تناسب اندام

عوارض گینر: بدترین عوارض مکمل گینر که باید جدی بگیرید

به گزارش داروخانه اینترنتی بتادارو، مشکل عدم آگاهی از عوارض مکمل‌های گینر در بدنسازان برای تغییر وزن و حجم بدنی ورزشکاران به وجود آمده است. این مکمل‌ها از یک سو به افزایش وزن کمک می‌کنند، اما از سوی دیگر، ممکن است به چاقی موضعی منجر شوند. نقص اطلاعات در مورد این عوارض باعث می‌شود که بسیاری از مصرف‌کنندگان اطلاعات کافی نداشته باشند. راه‌حل این مشکل در ارائه اطلاعات دقیق و جامع درباره عوارض مکمل‌های گینر و همچنین راهنمایی در انتخاب بهترین گینر برای بدنسازان ورزشی است. بدین ترتیب، افزایش آگاهی و دانش در این زمینه می‌تواند به جلوگیری از مشکلاتی همچون چاقی موضعی و بهبود تصمیم‌گیری در انتخاب مکمل‌های ورزشی کمک کند تا هنگام استعلام قیمت و خرید گینر آنها را مد نظر قرار دهید.

خلاصه ای در مورد گینر

پیش از آنکه به سراغ بررسی عوارض گینر برویم بهتر است به صورت خلاصه توضیحاتی را در مورد اینکه گینر چیست ارائه دهیم.

این مکمل ها تخصصی و پرکالری هستند که در ساخت آن ها از ترکیب کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها و مواد غذایی ارزشمند دیگری نظیر کراتین استفاده شده است. این فرمولاسیون ویژه سبب می شود که گینرها به منزله بمب کالری عمل کرده و بهره گیری از آن ها بتواند با تامین نمودن کالری اضافه موجب افزایش وزن افراد شود. همچنین منابع پروتئینی با ارزشی که در این محصولات وجود دارد به افزایش حجم بافت عضلانی نیز کمک می نماید.

اما ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که در دنیایی که همه به دنبال کاهش وزن هستند چرا عده ای به استفاده از گینرها رو می آورند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برخی از افراد که در اصطلاح علمی هارد گینر نامیده می شوند حتی در صورت دریافت مقدار زیادی مواد غذایی افزایش وزن پیدا نمی کنند و این موضوع سبب می شود همواره با کمبود وزن مواجه باشند. علاوه بر این، این افراد با انجام تمرینات ورزشی نیز تغییر محسوسی در حجم بدنی آن ها ایجاد نشده و به همین دلیل همیشه لاغر اندام هستند.

برای رفع این مشکل، گینرها به عنوان مکمل هایی تخصصی طراحی و تولید شده اند.

البته باید به این نکته نیز اشاره نماییم که گینرها به صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

گینرهای افزایش دهنده وزن  (Weight gainer)

این گروه از گینرها دارای کربوهیدرات بسیار بالایی در فرمولاسیون خود بوده و به همین دلیل استفاده از آن ها می تواند در کوتاه مدت موجب افزایش وزن فرد شود.

گینرهای افزایش دهنده حجم یا عضله‌ساز (Mass Gainer)

گینرهای عضله ساز در مقایسه با گینرهای افزایش دهنده وزن میزان کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتری دارند. به همین دلیل میزان کالری نهایی آن ها کمتر بوده و اثرگذاری اصلی آن بر روی افزایش حجم بافت عضلانی و به طور کلی افزایش حجم بدنی فرد خواهد بود.

عوارض گینر چیست؟

عوارض مکمل گینر چیست
عوارض مکمل گینر چیست؟

پس از این معرفی کوتاه در خصوص گینرها و آشنایی با انواع آن، حال زمان آن می رسد که به عوارض گینر بپردازیم.

البته پیش از برشمردن این عوارض یادآوری این نکته ضروری است که گینرها نیز مانند هر مکمل ورزشی و یا داروی دیگری دارای عوارضی می باشد که ممکن است در همه افراد رخ ندهد. به عنوان مثال، استفاده از برخی داروهای خاص، وجود حساسیت های غذایی، آلرژی ها، بیماری های زمینه ای، سبک زندگی و از همه مهم تر دوز و شیوه بهره گیری از گینر از مواردی هستند که به صورت مستقیم بر روی ظهور یا عدم ظهور عوارض ناشی از آنها تاثیر می گذارند.

به همین دلیل توصیه می شود که پیش از مصرف هر نوع مکمل ورزشی ابتدا شرایط خود را به خوبی برای پزشک یا داروساز شرح داده و پس از بیان هدف خود از استفاده از گینر، در خصوص مناسب بودن یا نبودن این محصول و همچنین عوارضی که ممکن است در شما بروز پیدا کند با او مشورت نمایید. با این حال اگر در خصوص عوارض مکمل گینر نگرانی زیادی دارید می توانید از گینر خانگی استفاده کنید.

در ادامه به بررسی دقیق تر هریک از عوارضی می پردازیم که ممکن است در اثر مصرف مکمل گینر رخ دهد:

ایجاد چاقی‌های موضعی

همانطور که بیان شد، گینرها به خصوص گینرهای افزایش دهنده وزن دارای کربوهیدرات بالا بوده و در نتیجه کالری زیادی دارند. به همین دلیل اگر در زمان استفاده از گینرها از یک برنامه ورزشی مناسب پیروی نکنید، دریافت این کالری اضافه می تواند موجب بروز چاقی موضعی به خصوص در نواحی ران، شکم و پهلوها شود. این مورد در سایت معتبر Medicine Net هم به عنوان یکی از عارضه های مصرف گینر ذکر شده است.

با این حال در صورت انجام تمرینات بدنسازی با شدت متوسط می توانید علاوه بر افزایش وزن مطلوب، از بروز چاقی های موضعی نیر پیشگیری نمایید.

بروز مشکلات گوارشی

برخی از گینرها حاوی کراتین هستند و دریافت این ماده در برخی از افراد می تواند موجب بروز مشکلات گوارشی شود. با این حال به دلیل تاثیری که کراتین در بهبود دوران ریکاوری دارد بسیاری از افراد مایل به استفاده از آن می باشند. به همین دلیل توصیه می شود اگر قبلا سابقه حساسیت به کراتین را داشته اید، پیش از بهره گیری از گینرها از وجود یا عدم وجود این ماده در محصول مورد نظر اطمینان حاصل نمایید تا مشکلات گوارشی به عنوان یکی از عوارض گینر در شما بروز پیدا نکند. ضمنا در صورت وجود کراتین در محصول مورد نظرتان می توانید با مشورت پزشک نحوه استفاده از محصول را به گونه ای تنظیم نمایید که کمترین عارضه گوارشی در شما ایجاد شود.

افزایش سطح چربی خون

چربی ها یکی از اصلی ترین ترکیبات گینر به خصوص گینرهای افزایش دهنده وزن هستند. به همین دلیل استفاده زیاد و بیش از دوز توصیه شده از گینرها می تواند موجب افزایش سطح کلسترول و چربی خون به عنوان یکی از مضرات گینر شود. به همین دلیل توصیه می شود تا پیش از بهره گیری از گینرها با متخصص تغذیه و یا پزشک مشورت نموده و بر اساس نیاز بدن خود اقدام به دریافت دوز مشخصی از گینرها نمایید.

ایجاد دل‌ پیچه و گرفتگی عضلات شکم

یکی از اصلی ترین عوارض مکمل گینر به خصوص اگر در هنگام مصرف آن به میزان کافی آب میل نکنید، بروز گرفتگی در عضلات شکمی است که اصطلاحا به آن کرامپ عضلانی نیز گفته می شود. این دل دردها که می تواند بیشتر به علت دریافت کراتین با آب کم باشد در برخی موارد تا حدی شدید است که مانع از انجام فعالیت های بدنی می شود. به همین دلیل اکیدا توصیه می شود تا در صورت استفاده از گینرها به خصوص گینرهای حاوی کراتین میزان آب مصرفی در طول روز را افزایش دهید.

همچنین در صورت بروز دل درد می توانید با انجام حرکات کششی، ماساژ موضعی و نیز استفاده از کمپرس‌های سرد و گرم مشکل موجود را برطرف نمایید.

ایجاد جوش

بروز یا عدم بروز جوش در اثر گینرها تا حد زیادی به مشخصات فردی شما بستگی دارد. برخی از افراد در اثر دریافت مواد قندی به سرعت دچار جوش شده و به همین دلیل استفاده از گینرها نیز می تواند موجب بروز این مشکل در آن ها شود. با این حال برخی دیگر از افراد پوست حساسی ندارند و بدن آن ها قادر است میزان بیشتری قند را تحمل نماید.

بروز حساسیت (آلرژی)

ایجاد حساسیت در اثر گینر را می توان یکی از نادرترین عوارض گینر دانست. با این حال در خصوص این عارضه باید به این نکته اشاره نماییم که در صورت حساسیت داشتن به هریک از اجزای به کار رفته در این مکمل ورزشی ممکن است واکنش هایی از قبیل تنگی نفس، ایجاد کهیر، متورم شدن صورت و یا بروز حالت هایی از قبیل درد شکم، تهوع و اسهال در شما رخ دهد. در چنین شرایطی حتما استفاده از گینر را متوقف نموده و به پزشک مراجعه نمایید.

توجه: نکته آخری که در مبحث عوارض مکمل گینر باید به آن اشاره نماییم خطرات ناشی از تهیه مکمل های ورزشی تقلبی و بی کیفیت است. همیشه در هنگام خریداری هر نوع مکمل ورزشی تمامی اطلاعات مربوط به محصول از قبیل شناسه محصول، تاریخ تولید و انقضا، کد بهداشتی IRC و نیز بارکد وارداتی (در صورت وارداتی بودن محصول) را بررسی نموده و از اصل بودن محصول اطمینان حاصل نمایید. چراکه استفاده از محصولات تقلبی و بدون کیفیت قطعا عوارض بسیار بیشتر و خطرناک تری با خود به همراه خواهد داشت.

در صورتی که قصد دارید خریدی مطمئن داشته باشید و پیش از پرداخت هر هزینه ای، سوالات خود در خصوص گینرها را از کارشناسان متخصص بپرسید می توانید با مراجعه به داروخانه آنلاین بتادارو و درج سوال خود، پاسخ آن را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نموده و با آگاهی کامل و خیالی راحت اقدام به خرید نمایید.

آن طرف قضیه: اثرات مثبت گینر در بدنسازی

مضرات مکمل گینر
مضرات مکمل گینر

هرچند استفاده از گینرها می تواند با عوارضی همراه باشد، با این حال این عوارض در تمامی افراد عمومیت نداشته و در صورت پیروری از یک شیوه استفاده اصولی می توان از اثرات مثبت این مکمل بهره مند شوید.

اصلی ترین فواید گینر به شرح زیر می باشد:

 • بهبود و افزایش سرعت ریکاوری بدن
 • کمک به برقراری تعادل پروتئینی در بدن
 • جبران کمبود و یا فقر غذایی احتمالی در فرد
 • موثر در افزایش حجم عضلات و حجم بدنی فرد
 • تامین انرژی (کالری) اضافه مورد نیاز به منظور افزایش وزن
 • افزایش سرعت بازسازی گلیکوژن در طی تمرینات ورزشی
 • کمک به افزایش اشتهای فرد به منظور خوردن بیشتر و بهتر مواد غذایی
 • کمک به افزایش سلامت سیستم گوارش به واسطه دارا بودن فیبر در فرمولاسیون محصول
 • تامین نیاز بدن فرد به بسیاری از ریز مغذی ها (ویتامین ها، مواد معدنی، اسید های آمینه ضروری و …)

داشتن اطلاعات کافی در خصوص طریقه مصرف گینر به شما کمک خواهد کرد تا بیشترین بهره را از این مکمل ببرید.

جمع بندی

هر محصولی در کنار اثرات مثبت خود با عوارضی نیز همراه است که شدت و ضعف آن تا حد زیادی به سبک زندگی، وضعیت سلامت فرد، استفاده از سایر داروها و عواملی از این دست بستگی دارد. به همین دلیل ضروری است تا پیش از خرید مکمل بدنسازی با بررسی اجزای تشکیل دهنده آن اطمینان حاصل نمایید که مصرف آن موجب بروز حساسیت در شما نمی شود. همچنین با توجه به عوارض احتمالی ناشی از استفاده از محصول که توسط شرکت سازنده اعلام شده است می توانید آگاهی خود در خصوص محصول را افزایش داده و در صورت بروز هرگونه از این عوارض با اقدام به موقع مانع از تشدید آن شوید.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۴۷ نظرها

 1. سلام. من یه گینر دارم که ۶/۷ ماه از تاریخش گذشته ولی تمام این مدت تو کمد بوده درشم قبلا باز کرده بودم ولی استفاده نمیکردم. قابل استفاده است یا نه؟ ممنون میشم جواب بدین.

 2. درود. بنده ۱۶ سال سن دارم با ۴۵ کیلوگرم وزن و ۱۶۵ سانتی متر قد. برای شروع بدنسازی میتونم گینر استفاده کنم؟ خیلی بد وزن میگیرم.

  1. با سلام
   هر چند بهتر است تا ۱۸ سالگی صبر کنید، مصرف گینر مشکل خاصی برای شما ندارد.

   1. سلام وقت بخیر
    آیا مشکلی برای نعوذ و تولید تستوسترون در آینده بوجود نمیاره؟؟
    ۲۱ ساله هستم

   1. با سلام
    بله ممکن است. می‌توانید در کنار مصرف این مکمل از کرم ضدجوش استفاده کنید.

 3. سلام.
  این مکمل ها برای خانم هایی که ورزش نمی کنند هم قابل استفاده هست؟
  و اینکه برای افزایش حجم باسن و پاها میشه از گینر استفاده کرد؟

  1. با سلام
   بله قابل استفاده است. افزایش وزن و حجم در کل بدن اتفاق خواهد افتاد نه صرفا در نواحی مد نظر شما.

  2. سلام وقتتون بخیر. من خانم ۲۱ ساله هستم ۴۵ کیلو
   میشه راهنماییم کنید از چه نوع گینری استفاده کنم برای چاق شدن؟

 4. سلام. من ۱۸ سالمه قد ۱۶۷ و وزن ۶۱. میخوام برای افزایش وزن گینر استفاده کنم بدون ورزش. مشکلی به وجود نمیاد؟ یا چاقی های موضعیش باعث زشت شدن بدن نمیشه؟

  1. با سلام و احترام
   مصرف گینر منجر به چاقی موضعی نمی شود و برعکس باعث افزایش وزن کلی بدن می شود. بهتر است در کنار مصرف گینر ورزش کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

   1. با سلام
    ممکن است با استفاده از گینر جوش صورت شما تشدید شود. می‌توانید روند درمانی جوش صورت را طی کنید و در کنار آن از گینر هم استفاده کنید.

 5. من ۹۵ کیلو وزن دارم ولی توده عضلانی ام خیلی کمه. چه مارکی از گینر استفاده کنم که مناسب برای حجم عضلات باشد؟ ممنون می شوم پاسخ دهید.

 6. سلام
  من ۴۰ سالمه و با رژیم غذایی رسیدم به ۷۳ کیلو وزن. بازو و شونه هام لاغر هست ولی کمی چربی شکم و پهلو دارم.
  با توجه به اینکه روزی نیم ساعت در منزل بدنسازی کار می کنم. مصرف پروتئین وی بهتر هست یا گینر؟
  ممنونم از شما

 7. من قبلا گینر ژن استار استفاده میکردم اما حالا که گینر پگاه استفاده میکنم کل بدنم دقیقا مثل نیش زدگی شده و خارش داره. ممکنه از گینر باشه؟

  1. با سلام
   ممکن است علت جوش های شما ترکیبات قندی موجود در گینر مذکور و حساسیت پوست شما باشد. بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.

 8. سلام من ۱۹ سالمه وزن ۵۸ قد ۱۷
  از شیر خشک و جوانه گندم و جو دوسر و سفیده تخم مرغ میخورم پودر ذرت.
  میتونم همراه آن گینر استفاده کنم؟؟؟
  بعد گینر ضرری چیزی داره یا نه؟
  ممنون میشم جوابم بدید.

  1. با سلام
   بله می توانید از گینر هم استفاده کنید.
   عوارض گینر در همین مقاله شرح داده شده است. با این حال بسیاری از افراد از گینر استفاده می کنند و دچار عوارض هم نمی شوند. در نهایت اینکه مصرف کنید یا خیر بستگی به تصمیم شما دارد.

 9. سلام خسته نباشید. من خانم ۲۱ ساله با وزن ۴۹ کیلو هستم. میتونم از گینر دوبیس در کنار ورزش استفاده کنم؟ مشکل خاصی به وجود نمیاره؟

 10. سلام آقای دکتر وقت شما بخیر
  بنده ۴۵ ساله هستم با ۱۸۰ سانتیمتر قد و ۷۲ کیلو وزن. مدتی است کاهش وزن پیدا کردم و لاغر شدم. دارویی مصرف نمیکنم. آیا میتونم برای جلوگیری از لاغری و افزایش حجم و وزن بدن از گینر استفاده کنم؟ و چه مدلی میتونم استفاده کنم؟ ورزش هم فقط پیاده روی میکنم.

  1. با سلام
   می‌توانید از گین آپ کارن استفاده کنید. روش مصرف هم همان روش درج شده در صفحه محصول در سایت بتادارو است. برای وارد شدن به صفحه محصول لطفا گین آپ کارن را همراه با کلیدواژه بتادارو در گوگل سرچ کنید.

 11. گینر مخصوص کودکان هم هست. درسته؟ بهترین گینر برای افزایش وزن کودکان رو میشه معرفی کنید؟ عوارض گینر برای کودکان وجود داره؟

 12. سلام جناب دکتر
  من وزنم ۶۹ کیلو بوده. گینر استفاده کردم الان وزنم ۷۸ کیلو شده. هم حجم ایده آلی گرفتم هم وزن مناسبی. ولی میخوام حجمم بیشتر بشه. آیا دوباره گینر مصرف کنم؟ مشکلی نداره واسه بدنم که ۲ تا گینر پشت سر هم مصرف کنم؟

 13. سلام دکتر. ۱۴ سال سن دارم و فوتبال حرفه ای بازی میکنم. بدنی ضعیف دارم. کدام مکمل رو استفاده کنم بی ضرر است؟

  1. با سلام
   از انواع مکمل گینر می‌توانید استفاده کنید. بهتر است ترکیبات محصولات را بررسی کنید و بر اساس اهداف ورزشی خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

  1. با سلام
   این مورد بستگی به اهداف ورزشی شما دارد. با این حال با توجه به وزنتان احتمالا به دنبال افزایش حجم و وزن هستید که در این صورت استفاده از گینر و پروتئين وی را حداقل باید مد نظر داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا