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

روش استفاده از آمینو بدنسازی چیست؟

از این مکمل می توان به شیوه های مختلفی استفاده کرد. اما رایج ترین نحوه استفاده از قرص آمینو در بدنسازی، قبل و بعد از تمرین است. همچنین برای کسب نتیجه بهتر می توانید صبح ها پس از بیدار شدن از خواب و شب ها قبل از خواب نیز از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که نحوه مصرف مکمل آمینو در دوره های حجم و کات با یکدیگر متفاوت است که در مقاله “نحوه مصرف قرص آمینو در بدنسازی” به طور کامل در مورد آن توضیح داده ایم.

بهترین مکمل آمینو چیست؟

بهترین آمینو چیست؟
بهترین آمینو چیست؟

بین محصولات مختلفی که در ایران موجود است، قرص آمینو پلاس ۶۸۰۰ کارن یکی از با کیفیت ترین آنها است و ترکیبات مناسبی برای افزایش حجم عضلات دارد.

از دیگر مکمل های آمینو پرفروش در ایران، مکمل آمینو تائورین ژن استار است که قیمت مناسبی هم نسبت به نمونه های خارجی دارد.

جهت آشنایی با لیست کامل بهترین آمینو اسید برای حجم می توانید مقاله بتادارو را در این زمینه مطالعه کنید.

سوالات متداول

آیا آمینو چربی سوز است؟

مصرف مکمل آمینو سبب افزایش میزان سوخت و ساز در بدن شده و موجب افزایش استقامت بدن در حین تمرینات می شود. به همین دلیل مصرف آن در دوره های چربی سوزی بسیار موثر است.

آیا آمینو حجم می دهد؟

مصرف این مکمل باعث افزایش میزان سنتز پروتئین و همچنین تحریک عضله سازی می شود. به همین دلیل مکمل آمینو در نهایت موجب افزایش حجم عضلات بدن می شود.

تفاوت BCAA و آمینو چیست؟

مکمل BCAA تنها شامل ۳ اسید آمینه شاخه دار والین، لوسین و ایزولوسین است که مهم ترین اسید آمینه ها برای تحریک عضله سازی محسوب می شوند. اما مکمل آمینو بسته به نوع آن می تواند شامل چندین اسید آمینه مختلف باشد.

جمع بندی در خصوص اینکه مکمل آمینو چیست

در این مقاله ابتدا توضیح دادیم که آمینو بدنسازی چیست و اثرات مثبت و منفی آن کدام اند. سپس به روش استفاده از این مکمل پرداختیم و بهترین آمینو های بازار ایران را معرفی کردیم. به طور کلی مکمل های آمینو از پرفروش ترین مکمل های دنیا محسوب می شوند که در بین ورزشکاران محبوبیت بالایی دارند. این مکمل ها در انواع مختلفی تولید می شوند و مصرف آنها مزیت های فوق العاده ای برای بدنسازان به همراه دارد.

اگر در خصوص هر یک از مطالب مطرح شده در این مقاله سوالی دارید لطفا در بخش نظرات بپرسید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود. اگر هم به دنبال تهیه مکمل بدنسازی هستید کافی است روی لینک زیر کلیک کنید:

خرید مکمل بدنسازی

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/essential-amino-acids

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا