تناسب اندام

۸ خواص ال کارنیتین که نمی دانستید!

ال کارنیتین یکی از مکمل های بسیار محبوب و شناخته شده در بین ورزشکاران محسوب می شود. خواص ال کارنیتین عمدتا در زمینه کاهش وزن است و اکثر مصرف کنندگان آن افرادی هستند که قصد چربی سوزی را دارند. در این مقاله ابتدا خلاصه وار توضیح می دهیم که مکمل ال کارنیتین چیست. سپس فواید خواص قرص ال کارنیتین را به طور کامل توضیح می دهیم. در آخر هم منابع غذایی ال کارنیتین را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

مکمل ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین یک نوع آمینو اسید غیر ضروری است که بدن خود قادر به تولید آن است. این اسید آمینه نقش بسیار مهمی در تامین انرژی و سوخت مورد نیاز سلول های بدن ایفا می کند. همان طور که می دانید بدن برای فعالیت روزانه خود نیاز به انرژی دارد که آن را از طریق مواد غذایی و همچنین چربی های ذخیره شده تامین می کند. ال کارنیتین زنجیره های بلند اسید چرب را به داخل میتوکندری سلول ها منتقل می کند تا سلول ها از آن به عنوان سوخت مورد نیاز خود استفاده کند. زنجیره های اسید چرب در داخل سلول ها تجزیه شده و به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرند. لذا در حالت کلی ال کارنیتین نقش به سزایی در سوزاندن چربی های بدن دارد.

با این حال خواص ال کارنیتین تنها محدود به چربی سوزی نیست. در بخش بعدی مهمترین فواید قرص ال کارنیتین را شرح می دهیم.

خرید مکمل

خواص و فواید ال کارنیتین

ال کارنیتین خواص زیادی دارد که در این قسمت به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

کمک به چربی سوزی

یکی از فواید ال کارنیتین موثر بودن ان در چربی سوزی است.
یکی از فواید ال کارنیتین موثر بودن ان در چربی سوزی است.

یکی از مهمترین کاربردهای مکمل ال کارنیتین کمک به کاهش وزن است. مصرف این مکمل در دوره های چربی سوزی تاثیر قابل توجهی در حذف توده های چربی بدن دارد. البته مصرف قرص ال کارنیتین زمانی به کاهش وزن کمک خواهد کرد که با رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم نیز همراه شود.

افزایش استقامت عضلات بدن

یکی دیگر از خواص ال کارنیتین افزایش استقامت بدن در حین انجام فعالیت های ورزشی است. مصرف این مکمل توان و بازدهی عضلات را افزایش می دهد و سبب افزایش سطح و کیفیت تمرین می شود. به همین دلیل یکی از بهترین زمان های مصرف ال کارنیتین قبل از شروع تمرین است.

ریکاوری و بازسازی عضلات

از دیگر فواید ال کارنیتین برای ورزشکاران می توان به تسریع ریکاوری، افزایش خون رسانی به عضلات و همچنین کاهش درد های عضلانی پس از تمرین سنگین اشاره کرد.

کمک به بهبود نارسایی قلبی و کاهش فشار خون

بعضی مطالعات نشان داده اند که مصرف ال کارنیتین به کاهش فشار خون ناشی از بیماری قلبی کمک می کند. در یکی از این مطالعات مصرف روزانه ۲ گرم ال کارنیتین منجر به کاهش ۱۰ واحدی فشار خون شد.

یکی از خواص قرص ال کارنیتین کمک به کاهش فشار خون است.
یکی از خواص قرص ال کارنیتین کمک به کاهش فشار خون است.

همچنین مصرف ال کارنیتین به بهبود نارسایی قلبی مزمن کمک می کند.

بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از آلزایمر

یکی دیگر از خواص قرص ال کارنیتین، کمک به بهبود عملکرد مغز است. مصرف این مکمل در سلامتی مغز تاثیرات مثبتی به همراه دارد. همچنین برخی تحقیقات نشان داده اند که استفاده از ال کارنیتین به پیشگیری از آلزایمر کمک می کند.

تقویت باروری مردان و زنان

از دیگر فواید قرص ال کارنیتین، تقویت کیفیت مایع منی در مردان است. مصرف این مکمل باعث می شود که غلظت و همچنین کیفیت مایع منی در مردان افزایش پیدا کند که به طور مستقیم در باروری آن ها تاثیر گذار است.

همچنین مصرف این مکمل می تواند احتمال تخمک گذاری در خانم ها را به طور قابل توجهی افزایش دهد. این موضوع به طور مستقیم در احتمال بارداری خانم ها تاثیر گذار است

بهبود کبد چرب

یکی از خواص ال کارنیتین، سم زدایی کبد است. مصرف این مکمل سبب افزایش آنزیم های کبد می شود. این موضوع در سلامت کبد تاثیرات مثبتی به همراه دارد و می تواند موجب بهبود مشکلاتی نظیر کبد چرب شود.

کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲

ال کارنیتین می تواند احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. ال کارنیتین سبب افزایش آنزیم AMPK در خون می شود. این آنزیم در افزایش میزان مصرف کربوهیدرات تاثیر دارد که در نهایت منجر به کاهش قند خون می شود.

منابع غذایی حاوی ال کارنیتین

ال کارنیتین در مواد غذایی مختلفی وجود دارد. با مصرف این منابع غذایی می توانید تا حد قابل توجهی نیاز روزانه خود را به این اسید آمینه تامین کنید. البته مقادیر ال کارنیتین موجود در این مواد غذایی چندان زیاد نیست و نمی تواند تاثیر به سزایی در چربی سوزی افراد داشته باشد. لذا مصرف آن ها صرفا برای حفظ سلامتی بدن و تامین مواد مغذی مورد نیاز آن مناسب می باشد.

مواد غذایی حاوی ال کارنیتین
مواد غذایی حاوی ال کارنیتین
  • گوشت گاو: گوشت گاو یکی از منابع غنی ال کارنیتین است که در هر ۱۰۰ گرم آن حدود ۹۵ میلی گرم از این اسید آمینه موجود است. در بین مواد غذایی مختلفی که مصرف می کنیم، گوشت گاو غنی ترین منبع برای جذب ال کارنیتین است.
  • گوشت ماهی: گوشت ماهی نیز حاوی ال کارنیتین است. در هر ۱۰۰ گرم ماهی حدود ۶ میلی گرم از این اسید آمینه وجود دارد.
  • گوشت مرغ: گوشت مرغ در هر ۱۰۰ گرم نزدیک به ۴ میلی گرم ال کارنیتین دارد.
  • شیر: هر یک لیوان شیر حاوی ۸ میلی گرم ال کارنیتین است. شیر جزو ارزان ترین خوراکی هایی است که می توانید برای تامین ال کارنیتین در طول روز مصرف نمایید.

لطفا توجه داشته باشید که مقادیر ال کارنیتین موجود در مواد غذایی بسیار کم است. به همین دلیل نمی توان صرفا با مصرف این منابع غذایی انتظار بهره مندی کامل از خواص ال کارنیتین، مانند چربی سوزی، را داشت. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم استفاده از قرص ال کارنیتین را مد نظر قرار دهید.

عوارض قرص ال کارنیتین

در قسمت های قبل با فواید ال کارنیتین به طور کامل آشنا شدید. اما جالب است بدانید که مصرف این مکمل علاوه بر داشتن مزایای متعدد، عوارض جانبی نیز به همراه دارد. با اینکه عمده این عوارض جانبی تنها در صورت مصرف بیش از حد قرص ال کارنیتین بروز می کنند همچنان بهتر است با آنها آشنا شوید.

مشکلات گوارشی

این عارضه جانبی بسیار نادر است و در اکثر مصرف کنندگان ال کارنیتین بروز نمی کند. در صورتی که بعد از مصرف این مکمل با مشکلات گوارشی مواجه شدید بهتر است مصرف آن را متوقف کنید.

تشنج

مکمل ال کارنیتین با برخی از آنتی بیوتیک ها و دارو های ضد تشنج تداخل دارد. اگر دارای بیماری های خاصی هستید بهتر است قبل از مصرف این مکمل حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

بی خوابی

مصرف ال کارنیتین برای افرادی که اختلال خواب دارند مناسب نیست و می تواند مانع از خواب شبانه آن ها شود.

پسری که از بی خوابی رنج می برد
یکی از اثرات منفی احتمالی ال کارنیتین افزایش بی خوابی است.

اگر می خواهید در مورد عوارض ال کارنیتین بیشتر بدانید می توانید مقاله بتادارو را در این زمینه مطالعه کنید. به طور کلی توصیه می شود مکمل ال کارنیتین را حتما با توجه به نظر مربی ورزشی و نیز پزشک متخصص خود مصرف کنید تا بتوانید از خواص ال کارنیتین بهره مند شوید.

جمع بندی در مورد خواص ال کارنیتین

مکمل ال کارنیتین یکی از پرفروش ترین مکمل های ورزشی محسوب می شود. از مهم ترین فواید قرص ال کارنیتین می توان به چربی سوزی اشاره کرد. مصرف این مکمل باعث می شود تا چربی های ذخیره شده در بدن به عنوان سوخت مورد نیاز عضلات و سلول ها مصرف شوند. با مصرف این مکمل در کنار ورزش و رژیم غذایی اصولی، شاهد تغییرات چشمگیری در حذف چربی های زائد خود خواهید بود.

خواص قرص ال کارنیتین صرفا به چربی سوزی محدود نمی شود و در سلامت اندام های داخلی بدن مانند کبد، کلیه، مغز و قلب و عروق نیز تاثیر گذار است. منابع غذایی غنی از این اسید آمینه شامل گوشت گاو، ماهی، مرغ و شیر هستند.

اگر می خواهید با نحوه مصرف ال کارنیتین برای لاغری آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله بتادارو را در این زمینه مطالعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/l-carnitine

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۴ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا