رژیم و تغذیه سالم

۵ راه استفاده ال‌آرژینین برای کاهش وزن

به گزارش بتادارو، داروخانه آنلاین تبریز، امروزه بسیاری از کارشناسان سلامتی توصیه می‌کنند که برای کاهش وزن از درمان طبیعی استفاده کنید و ال آرژینین، یک اسید آمینه مشتق‌شده طبیعی است. در این مطلب به شما می‌گوییم که استفاده از ال آرژینین برای کاهش وزن واقعا موثر است یا نه.

ال آرژینین یک اسید آمینه است که در مواد غذایی مانند محصولات لبنی و گوشت‌ها وجود دارد. آن به بدنسازی، رشد عضله و بهبود عملکرد کمک می‌کند. این فواید پس از انجام مطالعات گسترده به اثبات رسیده‌اند.

یک مطالعه نشان داد که ال آرژینین، سنتز DNA و بیوانرژتیک میتوکندریال که ممکن است مسئول اثرات مفید آرژینین روی سلول‌های مخاطی روده باشد را نیز بهبود می‌بخشد.

ال آرژینین به مقدار کافی توسط بدن تولید می‌شود تا عملکرد اکسید نیتریک را در بدن تقویت نماید؛ همچنین دارای اجزای بیوشیمیایی است که متابولیسم چربی‌ها را افزایش می‌دهد.

 استفاده از ال‌آرژینین برای کاهش وزن

استفاده از ال‌آرژینین برای کاهش وزن

عملکردهای اصلی ال آرژینین عبارتند از:

 • کمک به کاهش وزن
 • کمک به کلیه‌ها در عمل دفع
 • بهبود جریان خون
 • تقویت ایمنی
 • بهبود ریکاوری پس از بیماری
 • افزایش تولید هورمون رشد

آیا ال آرژینین می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

بله می تواند. به دلایل زیر قرص ال آرژنین برای لاغری مفید است:

 1. ثابت شده که ال آرژینین، متابولیسم چربی را افزایش می‌دهد که این امر به نوبه خود به کاهش وزن کمک می‌کند.
 2. دوزهای بالاتر ال آرژینین برای کاهش وزن، امکان چربی‌سوزی سریع‌تر را فراهم می‌کند که برای دستیابی به بدنی عضلانی، ضروری است.
 3. ال آرژنین به سوزاندن چربی شکم کمک می‌کند.
 4. این آمینواسید تولید HGH را افزایش می‌دهد. HGH خود به افزایش متابولیسم چربی کمک می‌کند.
 5. ال آرژنین با افزایش انرژی به طور غیرمستقیم هم به کاهش وزن کمک می کند.

در ادامه هر یک از موارد بالا را بیشتر توضیح می‌دهیم.

۱. ثابت شده که ال آرژینین، متابولیسم چربی را افزایش می‌دهد که این امر به نوبه خود به کاهش وزن کمک می‌کند

ال آرژینین اغلب برای افرادی که مشکل چاقی دارند، تجویز می‌شود تا به چربی‌سوزی و افزایش تشکیل توده عضلانی کمک کند. مصرف مکمل ال آرژینین به بدن شما امکان می‌دهد از چربی‌های انباشته‌شده به عنوان یک منبع انرژی استفاده کند.

چربی انباشته‌شده برای تولید انرژی و به منظور کمک در ساخت و رشد توده عضلانی سوزانده می‌شود بنابراین ال آرژینین، متابولیسم بدن را افزایش داده و در عین حال واحدهای تشکیل‌دهنده عضله را می‌سازد. در نتیجه شما توده چربی ازدست می‌دهید اما توده عضلانی‌تان را حفظ می‌کنید.

برای بررسی اثربخشی ال آرژینین روی کاهش وزن، یک مطالعه پژوهشی انجام شد. به مردان چاقی که دیابت نوع ۲ داشتند، مکمل‌های ال آرژینین داده شد تا مشخص شود که آیا به کاهش وزن آنها کمک می کند یا نه.

این مطالعه بیش از ۳۰۰ شرکت‌کننده داشت که در ۲ گروه ال آرژینین و دارونما قرار گرفتند. آنها ۱۰۰۰ کیلوکالری در روز مصرف نموده و ۵ روز در هفته، هر بار به مدت ۹۰ دقیقه ورزش کردند؛ همچنین روزانه ۸٫۳ گرم ال آرژینین مصرف کردند.

نتایج حاصل از این مطالعه ۲۱ روزه نشان داد که ال آرژینین، میزان کاهش وزن را افزایش می‌دهد. در افرادی که ال آرژینین مصرف کرده بودند، ۱۰۰ درصد کاهش وزن‌شان از چربی بود، در حالیکه گروه دارونما تا ۴۰ درصد از توده عضلانی‌شان را ازدست دادند.

قیمت و خرید ال آرژنین

۲. دوزهای بالاتر ال آرژینین برای کاهش وزن، امکان چربی‌سوزی سریع‌تر را فراهم می‌کند که برای دستیابی به بدنی عضلانی، ضروری است

حداکثر مقدار توصیه‌شده برای مصرف ال آرژینین در هر وعده ۵ تا ۱۰ گرم است. شما باید در ابتدا با یک دوز پایین‌تر شروع کنید و به تدریج مقدار مصرف‌تان را افزایش دهید. ال آرژینین باعث تشکیل عضله و چربی‌سوزی بیشتر می‌شود و بنابراین برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، ایده‌آل است.

این مکمل در درمان چاقی، بسیار موثر است. با اینحال مصرف بیش‌ازحد آن می‌تواند به عوارض جانبی مضر منجر شود.

۳. سوزاندن چربی شکم

اسیدهای آمینه در بدنسازی کاملا شناخته‌شده هستند. به عنوان مثال ال آرژینین، عملکرد بافت چرب را به حداقل می‌رساند. چاقی عمدتا توسط ذخایر چربی شکم مشخص می‌شود. هر چه یک فرد چربی شکم بیشتری داشته باشد، ریسک ابتلای او به بیماری‌های قلبی‌عروقی بالاتر است.

مکمل لاغری

۴. تولید HGH را افزایش می‌دهد

ال آرژینین، سطوح HGH (هورمون رشد انسانی) را نیز افزایش می‌دهد؛ این هورمون به افزایش متابولیسم کمک می‌کند. با اینحال ال آرژینین هنگامی می‌تواند سطوح HGH را افزایش دهد که در مقادیر بسیار زیاد مصرف شود اما مصرف مقادیر بالای این مکمل توصیه نمی‌شود چون می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی مانند اسهال و گرفتگی‌های شکمی گردد.

۵. افزایش انرژی

علاوه بر این، ال آرژینین مدت‌هاست  که در فرمول مکمل‌های مختلف به‌کار می‌رود. آن برای عملکردهای بسیار متنوعی ازجمله افزایش عملکرد ورزشی و تقویت سلامت قلبی‌عروقی مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجا که ال آرژینین یک اسید نیتروژنی است، تولید اکسید نیتریک که وظیفه آن گشاد کردن عروق خونی است را افزایش می‌دهد. افزایش جریان خون در بدن، انرژی را بیشتر می‌کند و عملکرد کلی بدن را بهبود می‌بخشد.

 استفاده از ال‌آرژینین برای کاهش وزن

استفاده از ال‌آرژینین برای کاهش وزن

عروق خونی متسع‌شده، کار قلب را آسان می‌کنند و بنابراین با کاهش فشار خون، سلامت قلبی‌عروقی شما را بهبود می‌بخشند.

آنها همچنین خون را  با سرعت بیشتری به نقاط فشار مختلف منتقل می‌کنند که انرژی شما را برای تمرینات افزایش می‌دهد. عروق خونی گشادشده علاوه بر افزایش دادن انرژی شما، به عنوان یک مبنای درمان برای اختلال نعوظ نیز عمل می‌کنند.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که ال آرژینین، تولید اسپرم را افزایش می‌دهد و می‌تواند عملکرد جنسی را تقویت کند. آن از اختلال عملکرد کلیوی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری می‌نماید.

مصرف ال آرژینین

ال آرژینین باید حداقل ۳ بار در روز مصرف شود: در صبح و یک‌بار قبل و بعد از تمرین. دوز توصیه‌شده بین ۲ تا ۶ گرم است. آن می‌تواند قبل از تمرین به منظور افزایش جریان خون و در نتیجه بالا بردن انرژی شما مصرف شود. ال آرژینین را با آب یا آب میوه مورد علاقه‌تان مخلوط کرده و بلافاصله مصرف کنید. ۲ تا ۵ گرم ال آرژینین را می‌توان با ۱۵۰ میلی‌لیتر آب یا آب میوه مخلوط کرده و بلافاصله میل کنید.

اگر می‌خواهید از مزایای ال آرژینین بهره‌مند شوید، باید آن را در یک دوره طولانی مصرف کنید. همچنین مهم است توجه داشته باشید که کاهش وزن بلافاصله اتفاق نمی‌افتد و شما باید آن را به‌طور مرتب مصرف کنید تا به حداکثر نتایج ممکن دست یابید.

برای پایین نگه داشتن چربی بدن و حفظ توده عضلانی‌تان باید ال آرژینین را در تمام طول سال مصرف نمایید. با اینکه ال آرژینین موثر است اما ممکن است نتواند به‌تنهایی شما را به نتایج ایده‌آل‌تان برساند. بنابراین مهم است که برای دستیابی به نتایج مطلوب، مکمل‌های ال آرژینین را با تمرینات ورزشی ترکیب کنید.

داشتن یک رژیم کم‌کالری متعادل نیز توصیه می‌شود. غذاهایی که کالری زیادی ندارند، عبارتند از سوپ‌ها، سبزیجات و میوه‌ها. دلیلش این است که غذاهایی با تراکم انرژی پایین‌تر به بهبود نتایج کاهش وزن کمک می‌کنند.

چنین غذاهایی، فضای زیادی را در معده شما اشغال می‌کنند و بنابراین شما را سیر نگه می‌دارند. این به نوبه خود باعث می‌شود که نسبت به اهداف کاهش وزن‌تان، متعهد بمانید.

تولیدکنندگان مختلف، غلظت‌های متفاوتی از ال آرژینین را در محصولات‌شان به ‌کار می‌برند بنابراین توصیه می‌شود مقدار مواد مغذی درج‌شده روی برچسب محصولات را بخوانید تا متوجه شوید که باید چه مقدار مصرف کنید.

در ابتدا بهتر است با دوزهای کوچک شروع کنید و همانطور که بدن‌تان به این مکمل عادت می‌کند، مقدار آن را افزایش دهید. برای حداکثر کارایی، این مکمل را با یک رژیم ورزشی ترکیب کنید.

مزایای مصرف ال آرژینین

بدنسازان می‌خواهند چربی بدن‌شان را بدون کاهش توده عضلانی ازدست بدهند. مصرف مکمل، یکی از روش‌های عمده‌ای است که ثابت شده در فازهای کات کردن و حجم‌گیری، واقعا موثر است. همانطور که در مقاله ال آرژنین چیست توضیح داده ایم، ال آرژینین می‌تواند به شما امکان دهد سطوح چربی بدن‌تان را حفظ کرده یا کاهش دهید. هدف کات کردن، آن است که با متابولیزه کردن چربی‌ها، تا حد ممکن چربی ازدست دهید و توده عضلانی‌تان را حفظ کنید.

این به تشکیل عضله کمک می‌کند و چربی بدن شما را در سطوح پایین نگه می‌دارد.

اینها ۷ مزیت استفاده از ال آرژینین برای کاهش وزن هستند:

 • کاهش وزن سالم: ال آرژینین، توده چربی را کاهش و توده عضلانی را افزایش می‌دهد. آن باعث افزایش فعالیت انسولین می‌شود؛ انسولین، هورمون‌هایی که چربی‌ها را متابولیزه می‌کنند، کنترل می‌نماید. آن همچنین قدرت شما برای انجام تمرینات را افزایش می‌دهد و بنابراین در یک برنامه کاهش وزن، موثر است. به‌علاوه ثابت شده که ال آرژینین به افزایش توده و قدرت عضلانی در افراد سالمند کمک می‌کند.

ال آرژینین، ریکاوری عضله و تحمل ورزش شما را افزایش می‌دهد. با توجه به مطالعه‌ای که توسط مجله فیزیولوژی کاربردی انجام و منتشر شده، داوطلبان سالمی که یک نوشیدنی با ۶ گرم ال آرژینین مصرف کردند، در مقایسه با افراد گروه دارونما به مدت طولانی‌تری ورزش نموده و از اکسیژن،بهتر استفاده کردند.

تمرینات آنها یک ساعت پس از مصرف نوشیدنی آغاز شد؛ این بدان معناست که ال آرژینین در بهبود عملکرد، موثر است.

 استفاده از ال‌آرژینین برای کاهش وزن

استفاده از ال‌آرژینین برای کاهش وزن
 • سطوح اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد: ال آرژینین از تولید اکسید نیتریک – که به کاهش وزن کمک می‌کند – پشتیبانی می‌نماید. نقش اصلی اکسید نیتریک، افزایش جریان خون است. آن، رگ‌های خونی را گشاد می‌کند و بنابراین جریان خون و به دنبال آن، انرژی را افزایش می‌دهد. اکسید نیتریک، کارایی لیپاز – که تجزیه چربی را تسهیل می‌کند – را نیز افزایش می‌دهد.

آن، عملکرد AMPK را نیز افزایش می دهد؛ AMPK یک پروتئین کنترل‌کننده تعادل انرژی است. اکسید نیتریک، ژن‌هایی که از تولید چربی حمایت می کنند را نیز تضعیف می‌نماید. از آنجا که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود، جریان خون به نواحی حساس به انسولین را در بدن افزایش می‌دهد و این عملکرد باعث بالا رفتن سرعت متابولیسم شما می‌شود. همچنین آن، مولکول‌های حاوی بافت چربی قهوه‌ای که روند چربی‌سوزی را تسریع می‌کنند را نیز افزایش می‌دهد.

 • مدولاسیون ژن‌ها در متابولیسم چربی: ال آرژینین با کمک به متابولیسم چربی‌ها برای ایجاد توده عضلانی، مانع رسوب چربی می‌شود. این امر از تجمع چربی‌ها جلوگیری خواهد کرد و رشد توده عضلانی را افزایش می دهد. این کار با مدولاسیون فعالیت ژن‌های متابولیزکننده چربی در بافت چرب سفید و عضلات اسکلتی انجام می‌شود.
 • رشد چربی قهوه‌ای را افزایش می‌دهد: بدن دارای ۲ نوع چربی است: چربی سفید و چربی قهوه‌ای. چربی سفید، کالری‌ها را انباشته می‌کند در حالیکه چربی قهوه‌ای، آنها را می‌سوزاند. ال آرژینین، متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و از ایجاد چربی سفید جلوگیری می‌کند؛ همچنین تولید چربی قهوه‌ای را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث کالری سوزی بیشتر می‌شود. این امر باعث افزایش متابولیسم بدن شده و در درمان چاقی ضروری است.
 • سطوح گلوکز و انسولین را بهبود می‌بخشد: متعادل کردن سطوح گلوکز و انسولین از ذخیره شدن کربوهیدرات‌ها به شکل چربی جلوگیری خواهد کرد. مکمل‌های ال آرژینین، عملکرد انسولین را به‌خصوص در رژیم‌های پرچرب بهبود می‌بخشند. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهند که ال آرژینین، حساسیت انسولین را افزایش می‌دهد. سطوح قند خون متعادل به متابولیسم سالم کربوهیدرات‌ها کمک می‌کند. یک مطالعه دیگر که اثرات مکمل‌های ال آرژینین روی یک اختلال مربوط به لخته شدن خون را بررسی کرد، یک افزایش در حساسیت انسولین را گزارش داد.
 • چربی ناحیه شکم را می‌سوزاند: یافته‌های یک مطالعه نشان می‌دهند که مصرف ال آرژینین به مدت چند هفته باعث کاهش ساز دور کمر می‌شود. در این مطالعه به ۲۰ شرکت‌کننده به مدت ۱۲ هفته، روزانه ۳ میلی‌گرم ال آرژینین داده شد. میانگین کاهش وزن‌ در آنها ۳ کیلوگرم و سایز دور کمر، ۴ سانتی‌متر کمتر بود.
 • اثرات تکنیک‌ها و مکمل‌های معمول کاهش وزن را افزایش می‌دهد: براساس آزمایش انجام‌شده روی بیمارانی که تحت یک رژیم کم‌کالری بودند، مشخص شد که مصرف مکمل ال آرژینین در ترکیب با سایر برنامه‌های کنترل وزن، روند کاهش وزن را بهبود می‌بخشد.

عوارض جانبی ال آرژینین

 • ال آرژینین می‌تواند ویروس‌های خاموش را مجددا فعال کند: ال آرژینین و اسید آمینه لیزین در نقل‌وانتقال درون سلولی باهم رقابت می‌کنند. این بدان معناست که وقتی یکی از آنها به درون یک سلول انتقال داده شود، دیگری وارد سلول نخواهد شد. لیزین از تکثیر ویروس‌ها جلوگیری می‌کند، در حالیکه ال آرژینین برای رشد برخی ویروس‌ها ضروری است. این یعنی ویروس‌ها می‌توانند دوباره فعال شوند و شما را بیمار کنند.
 • مطالعه‌ای که در ارتباط با اثر ال آرژینین روی بهبود عملکرد قلب و سفتی عروق خونی پس از حمله قلبی انجام شد، نشان می‌دهد که ال آرژینین در واقع هیچ تاثیر مثبتی در این موارد ندارد. این مزیت ال آرژینین رد شد چون شواهد، هیچ تاثیر مستقیمی را روی عملکرد قلبی نشان ندادند.
 • مصرف این مکمل در مقادیر زیاد می‌تواند باعث اسهال و نفخ شود. علاوه بر این، ال آرژینین می‌تواند اثرات آسم را بدتر کند و به فشار خون پایین منجر شود.
 • ال آرژینین می‌تواند با داروهای فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیورتیک‌ها، ویاگرا و … تداخل داشته باشد. این بدان معناست که شما باید قبل از مصرف این مکمل با پزشک‌تان مشورت کنید – به‌خصوص اگر تحت درمان دارویی خاصی قرار دارید.
 • ال آرژینین باعث بالا رفتن سطوح پتاسیم می‌شود و در نتیجه، افراد مبتلا به مشکلات کبد یا کلیه را در معرض خطر قرار می‌دهد.
 استفاده از ال‌آرژینین برای کاهش وزن

استفاده از ال‌آرژینین برای کاهش وزن

نتیجه‌گیری

قبل از تصمیم‌گیری در مورد مصرف هرگونه مکمل باید حتما از عوارض جانبی آن مطلع شوید. بنبارین مهم است که قبل از مصرف مکمل ال آرژینین با پزشک‌تان مشورت کنید تا از تداخلات دارویی احتمالی پیشگیری نمایید.

همچنین به منظور دستیابی به کاهش وزن مورد نظرتان لازم است ال آرژینین را با یک رژیم ورزشی ترکیب نمایید. ترکیب کردن ال آرژینین با تمرینات هوازی و عضله‌سازی به حفظ توده عضلانی در هنگام کاهش وزن کمک خواهد کرد.

برای اثبات اثرات ال آرژینین به مطالعات بیشتری نیاز است. با اینحال مشخص شده که استفاده کوتاه‌مدت از آن می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد. ثابت شده که ال آرژینین، متابولیسم و سلامت قلبی‌عروقی را بهبود می‌بخشد و مقدار چربی شکمی را کاهش می‌دهد. این بدان معناست که شما می‌توانید در صورت ترکیب کردن این مکمل با یک برنامه ورزشی و مشورت کردن با پزشک‌تان قبل از مصرف، از آن برای دستیابی به نتایج کوتاه‌مدت بهره ببرید.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۶ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا