تناسب اندام

مکمل پروتئين وی چیست؟

مکمل پروتئین وی یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین مکمل های ورزشی در دنیا است. مصرف این مکمل بین ورزشکارانی که تمرینات قدرتی و با شدت بالا انجام می دهند بسیار رایج است. در ترکیبات پروتئين وی آمینو اسید های ضروری جهت رشد عضلات و ریکاوری آن ها وجود دارد و به همین دلیل این مکمل بدنسازی کمک زیادی به عضله سازی می کند. اگر می خواهید بدانید که دقیقا مکمل پروتئین وی چیست با ما همراه باشید.

مکمل پروتئين وی چیست؟

پروتئین وی یکی از انواع پروتئین هاست که به دلیل تاثیر زیادی که در رشد عضلات دارد بین ورزشکاران بسیار محبوب است. پروتئین وی طی فرآیند های خاصی از آب پنیر تولید می شود. در واقع ۲۰ درصد از پروتئین موجود در شیر از نوع وی بوده و باقی آن از نوع کازئین است. در زمان تولید پنیر، پروتئین وی که در ترکیبات شیر وجود دارد، به عنوان یک محصول جانبی از آن جدا می شود. به همین علت به پروتئین وی، پروتئین آب پنیر نیز گفته می شود.

نحوه تولید پروتئين وی از آب پنیر
نحوه تولید پروتئين وی از آب پنیر

آب پنیری که حاوی پروتئین وی است، طی فرآیند ها و پروسه های مختلف تبدیل به پودر طعم دار می شود. دلیل اینکه پودر وی را طعم دار می کنند آن است که این پودر به طور خام مزه و بوی خوبی ندارد و خوردن آن کمی سخت است. طعم های رایج مکمل پروتئین وی عبارت اند از شکلاتی، وانیلی، توت فرنگی و موزی. بین این طعم ها شکلاتی از همه پرطرفدارتر است.

پودر وی به دلیل تاثیر بسیار خوبی که در افزایش حجم عضلات و چربی سوزی دارد بین ورزشکاران بسیار محبوب است. همچنین لازم به ذکر است که این مکمل در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز بسیار مؤثر است. در حقیقت این مکمل بر روی لنفوسیت های t بدن تاثیر مثبت می گذارد و با این کار موجب تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری ها می شود.

مکمل وی به دلیل زود جذب بودن، در زمان هایی که بدن نیاز شدیدی به پروتئین دارد مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال اکثر مربیان ورزشی، بهترین زمان مصرف مکمل پروتئین وی را بعد از تمرین می دانند. زیرا تا ۲ ساعت پس از تمرین، عضلات بدن نیاز زیادی به پروتئین برای رشد و ریکاوری دارند و چون سرعت هضم پودر وی بالاست، به سرعت جذب شده و باعث عضله سازی می شود.

ترکیبات پروتئين وی چیست؟

مکمل پروتئین وی یکی از کاملترین مکمل های ورزشی است که شامل مقادیر بالایی از آمینو اسید ها، ویتامین ها و مواد معدنی است. این مکمل در ترکیبات خود تعداد زیادی ماده مغذی دارد که در تقویت شرایط جسمانی بسیار مؤثر است. در ادامه ترکیبات این مکمل را به طور کامل توضیح می دهیم.

آمینو اسید ها

بدن انسان برای رشد و ریکاوری عضلات نیاز به دریافت آمینو اسید های ضروری دارد چرا که خود قادر به تولید آنها نیست. در ترکیبات پروتئين وی حدود ۹ آمینو اسید ضروری وجود دارد که شامل ایزولوسین، لوسین، والین، لیسن، تیروزین، ترئونین، هیستیدین، تریپتوفان و سیستئین هستند.

آمینو اسید ها نقش به سزایی در عضله سازی ایفا می کنند. از بین تمامی آمینو اسید هایی که در ترکیبات مکمل پروتئین وی موجود است، آمینو اسید های شاخه دار (BCAA) از اهمیت فوق العاده ای در افزایش حجم عضلات برخوردار هستند. آمینو اسید های شاخه دار شامل ایزولوسین، لوسین، والین می باشند.

به طور کلی هر مکمل پروتئین وی در هر گرم دارای ۱۰۵ میلی گرم لوسین، ۶۳ میلی گرم ایزولوسین و ۵۸ میلی گرم والین است. تفاوت عمده بین مکمل های پروتئینی خوب و بد در مقدار آمینو اسید های ضروری آنهاست. طبیعتا هر چه مقدار آمینو اسید های ضروری در مکمل وی بیشتر باشد، کیفیت آن بهتر است.

مواد معدنی و ویتامین ها

معمولا میزان مواد معدنی و ویتامین های موجود در ترکیبات پروتئين وی در برند های مختلف متفاوت است. اما به طور میانگین هر مکمل وی در یک اسکوپ خود حدود ۹۴ میلی گرم کلسیم، ۱۴۰ میلی گرم سدیم، ۱ گرم فیبر، ۳.۵ گرم شکر، ۵ گرم کربوهیدرات و ۲ گرم چربی دارد. تقریبا هر اسکوپ پودر وی حدود ۲۸ گرم بوده و دارای ۱۲۰ کالری است.

در اکثر مکمل های پروتئین وی ویتامین هایی مانند ویتامین C، ویتامین A، ویتامین K و ویتامین E موجود است که البته مقادیر آن ها ناچیز است.

یک نکته بسیار جالب دیگر در رابطه با پروتئین وی این است که این مکمل ارزش بیولوژیکی بسیار بالایی دارد. ارزش بیولوژیکی با در نظر گرفتن میزان سودمندی در کنار سرعت هضم و جذب اندازه گیری می شود. ارزش بیولوژیکی مکمل وی ۱۷۰ BV است و فاصله بسیار زیادی با سایر مواد غذایی دارد. پس از این مکمل بیشترین ارزش بیولوژیکی مربوط به تخم مرغ با ارزش ۱۰۰ BV است. هر چه این عدد بزرگتر باشد نشان دهنده ارزش بالای آن ماده از نظر بیولوژیکی است.

انواع پودر وی چیست؟ کدام نوع بهتر است؟

انواع پروتئين وی چیست؟
انواع پروتئين وی چیست؟

در مقاله “انواع پروتئين وی” به طور کامل در این خصوص توضیح داده ایم. به طور کلی مکمل پروتئین وی دارای ۳ نوع مختلف است که هر یک از نظر درصد پروتئین، کربوهیدرات و چربی با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه هر یک از آنها را توضیح می دهیم.

پروتئين وی کنسانتره

مکمل های وی کنسانتره دارای ۳۰ الی ۹۰ درصد پروتئین وی در ترکیبات خود هستند و باقی ترکیبات آن ها شامل کربوهیدرات و چربی است. این نوع پودر وی دارای لاکتوز بالایی است و برای افراد حساس به لاکتوز اصلا مناسب نیست. وی های کنسانتره عموما برای ورزشکاران عادی که قصد شرکت در مسابقات حرفه ای را ندارند گزینه خوبی است.

پروتئین وی ایزوله

مکمل وی ایزوله همان طور که از نامش مشخص است، کاملا ایزوله شده است و به نسبت سایر مکمل ها درصد پروتئین بالاتری دارد. مکمل های وی ایزوله حدود ۹۰ درصد پروتئین وی در ترکیبات خود دارند و میزان چربی، کربوهیدرات و لاکتوز موجود در آن ها بسیار ناچیز است.

پروتئین وی هیدرولیزه

پودر وی هیدرولیزه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد پروتئین دارد. وجه تمایز این نوع مکمل با سایر مدل ها این است که در ترکیبات خود دارای انسولین است که باعث می شود سرعت هضم و جذب پروتئین وی به شدت افزایش پیدا کند.


همچنین بخوانید: پروتئین وی یا کراتین


اثرات مثبت مکمل وی چیست؟

فواید پروتئین وی بسیار زیاد است که مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

 • پروتئين وی به رشد عضلات کمک می کند.
 • دارای تمامی آمینو اسید های ضروری مورد نیاز بدن است و نیاز بدن را به آمینو اسید به طور کامل پوشش می دهد.
 • به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی از آمینو اسید ها و مواد معدنی در تقویت پوست و مو مؤثر است.
 • موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و سطح مقاومت بدن را در برابر بیماری ها افزایش می دهد.
 • دارای پپتید های فعال زیستی است و به همین دلیل مصرف آن برای افراد با فشار خون بالا مفید است.
 • مصرف مکمل پروتئین وی سبب افزایش سطح متابولیسم بدن می شود و به همین دلیل این مکمل به چربی سوزی کمک می کند.
 • برای ورزشکاران در هر دو دوره افزایش حجم و چربی سوزی کاربرد دارد.

اگر با توجه به فواید این مکمل تصمیم به خرید پروتئين وی گرفته اید، می توانید روی لینک زیر کلیک کنید و قیمت انواع وی را مشاهده کنید:

قیمت پروتئین وی

اثرات منفی پروتئين وی چیست؟

اثرات منفی مکمل وی چیست؟
اثرات منفی مکمل وی چیست؟

مصرف مکمل پروتئین وی برای آن دسته از افرادی که سلامت فیزیکی و جسمانی خوبی دارند اثرات منفی چندانی ندارد. اما برای برخی افراد که از نظر سلامتی در شرایط مناسبی نیستند ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. در مقاله “عوارض پروتئین وی” توضیحات زیادی را در این باره ارائه کرده ایم. در ادامه هم خلاصه وار عوارض این مکمل را توضیح می دهیم.

آکنه پوستی

مصرف این پروتئین سطح قند خون و انسولین را در بدن افزایش می دهد که باعث افزایش سبوم پوستی می شود. ترشح بالای سبوم پوست می تواند موجب پیدایش آکنه در پوست شود.

مشکلات کلیوی

افرادی که کلیه هایشان عملکرد مناسبی ندارند ممکن است با مصرف پودر وی دچار مشکل شوند. زیرا مصرف بالای پروتئین و کلسیم سبب افزایش فشار بر روی کلیه ها می شود.

مشکلات کبدی

این مکمل برای افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند طراحی شده است و برای افراد کم تحرک مناسب نیست. به همین دلیل در صورت نداشتن تحرک کافی ممکن است در بلند مدت کبد فرد دچار مشکل شود.

مشکلات گوارشی

یکی از شایع ترین اثرات منفی این مکمل بروز مشکلاتی نظیر نفخ، درد معده و یبوست است. زیرا با افزایش میزان پروتئین در بدن، تعداد باکتری های مفید دستگاه گوارش کاهش پیدا می کند.

روش استفاده از پودر وی چیست؟

روش استفاده از پودر وی چیست؟
روش استفاده از پودر وی چیست؟

طریقه مصرف پروتئین وی بسیار ساده است. بهترین مقدار استفاده از مکمل وی برای چربی سوزی ۲۵ الی ۵۰ گرم در هر روز است. معمولا بدنسازان هر روز دو وعده ۲۵ گرمی را بین صبحانه و نهار و نیز بین نهار و شام مصرف می کنند. بهترین مقدار استفاده از پروتئین وی برای افزایش وزن ۲۵ الی ۵۰ گرم در روز می باشد. شما میتوانید یک وعده ۲۵ گرمی را در صبح و یک وعده دیگر را هم بعد از تمرین مصرف کنید.

برترین پروتئین وی چیست؟

برند های زیادی در زمینه تولید مکمل های بدنسازی فعالیت می کنند. به طور کلی مکمل های خارجی کیفیت بالاتری نسبت به مکمل های ایرانی دارند. اما دو نکته منفی در خصوص مکمل های خارجی در بازار ایران وجود دارد:

 • قیمت آنها بالاتر است.
 • نمونه های تقلبی آنها بیشتر است.

از بین مکمل های وی ایرانی که کیفیت بسیار خوبی دارند می توان به مکمل پروتئین وی کاله و پروتئین وی پگاه اشاره کرد. از بین مکمل های وی خارجی هم برند پی اچ دی پیشنهاد می شود.

برای آشنایی کامل با بهترین پروتئین وی می توانید مقاله اختصاصی بتادارو را در این زمینه مطالعه کنید.

پروتئین وی یا گینر؟

گینر و پروتئین وی هر دو جزو بهترین مکمل های ورزشی شناخته می شوند و هر یک کاربرد جداگانه ای دارد. عموما گینر برای افرادی مناسب است که به سختی وزن می گیرند و قصد افزایش حجم دارند. زیرا گینر کالری بالایی دارد و ترکیبات آن شامل مقادیر بالایی کربوهیدرات و مقدار کمی پروتئین است و سبب افزایش وزن می شود.

پروتئین وی یا گینر؟
پروتئین وی یا گینر؟

از طرفی مکمل پروتئین وی کالری کمتری نسبت به گینر دارد و در دوره های افزایش حجم خشک و همچنین دوره چربی سوزی (دوره کات) مورد استفاده قرار می گیرد. لذا همانطور که در مقاله گینر یا وی توضیح داده ایم، انتخاب یکی از این دو مکمل بستگی به تیپ بدنی و هدف شما دارد.

سوالات متداول

پروتئين وی برای چه سنی است؟

مصرف این مکمل برای افراد بالای ۱۸ مناسب است. برای نوجوانان زیر ۱۸ سال استفاده از مکمل چندان پیشنهاد نمی شود و بهتر است قبل از استفاده حتما با پزشک مشورت کنند.

کاربرد پروتئين وی در بدنسازی چیست؟

پودر وی تاثیر فوق العاده ای در عضله سازی دارد و برای افزایش حجم استفاده می شود. همچنین در دوره های چربی سوزی نیز می توان از آن جهت حفظ توده های عضلانی و افزایش متابولیسم بدن استفاده کرد.

جمع بندی

در این مقاله توضیح دادیم که مکمل پروتئین وی چیست و ترکیبات، خواص و عوارض آن کدام اند. به طور کلی مکمل پروتئین وی یکی از بهترین و کاربردی ترین مکمل های بدنسازی به شمار می رود و تاثیر به سزایی در رشد توده عضلانی بدن ورزشکاران دارد. در ترکیبات این مکمل آمینو اسید های ضروری جهت رشد عضلات و ریکاوری آن ها وجود دارد. همچنین پودر وی برای دوره افزایش حجم و نیز دوره کات بسیار مناسب است.

برای خرید مکمل بدنسازی می توانید به سایت بتادارو مراجعه کنید. بتادارو یک داروخانه اینترنتی با ارسال رایگان است.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۱۴ نظرها

  1. با سلام
   در صورتی که این مکمل را طبق روش مصرف درج شده روی محصول مصرف کنید و در مصرفش زیاده روی نکنید احتمالش پائین است.

 1. سلام دکتر جان
  من ۱۰۵ کیلوگرم وزنم است و ۱۸۵ سانتی متر قدم. ۳۷ سال سن دارم میخوام چربی پهلو و شکم رو بسوزونم و حجم بگیرم. وی ایزوله برای من خوبه؟

 2. سلام اقای دکتر
  من کلیه هام به صورت ارثی سنگ‌ساز هستند. میخواستم بدونم منم میتونم از مکمل وی استفاده کنم؟! ممنونم.

   1. سلام آقای دکتر. من نزدیک ۱۸ سال سن دارم. میتونم از مکمل وی استفاده کنم؟ و کدامش برای افراد زیر ۱۸ بهتر است؟

 3. سلام اقای دکتر. وقتتون بخیر

  من بدنسازی به صورت نیمه حرفه ای کار می کنم.
  میخواستم بدونم برای اینکه در حال حاضر بخواهم کمی وزنم بالا بره و حجم عضلاتم بیشتر بشه باید از کدوم نوع پروتئین استفاده کنم؟ و چند بار در شبانه روز؟

  پیشاپیش از پاسخگویی جنابعالی متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا