رژیم و تغذیه سالم

مکمل ۵-HTP: فواید، عوارض و دوز مصرف

به گزارش بتادارو، داروخانه اینترنتی تبریز، ال ‌۵ هیدروکسی ‌تریپتوفان (۵ اچ تی پی) یک ماده شیمیایی طبیعی در بدن است که افراد می‌توانند آن را به شکل یک مکمل غذایی نیز مصرف کنند. بعضی‌ افراد معتقدند که مصرف این مکمل می‌تواند برخی از جنبه‌های سلامتی ازجمله سلامت روانی و کیفیت خواب را بهبود ببخشد. در این مقاله با فواید ۵ اچ تی پی و همچنین عوارض جانبی احتمالی آن آشنا خواهید شد.

۵ اچ تی پی، یک پیش‌ماده طبیعی برای انتقا‌ل‌دهنده عصبی سروتونین است که به تولید مواد شیمیایی «احساس خوب» در مغز و بدن کمک می‌کند. با این حال تحقیقات کمی برای اثبات مزایای اینچنینی ۵ اچ تی پی انجام شده است.

۵ اچ تی پی چیست؟

بدن از طریق یک‌سری مراحل شیمیایی که با آمینواسید ال‌تریپتوفان آغاز می‌شود، سروتونین تولید می‌کند. یکی از مواد شیمیایی ایجاد شده در مسیر تبدیل ال‌تریپتوفان به سروتونین، ۵ اچ تی پی است.

این ماده شیمیایی تا سال ۱۹۹۵ فقط از طریق نسخه پزشک در دسترس بود و بعد از آن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به‌عنوان یک مکمل بدون نیاز به نسخه (OTC) تایید شد.

تولیدکنندگان، این مکمل را از دانه‌های گریفونیا سیمپلیسیفولیا که یک گیاه آفریقایی است، استخراج می‌کنند. این مکمل به‌طور طبیعی در مواد غذایی وجود ندارد.

برخی معتقدند که مصرف ۵ اچ تی پی می‌تواند مقدار سروتونین را در بدن افزایش دهد. پزشکان قبلا کمبود سروتونین را با بروز برخی بیماری‌ها ازجمله افسردگی مرتبط دانسته‌اند. درنتیجه بعضی از پزشکان در شرایط خاصی مصرف ۵ اچ تی پی راه به‌همراه داروهای معمول توصیه می‌کنند.

برای خواب

فواید سلامتی ۵ اچ تی پی
فواید سلامتی ۵ اچ تی پی

مطالعات بسیاری در مورد فواید ۵ اچ تی پی روی خواب انجام شده است.

به‌عنوان مثال مطالعه سال ۲۰۱۸ به بررسی اثرات ۵ اچ ‌تی ‌پی و گاماآمینوبوتیریک (GABA) روی پشه میوه، موش و موش صحرایی پرداخت. دانشمندان برای ایجاد بی‌خوابی از کافئین استفاده کردند و سپس ترکیب GABA/5HTP را به‌کار بردند.

آنها دریافتند که این ترکیب می‌تواند خواب‌آلودگی ایجاد کند و به‌نظر می‌رسد که کیفیت خواب و طول مدت خواب را افزایش می‌دهد.

یک بررسی دیگر روی درمان های موجود برای مشکلات خواب نشان داد که ۵ اچ تی پی ممکن است در درمان اختلالات برانگیختگی مانند هراس‌های شبانه و راه رفتن در خواب مفید باشد.

برای کاهش وزن

مصرف ۵ اچ تی پی می‌تواند باعث تقویت رفتارهایی شود که به فرد کمک می‌کنند وزنش را ثابت نگه دارد یا آن را پایین بیاورد.

در مطالعه سال ۲۰۱۷ که در مجله مغز و رفتار منتشر شد، دانشمندان به ۷ فرد سالم یک مکمل ۵ اچ تی پی و به ۷ نفر دیگر یک مکمل ویتامین C دادند. سپس در حالی که به این افراد غذاهای واقعی و تصاویری از غذاها نشان داده می‌شد، از مغزشان MRI گرفتند تا ببینند چه عکس‌العملی نشان می‌دهند.

واکنش مغز نسبت به غذاهای سرشار از پروتئین، بیشتر در افرادی اتفاق افتاد که مکمل ۵ اچ تی پی مصرف کرده بودند (درمقایسه با آنهایی که از این مکمل استفاده نکرده بودند).

پروتئین می‌تواند به حفظ وزن سالم کمک کند، بنابراین محققان نتیجه گرفتند که ۵ اچ تی پی می‌تواند با کاهش ولع مصرف غذاهای ناسالم به کاهش وزن افراد کمک نماید.

قرص چربی سوز

لازم به ذکر است که این مطالعه در مقیاس بسیار کوچکی انجام شد و درنتیجه برای تایید نتایج آن به مطالعاتی در مقیاس بزرگ‌تر نیاز است.

یک پروژه دیگر، ۲۰ زن دارای اضافه وزن را مورد مطالعه قرار داد. ۱۰ نفر از آنها به‌مدت ۴ هفته از مکمل ۵ اچ تی پی استفاده کردند و ۱۰ نفر دیگر، ۴ هفته دارونما مصرف کردند.

در پایان این مطالعه زنانی که ۵ اچ تی پی مصرف کرده بودند، حس رضایت یا سیری بیشتری را در حین غذا خوردن گزارش کردند که به کاهش غذای مصرفی آنها منجر شد. زنانی که ۵ اچ تی پی مصرف کرده بودند، شاخص توده بدنی‌شان (BMI) نیز کاهش پیدا کرد.

هر چند مقیاس این مطالعات بسیار کوچک بود، اما نشان می‌دهد که ۵ اچ تی پی به احتمال زیاد می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

برای افسردگی

فواید سلامتی ۵ اچ تی پی
فواید سلامتی ۵ اچ تی پی

مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، یک درمان متداول برای افسردگی هستند. این داروها با جلوگیری از تجزیه سروتونین و درنتیجه افزایش میزان آن در بدن اثر می‌کنند.

برخی محققان معتقدند که مکمل ۵ اچ تی پی می‌تواند با افزایش مقدار ۵ اچ تی پی در بدن، به روشی مشابه عمل کند. متاسفانه تحقیقات زیادی برای تایید این نظریه وجود ندارد.

یک متاآنالیز قدیمی، نتایج مطالعات انجام‌شده روی ۵ اچ تی پی و تریپتوفان را در کاهش علائم افسردگی مورد بررسی قرار داد. نویسندگان این متاآنالیز بیش از ۱۰۰ مطالعه را در رابطه با این موضوع بررسی کردند و دریافتند که تنها در برخی از این مطالعات از متدهای باکیفیت استفاده شده است.

این محققان نتیجه گرفتند که شواهد کافی وجود ندارد که اثبات کند ۵ اچ تی پی در مقایسه با دارونما، تاثیر بیشتری روی افسردگی دارد.

با این حال آنها خاطرنشان کردند که برخی از این مطالعات نشان داده اند ۵ اچ تی پی می‌تواند در بعضی از افراد، موثرتر از دارونما باشد. با این حال، این مطالعات بیش‌ازحد قدیمی بودند و از روش‌های تحقیقات بالینی استفاده نکردند.

یک چالش دیگر در استفاده از ۵ اچ تی پی برای درمان افسردگی، آن است که این مکمل معمولا به‌سرعت جذب شده و ازبین می‌رود و به مدت طولانی در بدن باقی نمی‌ماند.

این ویژگی‌ها می‌توانند مانع آن شوند که ۵ اچ تی پی به یک روش موثر برای درمان افسردگی تبدیل شود.

اگرمحققان بتوانند راهی پیدا کنند که ۵ اچ تی پی به‌مدت طولانی‌تری در بدن باقی بماند، احتمال بیشتری وجود دارد که این ماده به‌عنوان درمانی برای افسردگی درنظر گرفته شود.

برای اضطراب

برخی از طرفداران طب طبیعی معتقدند که مصرف مکمل‌های ۵ اچ تی پی می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند. با این حال اکثر تحقیقات موجود درباره ۵ اچ تی پی و اضطراب به ۱۵ تا ۲۰ سال قبل برمی‌گردد.

یک مطالعه تحقیقاتی در سال ۲۰۰۲ دریافت که مصرف ۵ اچ تی پی، اضطراب را در افراد مبتلا به اختلال هراس کاهش می‌دهد. با این حال محققان هیچ‌گونه تفاوتی در میزان اضطراب افراد غیرمبتلا به اختلال هراس پیدا نکردند.

پزشکان می‌دانند که احتمالا کمبود سروتونین در بروز اضطراب و هراس نقش دارد. با این حال مطالعات تا به امروز ثابت نکرده‌اند که استفاده از ۵ اچ تی پی برای افزایش سروتونین، یک استراتژی موثر برای کاهش اضطراب است.

برای درد

فواید سلامتی ۵ اچ تی پی
فواید سلامتی ۵ اچ تی پی

بیشترین تمرکز روی استفاده از ۵ اچ تی پی برای تسکین درد، به درمان فیبرومیالژیا برمی‌گردد؛ وضعیتی که به درد مزمن عصبی منجر می‌شود. درد مزمن ناشی از فیبرومیالژیا می‌تواند بر خواب و خلق‌خوی فرد تاثیر بگذارد.

مطالعات انجام‌شده روی ۵ اچ تی پی و فیبرومیالژیا، محدود و بیش‌ازحد قدیمی هستند و درنتیجه نمی‌توان به نتایج آنها تکیه کرد. به‌عنوان مثال یک مطالعه از سال ۱۹۹۰ دریافت که مصرف این مکمل می‌تواند به کاهش علائم در افراد مبتلا به سندروم فیبرومیالژیای اولیه کمک کند اما برای تایید این نتایج به مطالعات وسیعتر و جدیدتر نیاز است.

با این حال یک مطالعه کوچک روی مدل حیوانی دریافت که ۵ اچ تی پی ممکن است میزان درد احساس شده را کاهش دهد.

دوز مصرف

تولیدکنندگان ۵ اچ تی پی، این مکمل را در دوزهای مختلف به فروش می‌رسانند. این دوزها عبارتند از کپسول‌های ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌گرمی. برخی از تولیدکنندگان، آن را به مولتی‌ویتامین‌ها نیز اضافه می‌کنند. هیچ میزان توصیه‌شده خاصی برای مصرف ۵ اچ تی پی وجود ندارد.

اکثر افراد با دوز ۲۵ میلی‌گرم شروع کرده، مقدار آن را به‌صورت هفتگی افزایش می‌دهند و به‌تدریج به ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم در روز می‌رسانند.

افراد باید قبل از مصرف هرگونه مکمل، برچسب آن را مطالعه کرده و با پزشک‌شان در این مورد مشورت کنند.

عوارض جانبی

فواید سلامتی ۵ اچ تی پی
فواید سلامتی ۵ اچ تی پی

با توجه به برخی تحقیقات انجام شده، مصرف ۵ اچ تی پی هرچند ممکن است سروتونین را افزایش دهد اما باعث کاهش مقادیر سایر انتقال‌دهنده‌های عصبی می شود. این انتقال‌دهنده‌های عصبی عبارتند از دوپامین و نوراپی‌نفرین.

این عارضه جانبی می‌تواند برخی از شرایط پزشکی را تشدید کند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

  • اختلال کمبود توجه – بیش‌فعالی
  • افسردگی
  • اختلال اضطراب فراگیر
  • چاقی
  • بیماری پارکینسون
  • اختلال عاطفی فصلی

در صورت مصرف طولانی‌مدت مکمل‌های ۵ اچ تی پی، احتمال بروز این عوارض جانبی بیشتر خواهد شد. برخی از افراد ۵ اچ تی پی را به همراه مکمل هایی مانند ال‌تیروزین یا ال‌دوپا که مقدار دوپامین را در بدن افزایش می‌دهد، مصرف می کنند.

سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

  • اسهال
  • سرگیجه
  • حالت تهوع

بهتر است قبل از مصرف  ۵ اچ تی پی با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این مکمل با هیچ یک از داروها یا شرایط پزشکی شما تداخل ندارد.

خلاصه

چندین دهه است که ۵ اچ تی پی به‌عنوان یک داروی نسخه‌ای و سپس یک مکمل بدون نیاز به نسخه در دسترس عموم قرار گرفته است. در طول این مدت، هیچ مطالعه بزرگی ثابت نکرده که این مکمل می‌تواند هرگونه وضعیت پزشکی را با موفقیت درمان کند.

ممکن است مصرف ۵ اچ تی پی، فواید کوتاه‌مدتی به همراه داشته باشد و به کاهش وزن و بهبود کیفیت خواب کمک کند.

مصرف طولانی‌مدت ۵ اچ تی پی می تواند باعث خالی شدن ذخایر سایر انتقال‌دهنده‌های عصبی حیاتی شود. افراد باید قبل از مصرف ۵ اچ تی پی با پزشک مشورت کنند؛ این کار به جلوگیری از بروز واکنش‌های نامطلوب کمک خواهد کرد.

افراد می‌توانند مکمل‌های ۵ اچ تی پی را از داروخانه‌ها، فروشگا‌ه‌های مواد غذایی سالم یا به‌صورت آنلاین خریداری نمایند.

منبع: www.medicalnewstoday.com

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا