تناسب اندام

فرق پروتئین وی با گینر چیست؟

در دنیای ورزش و بدنسازی، انتخاب مکمل‌های مناسب به منظور دستیابی به اهداف بدنی از مسائلی چالش‌برانگیز است. تفاوت‌ها و تشابه‌های بین مکمل‌های مختلف، به ویژه پروتئین وی و گینرها، ممکن است باعث گیجی مصرف‌کنندگان شود. در مقاله حاضر از داروخانه آنلاین بتادارو، تفصیلی درباره تفاوت‌ها و مزایا و معایب هر نوع مکمل ارائه شده و مشتریان تشویق می‌شوند که با دقت تحقیق و انتخاب بهترین مکمل برای نیازهای خود، از دلایل انتخاب‌شان اطمینان حاصل کنند.

گینر چیست؟

فرق پروتئین وی با گینر
فرق پروتئین وی با گینر

پیش از اینکه به بررسی تفاوت پروتئین وی با گینر بپردازیم لازم است با ماهیت گینر آشنا شویم.  احتمالا شما هم در نزدیکان خود افرادی را می شناسید که علی رغم مصرف مقادیر زیادی از مواد غذایی به سختی افزایش وزن پیدا می کنند و عموما دارای بدنی لاغر هستند. این افراد که اصطلاحا هارد گینر نامیده می شوند برای افزایش حجم بدنی خود نیز با مشکلاتی مواجه هستند و تمرینات ورزشی به تنهایی کمک چندانی به افزایش وزن یا حجم آن ها نمی کند.

این گروه که به دلایل مختلفی از جمله ابتلا به برخی بیماری ها، ژنتیک، مشکلات گوارشی و … قادر به جذب کافی و کامل انرژی و مواد غذایی مصرف شده نمی باشند می توانند از طریق مصرف مکمل های تخصصی مشکل خود را برطرف نمایند.

گینرها مکمل هایی هستند که دقیقا برای این گروه از افراد فرموله شده اند و از طریق تامین کالری اضافه و ریز مغذی های مورد نیاز بدن قادرند در افزایش وزن و حجم بدنی افراد موثر باشند.

در ادامه پاسخ به این سوال که گینر چیست می توانیم این نکته را نیز بیان نماییم که گینرها بر اساس تفاوت هایی که در نسبت مواد به کار رفته در آن ها با یکدیگر دارند به دو گروه گینرهای افزایش دهنده وزن  (Weight gainer) و گینرهای افزایش دهنده حجم یا عضله‌ساز (Mass Gainer) تقسیم بندی می شوند. هریک از این مکمل ها همانطور که از نامشان پیداست تاثیر مشخصی بر روی مصرف کننده داشته و به همین دلیل افراد می توانند متناسب با نیاز خود یکی از آن ها را مصرف نمایند.

نکته: با توجه به تاثیر مشابه گینرهای افزایش دهنده حجم و پروتئین وی در بیشتر شدن حجم عضلات، برخی از افراد در انتخاب میان این دو دچار تردید می شوند. به همین دلیل در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت پروتئین وی با گینر می پردازیم.

البته لازم است تا ابتدا با اجزای سازنده گینر آشنا شویم.

قیمت و خرید گینر

مواد تشکیل دهنده گینر چیست؟

همانطور که بیان شد، اصلی ترین اثر گینرها بر روی افزایش وزن یا حجم بدنی افراد است. به همین دلیل در ساخت این گروه از مکمل ها از مواد مختلفی به منظور تامین همزمان کالری و پروتئین مورد نیاز برای ساخت عضلات استفاده می شود.

در رابطه با ترکیبات مکمل گینر می توان به اجزای زیر به عنوان اصلی‌ترین بخش های تشکیل دهنده گینرها اشاره نماییم:

 • پروتئين (ترکیب مختلفی از پروتئین کازئین شیر، سفیده تخم مرغ و پروتئین شیر ایزوله شده)
 • کربوهیدرات (ترکیبی از کربوهیدرات های ساده و پیچیده از قبیل مالتودکسترین بدست آمده از گندم، برنج و ذرت، نشاسته بدست آمده از مانیوک و یا کاساو)
 • کراتین، فیبر و چربی ها
 • ویتامین ها و مواد معدنی
 • اسیدهای آمینه ضروری و …

پس از بررسی اجزای سازنده، زمان آن است که به سراغ بررسی پروتئین وی رفته و فرق آن با گینرها را مطالعه کنیم.

پروتئین وی چیست؟ چه اثری در بدنسازی دارد؟

پروتئین وی یا گینر
پروتئین وی یا گینر

در مقاله “پروتئين وی چیست” توضیح دادیم که وی یکی از پروتئین های اصلی شیر است که نقش مهمی در تشکیل ارزش غذایی بالایی شیر دارد. به همین دلیل از فرم ایزوله شده آن در ساخت بسیاری از مکمل های ورزشی استفاده می شود. این پروتئین دارای نه آمینو اسید مورد نیاز برای بدن بوده و به دلیل بالا بودن میزان اسید آمینه لوسین در این پروتئین، مصرف آن تاثیر بسزایی در افزایش حجم عضلات بدن دارد.

خرید و قیمت پروتئین وی

اصلی ترین اثرات مصرف پروتئین وی عبارت است از:

 • افزایش قدرت بدنی
 • کمک به کاهش وزن
 • کاهش سطح کلسترول خون
 • کمک به ساخت عضلات جدید
 • افزایش اندازه و حجم بافت عضلانی
 • پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات
 • تامین نیاز روزانه بدن به پروتئین و کربوهیدرات
 • کمک به ثبات وزن به ویژه در مبتلایان به برخی از بیماری ها از جمله ایدز
 • تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بروز و یا شدت یافتن بیماری هایی از قبیل آسم، بیماری های قلبی و فشار خون

اگر می خواهید با طریقه مصرف پروتئين وی آشنا شوید می توانید به مقاله اختصاصی بتادارو مراجعه کنید.

پروتئین وی پیشنهادی: پروتئين وی کاله

کدام مکمل بهتر است؟ پروتئین وی یا گینر؟

وی بهتر است یا گینر
وی بهتر است یا گینر

بدون شک گینرها و پروتئین وی هر دو از مکمل های ورزشی با ارزشی هستند که مصرف آن ها می تواند اثرات مثبتی با خود به همراه داشته باشد. با این حال برای بررسی تفاوت پروتئین وی با گینر می توانیم به بررسی موردی تفاوت های موجود میان مشخصات این دو گروه مکمل ورزشی بپردازیم.

فرق پروتئین وی با گینر در میزان کالری

گینرها به دلیل دارا بودن چربی و کربوهیدرات در فرمولاسیون خود کالری بسیار بیشتری را در مقایسه با مکمل وی تامین می نمایند. هر سروینگ از پروتئین وی ۱۰۰ تا ۱۳۰ کالری و هر سروینگ از گینرها ۳۵۰ تا ۱۲۰۰ کالری دارد. به همین دلیل گینرها برای افرادی که به سختی افزایش وزن پیدا می کنند گزینه مناسب تری است.

تفاوت پروتئین وی با گینر در سرعت جذب

پروتئین وی نوعی پروتئین زود جذب بوده و این در حالی است که گینرها دارای ترکیبی از پروتئین های زود جذب و دیر جذب می باشد. به همین دلیل پس از مصرف پروتئین وی بدن شما نیاز خواهد داشت تا کالری اضافه مورد نیاز برای افزایش حجم و ساخت عضلات جدید را از طریق رژیم غذایی شما دریافت نماید. این به معنای آن است که شما نیاز خواهید داشت تا از طریق افزایش حجم وعده های غذایی خود، کالری مورد نیازتان را تامین نمایید. ولی اگر مایل به انجام این کار نیستید می توانید از گینرها استفاده کنید که همزمان پروتئین و کالری مورد نیاز را تامین کرده و به افزایش حجم عضلات شما کمک خواهند کرد.

فرق گینر و پروتئین وی در عضله سازی

معمولا در ساخت مکمل وی از BCAA و در ساخت گینرها از BCAA، کراتین، اسید آمینه های ضروری و انواع ویتامین ها و مواد معدنی استفاده می شود. به همین دلیل گینرها در مجموع ارزش غذایی ارزشمندتری داشته و مصرف آن تاثیر بهتری در رشد عضلات خواهد داشت.

گفتنی است که کراتین موجود در گینرها می تواند موجب افزایش توده عضلانی بدن، تحریک رشد عضلات، افزایش انرژی بدن برای انجام تمرینات ورزشی، تحریک ترشح هورمون رشد، و وارد شدن بدن به وضعیت آنابولیک شود.

تفاوت گینر با پروتئین وی در میزان چربی تولیدی

مصرف گینرها به خصوص اگر بدون برنامه ورزشی مشخصی باشد می تواند میزان چربی بدنی به خصوص در نواحی ران ها، شکم و پهلو را افزایش داده و تا حدی نیز منجر به چاقی شود. اما پروتئین وی دارای کالری پایینی بوده و مصرف آن این مشکل را ایجاد نخواهد کرد. به همین دلیل توصیه می شود اگر قصد افزایش وزن را دارید، در کنار مصرف گینرها به تمرین نیز بپردازید تا به صورتی متعادل و بدون ایجاد شدن چاقی موضعی افزایش وزن مطلوبی را تجربه نمایید.

فرق پروتئین وی با گینر در مخاطب هدف

مخاطب اصلی مکمل های گینر افراد هارد گینر، بدنسازان، وزنه برداران در فاز عضله سازی، و یا مبتلایان به بیماری های متابولیکی و یا کرون می باشند.

این در حالی است که مصرف وی پروتئین برای ورزشکاران حرفه ای، وزنه برداران (در هر دو مرحله کات و عضله سازی) و نیز افراد پرمشغله ای که رژیم غذایی روزانه آن ها به میزان کافی پروتئین ندارد مناسب تر می باشد.

به نقل از سایت Bulk:

گینر برای کسانی است که به دنبال کالری زیاد هستند، در حالی که پروتئین وی برای افرادی که در تلاشی برای حفظ یا کمبود کالری هستند، مناسب‌تر است.

متن اصلی:

Mass gainer is for those looking to be in a calorie surplus (bulk), whereas whey protein is more suited for those in calorie maintenance or even calorie deficit.

 

به طور کلی مصرف پروتئین وی با سبک های مختلف زندگی سازگارتر بوده ولی گیرنها باید با احتیاط بیشتری مصرف شوند تا موجب چاقی و بروز اضافه وزن در فرد نشوند.

نتیجه گیری در خصوص اینکه وی بهتر است یا گینر + پیشنهاد مناسب ترین مکمل

تفاوت گینر و وی
تفاوت گینر و وی

در این مقاله به بررسی تفاوت پروتئين وی با گینر پرداختیم. مهمترین نکات مطرح شده به شرح زیر است:

بهترین مکمل با هدف بدنسازی

همانطور که بیان شد بخش اصلی گینرها را کربوهیدرات ها تشکیل می دهند که موجب افزایش قابل توجه سطح انسولین خون و میزان چربی ذخیره شده در بدن می گردد. در طرف مقابل مکمل های وی دارای پروتئین بسیار بالا و کربوهیدرات و چربی کم می باشند. به همین دلیل اگر قصد عضله سازی و افزایش توان بدنی خود را دارید وی پروتئین بهترین گزینه برای شماست.

بهترین مکمل برای لاغری و یا حفظ تناسب اندام

بیشتر از ۹۰% ترکیب مکمل وی را پروتئین تشکیل می دهد که نقش مهمی در تفکیک عضلات و کاهش میزان چربی ذخیره شده در بدن دارد. به همین دلیل اگر قصد دارید بدون اضافه کردن وزن به فرم بدنی بهتر و ورزیده‌تری دست پیدا کنید بهتر است به سراغ مصرف وی پروتئین بروید. لیست بهترین پروتئین وی که در بازار ایران موجود است را در مقاله ای دیگر معرفی کرده ایم که می توانید از آن هم کمک بگیرید.

بهترین مکمل برای افزایش وزن و حجم بدنی

اگر جزو هارد گینر ها هستید و به سختی وزن یا حجم بدنتان افزایش پیدا می کند شک نکنید که در انتخاب بین پروتئین وی یا گینر، گینرها بهترین گزینه برای شما هستند. این مکمل با تامین کالری و ریزمغذی های مورد نیاز بدنتان به شما کمک خواهد کرد تا در مدت زمانی نسبتا کوتاه به وزن مطلوبی رسیده و یا حجم بدنی خود را افزایش دهید.

البته فراموش نکنید که اگر تنها قصد دارید وزنتان را افزایش دهید باید از گینرهای افزایش دهنده وزن و اگر می خواهید حجم کلی عضلات خود را افزایش دهید باید از گینرهای عضله ساز استفاده نمایید. بهترین گینر هارا نیز در یک مقاله مجزا معرفی کرده ایم. حال نوبت شماست. اگر سوالی در خصوص اینکه وی بهتر است یا گینر دارید در بخش نظرات این مقاله بپرسید تا پاسخ خود را دریافت نمائید.

قیمت و خرید مکمل بدنسازی

سوالات متداول

برای افرادی که به سختی وزن اضافه می کنند وی بهتر است یا گینر؟

برای این افراد مکمل گینر گزینه بهتری است.

سرعت جذب کدام بیشتر است: وی یا گینر؟

سرعت جذب وی بیشتر است. پروتئین وی نوعی پروتئین زود جذب بوده و این در حالی است که گینرها دارای ترکیبی از پروتئین های زود جذب و دیر جذب می باشد.

دکتر بیوک لاهیجانی افخم

دکتر بیوک لاهیجانی افخم (به انگلیسی: Buyuk Lahijani Afkham) متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۴۳ در تبریز هستند. ایشان مدرک کارشناسی ارشد داروسازی خود را از دانشگاه غازی (Gazi University) ترکیه دریافت کرده‌اند و مقالات متعددی را نیز در ژورنال های معتبر به چاپ رسانده‌اند. دکتر بیوک لاهیجانی افخم در سال ۱۳۹۷ داروخانه آنلاین بتادارو (Betadarou) را در شهر تبریز تاسیس کردند. بتادارو دارای مجوز رسمی از سازمان غذا و دارو است و به انتخاب بسیاری از شرکت های داروسازی جزو داروخانه های برتر استان آذربایجان شرقی قرار دارد. شماره نظام پزشکی: 9205 | آدرس: تبریز، خیابان ارک جدید، داروخانه افخم

نوشته های مشابه

‫۳۲ نظرها

 1. سلام. من وزنم خیلی کمه. میخوام برم باشگاه. ۱۸ سال دارم و میخواستم ببینم از روز اول میتونم از پودر کراتین و گینر استفاده کنم یا نه.

  1. سلام. خسته نباشید.
   ببخشید من یک ماهی هست که بدنسازی کار میکنم.
   میخواستم بدونم برای عضله سازی از وی و کراتین میتونم برای ماه دوم استفاده کنم؟
   ۲۴ سال سن دارم و وزنم ۷۶ کیلو هست.

  1. با سلام
   به طور کلی به افراد زیر ۱۸ سال پیشنهاد میشود که تا ۱۸ سالگی برای مصرف مکمل صبر کنند. با این حال اگر مایل هستید شما میتوانید برای افزایش وزن از گینر استفاده کنید.

 2. با سلام. میخواستم بدونم که استفاده از پودر پروتئین وی برای افزایش حجم در بدن سازی برای من ضرر دارد؟
  سن ۱۵
  وزن ۴۸
  چهار ماه هم هست بدن سازی کار میکنم.

     1. سلام
      برای افزایش حجم کراتین و وی مناسب است؟
      وزنم ۶۸ کیلوگرم و قدم ۱۷۹ سانتی متر هست.
      ۲ماه دیگه هم ۱۸سالم میشه.

 3. با سلام. بنده ۲۳ سالم هست با قد ۱۹۲ و وزن ۱۰۰ کیلو. دوست دارم عضلات سینه و بازوم افزایش حجم داشته باشن بدون شکم و پهلو اوردن. توصیه شما استفاده از پروتئین است یا گینر؟

  1. سلام. مهدی هستم، ۱۷ساله، وزنم ۵۵ کیلوگرم و قدم ۱۷۱ سانتی متر. دکتر به نظر شما با این مشخصات برای حجم گیری بدن چه مکمل‌هایی رو باید استفاده کنم؟

 4. سلام. پیمان هستم، ۳۶ سال سن و ۸۸ کیلو وزن دارم. قدم هم ۱۸۲ سانتی متر هست. آیا گینر استفاده کنم بهتره یا وی؟

  1. با سلام
   اگر به دنبال افزایش حجم و وزن هستید می توانید در کنار پروتئین وی از گینر هم استفاده کنید.

   1. سلام. بنده ۳۰ سال سن دارم با قد ۱۷۹ سانتی متر و وزن ۶۸ کلوگرم. برای افزایش وزن و عضله سازی پیشنهاد شما استفاده از چه مکمل هایی در کنار هم می باشد؟

 5. سلام وقت بخیر
  من ۲۴ سال سن دارم با قد ۱۷۹ سانتی متر. تقریبا استخوان بندی درشتی دارم.
  برای افزایش وزن و حجم عضلات بهتره چی مصرف کنم؟
  میخوام افزایش وزنم با افزایش ماهیچه باشه نه چربی. بدنسازی هم کار می کنم.
  ممنون

  1. سلام. من ۲۵سالمه خانم هستم. وزنم ۵۰ و قدم ۱۶۰ هست. استخون بندی بدنم خیلی ریزه و دوس دارم هم عضله دار شم و هم کمی چاق. اما چون بچه دارم نمیتونم به باشگاه برم. اگه نتونم ورزش کنم کدوم مکملی استفاده کنم؟

   1. با سلام
    مکمل های بدنسازی مختص ورزشکاران است و بهتر است در صورتی که نمی توانید فعالیت بدنی داشته باشید از مصرف آنها خودداری کنید.

    1. سلام دکتر
     من ۲۰ سالمه. وزنم ۶۰ کیلوگرم وقدم ۱۷۹ سانتی متر هست. تازه بدنسازی رو شروع کردم.
     بهتره از مکمل گینر استفاده کنم یا وی؟

 6. با سلام.
  من ۱۷ سال دارم با قد ۱۸۲ و وزن ۶۴ کیلوگرم. کمی لاغر میزنه بدنم. بوکس کار بودم ولی در حال حاضر بدنسازی کار میکنم. یک سال قبل چندین ماه کار کردم اما به دلایلی دیگه توان به باشگاه رفتن رو نداشتم و برام سخت بود. الان حدودا ۲ ماهی هست کار میکنم. مربی هم دارم و با برنامه پیش میرم. بدن خوش فرمی دارم ولی میخوام وزن اضافه کنم و حجم بیارم و هیکلی بشم. میخواستم ببینم چه مکملی باید مصرف کنم.

 7. با سلام
  من ۳ روز در هفته کیک بوکسینگ و دو روز در هفته بدنسازی کار میکنم. روزی ۱۰ گرم کراتین مصرف میکنم و وعده های غذایی شامل کربوهیدرات و پروتین مناسبی هستش. میخواهم حجم عظلات بالا تنه به خضوض سرشانه و زیر بغل و بازو ها افزایش بدم. به نظرتون از چه مکملی استفاده کنم؟
  سن ۳۰
  قد ۱۸۳
  وزن ۸۵

 8. سلام
  ۲۸ سالمه با ۶۴ کیلو وزن و ۱۸۲ سانتی متر قد. میخوام وزن اضافه کنم ولی نمیتونم برم باشگاه چون وقتم اجازه نمیده اما کارم سنگینه و فعالیت بدنیم در طول روز زیاده. به نظر شما میتونم گینر استفاده کنم؟

  1. با سلام
   به طور کلی گینر یک مکمل ورزشی است و بهتر است همراه با ورزش مصرف شود. با این حال چون شما فعالیت بدنی بالایی دارید می توانید برای مدتی گینر را مصرف کنید تا ببینید چقدر برای شما موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا