تناسب اندام

عوارض گینر: بدترین عوارض مکمل گینر که باید جدی بگیرید

به گزارش داروخانه اینترنتی بتادارو، بدون شک گینرها از پرطرفدارترین مکمل های ورزشی در تمام دنیا هستند که به افزایش وزن و حجم بدنی افراد لاغر کمک شایانی می نمایند. با این حال شاید عوارض گینر یکی از موضوعاتی باشد که کمتر به آن پرداخته می شود و بسیاری از بدنسازی این مکمل ورزشی از آن آگاهی ندارند.

همین عدم آگاهی سبب می شود که برخی از افراد پس از استفاده از گینر با مشکلاتی از قبیل چاقی های موضعی مواجه شوند. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مقاله قصد داریم پس از ارائه معرفی کوتاهی از گینرها، به بررسی عوارض مکمل گینر بپردازیم تا هنگام استعلام قیمت و خرید گینر آنها را مد نظر قرار دهید. توصیه می کنیم اگر شما هم ورزش بدنسازی انجام می دهید و یا از گینر استفاده می کنید حتما این مقاله را با دقت و تا انتها مطالعه نمایید. همچنین اگر در انتخاب بهترین گینر دچار تردید هستید، می توانید مقاله اختصاصی ما را در این خصوص بخوانید.

خلاصه ای در مورد گینر

پیش از آنکه به سراغ بررسی عوارض گینر برویم بهتر است به صورت خلاصه توضیحاتی را در مورد اینکه گینر چیست ارائه دهیم.

این مکمل ها تخصصی و پرکالری هستند که در ساخت آن ها از ترکیب کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها و مواد غذایی ارزشمند دیگری نظیر کراتین استفاده شده است. این فرمولاسیون ویژه سبب می شود که گینرها به منزله بمب کالری عمل کرده و بهره گیری از آن ها بتواند با تامین نمودن کالری اضافه موجب افزایش وزن افراد شود. همچنین منابع پروتئینی با ارزشی که در این محصولات وجود دارد به افزایش حجم بافت عضلانی نیز کمک می نماید.

اما ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که در دنیایی که همه به دنبال کاهش وزن هستند چرا عده ای به استفاده از گینرها رو می آورند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برخی از افراد که در اصطلاح علمی هارد گینر نامیده می شوند حتی در صورت دریافت مقدار زیادی مواد غذایی افزایش وزن پیدا نمی کنند و این موضوع سبب می شود همواره با کمبود وزن مواجه باشند. علاوه بر این، این افراد با انجام تمرینات ورزشی نیز تغییر محسوسی در حجم بدنی آن ها ایجاد نشده و به همین دلیل همیشه لاغر اندام هستند.

برای رفع این مشکل، گینرها به عنوان مکمل هایی تخصصی طراحی و تولید شده اند.

البته باید به این نکته نیز اشاره نماییم که گینرها به صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

گینرهای افزایش دهنده وزن  (Weight gainer)

این گروه از گینرها دارای کربوهیدرات بسیار بالایی در فرمولاسیون خود بوده و به همین دلیل استفاده از آن ها می تواند در کوتاه مدت موجب افزایش وزن فرد شود.

گینرهای افزایش دهنده حجم یا عضله‌ساز (Mass Gainer)

گینرهای عضله ساز در مقایسه با گینرهای افزایش دهنده وزن میزان کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتری دارند. به همین دلیل میزان کالری نهایی آن ها کمتر بوده و اثرگذاری اصلی آن بر روی افزایش حجم بافت عضلانی و به طور کلی افزایش حجم بدنی فرد خواهد بود.

عوارض گینر چیست؟

عوارض مکمل گینر چیست؟
عوارض مکمل گینر چیست؟

پس از این معرفی کوتاه در خصوص گینرها و آشنایی با انواع آن، حال زمان آن می رسد که به عوارض گینر بپردازیم.

البته پیش از برشمردن این عوارض یادآوری این نکته ضروری است که گینرها نیز مانند هر مکمل ورزشی و یا داروی دیگری دارای عوارضی می باشد که ممکن است در همه افراد رخ ندهد. به عنوان مثال، استفاده از برخی داروهای خاص، وجود حساسیت های غذایی، آلرژی ها، بیماری های زمینه ای، سبک زندگی و از همه مهم تر دوز و شیوه بهره گیری از گینر از مواردی هستند که به صورت مستقیم بر روی ظهور یا عدم ظهور عوارض ناشی از آنها تاثیر می گذارند.

به همین دلیل توصیه می شود که پیش از مصرف هر نوع مکمل ورزشی ابتدا شرایط خود را به خوبی برای پزشک یا داروساز شرح داده و پس از بیان هدف خود از استفاده از گینر، در خصوص مناسب بودن یا نبودن این محصول و همچنین عوارضی که ممکن است در شما بروز پیدا کند با او مشورت نمایید.

در ادامه به بررسی دقیق تر هریک از عوارضی می پردازیم که ممکن است در اثر گینرها رخ دهد:

ایجاد چاقی‌های موضعی

همانطور که بیان شد، گینرها به خصوص گینرهای افزایش دهنده وزن دارای کربوهیدرات بالا بوده و در نتیجه کالری زیادی دارند. به همین دلیل اگر در زمان استفاده از گینرها از یک برنامه ورزشی مناسب پیروی نکنید، دریافت این کالری اضافه می تواند موجب بروز چاقی موضعی به خصوص در نواحی ران، شکم و پهلوها شود.

با این حال در صورت انجام تمرینات بدنسازی با شدت متوسط می توانید علاوه بر افزایش وزن مطلوب، از بروز چاقی های موضعی نیر پیشگیری نمایید.

بروز مشکلات گوارشی

برخی از گینرها حاوی کراتین هستند و دریافت این ماده در برخی از افراد می تواند موجب بروز مشکلات گوارشی شود. با این حال به دلیل تاثیری که کراتین در بهبود دوران ریکاوری دارد بسیاری از افراد مایل به استفاده از آن می باشند. به همین دلیل توصیه می شود اگر قبلا سابقه حساسیت به کراتین را داشته اید، پیش از بهره گیری از گینرها از وجود یا عدم وجود این ماده در محصول مورد نظر اطمینان حاصل نمایید تا مشکلات گوارشی به عنوان یکی از عوارض گینر در شما بروز پیدا نکند. ضمنا در صورت وجود کراتین در محصول مورد نظرتان می توانید با مشورت پزشک نحوه استفاده از محصول را به گونه ای تنظیم نمایید که کمترین عارضه گوارشی در شما ایجاد شود.

افزایش سطح چربی خون

چربی ها یکی از اصلی ترین ترکیبات گینر به خصوص گینرهای افزایش دهنده وزن هستند. به همین دلیل استفاده زیاد و بیش از دوز توصیه شده از گینرها می تواند موجب افزایش سطح کلسترول و چربی خون به عنوان یکی از مضرات گینر شود. به همین دلیل توصیه می شود تا پیش از بهره گیری از گینرها با متخصص تغذیه و یا پزشک مشورت نموده و بر اساس نیاز بدن خود اقدام به دریافت دوز مشخصی از گینرها نمایید.

ایجاد دل‌ پیچه و گرفتگی عضلات شکم

یکی از اصلی ترین عوارض مکمل گینر به خصوص اگر در هنگام مصرف آن به میزان کافی آب میل نکنید، بروز گرفتگی در عضلات شکمی است که اصطلاحا به آن کرامپ عضلانی نیز گفته می شود. این دل دردها که می تواند بیشتر به علت دریافت کراتین با آب کم باشد در برخی موارد تا حدی شدید است که مانع از انجام فعالیت های بدنی می شود. به همین دلیل اکیدا توصیه می شود تا در صورت استفاده از گینرها به خصوص گینرهای حاوی کراتین میزان آب مصرفی در طول روز را افزایش دهید.

همچنین در صورت بروز دل درد می توانید با انجام حرکات کششی، ماساژ موضعی و نیز استفاده از کمپرس‌های سرد و گرم مشکل موجود را برطرف نمایید.

ایجاد جوش

بروز یا عدم بروز جوش در اثر گینرها تا حد زیادی به مشخصات فردی شما بستگی دارد. برخی از افراد در اثر دریافت مواد قندی به سرعت دچار جوش شده و به همین دلیل استفاده از گینرها نیز می تواند موجب بروز این مشکل در آن ها شود. با این حال برخی دیگر از افراد پوست حساسی ندارند و بدن آن ها قادر است میزان بیشتری قند را تحمل نماید.

بروز حساسیت (آلرژی)

ایجاد حساسیت در اثر گینر را می توان یکی از نادرترین عوارض گینر دانست. با این حال در خصوص این عارضه باید به این نکته اشاره نماییم که در صورت حساسیت داشتن به هریک از اجزای به کار رفته در این مکمل ورزشی ممکن است واکنش هایی از قبیل تنگی نفس، ایجاد کهیر، متورم شدن صورت و یا بروز حالت هایی از قبیل درد شکم، تهوع و اسهال در شما رخ دهد. در چنین شرایطی حتما استفاده از گینر را متوقف نموده و به پزشک مراجعه نمایید.

توجه

نکته آخری که در مبحث عوارض مکمل گینر باید به آن اشاره نماییم خطرات ناشی از تهیه مکمل های ورزشی تقلبی و بی کیفیت است. همیشه در هنگام خریداری هر نوع مکمل ورزشی تمامی اطلاعات مربوط به محصول از قبیل شناسه محصول، تاریخ تولید و انقضا، کد بهداشتی IRC و نیز بارکد وارداتی (در صورت وارداتی بودن محصول) را بررسی نموده و از اصل بودن محصول اطمینان حاصل نمایید. چراکه استفاده از محصولات تقلبی و بدون کیفیت قطعا عوارض بسیار بیشتر و خطرناک تری با خود به همراه خواهد داشت.

در صورتی که قصد دارید خریدی مطمئن داشته باشید و پیش از پرداخت هر هزینه ای، سوالات خود در خصوص گینرها را از کارشناسان متخصص بپرسید می توانید با مراجعه به داروخانه آنلاین بتادارو و درج سوال خود، پاسخ آن را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نموده و با آگاهی کامل و خیالی راحت اقدام به خرید نمایید.

آن طرف قضیه: اثرات مثبت گینر در بدنسازی

مضرات مکمل گینر
مضرات مکمل گینر

هرچند استفاده از گینرها می تواند با عوارضی همراه باشد، با این حال این عوارض در تمامی افراد عمومیت نداشته و در صورت پیروری از یک شیوه استفاده اصولی می توان از اثرات مثبت این مکمل بهره مند شوید.

اصلی ترین فواید گینر به شرح زیر می باشد:

  • بهبود و افزایش سرعت ریکاوری بدن
  • کمک به برقراری تعادل پروتئینی در بدن
  • جبران کمبود و یا فقر غذایی احتمالی در فرد
  • موثر در افزایش حجم عضلات و حجم بدنی فرد
  • تامین انرژی (کالری) اضافه مورد نیاز به منظور افزایش وزن
  • افزایش سرعت بازسازی گلیکوژن در طی تمرینات ورزشی
  • کمک به افزایش اشتهای فرد به منظور خوردن بیشتر و بهتر مواد غذایی
  • کمک به افزایش سلامت سیستم گوارش به واسطه دارا بودن فیبر در فرمولاسیون محصول
  • تامین نیاز بدن فرد به بسیاری از ریز مغذی ها (ویتامین ها، مواد معدنی، اسید های آمینه ضروری و …)

داشتن اطلاعات کافی در خصوص طریقه مصرف گینر به شما کمک خواهد کرد تا بیشترین بهره را از این مکمل ببرید.

جمع بندی

هر محصولی در کنار اثرات مثبت خود با عوارضی نیز همراه است که شدت و ضعف آن تا حد زیادی به سبک زندگی، وضعیت سلامت فرد، استفاده از سایر داروها و عواملی از این دست بستگی دارد. به همین دلیل ضروری است تا پیش از خریداری هر مکمل ورزشی با بررسی اجزای تشکیل دهنده آن اطمینان حاصل نمایید که مصرف آن موجب بروز حساسیت در شما نمی شود. همچنین با توجه به عوارض احتمالی ناشی از استفاده از محصول که توسط شرکت سازنده اعلام شده است می توانید آگاهی خود در خصوص محصول را افزایش داده و در صورت بروز هرگونه از این عوارض با اقدام به موقع مانع از تشدید آن شوید.

بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه Gazi در آنکارا کسب کرده اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده اند. مقالات ارائه شده در بخش مجله بتادارو تحت نظارت ایشان و با همکاری تیم تحریریه منتشر می شوند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم داروخانه خود را در سال ۸۵ در شهر تبریز تاسیس نمودند و در مدت کوتاهی به عنوان یکی از داروساز های مطرح در این شهر شناخته شدند. همچنین ایشان در سال ۹۷، با دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو، اولین داروخانه آنلاین شمال غرب کشور را تحت عنوان بتادارو راه اندازی نمودند. این داروخانه آنلاین به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی، از جمله شرکت داروسازی کارن، در زمره داروخانه های منتخب استان آذربایجان شرقی قرار دارد. اکانت فیسبوک | اکانت توئیتر | اکانت لینکدین | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا