تناسب اندام

فرق پروتئین وی با گینر چیست؟

انتخاب مناسب در هنگام خرید مکمل بدنسازی به منظور دستیابی به فرم بدنی ایده‌آل یکی از بزرگترین چالش هایی است که بسیاری از ورزشکاران به ویژه در دسته بدنسازی با آن روبرو هستند. تفاوت ها و شباهت هایی که میان انواع مختلف مکمل ها به خصوص گینرها و پروتئین وی وجود دارد سبب می شود بسیاری از افراد در زمان خریداری این مکمل ها دچار سردرگمی شوند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی فرق و تفاوت پروتئین وی با گینر بپردازیم و به شما بگوئیم که کدام برای شما مناسبتر است؛ پروتئین وی یا گینر.

توصیه می کنیم اگر به مصرف مکمل های ورزشی علاقه مند هستید و یا از نوع خاصی از این دسته محصولات استفاده می نمایید، حتما این مقاله را که توسط داروخانه آنلاین بتادارو تهیه شده است تا انتها مطالعه کنید تا مطمئن شوید محصولی که مصرف می کنید دقیقا مناسب وضعیت شما می باشد یا خیر.

گینر چیست؟

فرق پروتئین وی با گینر
فرق پروتئین وی با گینر

پیش از اینکه به بررسی تفاوت پروتئین وی با گینر بپردازیم لازم است با ماهیت گینر آشنا شویم.  احتمالا شما هم در نزدیکان خود افرادی را می شناسید که علی رغم مصرف مقادیر زیادی از مواد غذایی به سختی افزایش وزن پیدا می کنند و عموما دارای بدنی لاغر هستند. این افراد که اصطلاحا هارد گینر نامیده می شوند برای افزایش حجم بدنی خود نیز با مشکلاتی مواجه هستند و تمرینات ورزشی به تنهایی کمک چندانی به افزایش وزن یا حجم آن ها نمی کند.

این گروه که به دلایل مختلفی از جمله ابتلا به برخی بیماری ها، ژنتیک، مشکلات گوارشی و … قادر به جذب کافی و کامل انرژی و مواد غذایی مصرف شده نمی باشند می توانند از طریق مصرف مکمل های تخصصی مشکل خود را برطرف نمایند.

گینرها مکمل هایی هستند که دقیقا برای این گروه از افراد فرموله شده اند و از طریق تامین کالری اضافه و ریز مغذی های مورد نیاز بدن قادرند در افزایش وزن و حجم بدنی افراد موثر باشند.

در ادامه پاسخ به این سوال که گینر چیست می توانیم این نکته را نیز بیان نماییم که گینرها بر اساس تفاوت هایی که در نسبت مواد به کار رفته در آن ها با یکدیگر دارند به دو گروه گینرهای افزایش دهنده وزن  (Weight gainer) و گینرهای افزایش دهنده حجم یا عضله‌ساز (Mass Gainer) تقسیم بندی می شوند. هریک از این مکمل ها همانطور که از نامشان پیداست تاثیر مشخصی بر روی مصرف کننده داشته و به همین دلیل افراد می توانند متناسب با نیاز خود یکی از آن ها را مصرف نمایند.

نکته: با توجه به تاثیر مشابه گینرهای افزایش دهنده حجم و پروتئین وی در بیشتر شدن حجم عضلات، برخی از افراد در انتخاب میان این دو دچار تردید می شوند. به همین دلیل در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت پروتئین وی با گینر می پردازیم.

البته لازم است تا ابتدا با اجزای سازنده گینر آشنا شویم.

قیمت و خرید گینر

مواد تشکیل دهنده گینر چیست؟

همانطور که بیان شد، اصلی ترین اثر گینرها بر روی افزایش وزن یا حجم بدنی افراد است. به همین دلیل در ساخت این گروه از مکمل ها از مواد مختلفی به منظور تامین همزمان کالری و پروتئین مورد نیاز برای ساخت عضلات استفاده می شود.

در رابطه با ترکیبات مکمل گینر می توان به اجزای زیر به عنوان اصلی‌ترین بخش های تشکیل دهنده گینرها اشاره نماییم:

 • پروتئين (ترکیب مختلفی از پروتئین کازئین شیر، سفیده تخم مرغ و پروتئین شیر ایزوله شده)
 • کربوهیدرات (ترکیبی از کربوهیدرات های ساده و پیچیده از قبیل مالتودکسترین بدست آمده از گندم، برنج و ذرت، نشاسته بدست آمده از مانیوک و یا کاساو)
 • کراتین، فیبر و چربی ها
 • ویتامین ها و مواد معدنی
 • اسیدهای آمینه ضروری و …

پس از بررسی اجزای سازنده، زمان آن است که به سراغ بررسی پروتئین وی رفته و فرق آن با گینرها را مطالعه کنیم.

پروتئین وی چیست؟ چه اثری در بدنسازی دارد؟

پروتئین وی یا گینر
پروتئین وی یا گینر

وی یکی از پروتئین های اصلی شیر است که نقش مهمی در تشکیل ارزش غذایی بالایی شیر داشته و به همین دلیل از فرم ایزوله شده آن در ساخت بسیاری از مکمل های ورزشی استفاده می شود. این پروتئین دارای نه آمینو اسید مورد نیاز برای بدن بوده و به دلیل بالا بودن میزان اسید آمینه لوسین در این پروتئین، مصرف آن تاثیر بسزایی در افزایش حجم عضلات بدن دارد.

خرید و قیمت پروتئین وی

اصلی ترین اثرات مصرف پروتئین وی عبارت است از:

 • افزایش قدرت بدنی
 • کمک به کاهش وزن
 • کاهش سطح کلسترول خون
 • کمک به ساخت عضلات جدید
 • افزایش اندازه و حجم بافت عضلانی
 • پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات
 • تامین نیاز روزانه بدن به پروتئین و کربوهیدرات
 • کمک به ثبات وزن به ویژه در مبتلایان به برخی از بیماری ها از جمله ایدز
 • تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بروز و یا شدت یافتن بیماری هایی از قبیل آسم، بیماری های قلبی و فشار خون

کدام مکمل بهتر است؟ پروتئین وی یا گینر؟

وی بهتر است یا گینر
وی بهتر است یا گینر

بدون شک گینرها و پروتئین وی هر دو از مکمل های ورزشی با ارزشی هستند که مصرف آن ها می تواند اثرات مثبتی با خود به همراه داشته باشد. با این حال برای بررسی تفاوت پروتئین وی با گینر می توانیم به بررسی موردی تفاوت های موجود میان مشخصات این دو گروه مکمل ورزشی بپردازیم.

فرق پروتئین وی با گینر در میزان کالری

گینرها به دلیل دارا بودن چربی و کربوهیدرات در فرمولاسیون خود کالری بسیار بیشتری را در مقایسه با مکمل وی تامین می نمایند. هر سروینگ از پروتئین وی ۱۰۰ تا ۱۳۰ کالری و هر سروینگ از گینرها ۳۵۰ تا ۱۲۰۰ کالری دارد. به همین دلیل گینرها برای افرادی که به سختی افزایش وزن پیدا می کنند گزینه مناسب تری است.

تفاوت پروتئین وی با گینر در سرعت جذب

پروتئین وی نوعی پروتئین زود جذب بوده و این در حالی است که گینرها دارای ترکیبی از پروتئین های زود جذب و دیر جذب می باشد. به همین دلیل پس از مصرف پروتئین وی بدن شما نیاز خواهد داشت تا کالری اضافه مورد نیاز برای افزایش حجم و ساخت عضلات جدید را از طریق رژیم غذایی شما دریافت نماید. این به معنای آن است که شما نیاز خواهید داشت تا از طریق افزایش حجم وعده های غذایی خود، کالری مورد نیازتان را تامین نمایید. ولی اگر مایل به انجام این کار نیستید می توانید از گینرها استفاده کنید که همزمان پروتئین و کالری مورد نیاز را تامین کرده و به افزایش حجم عضلات شما کمک خواهند کرد.

فرق گینر و پروتئین وی در عضله سازی

معمولا در ساخت مکمل وی از BCAA و در ساخت گینرها از BCAA، کراتین، اسید آمینه های ضروری و انواع ویتامین ها و مواد معدنی استفاده می شود. به همین دلیل گینرها در مجموع ارزش غذایی ارزشمندتری داشته و مصرف آن تاثیر بهتری در رشد عضلات خواهد داشت.

گفتنی است که کراتین موجود در گینرها می تواند موجب افزایش توده عضلانی بدن، تحریک رشد عضلات، افزایش انرژی بدن برای انجام تمرینات ورزشی، تحریک ترشح هورمون رشد، و وارد شدن بدن به وضعیت آنابولیک شود.

تفاوت گینر با پروتئین وی در میزان چربی تولیدی

مصرف گینرها به خصوص اگر بدون برنامه ورزشی مشخصی باشد می تواند میزان چربی بدنی به خصوص در نواحی ران ها، شکم و پهلو را افزایش داده و تا حدی نیز منجر به چاقی شود. اما پروتئین وی دارای کالری پایینی بوده و مصرف آن این مشکل را ایجاد نخواهد کرد. به همین دلیل توصیه می شود اگر قصد افزایش وزن را دارید، در کنار مصرف گینرها به تمرین نیز بپردازید تا به صورتی متعادل و بدون ایجاد شدن چاقی موضعی افزایش وزن مطلوبی را تجربه نمایید.

فرق پروتئین وی با گینر در مخاطب هدف

مخاطب اصلی مکمل های گینر افراد هارد گینر، بدنسازان، وزنه برداران در فاز عضله سازی، و یا مبتلایان به بیماری های متابولیکی و یا کرون می باشند.

این در حالی است که مصرف وی پروتئین برای ورزشکاران حرفه ای، وزنه برداران (در هر دو مرحله کات و عضله سازی) و نیز افراد پرمشغله ای که رژیم غذایی روزانه آن ها به میزان کافی پروتئین ندارد مناسب تر می باشد.

به طور کلی مصرف پروتئین وی با سبک های مختلف زندگی سازگارتر بوده ولی گیرنها باید با احتیاط بیشتری مصرف شوند تا موجب چاقی و بروز اضافه وزن در فرد نشوند.

نتیجه گیری در خصوص اینکه وی بهتر است یا گینر + پیشنهاد مناسب ترین مکمل

تفاوت گینر و وی
تفاوت گینر و وی

در این مقاله به بررسی تفاوت پروتئين وی با گینر پرداختیم. مهمترین نکات مطرح شده به شرح زیر است:

بهترین مکمل با هدف بدنسازی

همانطور که بیان شد بخش اصلی گینرها را کربوهیدرات ها تشکیل می دهند که موجب افزایش قابل توجه سطح انسولین خون و میزان چربی ذخیره شده در بدن می گردد. در طرف مقابل مکمل های وی دارای پروتئین بسیار بالا و کربوهیدرات و چربی کم می باشند. به همین دلیل اگر قصد عضله سازی و افزایش توان بدنی خود را دارید وی پروتئین بهترین گزینه برای شماست.

بهترین مکمل برای لاغری و یا حفظ تناسب اندام

بیشتر از ۹۰% ترکیب مکمل وی را پروتئین تشکیل می دهد که نقش مهمی در تفکیک عضلات و کاهش میزان چربی ذخیره شده در بدن دارد. به همین دلیل اگر قصد دارید بدون اضافه کردن وزن به فرم بدنی بهتر و ورزیده‌تری دست پیدا کنید بهتر است به سراغ مصرف وی پروتئین بروید. لیست بهترین پروتئین وی که در بازار ایران موجود است را در مقاله ای دیگر معرفی کرده ایم که می توانید از آن هم کمک بگیرید.

بهترین مکمل برای افزایش وزن و حجم بدنی

اگر جزو هارد گینر ها هستید و به سختی وزن یا حجم بدنتان افزایش پیدا می کند شک نکنید که در انتخاب بین پروتئین وی یا گینر، گینرها بهترین گزینه برای شما هستند. این مکمل با تامین کالری و ریزمغذی های مورد نیاز بدنتان به شما کمک خواهد کرد تا در مدت زمانی نسبتا کوتاه به وزن مطلوبی رسیده و یا حجم بدنی خود را افزایش دهید.

البته فراموش نکنید که اگر تنها قصد دارید وزنتان را افزایش دهید باید از گینرهای افزایش دهنده وزن و اگر می خواهید حجم کلی عضلات خود را افزایش دهید باید از گینرهای عضله ساز استفاده نمایید. بهترین گینر هارا نیز در یک مقاله مجزا معرفی کرده ایم. حال نوبت شماست. اگر سوالی در خصوص اینکه وی بهتر است یا گینر دارید در بخش نظرات این مقاله بپرسید تا پاسخ خود را دریافت نمائید.

قیمت و خرید مکمل بدنسازی

بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه Gazi در آنکارا کسب کرده اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده اند. مقالات ارائه شده در بخش مجله بتادارو تحت نظارت ایشان و با همکاری تیم تحریریه منتشر می شوند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم داروخانه خود را در سال ۸۵ در شهر تبریز تاسیس نمودند و در مدت کوتاهی به عنوان یکی از داروساز های مطرح در این شهر شناخته شدند. همچنین ایشان در سال ۹۷، با دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو، اولین داروخانه آنلاین شمال غرب کشور را تحت عنوان بتادارو راه اندازی نمودند. این داروخانه آنلاین به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی، از جمله شرکت داروسازی کارن، در زمره داروخانه های منتخب استان آذربایجان شرقی قرار دارد. اکانت فیسبوک | اکانت توئیتر | اکانت لینکدین | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا